Журнали

Медична бухгалтерія 15 березня, 2018
1
П

Придбаваємо автоаптечку для медзакладу

Медичний заклад планує придбати автомобільні аптечки для легкової автівки адміністрації та автівки, що призначена для регулярного перевезення хворих у сусіднє місто для проведення гемодіалізу, оскільки в наявних аптечок закінчився термін придатності. За якими КЕКВ провести придбання (2210 чи 2220) та як правильно поставити аптечки на облік?

-A
A+

Ольга Сусла, експерт газети

Кожній автівці — по аптечці Автомобіль, який придбаваємо, а тим паче отримуємо від благодійників чи інших установ, як правило, потрапляє до нас не з повним «фаршем», тобто може бути неукомплектований, наприклад, автомобільною аптечкою. Її наявність в автомобілі є обов’язковою, адже експлуатувати транспортний засіб заборонено, якщо немає автоаптечки, про що суворо наголошує абз. «є» п.п. 31.4.7 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306. А вимоги щодо наявності, складу та застосування, що встановлені п. 1 ДСТУ 3961-2000, поширюються на аптечки для всіх видів автомобілів та колісних тракторів, що експлуатуються на автомобільних дорогах загального використання, вулицях і дорогах населених пунктів. Звичайно, не винятком є і легкові авто, що використовуються в діяльності медичної установи.

ДО ВІДОМА. Комплектація аптечки залежить від того, для якого виду транспорту планується її придбати. Це передбачено в наказі МОЗ «Про затвердження переліків лікарських засобів у медичних аптечках транспортних засобів» від 07.07.1998 р. № 187. Тож перелік лікарських засобів в аптечці може бути двох модифікацій: якщо автомобіль із кількістю пасажирів до 9 осіб, то маємо придбати аптечку АМА-1, якщо більш ніж 9 — АМА-2.

Обираємо КЕКВ правильно Визначившись із модифікацією, звернемося до п.п. 2.2.1. Інструкції № 3331, яка передбачає, що придбавають аптечки та поповнюють їх за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар». Але! Із застереженням, що умовою є відсутність медичного кабінету чи пункту в установі. Звісно, що медзаклади не підпадають під зазначену категорію, отже, не можуть здійснювати видатки за цим кодом. Тож медзаклади придбаватимуть автоаптечки за КЕКВ 2220 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали» як лікарські засоби (антисептичні та знеболювальні засоби тощо) та вироби медичного призначення (перев’язувальні матеріали, джгути тощо) згідно з п.п. 2.2.2. Інструкції № 333.

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом МФУ від 12.03.2012 р. № 333.

Бувають випадки, коли аптечку установа збирає самостійно, і ось тут треба бути уважними, адже придбаваємо окремо не лише медикаменти та перев’язувальні матеріали, але й скриньку для їх зберігання, яка сама по собі за відсутності її вмісту не є аптечкою, а лише предметом для зберігання. У цьому випадку медикаменти придбаваємо за КЕКВ 2220, а скриньку — за КЕКВ 2210.

Аптечку — на запас Хоча в нормативних переліках не зазначено, але автоаптечку в бухобліку класифікують як запаси виходячи з вартості придбання. А ось щодо строку використання, то тут постає питання, адже встановити його однозначно немає можливості, оскільки достеменно невідомо, чи настане випадок, коли виникне необхідність використати ліки (це може бути місяць, а може бути і два роки), чи списання буде здійснене у зв’язку зі спливанням терміну придатності. Тож, на нашу думку, слід керуватися тим, що в НС 123 «Запаси»2 говориться про очікуваний строк, отже, якщо фактично він і перевищить 1 рік, то це не буде вважатися помилкою, а ми сміливо зможемо віднести аптечку до складу запасів.

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 123 «Запаси», затверджене наказом МФУ від 12.10.2010 р. № 1202.

НЮАНС. Є думка, що автомобільну аптечку слід оприбутковувати як малоцінний необоротний матеріальний актив, але вважаємо це методологічно неправильним трактуванням. Адже нарахування амортизації на актив, до складу якого входять медпрепарати із різним строком придатності, тільки ускладнить облік, ба більше, у разі використання деяких засобів за призначенням вартість аптечки в цілому зміниться, оскільки слід буде поповнити її новими ліками.

Визначаємо субрахунок Враховуючи особливості ведення бухобліку в закладах охорони здоров’я, оприбутковуватимуть автомобільну аптечку таким чином:

1) якщо придбали укомплектовану аптечку, то зараховуємо її на субрахунок 1512 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали». Об’єктом придбання та використання є актив, що містить різні найменування лікарських засобів;

2) якщо придбали лікарські засоби для доукомплектації вже наявних аптечок, то оприбутковуємо також на субрахунок 1512 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали». Цей субрахунок є складовою рахунку 15 «Виробничі запаси», де ведуть облік активів, призначенням яких є забезпечення звичайної діяльності медзакладу, а придбання медикаментів для автомобіля можна таким вважати;

3) якщо придбали окремо медикаменти та скриньку для їх зберігання, щоб укомплектувати автоаптечку, крім субрахунку 1512 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали», використовуємо також субрахунок 1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»3 — для оприбуткування скриньки.

Після передання в експлуатацію водієві предмет відразу списують з подальшим веденням оперативного кількісного обліку відповідальною особою протягом строку корисного використання (п. 9 розд. IV НС 123 «Запаси»).

Бухоблік Після оприбуткування аптечку або медикаменти для її поновлення передають відповідальній особі (водієві), яка контролює придатність та використання медикаментів і своєчасно надає інформацію бухгалтерії медзакладу, яка, у свою чергу, і займається списанням. Вибуття відбувається шляхом віднесення вартості активів на витрати звітного періоду на підставі акта списання (форма № З-2).

Особливістю медикаментів є те, що вони мають строк придатності, визначений на упаковці, тому їх списання залежатиме саме від цього терміну або від фактичного використання ліків та медичних виробів. Списують прострочені лікарські засоби, дотримуючись Правил утилізації та знищення лікарських засобів, затверджених наказом МОЗ від 24.04.2015 р. № 242.

Приклад. Медичний заклад придбав 1 автомобільну аптечку вартістю 300,00 грн, а також медикаменти для поповнення аптечок загальною вартістю 250,00 грн. На підставі акта списання, підписаного представниками бухгалтерії та водієм, списано медикаменти, строк придатності яких закінчився, на загальну суму 130,00 грн.

Бухоблік придбання та списання автоаптечки та її складових

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

1. Оприбутковано аптечку та передано водієві

1512

6211

300,00

2. Оприбутковано медикаменти для доукомплектації аптечок та передано водіям

1512

6211

250,00

3. Перераховано кошти постачальнику

6211

2313

550,00

4. Списано медикаменти, строк придатності яких закінчився

8013, 8113

1512

130,00

Що день прийдешній нам готує? Забігаючи наперед, зазначимо, що МОЗ готує нові рекомендації щодо складу автомобільних аптечок, і власникам транспортних засобів незабаром доведеться «розщедритися» на оновлення їх складу, адже відповідно до осучаснених правил знеболювальними та «зеленкою» вже не обійтися. Перелік препаратів, що зараз містяться в аптечці, було де-факто переписано зі старих радянських вимог, які в теперішніх реаліях є недієвими, бо не забезпечують невідкладну допомогу в разі дорожньо-транспортної пригоди чи нещасного випадку. Тож чекаємо на розпорядчий документ від МОЗу з остаточним переліком медпрепаратів для автоаптечки, що відповідатиме європейським стандартам, а поки що користуємося тими нормами, які діють сьогодні.

№ 1, 2018  (с. 44)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку