Журнали

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 24.02.2020

2

Тема номера


Про користь балансового сепаратизму

Актив з права користування — новий обліковий феномен, поява якого обумовлена вимогами МСФЗ 16 «Оренда». Про його бухгалтерський зміст та економічну природу досі сперечаються академічні теоретики.
Ми вже неодноразово зверталися до цієї проблеми1. Тепер проаналізуємо деякі фіскальні особливості бухгалтерського визнання активу з права користування.

Див. «Практика МСФЗ»:

Новинарня

Рада: нехолодний січень 2020-го (c. 11)

З 28 до 30 січня Рада з МСБО влаштувала собі триденний інтенсив. Багато поточних проєктів. Диспути та обговорення. Доповіді та суперечки.
Про деякі результати цих напружених мітингів розповімо нашим читачам.

Г. Козаков
РПД: використання суден (c. 12)

У січні Комітет з інтерпретацій фіналізував рішення з порядку денного (РПД) «Визначення оренди — судноплавний (shipping) контракт». Незважаючи на назву, цей документ може бути цікавим не лише судноплавним компаніям. Адже в ньому розглянуто методику практичного застосування критеріїв наявності права керувати використанням ідентифікованого активу.

М. Омелянович
Зобов’язання: поточність (c. 13)

Рада з МСБО 23 січня оприлюднила зміни до МСБО 1 «Подання фінансової звітності». Мета змін — прояснити питання класифікації зобов’язань як поточних. Крім власне змін до самого стандарту, відповідний аналіз та детальні описи включено до Основи для висновків до МСБО 1.

Г. Козаков
МСФЗ для МСП: 2015 vs 2009 (c. 14)

У січні Міністерство фінансів України на своєму сайті оприлюднило текст МСФЗ для малих та середніх підприємств (МСФЗ для МСП) в редакції 2015 року. До цього на сайті був розміщений той же стандарт, але в застарілій редакції 2009 року. Отже, з 2020 року в Україні набирає чинності нова редакція МСФЗ для МСП.
На які зміни «мало-середньої» МСФЗ-стандартизації бухгалтерам-практикам слід звернути увагу передусім?

Г. Титаренко

Авторитет

«There are no national standards for accounting …» (c. 9)

Georgia is a charming and hospitable country that Ukrainians have long sincerely and passionately loved. We have to admit that our Georgian colleagues have made significant progress in adopting and effectively applying international standards. It is an extremely interesting experience of rapid, radical and successful reform.
Georgi Tabuashvili, partner of RSM Georgia, ex-Deputy Minister of Finance of Georgia, told us about the national features of accounting.

Георгій Табуашвілі
«У Грузії немає національних стандартів бухобліку…» (c. 9)

Грузія — чарівна та гостинна країна, яку українці давно щиро та віддано люблять. Маємо визнати, що наші грузинські колеги досягли значних успіхів у засвоєнні та ефективному застосуванні міжнародних стандартів. Це надзвичайно цікавий досвід швидкого, радикального та успішного реформування.
Георгій Табуашвілі, партнер RSM Georgia, ексзаступник міністра фінансів Грузії, розповів нам про національні особливості бухгалтерського обліку.

Георгій Табуашвілі

Досвід & судження

Концептуальне збереження капіталу (c. 15)

Прибуток у фінансовій звітності підприємства значною мірою залежить від обраної концепції збереження капіталу.
Концептуальна основа фінансової звітності (далі — КОФЗ) містить стислий опис двох концепцій капіталу: фінансового та фізичного1.

Наразі на сайті Мінфіну розміщено текст КОФЗ у редакції 2010 року. Втім, із 2020 року набула чинності нова редакція КОФЗ 2018 року. У КОФЗ (2010) різні концепції капіталу описано параграфами 4.59–4.65, а в КОФЗ (2018) — параграфами 8.3–8.10.
Сергій Голов
Незначна модифікація кредитів: казус комісії (c. 19)

Компанія укладає додаткову угоду до кредитного договору. Як необхідно відображати таку подію в обліку? Ця тема викликала багато хвилювань після нещодавніх роз’яснень фіскалів1. Проаналізуємо, як модифікації отриманих кредитів мають відображатися в обліку згідно з вимогами МСФЗ.

Ольга Значкова
Право на повернення (c. 25)

Маркетингові міркування та/або законодавчі вимоги часто змушують підприємства вживати таких радикальних заходів, як надання покупцеві права повернути товар. Якщо головбух має справу з такими угодами, йому слід бути дуже обережним та уважно аналізувати відповідні положення договорів, минулий досвід повернень, а також прогнозувати поведінку покупців.

Г. Козаков
Формат XBRL: як підготуватися до подання фінансової звітності за таксономією МСФЗ (c. 29)

Верховна Рада України в січні цього року ухвалила зміни до Закону про бухоблік1, серед іншого передбачено, що «першим звітним періодом, за який підприємства, які зобов’язані застосовувати міжнародні стандарти, подають фінансову звітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі, є 2020 рік». Таким чином, підприємствам, що складають фінзвітність відповідно до МСФЗ, дали ще один рік, щоб якнайкраще підготуватися до переходу на звітування в XBRL.
Проаналізуємо, як компанії можуть використати 2020 рік, щоби підготуватися до подання фінансової звітності за таксономією МСФЗ.

Законопроєкт від 19.09.2019 р. № 1209-1, 16.01.2020 р. закон ухвалено. На момент підготовки номера закон спрямовано на підпис президента.
Наталія Шматко

Nota Bene

Спецодяг, санітарний, формений та фірмовий одяг: відображення в обліку (c. 32)

Облік спецодягу — вічна тема. Різні підходи, різні судження, багато дискусій. Здавалося б, чи слід приділяти стільки уваги цьому питанню? Проте на практиці вартість одягу іноді буває на подив значною. Крім того, за певних обставин використання деяких видів спецодягу перебуває під пильним контролем держорганів.
Саме тому ми вирішили присвяти окремий матеріал цій темі.

Микола Марченко

Фідбек

Витрати на демонтаж недобудови на придбаній землі: варіанти обліку (c. 36)

Компанія, що складає фінансову звітність за МСФЗ, придбала земельну ділянку, на якій колишній власник розпочав будівництво промислової споруди (зокрема, заклав фундамент цеху). Вартість недобудови в договорі не виділена, оскільки вона не має жодної цінності. Навіть більше, ми збираємося її демонтувати.
Як правильно обліковувати витрати на демонтаж?

Іван Заруба
«Хоть тяжело подчас в ней бремя, телега на ходу легка» (c. 40)

Наша компанія придбала мережу ресторанів української кухні. У межах запланованої кампанії з реклами та просування цього бізнесу ми замовили виготовлення та брендування кількох доволі дорогих візків (чотириколісних дерев’яних повозок) у національному стилі. Ряджені роз’їжджатимуть на них містом, рекламуючи й запрошуючи клієнтів у наші ресторани.
Як правильно облікувати витрати на виготовлення «рекламних» возів, якщо компанія складає фінансову звітність за МСФЗ (амортизувати повозки як основні засоби чи відразу списати на витрати як витрати на рекламу)?

Іван Заруба
Зменшення корисності ОЗ: прописка (c. 44)

За якими статтями звітності слід наводити втрати від зменшення корисності основних засобів?

Олександр Вовкотруб

Транзит

Один у полі не воїн. Перехід на МСФЗ — це спільна справа всього підприємства (c. 46)

За кілька місяців великі українські підприємства оприлюднюватимуть річну звітність за МСФЗ. І хоча новий закон щодо застосування МСФЗ великими підприємствами ухвалено ще у 2017 році, значна кількість компаній і досі має проблеми зі своєчасним складанням достовірної фінансової звітності.
Із чим це пов’язано та як бізнесу адаптуватися до вимог МСФЗ?

Тетяна Мілко, Ольга Король
НПСБО ➞ МСФЗ для МСП: транзит (c. 50)

Минулого року ми вже торкалися теми застосування МСФЗ для МСП, серед іншого відзначаючи його перспективність. Сьогодні ми поговоримо про перехід на використання МСФЗ для МСП. Спробуємо з’ясувати, чи може бути процедура складання першої фінансової звітності за цим стандартом більш приємною, ніж складання «великої» першої звітності.

Оксана Кононенко

Податкове планування

Про користь балансового сепаратизму (c. 60)

Актив з права користування — новий обліковий феномен, поява якого обумовлена вимогами МСФЗ 16 «Оренда». Про його бухгалтерський зміст та економічну природу досі сперечаються академічні теоретики.
Ми вже неодноразово зверталися до цієї проблеми1. Тепер проаналізуємо деякі фіскальні особливості бухгалтерського визнання активу з права користування.

Див. «Практика МСФЗ»:

Б. Фіціар

«Практика МСФЗ» рекомендує

Курс короткий, проте насичений (c. 63)

Сьогодні мова про нову українську книгу для бухгалтерів, — «МСФЗ: короткий курс для практиків», — видану в січні 2020 року. Автори — відомі в професійному середовищі фахівці: С. Зубілевіч, О. Мазіна, С. Рогозний, О. Карпачова та О. Дядюн. Вони давно та ефективно працюють у сфері практичної імплементації МСФЗ, а їхні публікації у фаховій пресі є зразком професійності та майстерності.

Іван Чалий

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Щодо необхідності списання майна під час передачі його у концесію (c. 4)

Фонд державного майна України
Лист від 02.01.2020 р. № 10-16-91

Фонд державного майна України
Щодо дисконтування безпроцентної поворотної фінансової допомоги та її бухгалтерського обліку (c. 6)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 28.12.2019 р. № 2220/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

Державна податкова служба України
Щодо нарахування амортизації у податковому обліку на виробничі основні засоби, що знаходяться на консервації, капітальному ремонті, модернізації, модифікації, добудові, дообладнанні, реконструкції (c. 7)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 28.12.2019 р. № 2210/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

Державна податкова служба України
Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку