Журнали

Медична бухгалтерія 23 жовтня, 2023
20
Д

Держпраці нагадала про трудові права осіб з інвалідністю

-A
A+

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці нагадало1, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875) для реалізації творчих і виробничих здібностей людей з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також провадити підприємницьку та іншу трудову діяльність, яка не заборонена законом.

Підприємства, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема спеціальні робочі місця. Крім того, створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством (ст. 18 Закону № 875). Відповідно до ст. 19 Закону № 875 для підприємств установлено норматив у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працюють від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце.

Статтею 12 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII визначено, що підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці, ураховуючи рекомендації медико-соціальної експертної комісії та індивідуальні програми реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII (далі — КЗпП), укладаючи трудовий договір, громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, також документи про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші, особа з інвалідністю під час працевлаштування має подати документи, які підтверджують інвалідність, а саме: довідку медико-соціальної експертної комісії та виписку з акта огляду в МСЕК; індивідуальну програму реабілітації людини з інвалідністю.

Відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи під час прийому на роботу не встановлюють випробування для працівників з інвалідністю, направлених на роботу (ч. 3 ст. 26 КЗпП). Висновок МСЕК із професійної придатності включається в індивідуальну програму реабілітації людини з інвалідністю і є підставою для здійснення професійної орієнтації. Рішення МСЕК та індивідуальна програма реабілітації обов’язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними установами незалежно від відомчої підпорядкованості, типу й форми власності.

Також за ст. 172 КЗпП особі з інвалідністю за бажанням або за вимогами індивідуальної програми реабілітації можуть установлювати режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) та пільгові умови праці. Якщо в рекомендаціях МСЕК зазначено, що особа з інвалідністю може працювати за своєю посадою на умовах скороченого робочого дня, роботодавець на прохання працівника зобов’язаний установити йому неповний робочий час. Для цього працівник повинен подати заяву про встановлення неповного робочого часу, а роботодавець видати відповідний наказ.

У разі незгоди працівника на переведення його на неповний робочий день роботодавець не має права в односторонньому порядку встановити йому неповний робочий день. Неповний робочий час можна встановити, зменшивши тривалість щоденної роботи, кількості днів роботи протягом тижня чи одночасно і кількості годин роботи упродовж дня, і кількості робочих днів. Роботодавець зобов’язаний на прохання працівника, що має право на неповний робочий час, установити робочий час тієї тривалості, про яку просить працівник. Оплату праці в цих випадках проводять пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Відповідно до ст. 56 КЗпП робота на умовах неповного робочого часу не призводить до будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Гарантіями, що надаються працівникам з інвалідністю, передбачено, зокрема, таке:

1. Інвалідність є поважною причиною розірвати трудовий договір, укладений на визначений строк: у цьому випадку роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

2. Залучення до роботи в нічний час і до надурочних можливе лише за згодою особи й за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.

3. Переведення на легшу роботу може відбуватися за бажанням особи з інвалідністю, роботодавець може перевести його на легшу роботу відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку. Водночас за працівником, переведеним на легшу роботу, протягом двох тижнів з дня переведення зберігатиметься попередня середня заробітна плата. У деяких передбачених законодавством випадках на весь час виконання нижче оплачуваної роботи можуть зберігати попередню середню заробітну плату працівника або надавати матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Також на весь час переведення можуть надавати забезпечення за рахунок Пенсійного фонду України.

4. Роботодавець зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію та працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій у випадках, передбачених законодавством. Потреба в перепідготовці (перекваліфікації) може виникнути, наприклад, під час переведення на іншу легшу роботу.

Працівники з інвалідністю, які нещодавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали шість місяців на підприємстві, можуть скористатися правом піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання 6-місячного строку безперервної роботи на цьому підприємстві. Працівники з інвалідністю за бажанням мають право піти в щорічну відпустку в зручний для них час.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю становить: для осіб з інвалідністю I та II груп — 30 календарних днів; для осіб з інвалідністю III групи — 26 календарних днів.

№ 20, 2023  (с. 3)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку