Журнали

Платник єдиного податку 03 квітня, 2017
13
«

«Береженого Бог береже»: обліковуємо охоронну сигналізацію

Збираємося встановити охоронну сигналізацію на будівлю складу. На який рахунок доцільно її оприбуткувати?

-A
A+

Варіанти обліку Дійсно, у вас можлива наявність сумнівів, адже існує як мінімум кілька варіантів обліку охоронної сигналізації:

  • обліковувати як окремий об’єкт у складі ОЗ або МНМА1;
  • розглядати встановлення сигналізації як поліпшення будівлі.
Малоцінні необоротні матеріальні активи.

Одразу зазначимо — варіант обліку залежить від конкретної ситуації та професійного судження бухгалтера. Розглянемо кожен з них детальніше.

Самостійний об’єкт Відповідно до норм П(С)БО 7 «Основні засоби» об’єктом ОЗ може бути закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій. До того ж, якщо один об’єкт ОЗ складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухобліку як окремий об’єкт ОЗ (п. 4 П(С)БО 7).

Виходячи з визначення, охоронна сигналізація цілком підпадає під критерій визнання окремим об’єктом ОЗ:

1) вона виконує самостійні функції — запобігає проникненню на об’єкт, що охороняється, привертає увагу власника майна чи охоронних служб при наявності загрози;

2) строк корисного використання охоронної сигналізації вірогідніше за все суттєво відрізнятиметься від строку обладнаного нею ОЗ.

Тепер визначимося з рахунками обліку, адже потрапити такий об’єкт може до складу ОЗ (субрахунок 104 «Машини та обладнання»), або МНМА (субрахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи»). Тут все залежить від вартісного критерію для розмежування ОЗ та МНМА, встановленого на підприємстві.

НАГАДАЄМО. На практиці більшість підприємств з метою гармонізації бухгалтерського та податкового обліку встановлює вартісний критерій для визнання ОЗ на рівні з податковим (6000,00 грн). Радимо і вам робити так само.

Поліпшення будівлі Обладнання приміщення охоронною сигналізацією можна також обліковувати як його поліпшення. Тут діє обов’язкова умова — витрати на встановлення сигналізації мають призвести до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта ОЗ.

Як це визначити? Перш за все можна звернутися до Методрекомендацій № 5612. Так, відповідно до п. 29 розд. 6 цих Методрекомендацій рішення про характер і ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто, чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, модифікація, добудова, реконструкція) об’єкта, що приведе у майбутньому до збільшення економічних вигод, чи здійснюються вони для підтримання об’єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання, приймається керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат. Прикладами поліпшень, які збільшують первісну вартість об’єкта, є (п. 31 Методрекомендацій № 561):

Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом МФУ від 30.09.2003 р. № 561.

а) модифікація, модернізація об’єкта ОЗ з метою подовження терміну його корисної експлуатації або збільшення його виробничої потужності;

б) заміна окремих частин устаткування для підвищення якості продукції (робіт, послуг);

в) впровадження ефективнішого технологічного процесу, що дозволить зменшити первісно оцінені виробничі витрати;

г) добудова (надбудова) будівлі, що збільшить кількість місць (площу) будівлі, обсяги та/або якість виконуваних робіт (послуг) чи умови їх виконання.

Стосовно сигналізації обґрунтуванням «поліпшуючого» варіанту можуть бути:

1) при здачі в оренду будівлі з встановленою охоронною сигналізацією можна говорити про більші орендні платежі;

2) підвищується рівень безпеки в приміщенні тощо.

Також, вважаємо, слід звернути свою увагу, чи можна в майбутньому демонтувати та встановити в іншому приміщенні цю охоронну сигналізацію. Якщо ні, то вона однозначно є невід’ємною частиною будівлі.

Бухоблік З варіантами нарешті розібралися. Тепер подивимось на їх відображення в бухобліку.

Приклад. Підприємство (платник ПДВ) придбало охоронну сигналізацію LifeSOS LS 30 GSM KIT GSM вартістю 17413,00 грн, у тому числі. ПДВ. Вартість установки склала 2400,00 грн.

Варіант 1. Сигналізацію на підприємстві обліковують як окремий об’єкт ОЗ.

Варіант 2. Установка сигналізації розглядається як поліпшення будівлі та збільшує її первісну вартість.

Відображення в бухобліку придбання та встановлення охоронної сигналізації

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

дебет рахунку

кредит рахунку

1. Відображено витрати на придбання охоронної сигналізації

152

631 (685)

14510,83

2. Нараховано ПК з ПДВ (ПН зареєстрована в ЄРПН)

641

631 (685)

2902,17

3. Відображено витрати на установку охоронної сигналізації

152

631 (685)

2000,00

4. Нараховано ПК з ПДВ (ПН зареєстрована в ЄРПН)

641

631 (685)

400,00

Варіант 1. Сигналізація — окремий об’єкт ОЗ

5.1 Введено об’єкт ОЗ в експлуатацію

104

152

16510,83

Варіант 2. Встанолення сигналізації — поліпшення будівлі

5.2 Збільшено первісну вартість будівлі

103

152

16510,83

Єдиний податок Також хочеться дати кілька настанов юрособам-єдинникам групи 3. Звісно, жодні податкові різниці ви не застосовуєте. Але у разі, коли сигналізація, наприклад, за вартісним критерієм не дотягує до ОЗ — віддайте перевагу варіанту її обліку у складі будівлі. Можливо, колись надумаєте продати її і тоді матимете законні підстави зменшити оподатковуваний ЄП дохід на суму балансової вартості будівлі з урахуванням вже зроблених поліпшень (п. 292.2 ПКУ).

Анна Хомюк, бухгалтер-експерт

№ 13, 2017  (с. 30)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку