Журнали

Медична бухгалтерія 15 березня, 2018
1
М

Медична інформаційна система: закуповуємо з урахуванням усіх нюансів

Чи обов’язково медичному закладу закуповувати медичну інформаційну систему, адже вона коштує сотні тисяч гривень? Яким чином потрібно проводити закупівлю медичної системи?

-A
A+

Оксана Верхогляд, експерт газети

Електронна система За визначенням п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону про фінгарантії1 електронна система охорони здоров’я — це інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією шляхом створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією, даними і документами в електронному вигляді, до складу якої входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (АРI). Загалом електронна система складається із двох компонентів:

Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 р. № 2168-VIII.

1. Центральний компонент — державна складова eHealth. Це єдиний реєстр медичних закладів, лікарів, пацієнтів та декларацій, з яким працюють інформаційні системи для комунікації даних. Він є інструментом для реалізації реформи фінансування медичних закладів. Медичні заклади отримують доступ до єдиного реєстру eHealth безкоштовно.

2. Медичні інформаційні системи (далі — МІС) — уже наявні системи, які надають програмне забезпечення для адміністрування медичних закладів в електронному режимі. На сьогодні розробку та впровадження МІС в Україні здійснюють близько 10 розробників. Саме такі програмні продукти й коштують від 100 тис. грн на рік користування, а їхня вартість залежить від кількості робочих місць та функціоналу.

Безперечно, це доволі значна сума для бюджетної установи. Але під час переходу на нову систему фінансування обійтися без МІС неможливо. Адже оплату надання медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій здійснюють виключно на підставі інформації та документів, що внесені надавачем медичних послуг до електронної системи охорони здоров’я.

Отже, ми підтвердили той факт, що без придбання МІС не обійтися. А як це зробити — розглянемо далі.

КЕКВ У п.п. 12 п.п. 2.2.4 Інструкції № 3332 передбачено, що оплату послуг з технічного обслуговування обладнання та адміністрування програмного забезпечення проводять за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)», у тому числі:

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом МФУ від 12.03.2012 р. № 333.
  • установлення (інсталяції) програмного забезпечення (програмних продуктів, інформаційних систем та комплексів, баз даних, web-сторінок/сайтів/порталів), подальшого користування, їх супроводження та обслуговування (у тому числі навчання користувачів);
  • придбання програмного забезпечення, на яке майнові права не передаються користувачу, при цьому майнові та авторські права на об’єкт інтелектуальної власності на зазначене програмне забезпечення залишаються в розробника (постачальника), а замовнику надається право користування цим програмним забезпеченням без права передання самого програмного забезпечення та/або повноважень на його користування третім особам.

Оскільки медична установа придбаває типову МІС без права передання користування третім особам, можна упевнено сказати, що планувати видатки на її придбання потрібно саме за КЕКВ 2240.

Публічні закупівлі Що стосується організації електронних закупівель МІС відповідно до Закону № 9223, то тут потрібно врахувати декілька нюансів.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Предмет закупівлі Не зовсім чітко зрозуміло, до якої саме категорії належить закупівля МІС — товарів, робіт чи послуг. Проаналізувавши закупівлі аналогічних предметів, що вже оголошені на веб-порталі «Рrozorro», ми дійшли висновку, що замовники не мають єдиного підходу та використовують різні можливі коди ДК 021:20154.

Національний класифікатор України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затверджений наказом Мінекономрозвитку від 23.12.2015 р. № 1749.

На нашу думку, виходячи із визначення МІС у Законі про фінгарантії, замовники закуповують саме «інформаційні системи», для яких найбільш точно підходить код ДК 021:2015 «48810000-9 Інформаційні системи» (у дужках потрібно зазначати конкретну назву «Програмне забезпечення “Медична інформаційна система”»).

Оскільки цей код належить до розділу ДК 021:2015 «Послуги», відповідно, електронні закупівлі проводяться, якщо очікувана вартість закупівлі на рік дорівнює або перевищує 200 тис. грн.

Процедура Щодо вибору процедури закупівель МІС, то, окрім «простої» процедури відкритих торгів, замовники можуть провести процедуру конкурентного діалогу, передбачену розд. V Закону № 922. Цією нормою встановлено, що замовники проводять процедуру конкурентного діалогу, якщо предметом закупівлі є консультаційні, юридичні послуги, розробка інформаційних систем, програмних продуктів, визначення вимог до виконання яких потребує переговорів.

Така процедура чудово підходить для унікальних предметів закупівель, щодо яких замовник не може самостійно визначити вимоги, які потрібно передбачити в тендерній документації. Для визначення конкретних критеріїв закупівлі конкурентний діалог проводять у два етапи.

Перший етап: замовник оприлюднює оголошення про закупівлю, в якому всім учасникам запропоновано подати тендерну пропозицію, де надається інформація про відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, вимогам, визначеним замовником у тендерній документації, та опис рішення про закупівлю без зазначення ціни.

Інформацію з описом рішення про закупівлю для першого етапу конкурентного діалогу подають у тендерній пропозиції окремим файлом. У тендерній документації зазначають критерії оцінки, кваліфікаційні критерії до учасників, пропозиції щодо технічних, якісних та інших характеристик предмета закупівлі, умови поставки, час та місце, в якому виконуватимуться роботи чи надаватимуться послуги.

ВАЖЛИВО! У тендерній документації обов’язково потрібно передбачити забезпечення права пацієнтів на збереження приватної інформації та дотримання вимог Закону про персональні дані5.

Закон України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 р. № 2297-VI.

Строк подання тендерних пропозицій для участі в першому етапі конкурентного діалогу не повинен бути меншим ніж 30 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентного діалогу на веб-порталі «Рrozorro».

Під час розкриття тендерних пропозицій для участі в першому етапі конкурентного діалогу автоматично розкривається вся інформація, зазначена в пропозиціях учасників, крім інформації з описом рішення про закупівлю, що відкривається лише замовнику.

Після розкриття тендерних пропозицій замовник розглядає пропозиції учасників на відповідність вимогам, установленим у тендерній документації для першого етапу. Усі учасники, пропозиції яких не було відхилено, запрошуються замовником до переговорів, але не менше ніж три учасники.

Замовник проводить переговори з кожним окремо, а також додатково можуть проводитися спільні зустрічі з усіма учасниками. Під час переговорів можуть бути обговорені всі аспекти закупівлі з метою визначення засобів та рішення щодо робіт чи послуги, які плануються закупити. Замовник проводить діалог до визначення рішення щодо закупівлі.

Другий етап: після завершення діалогу замовник вносить зміни до тендерної документації щодо технічних вимог та вимог до якості предмета закупівлі чи визначає нові характеристики предмета закупівлі згідно з вимогами Закону № 922 та запрошує всіх учасників, які брали участь у діалозі, взяти участь у другому етапі.

На другому етапі учасники повинні подати остаточні тендерні пропозиції із зазначенням ціни. Строк подання тендерних пропозицій на другому етапі становить не менше ніж 15 днів з дня отримання запрошення взяти участь у другому етапі. Розгляд та оцінку пропозицій учасників на другому етапі здійснюють відповідно до ст. 28 Закону № 922.

Далі замовник укладає із переможцем договір, який має виконуватися на загальних підставах, встановлених ст. 36 Закону № 922.

№ 1, 2018  (с. 38)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку