Журнали

Платник єдиного податку 24 квітня, 2017
16
Р

Робота з ФОП із «зони ризику»

Наше підприємство уклало з ФОП, який працює у м. Києві, договір на виконання ремонтних робіт. За даними ЄДР місцем його податкового обліку (місцем проживання) є м. Маріуполь. Цей населений пункт входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого постановою КМУ від 02.12. 2015 р. № 1275-р. У зв’язку з цим виникло запитання: чи потрібно при виплаті доходів такому підприємцеві утримувати ПДФО, ВЗ і нараховувати ЄСВ? Як податковому агенту убезпечити себе, працюючи з підприємцями, зареєстрованими в зоні,
де триває АТО1?

Антитерористична операція.
-A
A+

«Хто винен»? Переживання автора питання пов’язані з дією норм п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, який регулює особливості оподаткування суб’єктів господарювання, що опинилися на окупованих територіях та лінії зіткнення. Запрацювали ці норми з 01.01.2017 р.

Причому Законом № 19892 в п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ НКУ було внесено зміни, які набули чинності з 15.04.2017 р., але поширені на податкові періоди з 01.01.2017 р. Приведемо нині чинну редакцію норм, які нас цікавлять.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 23.03.2017 р. № 1989-VIII.

ЦИТАТА. «38.1. У цьому пункті терміни вживаються в такому значенні:

<…>
тимчасово окупована територія — територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України;
населені пункти на лінії зіткнення — населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України;

<…>
38.9. Під час нарахування (виплати) фізичним особам — підприємцям,
місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 цього Кодексу.»

(витяг з п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

Отже, при виплаті доходів деяким підприємцям можна зіткнутися з необхідністю утримання ПДФО і ВЗ у джерела виплати. Причому до ухвалення Закону № 1989 в п.п. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ було вказано і ФОП, місцезнаходження (місце проживання) яких знаходиться на лінії зіткнення. Зараз тут вказані тільки особи, зареєстровані на тимчасово окупованих територіях. З огляду на те, що норми Закону № 1989 почали діяти «заднім числом», при нарахуванні (виплаті) доходів підприємцям, зареєстрованим на лінії зіткнення, утримувати ПДФО і ВС у джерела виплати не треба, починаючи з 01.01.2017 р.

Зверніть увагу, що нараховувати ЄСВ на виплату ФОП із «зони ризику» ПКУ не вимагає (безумовно, якщо виконано інші «стандартні» умови для ненарахування ЄСВ). За логікою, замовник має нарахувати і сплатити за свій рахунок і ЄСВ з такої виплати (звичайно, якщо є об’єкт оподаткування ЄСВ, як, наприклад, у нашому випадку), але формально для цього немає жодних підстав. У п.п. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ йдеться тільки про утримання ПДФО, що «автоматом» тягне за собою і ВЗ. Про ЄСВ — ані слова. А звернувшись до Закону про ЄСВ, бачимо: для ненарахування ЄСВ, важливо, щоб роботи, які виконуються (послуги, що надаються), відповідали видам діяльності, що містяться в ЄДР (абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Якщо з видами діяльності у ФОП усе гаразд, то й претензій з боку перевіряючих бути не може3.

Тим паче що ФОП, які перебувають на обліку в зоні проведення АТО, звільнені від сплати ЄСВ на період проведення АТО (п. 94 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Тепер поговоримо про те, які ФОП потрапляють до зони ризику. Названий у запитанні документ — Перелік № 1275-р4, у п. 20 якого зазначено м. Маріуполь, — для цієї мети незастосовний. У Переліку № 1275-р перелічені населені пункти, в яких проводилася АТО, а утримувати ПДФО і «причепом» ВЗ потрібно, якщо місцезнаходженням або місцем проживання ФОП є тимчасово окупована територія (а до вступу в силу Закону № 1989 і територія населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення). Погодьтеся, це різні речі. У зв’язку з цим для цілей п.п. 38.9 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ слід користуватися іншим документом — Переліками № 1085-р, а саме:

Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджений постановою КМУ від 02.12. 2015 р. № 1275-р.
 
  • Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (додаток 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р);
  • Переліком населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (додаток 2 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р).
  • Відразу зауважимо, що м. Маріуполь не входить до Переліків № 1085-р, тому, як мовиться, можна розслабитися. Але якщо ви дійсно зіткнулися з ФОП із зони ризику (для цих цілей дивимося в додаток 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р), як його розпізнати і що робити?

«Що робити»? Як ви розумієте, ці запобіжні заходи були задумані у зв’язку з тим, що деякі підприємці, як і раніше, залишилися зареєстрованими на тимчасово окупованих територіях, але успішно ведуть діяльність на мирній території України, адже підприємницькі документи в них у порядку, оформлені відповідно до законодавства України. У результаті прибуток у цих підприємців є, а податки до бюджету не надходять.

Юридичним особам і ФОП, зареєстрованим на таких територіях, слід керуватися Законом № 16695, у ст. 4 якого прописані особливості держреєстрації таких осіб. Так, держреєстрація зміни місцезнаходження юридичних осіб та місця проживання ФОП, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення АТО, здійснюється органами держреєстрації в областях і м. Києві. Причому для осіб, які зареєстровані та переселилися з території АТО, реєстрація ФОП здійснюється держреєстраторами за адресою тимчасового проживання без вимоги наявності реєстрації місця проживання за місцем проведення реєстраційних дій.

Отже, фізичній особі, яка переїхала із зони ризику, спочатку потрібно як звичайному громадянину (громадянці) отримати Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, форма та порядок отримання якої встановлені постановою № 5096. Для цього вони звертаються до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. Причому для отримання цієї довідки не обов’язково «прописуватися» за адресою на підконтрольній Україні території. Достатньо просто назвати адресу тимчасового проживання (наприклад, у родичів або за місцем оренди житла). Далі, зареєструвавшись переселенцем, потрібно внести зміни до своїх підприємницьких даних про місцезнаходження/місце проживання. Реєстрацію таких змін, як уже було сказано вище, згідно із Законом № 1669 здійснюють держреєстратори в областях і м. Києві.

Перереєстрація на підконтрольній Україні території передусім в інтересах самого підприємця, адже інакше з його доходів податкові агенти утримуватимуть ПДФО і ВЗ у джерела виплати. Сподіваємося, що зміни, які відбулися в цьому питанні з 01.01.2017 р., вплинули на несвідомих підприємців і вони перереєстрували своє місцезнаходження.

Але податковим агентам приймати все на віру ми б не радили. Народна мудрість свідчить: «Довіряй, але перевіряй».

Як перевірити, що ФОП «юридично переїхав» на підконтрольну територію? Для цього вам потрібно зайти на сайт Мін’юсту, де розміщений ЄДР7, і, ввівши номер реєстраційної картки ФОП, переглянути його реєстраційні дані на поточний момент. Інформація знаходиться у відкритому доступі, тому провести таку перевірку може кожен. Для цієї мети для податкового агента важливі такі поля:

Зробити це можна за посиланням
  • «Місце проживання» — ФОП має перереєструвати місце проживання на підконтрольній Україні території. Населений пункт не повинен бути зазначений в додатку 1 до розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р;
  • «Дата та номер запису про взяття та зняття з обліку, назва та ідентифікаційні коди органів статистики, Міндоходів, Пенсійного фонду України, в яких фізична особа-підприємець перебуває на обліку» — тут перевіряйте, у якому органі фіскальної служби перебуває на обліку платник. Орієнтуйтеся на Перелік № 2568, де наведено «чорний список» фіскальних територіальних органів, які залишилися на непідконтрольній Україні території.
Перелік територіальних органів, у яких змінено юридичні адреси та на які покладено виконання функціональних обов’язків, наведений у додатку до наказу ДФСУ від 07.11.2014 р. № 256.

При виплаті доходів «підозрілим» ФОП проведіть таку загалом нескладну перевірку. Якщо все гаразд, виплачуйте підприємцеві дохід без утримання ПДФО і ВЗ у джерела виплати. Якщо підприємець, як і раніше, зареєстрований на окупованій території, або відмовтеся від співпраці з ним, або попередьте про утримання податків у джерела виплати (18 % ПДФО і 1,5 % ВЗ). У будь-якому разі (справляєте ви податки чи ні) про суму нарахованого/виплаченого підприємцеві доходу ви повинні повідомити фіскалів у формі № 1ДФ (ознака доходу — «157»).

Жанна Семенченко, заступник головного редактора

№ 16, 2017  (с. 24)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку