Журнали

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 22.11.2021

11

Тема номера


«Припущення щодо безперервності діяльності є фундаментальним для фінансової звітності компанії та однією з базових зон відповідальності керівництва…»

Олексій Заноза — професійний аудитор та директор з аудиту Deloitte в Україні. Він має значний досвід роботи, є одним із найкращих експертів у сфері імплементації МСФЗ 16 «Оренда» в Україні.
Олексій надав нашим читачам змістовні відповіді щодо проблем застосування МСФЗ 16 та going concern у зв’язку з пандемією.

Новинарня

Невідшкодовуваний ПДВ та варанти з ознаками капіталу: осінні РПД (c. 7)

Під час вересневого засідання (14–15 вересня) Комітету з тлумачень міжнародної фінансової звітності (IFRIC) було фіналізовано два рішення та спрямовано на узгодження РМСБО.
Судячи з усього, Рада з МСБО не була проти висновків, оскільки в жовтні РПД опубліковано.
На жаль, дива не сталося…

Анна Хомюк
Перший галузевий стандарт від GRI: нафта й газ (c. 9)

GRI 5 жовтня 2021 року випустила перший сталий стандарт для сектору економіки «нафта й газ».
Стандарт дозволить повністю розкрити складність вимог прозорості, що стоять перед сектором, — найкраще позиціонування компаній, щоби продемонструвати відповідальність за їхній вплив та як вони переходять до низьковуглецевого майбутнього.

А. Крамаренко

Авторитет

«Припущення щодо безперервності діяльності є фундаментальним для фінансової звітності компанії та однією з базових зон відповідальності керівництва…» (c. 10)

Олексій Заноза — професійний аудитор та директор з аудиту Deloitte в Україні. Він має значний досвід роботи, є одним із найкращих експертів у сфері імплементації МСФЗ 16 «Оренда» в Україні.
Олексій надав нашим читачам змістовні відповіді щодо проблем застосування МСФЗ 16 та going concern у зв’язку з пандемією.

Олексій Заноза

Польові дослідження

«Обізнаність щодо клімату починається в самій організації, тому бухгалтери та внутрішні аудитори часто відіграють більшу роль, ніж аудитор» (c. 13)

Ольга Лукашенко — фінансовий спеціаліст із досвідом роботи у сфері бухгалтерського обліку, аудиту та фінансового менеджменту.
В Україні та Нідерландах Ольга працювала в аудиторській компанії, яка входить у світову десятку найкращих. Зараз вона директор із питань аудиту Reanda (Нідерланди).
Безумовно, спеціалісту такого рівня є чим поділитися із читачами.

Ольга Лукашенко

Досвід & судження

Депозити: подальше визнання (c. 20)

У попередньому номері ми розглядали облік депозитів на момент їх первісного визнання.
А як правильно робити перерахунки у випадку, коли в наступних періодах щось змінилося порівняно з первісними прогнозами?
Подивимося.

Компенсація клієнту: облікові варіації (c. 23)

Непоодиноким є випадок, коли компанія-продавець сплачує клієнту різні компенсації. Хоча здавалося б, усе має бути навпаки. Це може бути придбання товарів чи послуг, а може бути певний стимул для клієнта з метою його мотивації купувати побільше.
Завданням головбуха в цьому випадку буде правильно кваліфікувати сутність такої компенсації. Що не завжди легка справа.

Анна Хомюк
Переоцінка забезпечення на виведення об’єкта з експлуатації, який обліковують за переоціненою вартістю (c. 29)

Ця стаття — продовження циклу матеріалів щодо переоцінки забезпечення на виведення з експлуатації активу. Див. також «Практику МСФЗ», № 10/2021, с. 20.
Сьогодні ми розглянемо відмінності переоцінки забезпечення на виведення об’єкта з експлуатації, якщо такий об’єкт обліковують за переоціненою вартістю. Акцент при цьому зробимо на числових прикладах.

Рабіям Серікбаєва
Облік запчастин згідно з МСФЗ (c. 36)

Облік запасних частин — одна з великих проблем обліку основних засобів у міжнародних стандартах.
В МСБО 16 «Основні засоби» та МСБО 2 «Запаси» не можна знайти достатньо інформації, і ця тема майже не розкрита.
Як результат, у цьому питанні компанії схиляються до трактування, яке ближче до національних стандартів, і використовують власне судження.
Головні запитання: чи варто класифікувати запасні частини як основні засоби, і якщо так, то як потрібно обчислювати амортизацію?

Андрій Трачук

Nota Bene

«Невстановлений» вплив на прогрес (c. 39)

Під час застосування для визначення суми заробленого доходу методу оцінки за ресурсами в підрядників часто виникають проблеми з вимірюванням ступеня прогресу виконання робіт. Деякі із цих проблем обумовлені зміною правил обліку, спричиненою набранням чинності МСФЗ 15 «Дохід від договорів з клієнтами».
На особливу увагу заслуговують ситуації, коли підрядник придбав обладнання для замовника, розмістив його на будмайданчику, але на дату складання звіту ще не встановив його.
Це питання надзвичайно актуальне в галузі промислового будівництва.

Іван Чалий

Фідбек

МСБО 41: облік витрат, пов’язаних із біологічним активом (c. 44)

Чи можна подальші витрати, які відносяться до біологічних активів, одразу визнавати у складі витрат і не капіталізувати?

А. Крамаренко
Заохочувально-мотиваційне (c. 45)

Постачальник сплачує нам заохочувальний платіж під час укладання договору купівлі-продажу товарів як новому клієнту. Платіж безповоротний.
Яким чином його слід відобразити в обліку?

Анна Хомюк

МСФЗ для початківців

Податковий кредит у разі передоплати: де відображати за МСФЗ? (c. 47)

Чи можна вести облік податкового кредиту з ПДВ, який виникає в разі передоплати, на субрахунку 644, якщо компанія веде облік за МСФЗ?

І. Катренко
Як порахувати суттєвість? (c. 49)

Із суттєвістю в новачків у сфері МСФЗ пов’язано дуже багато стереотипів.
До того ж змішалися докупи вимоги нацстандартів та податкового законодавства.
Глибину проблеми можна осягнути, коли чуєш: «А де пишуть, що короткострокову заборгованість не дисконтують?».
Розставимо крапки над «і».

Ю. Харченко
Передоплата цінних паперів: фінактив? (c. 52)

Підприємство здійснило передоплату цінних паперів.
Чи можна вважати таку дебіторську заборгованість фінансовим активом?

А. Крамаренко

IMHO

Щодо змін до МСБО 12 «Податки на прибуток» (c. 53)

Рада з МСБО 7 травня 2021 року випустила поправки «Відстрочений податок, пов’язаний з активами та зобов’язаннями, що виникають в результаті єдиної операції (зміни до МСБО 12)», які пояснюють, як компанії мають обліковувати відстрочений податок за такими операціями, як оренда, та зобов’язання з виведення активу з експлуатації. Ці зміни ми також висвітлювали в «Практиці МСФЗ», № 6/2021, с. 7.
Поправки застосовуються до річних звітних періодів, які починаються з 1 січня 2023 року. Допускається раннє застосування, але такий факт потребує розкриття.

Микола Марченко
Від’ємне значення ПДВ: коли поточність під сумнівом (c. 56)

Суб’єкт господарювання є платником ПДВ, який має дебетове сальдо розрахунків з бюджетом за цим податком.
Від’ємне значення ПДВ виникло за рахунок податкового кредиту, отриманого у зв’язку зі спорудженням кваліфікованих активів.
Найближчим часом нарахування податкових зобов’язань із ПДВ не очікуємо.
Також щонайменше протягом наступних 12 місяців не плануємо подавати заяву на відшкодування ПДВ з бюджету.
Як відображати суму такої дебіторської заборгованості у фінансовій звітності — у складі поточних чи непоточних активів?

Світлана Куртенок

Профпридатність

Комп’ютерний іспит ДипІФР: складаємо віддалено (c. 58)

З грудня 2020 року іспит ДипІФР від АССА претенденти пишуть у комп’ютерному форматі, використовуючи екзаменаційну платформу Pearson Vue.
До цього кроку АССА йшла багато років, адже чимало інших іспитів АССА вже давно проводять у комп’ютерному форматі, і тут треба відзначити, що ДипІФР (рос.) трішки запізнювався з процесом переходу на новий формат.

Олена Любящева

Звітні інновації

ESGзація справедливої вартості (c. 62)

Міжнародний комітет зі стандартів оцінки (IVSC) 14 жовтня 2021 року випустив матеріал (Perspectives Paper) щодо оцінки справедливої вартості нерухомості в контексті ESG-факторів. Документ є третім у серії, проте раніше йшлося про оцінку нематеріальних активів. Спробуємо подивитися на ситуацію з оцінкою інвестнерухомості крізь призму МСФЗ 13 «Оцінка справедливої вартості» та ESG.

Анна Хомюк

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 1)
Щодо відображення в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств активів з права користування за договорами оренди (c. 5)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 07.10.2021 № 3763/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України
Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку