Журнали

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 24.06.2019

6

Тема номера


Dura lex: інвалютні дивіденди

Постанова Верховного Суду від 16.04.2019 р. у справі № 804/6909/17 ДФС проти ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» (далі — ПГЗК) приголомшила багатьох юристів, корпоративних менеджерів та інвесторів. Але ми боїмося, що наслідки цієї справи можуть бути несподіваними і для бухгалтерів.

Новинарня

Травневий апдейт Ради (c. 20)

З 14 по 16 травня проходили засідання Ради з МСБО, на яких було розглянуто питання поточної роботи. Поінформуємо наших читачів про проблеми, які наразі привертають увагу міжнародних стандартизаторів.

Г. Козаков

Авторитет

IFRS: «ill-conceived freedom of choice» (c. 14)

Al Rosen is a living legend in the profession. The New York Times called it a forensic veteran in accounting. He is famous not only for his popular books on financial investigations, but also for foreseeing the financial collapse of several large companies long before their downfall, based on an external analysis of the financial statements. Dr. Rosen has been the head of the Canadian firm Rosen & Associates Limited for over a quarter of a century and is a leading expert in Accountability Research Corporation. These companies are leaders in forensic financial reporting and corporate fraud and crime detection. Mr Rosen is also a radical opponent of IFRS. We were extremely interested in explaining his views on international standards of financial reporting.

Ел Розен
МСФЗ: «непродумана свобода вибору» (c. 14)

Ел Розен (Al Rosen) — жива легенда професії. «Нью-Йорк таймс» назвала його ветераном форензик (forensic) у бухгалтерії. Він знаменитий не тільки своїми популярними книгами з питань фінансових розслідувань, але й тим, що на основі зовнішнього аналізу фінансової звітності передбачив фінансові крахи кількох великих компаній задовго до їхнього падіння. Доктор Розен більш ніж чверть століття очолює канадську фірму Rosen & Associates Limited, а також є провідним експертом Accountability Research Corporation. Ці компанії є лідерами в судовій експертизі фінансових звітів та виявленні корпоративних зловживань і злочинів. Також пан Розен є радикальним опонентом МСФЗ. Нам було надзвичайно цікаво з’ясувати його погляди на міжнародні стандарти фінзвітності.

Ел Розен
«Виконання не тільки мінімальних вимог…» (c. 17)

Сьогодні ми ведемо бесіду з Юрієм Коваленком, віцепрезидентом Інвестиційно-банківського департаменту компанії Dragon Capital, яка є одним із найавторитетніших інвестиційних радників країни.

Юрій Коваленко

Досвід & судження

PwC: травень, Хаятт, конференція (c. 24)

У Києві 29 травня відбулася конференція PwC для фінансистів та податківців. Учасники заходу мали змогу отримати актуальну та корисну інформацію з перших рук, спікери надавали вичерпні та аргументовані відповіді на непрості запитання, представники держорганів пояснювали свої позиції в спірних ситуаціях. Ми стисло зупинимось на деяких аспектах доповідей та дискусій, які мають зацікавити наших читачів.

Іван Чалий
Труднощі перекладу (c. 28)

Як відомо, оригінальними є тексти МСФЗ англійською мовою. Тому важливе значення мають офіційні переклади МСФЗ іншими мовами, зокрема українською. Тексти МСФЗ українською мовою, що розміщені на сайті Міністерства фінансів України, нерідко критикують за окремі неточності перекладу. Проте критики не заглиблюються у проблеми, що обумовлюють складність перекладу МСФЗ. Багаторічний досвід редагування українських текстів МСФЗ дозволяє ідентифікувати деякі причини, що ускладнюють переклад МСФЗ і викликають певні непорозуміння.

Сергій Голов
Dura lex: інвалютні дивіденди (c. 31)

Постанова Верховного Суду від 16.04.2019 р. у справі № 804/6909/17 ДФС проти ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» (далі — ПГЗК) приголомшила багатьох юристів, корпоративних менеджерів та інвесторів. Але ми боїмося, що наслідки цієї справи можуть бути несподіваними і для бухгалтерів.

М. Омелянович
IFRS for SMEs: чи є переваги для сільгоспників? (c. 35)

Усе частіше на зовнішні ринки виходять не тільки гіганти агробізнесу, а й сільськогосподарські середнячки. Західні контрагенти, укладаючи угоди, зазвичай хочуть розуміти, з ким вони мають справу. Крім того, доволі спокусливо для нашого фермерства часто виглядають кредитні пропозиції європейських банків, готових надавати недорогі ресурси на дуже привабливих умовах. Отже, у наших фермерських господарств дедалі частіше з’являється потреба довести до ладу свою фінзвітність і за можливості скласти її у форматі, прийнятному для західних партнерів. Якщо перед керівництвом сільгосппідприємства не стоїть завдання вийти на IPO1, пропонуємо бухгалтерам таких підприємств уважно придивитися до МСФЗ для МСП, адже він обіцяє сільгоспникам відчутні полегшення в обліку характерних для них ресурсів — біологічних активів та сільгосппродукції.

Initial Public Offering (IPO) — перший публічний продаж акцій компанії.

Оксана Кононенко
Залишки за рахунками в банках: чи потрібно оцінювати резерв під ОКЗ? (c. 38)

Впровадження нової моделі зменшення корисності фінінструментів принесло з собою дуже несподівані запитання. Одне з них, на перший погляд, досить прозаїчне: чи потрібно нараховувати резерв кредитних збитків на залишки грошових коштів на банківських рахунках? Відповідь для багатьох українських головбухів може виявитися неочікуваною.
Вважаємо, компаніям слід оцінювати і за потреби визнавати резерв під очікувані кредитні збитки (далі — ОКЗ) на залишки грошових коштів на рахунках у банках згідно з вимогами МСФЗ 9 «Фінансові інструменти».

Іван Заруба

Nota Bene

Оренда і допоміжні послуги (c. 42)

У підприємств, які займаються проведенням виставок, нерідко виникає питання щодо віднесення нерухомості, якою вони володіють, до складу інвестиційної. Причина в тому, що частина діяльності таких підприємств пов’язана з переданням в оренду площ, на яких потім орендар влаштовує проведення виставки своєї продукції.

Леонід Карпов

Фідбек

Касова капіталізація (c. 44)

Чи можна капіталізувати у вартості кваліфікованого активу суми процентів за банківським кредитом, які нараховані, але ще не сплачені на дату балансу?

Ф. Сивий
Основні засоби повністю амортизовані: зміна облікової оцінки чи бухгалтерська помилка? (c. 45)

В обліковій політиці зафіксовано, що для оцінки основних засобів слід використовувати модель собівартості. Переоцінку основних засобів не проводять. Якщо на дату балансу об’єкт основних засобів повністю амортизований, чи слід подовжувати строк корисного використання і здійснювати ретроспективний перерахунок балансової вартості об’єкта?

Іван Заруба
Розвідка в оренді (c. 48)

Підприємство орендує земельну ділянку з цільовим кодом 11.01 «Землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами». Чи слід застосовувати до таких орендних угод МСФЗ 16 «Оренда»?

М. Боруля

Податкове планування

Власно-кредитні бенефіти (c. 49)

Так звана податкова оптимізація на багатьох наших співвітчизників справляє магічне та бентежне враження. Семінари з цієї тематики завжди мають неабиякий попит. Але треба розуміти, що в публічному просторі серйозно обговорювати такі інтимні речі, як «мінімізація фіскального тягаря» не заведено. Адже зазначені обговорення можуть бути не тільки провокативними, але і вкрай ризикованими. Справжні «схематозники» працюють у затишних офісах подалі від семінарського галасу. До «оптимізаційних» брейнстормів залучають обмежене коло посвячених, обізнаних та зацікавлених осіб. Але інколи ідеї, що визрівають у головах спритників-оптимізаторів, випадково потрапляють назовні. І чому б нам тоді не проаналізувати їх?

Б. Фіціар

МСФЗ для початківців

Квартальне звітування про фінрезультати (c. 51)

Головбухи, які ще не складали повноцінного проміжного фінзвіту, часто не звертають уваги на одну важливу особливість подання Звіту про прибутки і збитки та інший сукупний дохід. Ця особливість обумовлена специфічними вимогами МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність». Щоб дотриматися цих вимог, бухгалтерії підприємства доведеться модифікувати звичний формат звітності.

П. Пчельник

IMHO

Метод списання МНМА «50 %/50 %» — поза системою МСФЗ (c. 53)

Головбухи підприємств, що переходять у 2019 році на МСФЗ, нерідко запитують себе: чи можна застосовувати метод списання МНМА «50 %/50 %», якщо звітність складають за МСФЗ?

Іван Заруба

Перспектива

Майбутня реформа міжбанківських ставок та її вплив на МСФЗ (c. 55)

Рада з МСБО оприлюднила проєкт внесення змін до «фінансових» МСФЗ, які обумовлені впливом майбутньої глобальної реформи визначення ставок банківського кредитування.
Чутки про прийдешню реформу міжбанківських ставок пропозиції, таких як Лондонська міжбанківська ставка пропозиції (London Interbank Offered Rate, LIBOR), циркулюють уже декілька років, мабуть, іще відтоді, як низка відомих британських банків опинилась у центрі гучного скандалу.

Олександр Курніков
Циклічні поліпшення (c. 59)

У травні Рада з МСБО затвердила проєкт удосконалень МСФЗ циклу 2018–2020 років. Зауваження та пропозиції щодо проєкту прийматимуть до серпня поточного року. Проаналізуємо, які саме правки пропонують внести стандартизатори до чинних стандартів. Загалом планується, що зміни торкнуться чотирьох документів.

В. Сінклер

Звітні інновації

«Покраїнний» звіт: кому загрожує? (c. 61)

Бухгалтерська спільнота скептично сприймає нові звіти. Попри особисте ставлення до «новачків», професійний бухгалтер має тримати руку на пульсі. Саме для таких спеціалістів, із жагою до нових знань, наш матеріал. Сьогодні поговоримо про Звіт у розрізі країн (Country-by-сountry report) як один із заходів щодо імплементації Плану дій BEPS.

Анна Хомюк

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Щодо питання нарахування амортизації основних засобів (c. 6)

Міністерство фінансів України
Лист від 22.04.2019 р. № 11210-09-63/11170

Міністерство фінансів України
Про надання методологічної допомоги (c. 7)

Державна фіскальна служба України
Лист від 15.05.2019 р. № 15340/7/99-99-15-02-02-17

Державна фіскальна служба України
Щодо нарахування амортизації у податковому обліку на виробничі основні засоби (c. 7)

Державна фіскальна служба України
Індивідуальна податкова консультація від 26.04.2019 р. № 1887/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України
Щодо оподаткування податком на прибуток операцій з нерухомим майном (c. 11)

Державна фіскальна служба України
Індивідуальна податкова консультація від 11.05.2019 р. № 2078/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України
Щодо складання фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності (c. 12)

Міністерство фінансів України
Лист від 06.05.2019 р. № 35230-01-2/12112

Міністерство фінансів України
Щодо застосування таксономії фінансової звітності (c. 13)

Міністерство фінансів України
Лист від 16.05.2019 р. № 35210-07-10/12986

Міністерство фінансів України
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку