Журнали

Медична бухгалтерія 15 березня, 2018
1
З

Зубенко Наталія Петрівна

Сьогодні ми публікуємо інтерв’ю з нашою читачкою — Наталією Зубенко, головним бухгалтером комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Дергачівської районної ради», що вже пройшло етап перетворення та готове до подальших кроків реалізації медичної реформи. Впевнені, що досвід Наталії Петрівни буде корисним для тих, хто лише розпочинає цей шлях.

-A
A+

Наталіє Петрівно, ваш КЗОЗ розпочав процедуру перетворення ще торік. Чому вирішили не зволікати?

Розмови про медичну реформу почалися давно. Коли побачили першу редакцію Методичних рекомендацій1, усвідомили, що реформу запущено і нам треба визначатися, чи ми починаємо процес одразу, чи чекаємо, коли будуть більш зрозумілими подальші дії. Але в другому випадку строки були б уже стислими і довелось би робити все нашвидкуруч. Оскільки наша установа не має відповідного досвіду та фахівців для чіткої та швидкої реорганізації, і було ухвалено рішення розпочинати процес відразу, та і якщо відверто, ми не сподівалися, що якщо почекати, то все відбудеться простіше. Перші кроки були зроблені ще в травні 2017 року. Від установи ми направили лист до районної ради з проханням розглянути на сесії питання про надання згоди на реорганізацію шляхом перетворення КЗОЗ у КНП. Депутати нас підтримали, тож ми отримали рішення про надання згоди, дозвіл на розроблення статуту та передавального акта. Як і належить, провели збори трудового колективу. Коли підготовча робота була проведена, останнім кроком цього етапу стало ініціювання рішення ради про реорганізацію. А далі — процес державної реєстрації, який теж потребує вкрай уважної підготовки документів, часу та терпіння. Але ми подолали всі сходинки, і 3 січня 2018 року наша установа була зареєстрована як КНП. Ми вважали, що чим більше часу маємо, тим більш вивіреними будуть наші кроки, до того ж ми мали намір у новий 2018 рік вступити як нова установа, аби всі дії в бюджетному році вже відбувалися з комунальним некомерційним підприємством. Як головний бухгалтер, я хотіла полегшити своєму колективу життя і не розбивати процедуру на два бюджетні роки. На щастя, це в нас вдалося: фінансовий звіт ми здали як КЗОЗ, а бюджет ухвалили вже як КНП.

Методичні рекомендації з питань перетворення закладів охорони здоров’я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства, перша редакція була розроблена у квітні 2017 року, актуальна редакція оновлена в лютому 2018 року.

Порадьте, які нюанси на перших кроках слід врахувати

Оскільки процес виходить тривалим, зважайте на щорічні процедури, терміни проведення яких «зсуваються» у зв’язку з ліквідацією КЗОЗ. Як я вже казала, ми знали, що зміни будуть, ще в травні минулого року, а ось передавальний акт робили на підставі результатів суцільної інвентаризації станом на 1 вересня. Навесні ми не провели списання непридатних активів, оскільки вважали, що було зарано, а потім, коли почали готувати передавальний акт, зрозуміли, що запізно. Тому раджу усі списання та виправлення зробити до затвердження інвентаризаційного та передавального актів. Також заплануйте видатки на виготовлення нових печаток та штампів і заздалегідь проведіть перемовини з фірмою, що буде їх виготовляти, адже цей процес повинен пройти дуже швидко, аби не зупиняти видачу листків тимчасової непрацездатності та виписування рецептів. Слід чітко розуміти, що як би швидко ви все не робили, але певний час заклад не зможе здійснювати платежі в Казначействі, і важливо, щоб на цей період не припадав термін виплати зарплати або оплати якихось інших особливо важливих платежів.

Якісь несподіванки траплялися?

Так сталося, що реорганізацію в нашій установі починали разом з юристом, а вже в процесі залишились без нього, і тому «красу перетворення» певною мірою відчули всі працівники апарату, включаючи бухгалтерів та економістів. Але те, що ми без юриста змогли завершити процес, має надихнути інших і впевнити, що це реально.

Також від початку ми не зовсім розуміли, які документи необхідно підготувати для реорганізації. У Методичних рекомендаціях мова йшла про те, що оскільки в нас перетворення без зміни коду ЄДР2, то й інших документів, окрім відповідних рішень ради (засновника КЗОЗ), передавальних актів, статуту та заяви на реєстрацію, не потрібно, а державний реєстратор зі свого боку наполягав на тому, що КЗОЗ як окрема юридична особа припиняє існування, і саме тому діє за процедурою ліквідації: надає довідки про відсутність заборгованості з фондів та податкової, довідку з архіву та інші документи, які надають під час ліквідації3. Для практиків добре було б, аби перелік документів для реорганізації був наведений в офіційному документі, наразі є лише рекомендації, а потрібно регламентувати цей процес як мінімум відповідним наказом. Зверніть увагу на підготовку статуту — тепер можна прописати види діяльності, не пов’язані з медициною. Однак слід врахувати той момент, що підприємство має зберігати статус неприбуткового, тож заздалегідь подумайте, які види діяльності зможете здійснювати, та порадьтеся з юристами, як правильно це оформити. Ми поки що підготували статут на підставі Примірного статуту4 з Методичних рекомендацій, пізніше, як визначимось більш чітко, внесемо необхідні зміни. Також у статуті важливо детально прописати повноваження керівника. З одного боку, він керуватиме підприємством, тож має бути наділеним максимальними повноваженнями, з другого боку, засновником ЦПМСД є місцева рада, яка певно вимагатиме погодження дій керівника. На мій погляд, статут як Конституція для підприємства: краще один раз подбати про його якість, ніж потім щосесії вносити зміни до нього та просити депутатів затвердити їх.

Текст Примірного статуту наведено за посиланням.
Перелік документів, що надаються під час реєстрації припинення юридичної особи, наведено у ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.
ЄДР — Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Які є виклики для головного бухгалтера наразі? З якими складнощами стикаєтесь у роботі ви?

Уже можна впевнено сказати, що медична реформа стартувала, але в плані фінансування закладів на перше півріччя все залишилося без змін: ми фінансуємося за рахунок медичної субвенції та обслуговуємося в Казначействі як бюджетна установа, принцип нарахування заробітної плати поки що не змінився — нараховуємо за ЄТС, штатний розпис не змінено, тому поки що працюємо у звичайному режимі. Але розуміємо, що надалі роботи для бухгалтерів та економістів буде вкрай багато: починаючи від переходу на господарський бухоблік і подання дещо інших форм звітності і закінчуючи оптимізацією витрат та калькуляцією вартості послуг, що плануємо надавати.

На жаль, уже закінчується березень, а ми володіємо лише загальною інформацією про реформу. Знаємо, що з другого півріччя все буде інакше, а ось як — поки що не розуміємо, лише аналізуємо роз’яснення МОЗу, розбираємося та готуємося, а щодо деяких нюансів маємо лише припущення. Так, усім зрозуміло, що зарплата лікаря має залежати від кількості пацієнтів, приблизно зрозуміло, яку суму буде отримувати підприємство за пацієнтів. Але що робити з лікарями, з якими не укладуть достатньої кількості декларацій (та взагалі яку кількість вважати достатньою), що робити з інтернами, на яких умовах оплачувати їхню працю, як правильно організувати надання медичної допомоги вдома, адже утримання старенького автомобіля та зарплата водія — значне фінансове навантаження, на підставі чого розраховувати заробітну плату іншим працівникам: медичним статистикам, бухгалтерам, економістам, юристу, програмісту? Єдине, в чому я впевнена, що ми нарешті зможемо гідно оцінити працю дійсно гарного сімейного лікаря. Але слід ретельно вибудовувати цю систему, створювати прості й прозорі правила.

Чи не було проблем із податковою?

Ми теж цього боялися, із досвіду готувалися до сюрпризів. Але тут все минуло гладко — направили заявку і в електронному вигляді отримали рішення про повторне включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій. До речі, вже пізніше дізналися, що податкову міг повідомити й Держреєстратор. Цікаво, що хоч ми й стали комунальним підприємством, код неприбутковості залишився «0031 — бюджетні установи». Колеги з інших регіонів кажуть, що іноді податкова включає перетворені підприємства до коду «0048 — інші юридичні особи…», оскільки спеціального коду неприбутковості не передбачено. Думаю, що з часом це впорядкують.

Наостанок що б ви побажали своїм колегам по всій Україні?

Хочу побажати терпіння. Часом буває важко: забагато змін, майже немає чітких роз’яснень, — але ми все зможемо, хто завдяки досвіду, хто — наполегливості. Нам, бухгалтерам, це не вперше, тому тримаймося і сподіваймося, що ми причетні до чогось дійсно значного, що нарешті змінить медицину, а отже, і якість життя.

Дякуємо пані Наталі за цікаву бесіду та запрошуємо наших читачів поділитися досвідом на сторінках газети. Пишіть нам на електронну пошту mb@ibuhgalter.net.

Запозичувала досвід Ірина Басова, головний редактор газети

№ 1, 2018  (с. 46)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку