Журнали

Платник єдиного податку 01 травня, 2017
17-18
Я

Як відобразити в обліку ключі ЕЦП

Підприємство здійснило витрати на придбання ключів електронного цифрового підпису (далі — ЕЦП) директора й головного бухгалтера для роботи з програмою із заповнення і подання звітності.
Як таку операцію відобразити в обліку?

-A
A+

Електронний підпис — це дані в електронній формі, які дозволяють ідентифікувати підписанта. А ЕЦП — це «чарівний» набір електронних даних, який за допомогою спеціальних файлів, особистого й відкритого ключів дозволяє ідентифікувати особу, а отже, і підписувати електронні документи.

Під придбанням (отриманням) ЕЦП мається на увазі запис файлів — ключів-ідентифікаторів на флешку або диск. А ще одним важливим елементом, що дає змогу використовувати ЕЦП, є сертифікати, які скачують на сайті акредитованого центру сертифікації ключів. Але хоча призначення ЕЦП не викликає жодних запитань, його електронна суть породжує різні версії правил відображення в обліку витрат на придбання ЕЦП.

Що ж стало каменем спотикання в питанні відображення ЕЦП в бухгалтерському обліку? Дилема, як класифікувати витрати на придбання ЕЦП: як витрати періоду або як нематеріальний актив (далі — НМА)?

На нашу думку, визнавати ЕЦП НМА немає підстав. Вважаємо, що для обліку вартості ЕЦП (файлів-компонентів) варто вибирати між такими варіантами:

1) відразу списати її до дебету рахунку 92 «Адміністративні витрати» (згідно з п. 18 П(С) БО 16 «Витрати»);

2) спочатку віднести її до дебету рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів», а потім щомісяця списувати в рівних сумах на рахунок 92 протягом строку дії сертифіката ЕЦП.

Ми прихильники першого варіанта — відразу списувати витрати на ЕЦП до складу адміністративних витрат (на рахунок 92).

Але звідки ж узявся варіант відображення витрат на придбання ЕЦП як НМА? Не дивуйтеся, але таку ідею висувають податківці, зокрема в чинному до 01.01.2017 р. роз’ясненні в категорії 102.05 ЗІР. У ньому вони говорили про те, що придбані ЕЦП-файли в податковому обліку з податку на прибуток потрапляють до групи 6 НМА.

Справедливості заради зауважимо, що згадана консультація стосувалася не бухгалтерського, а податкового обліку, та й те взяти до уваги її повинні були тільки платники податку на прибуток — «високодохідники», оскільки вони мали пам’ятати про передбачені ст. 138 ПКУ коригування на суму «амортизаційної» різниці. Отриманий бухгалтерський фінансовий результат вони повинні:

  • збільшити на суму нарахованої бухгалтерської амортизації НМА;
  • зменшити на суму нарахованої податкової амортизації НМА.

Відповідно, щоб утворилася податкова різниця, потрібно визнати й амортизувати НМА як у бухгалтерському, так і в податковому обліку. У свою чергу, «малодохідники» та єдинники настанову податківців могли ігнорувати.

Але чи можна взагалі визнати ЕЦП як НМА у бухгалтерському обліку? Згідно з п 6. П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» придбаний або отриманий НМА відображається в балансі, якщо існує імовірність одержання майбутніх економічних вигод, пов’язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена.

Так, хоча ЕЦП має нематеріальну форму, його вартість можна ідентифікувати як суму витрат на його придбання, але використання ЕЦП не обіцяє майбутніх економічних вигод. Тож попри те, що ЕЦП не має матеріальної форми, визнати його в бухобліку НМА буде неправильно.

А якщо нематеріальний актив не відповідає вказаним критеріям визнання, то витрати, пов’язані з його придбанням чи створенням, визнаються витратами того звітного періоду, протягом якого вони були здійснені, без визнання таких витрат у майбутньому нематеріальним активом (п. 8 П(С)БО 8).

Крім того, файли ЕЦП прив’язані до конкретних фізичних осіб. Визнання НМА ключів і сертифікатів ЕЦП не випливає і з визначення п.п. 14.1.120 ПКУ.

Водночас у підприємств виникає й інше запитання: як відображати в обліку безоплатно надані послуги ЕЦП, наприклад від АЦСК ІДД ДФС? Ми твердо наполягаємо, що в цьому випадку підприємство отримує не актив (НМА), а безоплатну послугу. Але чи потрібно такий дохід від безоплатно отриманих послуг фіксувати в обліку? За нашим твердим переконанням — ні. Причина проста — не дотримуються критерії визнання доходу. Нагадаємо, згідно з п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» дохід визнається при збільшенні активу або зменшенні зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. При отриманні ЕЦП не відбувається збільшення активу, яке обумовлює збільшення власного капіталу, та й з оцінкою доходу чимало запитань (складно говорити про справедливу вартість такого активу, адже фіскали всім роздають свої ключі безкоштовно).

Виходить, що безкоштовно отриманий ЕЦП не впливає на фінансовий результат (не відображається в бухгалтерському обліку).

Ірина Шевчук, консультант

№ 17-18, 2017  (с. 31)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку