Журнали

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 28.10.2019

10

Тема номера


10 найнебезпечніших податкових невизначеностей

Зважаючи на виклик, спричинений появою на бухгалтерському небосхилі КТМФЗ 23 «Невизначеність щодо підходів до податку на прибуток», ми вирішили навести перелік облікових питань, які, з нашої точки зору, характеризуються найвищим ступенем ризику виникнення розбіжностей у тлумаченні податкового законодавства1. Ці проблеми мають найбільший потенціал фіскальних претензій під час оподаткування прибутку підприємств. Якщо керівництво підприємства застосовує податкові розрахунки за моделями, з якими, найімовірніше, не погодяться представники ДПС, наслідки відповідних потенційних суперечностей мають бути відображені в обліку підприємства вже зараз.

Про КТМФЗ 23 ми писали неодноразово — див. «Практика МСФЗ», № 2/2019, с. 12, № 9/2019, с. 26.

Новинарня

IFRIC. Вересень. Шість РПД (c. 9)

Комітет із тлумачень міжнародної фінансової звітності (IFRIC) 17 вересня розглянув одинадцять питань, шість із яких було фіналізовано.
Стисло розглянемо рішення з порядку денного (РПД), які Комітет ухвалив на цій сесії.

М. Боруля
IBOR-реформування: МСФЗ готові — можна починати (c. 12)

Рада з МСБО 26 вересня затвердила довгоочікувані зміни до системи МСФЗ, які стосуються проблеми можливого радикального реформування системи міжбанківських ставок. Про цей проєкт Ради ми вже докладно розповідали нашим читачам1.  Нагадаємо, що наприкінці серпня РМСБО провела спеціальне засідання, присвячене саме цьому проєкту2. І от тепер йому дали зелене світло.

Див. «Практику МСФЗ», № 6/2019, с. 55.

Див. «Практику МСФЗ», № 9/2019, с. 19.

Д. Перерва
Рада. Вересневі новини з Лондона (c. 13)

З 24 по 26 вересня Рада з МСБО провела засідання, на яких розглядала кілька поточних питань.
Звернемо увагу читачів на найбільш важливі проєкти, що їх обговорювали міжнародні стандартизатори.

Д. Перерва

Авторитет

«Проблема в рівні фінансової грамотності у нас загалом» (c. 15)

Сергій Кулик із тих експертів, які не дуже часто з’являються в публічному просторі. Втім, до його думки завжди уважно прислухаються авторитетні спеціалісти з обліку та аудиту, а також вітчизняні стандартизатори. Ми вирішили з’ясувати точку зору одного з найкращих фахівців Deloitte щодо деяких поточних та майбутніх проблем сучасної української бухгалтерії.
Пропонуємо читачам не поспішаючи ознайомитися з цим інтерв’ю. Це буде не тільки корисно, але й цікаво.

Сергій Кулик

Польові дослідження

«Тільки виходячи із зони комфорту, можна перейти на новий рівень» (c. 19)

Олексій Юрійович Радонов — один з найвідоміших у країні бухгалтерів. Член Ради ФПБАУ, керівник Комітету зі стандартів та практики бухгалтерського обліку. Головний бухгалтер невідокремленого структурного підрозділу «Завод керамічної плитки» ТОВ «Епіцентр К». Автор багатьох статей у провідних професійних виданнях та популярний лектор тренінгів. І нарешті, володар титулу «Найкращий бухгалтер України» 2015–2016 років. З таким співрозмовником не може бути нецікаво.

Олексій Радонов

Досвід & судження

Довгострокове авансування: проблеми облікової симетрії (c. 22)

Будівництво нових індустріальних потужностей часто вимагає від замовника сплатити авансові платежі на користь підрядника. Особливо в тих ситуаціях, коли такі угоди передбачають будівництво об’єкта «під ключ». Таке трапляється, наприклад, в разі так званого грінфілд інжинірінгу (greenfield engineering), який зараз вважається одним з найефективніших способів інтенсифікації промислової розбудови та капітального інвестування. Але головбуху слід чітко усвідомлювати, що довгострокове авансування підрядника може стати для нього справжнім професійним челенджем.

Іван Чалий
Бухоблік ПДВ: рекомендації (c. 26)

Мінфін у «добру путь» відправив Інструкцію з бухобліку ПДВ1. Вона хоч і містила багато суперечливих моментів та безнадійно відставала від сучасності, проте слугувала певним орієнтиром. Радимо не сумувати за нею, а розробити власне положення з обліку ПДВ. Ми ж, у свою чергу, надамо рекомендації з відображення в обліку найбільш проблемних моментів.

Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом МФУ від 01.07.1997 р. № 141 (втратила чинність з 09.08.2019 р.).

Анна Хомюк
10 найнебезпечніших податкових невизначеностей (c. 31)

Зважаючи на виклик, спричинений появою на бухгалтерському небосхилі КТМФЗ 23 «Невизначеність щодо підходів до податку на прибуток», ми вирішили навести перелік облікових питань, які, з нашої точки зору, характеризуються найвищим ступенем ризику виникнення розбіжностей у тлумаченні податкового законодавства1. Ці проблеми мають найбільший потенціал фіскальних претензій під час оподаткування прибутку підприємств. Якщо керівництво підприємства застосовує податкові розрахунки за моделями, з якими, найімовірніше, не погодяться представники ДПС, наслідки відповідних потенційних суперечностей мають бути відображені в обліку підприємства вже зараз.

Про КТМФЗ 23 ми писали неодноразово — див. «Практика МСФЗ», № 2/2019, с. 12, № 9/2019, с. 26.

М. Боруля
Матеріальність приміток: кінець бойлерплейтсів? (c. 35)

У червні 2013 року голова РМСБО Ганс Гугерворст (Hans Hoogervorst) на амстердамській конференції виступив із промовою, в якій фактично оголосив про хрестовий похід проти шаблонних текстів приміток, що не дають корисної інформації користувачам звітності. У серпні 2019 року РМСБО оприлюднила проєкт внесення відповідних змін до МСБО 1 «Подання фінансової звітності»1. Важливість цього проєкту складно переоцінити. Можливо, до деяких майбутніх положень МСБО 1 керівникам підприємств варто дослухатися вже тепер.

Про цей проєкт ми вже повідомляли — див. «Практика МСФЗ», № 8/2019, с. 62.

Д. Перерва
Non-GAAP-показники: чи варто «парфумити свиню»? (c. 42)

Використання у звітах нестандартизованих фінансових показників (так званих альтернативних показників ефективності) за останні два десятиліття стрімко набрало популярності та стало звичайною практикою. Ця обставина спричинює занепокоєння регуляторів та стандартизаторів через велику ймовірність ввести в оману інвесторів та інших користувачів звітності.
Що таке альтернативні показники ефективності? Чому менеджмент воліє подавати їх у звітах? Чи корисні вони для інвесторів? Як на них реагують регулятори та стандартизатори?

Оксана Кононенко

Nota Bene

Морський технагляд: варіації обліку витрат (c. 47)

Технічний нагляд за судном — це комплекс заходів, що включає ревізію його технічного стану та ремонту, а також передбачає докування. Під час докування очищають днище, фарбують підводну частину судна і за необхідності здійснюють запобіжний, відновлювальний або поточний ремонт, який забезпечує безперебійність плавання судна до наступного ремонту. Це зазвичай потребує суттєвих витрат. Ще одна значна стаття витрат — проведення технічного нагляду за станом судноплавних гідротехнічних споруд та гідротехнічних споруд портів, водних шляхів, морських терміналів, суднобудівних і судноремонтних заводів. Перед бухгалтерами транспортної галузі гостро постає питання відображення таких витрат у бухгалтерському обліку.

Микола Марченко

Фідбек

ТОВ викуповує частку у своєму статутному капіталі: бухоблік в інвестора (c. 50)

ТОВ викуповує 15-відсоткову частку у своєму статутному капіталі в інвестора. До дати продажу інвестор не застосовував до обліку цієї довгострокової інвестиції метод участі в капіталі.
Чи потрібно інвестору визнавати доходи й витрати розгорнуто за цією операцією?

Іван Заруба
Гуртожиток: інвестиційність чи операційність? (c. 54)

На балансі нашого заводу є гуртожиток. Там тимчасово проживають наші спеціалісти, які приїжджають до нас працювати з інших регіонів країни. Проживання в гуртожитку безкоштовне. Але в разі тривалого проживання працівників з них утримують вартість компенсації комунальних послуг.
Чи слід розглядати цей гуртожиток як інвестиційну нерухомість?
Чи слід витрати, пов’язані з утриманням гуртожитку, включати до операційних витрат?

Д. Перерва
Відстрочена податкова вигода (c. 55)

Підприємство провело дорогий ремонт основних засобів. Вартість ремонту було повністю списано на витрати звітного періоду. Але в директора є побоювання, які ґрунтуються на попередньому досвіді податкових перевірок, що представники податкової служби наполягатимуть на включенні ремонтних витрат до вартості основного засобу та подальшій їх амортизації.
Як нарахувати податок на прибуток у звітному періоді?

Г. Козаков

Податкове планування

Миргородські поліпшення: дефіскалізація ремонту ОЗ (c. 57)

У бухгалтерській спільноті з року в рік не стихають дискусії щодо обліку так званих поліпшень основних засобів. Застарілі норми нацстандартів, що базуються на давно скасованих положеннях міжнародних стандартів, та «основані на принципах» нечіткі вимоги чинних МСФЗ — джерело фіскального натхнення для працівників податкової служби. Якщо підприємство здійснило ремонт ОЗ та списало вартість такого ремонту на витрати звітного періоду, то керівництву слід підготуватися до фіскальної атаки.

Б. Фіціар

Профпридатність

Університетська освіта для бухгалтера: фундамент вдалої кар’єри чи зайвий клопіт? (c. 62)

За радянських часів, коли заклади вищої освіти стали доступнішими для середніх верств населення, диплом позиціонували як необхідну сходинку для кар’єрного зростання. У 90-х роках мережа вишів в Україні значно розширилась, і здобуття «корочки», а то і не одної, поставила собі за мету більшість випускників шкіл. Але останні тенденції на ринку праці змінюють акценти. Чимало роботодавців уже не асоціює наявність вищої освіти із фаховими знаннями і навичками претендентів на посаду. Тож пропонуємо розібратись, куди дує вітер наразі.

Любов Крута

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Про розгляд звернень (c. 5)

Міністерство фінансів України
Лист від 12.09.2019 р. № 35210-01-2/22847

Міністерство фінансів України
Щодовстановлення ознаки, за якою слід відрізняти виробничі основні засоби від невиробничих (c. 8)

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Лист від 12.09.2019 р. № 28/02/21257

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку