Журнали

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 22.02.2021

2

Тема номера


Трамп програв. Почалася ера Водолія

Наприкінці 2020 року було проведено опитування читачів журналу та МСФЗ-інтернет-спільноти. На запитання про те, чи може нефінансова звітність сприяти залученню коштів, майже 60 % опитаних відповіли ствердно. Інтуїція українських бухгалтерів та аудиторів не підвела. Професіонали відчувають, що нова епоха несе їм кардинальні зміни.

Офіціоз

Про сценарії та невизначеності (c. 4)

(коментар до роз’яснення щодо складання річної фінансової звітності за 2020 рік, доведеного листом НБУ від 23.12.2020 № Р/60-0005/78520)

Ф. Сивий
АІСРА: інститут чи асоціація? (c. 7)

(коментар до листа МФУ від 05.01.2021 № 41040-01-2/237)

Г. Титаренко
Великі МСП: чи мають право звітувати за МСФЗ для МСП? (c. 9)

(коментар до листа МФУ від 15.01.2021 № 41030-01-2/1016)

Оксана Кононенко
Додаткові вклади учасників: податок на прибуток (c. 11)

(коментар до ІПК ДПСУ від 31.12.2020 № 5302/ІПК/99-00-21-02-02-06)

Оксана Кононенко

Новинарня

Припущена безперервність (c. 13)

У звітності за 2020 рік буде яскраво виражений «пандемічний» присмак. Одна з основних складових цього букета — інформація про погляди менеджменту на подальші перспективи існування підприємства. У бухспільноті такі міркування зазвичай асоціюють із припущенням про безперервність діяльності (going concern — GC). Уже зараз абсолютно ясно, що більшість першо- та іншорядних користувачів буде починати вивчення фінзвітів за минулий рік ознайомленням із GC-примітками. Отже, головбуху слід бути вкрай обачним та готовим до будь-яких несподіванок.

Д. Перерва
Облік тарифного регулювання (c. 14)

Державне втручання в політику ціноутворення швидко поглиблюється та поширюється світом. МСФЗ-стандартизатори не можуть ігнорувати цих реалій. Рада з МСБО 28 січня подала на обговорення проєкт ED/2021/1, яким пропонується ухвалити новий стандарт «Регуляторні активи та регуляторні зобов’язання» (Regulatory Assets and Regulatory Liabilities). Скарги та пропозиції від зацікавлених осіб приймають до кінця червня.

Д. Перерва

Польові дослідження

Студенти на орбіті МСФЗ (c. 16)

Усі ми колись були студентами. Бухгалтери, аудитори, консультанти старших поколінь почали знайомство з МСФЗ у зрілому віці. Сучасне покоління здобувачів вищої освіти (так тепер офіційно називають студентів) вивчає міжнародні стандарти вже кілька років. У більшості ВНЗ ввели цей курс після 2010 року. Які наразі справи з цим, розповідає викладач Державного університету інфраструктури та технологій Олександр Малишкін.

Олександр Малишкін

Досвід & судження

Класифікація зобов’язань: вплив ковенантів (c. 18)

Ліквідність та платоспроможність підприємства — один із головних аспектів аналізу фінзвітності за 2020 рік. На відповідні показники великий вплив має класифікація боргів компанії. Що більша в балансі підприємства частка поточних зобов’язань, то менш стійкою є позиція підприємства в очах власників та кредиторів. Але питання правильної класифікації боргів інколи буває доволі складним для бухгалтера.

В. Лукашевич
«Практики» проти «чистого мистецтва»: доля бухгалтерського ол-інклюзиву (c. 21)

Коли деякі українські головбухи намагаються поховати «зайві» витрати в дебеті 44-го рахунку, прихильники чистого бухгалтерського мистецтва звично дорікають їм неприпустимістю такого трюкацтва. Але якщо дослідити таке явище, як інший сукупний прибуток, то критичні акценти можуть бути пом’якшені.

Іван Чалий

Фідбек

Вакцинальне резервування (c. 29)

Ризик-менеджмент пропонує під час розрахунку резерву кредитних збитків за боргами покупців у розрізі країн застосовувати коефіцієнти, розраховані на основі графіків covid-вакцинації різних юрисдикцій.
Чи може бухгалтерія застосовувати цей механізм для зменшення корисності торговельної дебіторської заборгованості?

Г. Титаренко
Немодифікаційна поступка (c. 30)

Наше підприємство звернулось до орендодавця з пропозицією знизити орендну плату через те, що можливість користуватися орендованим об’єктом істотно зменшилася. Орендодавець надав письмову згоду на зниження орендної плати до запропонованого нами рівня. Ані в нашому зверненні, ані у відповіді орендодавця про пандемію не згадано.
Чи можемо ми скористатися прийомом, наведеним у параграфі 46А МСФЗ 16 «Оренда»?

Я. Гальчевський

Транзит

Додаткові вклади до капіталу: на стику НПСБО та МСФЗ (c. 32)

Внесення власниками додаткових вкладів (внесків) 1для поповнення капіталу — операція досить поширена. Особливий інтерес викликає ситуація, коли власники вносять додаткові вклади непропорційно своїм часткам (при цьому пропорції участі змінювати не бажають). Аналогічно і в ситуації, коли входить новий учасник, який за право отримати частку участі сплачує більше, ніж її номінальна вартість.
А якщо всі ці операції відбуваються під час транзиту з НПСБО на МСФЗ, то є над чим поміркувати.

Надалі «вклади» та «внески» вживаємо як синоніми.
Оксана Кононенко

Податкове планування

Всесвітня історія МСФЗ. Хроніки початку 2021 року. Український фронт (c. 40)

Січень ознаменувався декількома судовими баталіями, в яких українські підприємства в нерівній боротьбі з податковим свавіллям самовіддано захищали свої МСФЗ-права. Повірте, деякі справи варті вашої уваги. Про епічну практику національного оподаткування, трагікомічна сутність якої розкривається в судах, корисно буде дізнатися не тільки бухгалтерам, але й юристам.

Б. Фіціар

МСФЗ для початківців

Витрати за позиками: МСБО 23 vs НПСБО 31 (c. 43)

Продовжимо шлях порівняння національних та міжнародних стандартів обліку.
Цього разу у фокусі МСБО 23 «Витрати за позиками» та вже НПСБО 31 «Фінансові витрати».

Анна Хомюк

Перспектива

Об’єднання бізнесів під спільним контролем: два варіанти обліку (c. 48)

За проєктом «Об’єднання бізнесів під спільним [common] контролем» українці стежать уже давно. Ще навесні 2019 року на конференції PwC в Києві представниця РМСБО Юлія Фейгіна докладно розповідала про роботу над ним 1.
У листопаді 2020 року Рада з МСБО випустила дискусійний документ за цим проєктом. Часу на обговорення проблеми РМСБО відвела вдосталь: коментарі приймають до 1 вересня 2021 року.

Див. «Практика МСФЗ», № 6/2019, с. 24.
Олександр Курніков

Звітні інновації

Трамп програв. Почалася ера Водолія (c. 54)

Наприкінці 2020 року було проведено опитування читачів журналу та МСФЗ-інтернет-спільноти. На запитання про те, чи може нефінансова звітність сприяти залученню коштів, майже 60 % опитаних відповіли ствердно. Інтуїція українських бухгалтерів та аудиторів не підвела. Професіонали відчувають, що нова епоха несе їм кардинальні зміни.

Іхтоїм Dr.
Управління та звітність: точка зору G (c. 59)

У кінці 2020 року відбувся вебінар, проведений товариством професійних фінансових аналітиків CFA Society Ukraine за підтримки проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору», на тему ролі корпоративного управління (G-фактора) як однієї зі складових ESG 1-підходу — індикатора сталого розвитку. Цікаво, що більшість спікерів ділилася досвідом вітчизняних суб’єктів господарювання.

Environmental. Social. Governance — Екологія. Соціальна відповідальність. Управління.
Оксана Хмелевська

«Практика МСФЗ» рекомендує

Як впливають ESG-чинники на інституційне інвестування? (c. 61)

Якщо головним споживачем інформації, яка наведена у фінзвітності підприємства, є інвестори з фондового ринку, то головбуху, мабуть, буде корисно дізнатися про те, як ці інвестори сперечаються щодо значення впливу підприємства на середовище, в якому воно перебуває.
Педро Матос (Pedro Matos) у книзі «ESG1-принципи та відповідальне інституційне інвестування у світі» зробив критичний огляд досліджень щодо взаємозв’язку ESG-чинників та інвестування. У цій публікації зробимо її стислий огляд.

Environmental. Social. Governance — Екологія. Соціальна відповідальність. Управління.
Оксана Хмелевська

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Роз’яснення щодо складання річної фінансової звітності за 2020 рік (c. 4)

Національний банк України
Лист від 23.12.2020 № Р/60-0005/78520

Національний банк України
Про розгляд депутатського звернення (c. 8)

Міністерство фінансів України
Лист від 05.01.2021 № 41040-01-2/237

Міністерство фінансів України
Про розгляд депутатського звернення (c. 10)

Міністерство фінансів України
Лист від 15.01.2021 № 41030-01-2/1016

Міністерство фінансів України
Щодо визнання безповоротною фінансовою допомогою суми вкладу учасника ТОВ до додаткового капіталу (c. 12)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 31.12.2020 № 5302/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України

Архiв номерiв

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку