Журнали

Платник єдиного податку 24 квітня, 2017
16
В

Всім, всім, всім! Розмір добових стартує від 60 грн

(коментар до постанови КМУ «Про внесення зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 р. № 98» від 05.04.2017 р. № 241)

-A
A+

Хвиля підвищення державних гарантій у сфері трудових відносин дісталася й відряджень. Так, документом, що коментується, внесено зміни в додаток 1 до постанови № 981, а точніше — встановлено нові:

Постанова КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02. 2011 р. № 98.

1) розмір добових витрат (за кожен день) — 60 грн;

2) гранична сума витрат на наймання житла за добу — 600 грн.

Пункт 1 постанови № 98 промовляє, що ним керуються органи державної влади, підприємства, установи та організації, які повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів. Але чи настільки вузьке коло роботодавців насправді? Стосовно відшкодування витрат на проживання — так, а от щодо розміру добових до цього документа повинні дослухатися й роботодавці — комерційні підприємства.

Формально мінімальної чи максимальної планки для добових працівників комерційних підприємств нормативними документами не встановлено. Проте представники Мінсоцполітики вважають інакше. Вони не обмежують розмір добових «зверху», але вимагають, щоб він був не менше розміру, наведеного в додатку 1 до постанови № 98 (лист Мінсоцполітики від 21.12.2016 р. № 1732/0/101-16/282).

Див. «ПЄП», № 7/2017, с. 9.

НАГАДАЄМО. Для роботодавців максимального розміру добових не встановлено, тобто вони можуть виплачувати їх в абиякому великому розмірі. Водночас згідно з п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ ПДФО і ВЗ не утримують із добових у розмірі (сума перевищення оподатковується):

  • 320,00 грн/1 к. дн. — для відряджень у межах України;
  • 80 євро/1 к. дн. — для закордонних відряджень.

Так, згідно зі ст. 12 Закону про оплату праці3 держава піклується не лише про розмір МЗП, а й про мінімальні гарантії, направляючи працівників у службові відрядження. До таких належать оплата вартості проїзду, найм житла, а також виплата добових «в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством» (ст. 121 КЗпП).

Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

Зауважимо, що вимоги Мінсоцполітики небезпідставні. У недалекому минулому як на звичайних роботодавців, так і на тих, що фінансуються з бюджету, поширювалися норми «відряджувальної» Інструкції № 594, яка сьогодні актуальна тільки для бюджетників (для інших має рекомендаційний характер). Колись вона пропонувала встановлювати працівникам комерційних підприємств добові в розмірі не менше за «бюджетні». А згідно зі ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються та не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно, мінімальна планка для добових не повинна була зникнути. А якщо в цьому питанні навіть і утворилася «нормативна прогалина», трудові права працівників однаково не повинні бути урізані.

Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом МФУ від 13.03.1998 р. № 59.

Отже, з урахуванням позиції Мінсоцполітики, направляючи у відрядження працівників, адміністрація комерційних підприємств (ФОП-роботодавців) має виплатити їм добові за кожен день відрядження в розмірі не менше за встановлений у додатку 1 до постанови № 98. З урахуванням змін, внесених до цього документа постановою, що коментується, мінімальні «українські» добові зросли з 30 до 60 грн!

Але виникає цілком слушне запитання: з якої дати добові мають бути не менше від 60 грн за кожен день? Відповідь — з дати набрання чинності постановою № 241, яка припадає на дату опублікування в газеті «Урядовий кур’єр» № 73 19 квітня 2017 року.

Часто-густо розмір добових установлюють у локальному акті роботодавця (найчастіше — в положенні про відрядження). Відповідно, у зв’язку зі зміною мінімального розміру добових може виникнути потреба внести відповідні зміни до такого документа.

Таким чином, якщо дні відрядження припадають на період з дня набрання чинності постановою, що коментується — з 19.04.2017 р., то добові за дні, починаючи з цієї дати, повинні виплачуватися в розмірі не нижче за 60 грн. Водночас за дні відрядження до цієї дати мінімальна планка — 30 грн. Якщо сума виданого працівникові авансу на відрядження не покриває мінімальну планку з урахуванням «свіжих» змін, то її таку суму необхідно збільшити.

Тим, хто дізнався про збільшення добових, коли працівник уже виконував службове завдання в іншому населеному пункті, на наш погляд, слід компенсувати витрати виходячи із зазначених розмірів.

Майте на увазі: ігнорувати мінімальний розмір добових не можна. «Ощадливість» у цьому питанні може бути прирівняна до недотримання гарантій у сфері оплати праці. А за це роботодавцеві загрожує штраф у 10-кратному розмірі МЗП, установленої на момент виявлення порушення (сьогодні — 32000 грн) (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Також посадовим особам підприємств (установ, організацій) і ФОП не варто забувати про адмінштраф за ст. 41 КпАП у розмірі від 510 до 1700 грн.

Оксана Хмелевська, бухгалтер-експерт

№ 16, 2017  (с. 10)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку