Журнали

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 25.11.2019

11

Тема номера


Новий облік орендних операцій та ПДВ

Завершується 2019 рік, який став для багатьох підприємств, що звітують за МСФЗ, першим роком, коли угоди з операційної оренди активів належало обліковувати на балансі орендаря.
Вийшли десятки публікацій, однак більшість із них обходила проблемне питання врахування ПДВ в орендних операціях. І бухгалтери-практики самостійно визначаються з підходами, тим більше, що МСФЗ 16 «Оренда» дає широку свободу професійному судженню.
І все ж таки наше професійне судження має бути в межах, дозволених самими стандартами.

Новинарня

Жовтень. Лондон. Рада (c. 14)

З 22 по 24 жовтня Рада з МСБО проводила свої планові засідання, на яких розглядала питання поточної стандартизації.
Стисло познайомимо наших читачів з ухваленими рішеннями та деякими планами в царині МСФЗ-стандартизації.

Г. Козаков
Жовтень. Київ. Tax connections (c. 16)

В останній день жовтня в Києві відбувся Tax connections Day.
На форумі виступало багато відомих фахівців, які аналізували різні аспекти сучасного оподаткування та пропонували свої рецепти вирішення найбільш пекучих фіскальних проблем.

Іван Чалий
Жовтень. Київ. «Диригенти» (c. 18)

Близько 500 власників і керівників провідних компаній, авторитетних суспільних і державних діячів зібралися 24 жовтня цього року в Києві на VI форумі «Диригенти змін». Тема цьогорічної зустрічі — «Довіра. Партнерство. Відповідальність».
Організатор — компанія Deloitte Ukraine — запропонував знайти вихід із кризи довіри і шлях до синергії бізнесу, держави й суспільства. Спікери чотирьох панельних дискусій та воркшопу обговорювали значення довіри, ділились рецептами успіху.
Ключові інсайти цьогорічного форуму пропонуємо до вашої уваги.

Любов Крута

Авторитет

«Обирати найкраще з дозволеного під власну відповідальність» (c. 10)

Наш сьогоднішній співрозмовник — Сергій Рогозний, аудитор, відомий тренер та автор багатьох публікацій у найкращих бухгалтерських виданнях.
Окрім того, пан Сергій — авторитетний громадський діяч: він очолює Комітет з фінансів Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України та є одним із небагатьох справжніх активістів, які не шкодують свого часу та енергії заради розбудови професії.

Сергій Рогозний

Досвід & судження

Комісія за надання позики: як розрахувати ефективну ставку відсотка? (c. 20)

Сплата кредитору додаткових платежів під час отримання позики — досить поширене явище. У кредитних угодах такі платежі називають по-різному. Тому головбуху позичальника важливо адекватно оцінити економічний зміст виплаченої компенсації. Проаналізуємо ситуацію: підприємство залучає довгострокову гривневу позику для фінансування поточної діяльності на три роки під 17 % річних. Отримуючи кошти, позичальник додатково сплачує кредитору комісію за надання позики, зокрема за оцінку кредитоспроможності позичальника. Умови кредитування відповідають ринковим. Як обліковувати таку позику та комісію, якщо підприємство складає фінансову звітність за МСФЗ?
Знайдемо відповідь на це запитання.

Іван Заруба
Держ-ОЗ-грант: чи потрібно дооцінювати відкладений дохід? (c. 25)

Питання держсубсидій — це завжди питання надто делікатні.
Тому, аналізуючи їх, потрібно бути вкрай обережним.
Головбух має усвідомлювати, що його професійні судження в цій сфері, можливо, ретельно вивчатимуться такими специфічними користувачами звітності, як правоохоронці та держаудитори.

Іван Заруба
Новий облік орендних операцій та ПДВ (c. 29)

Завершується 2019 рік, який став для багатьох підприємств, що звітують за МСФЗ, першим роком, коли угоди з операційної оренди активів належало обліковувати на балансі орендаря.
Вийшли десятки публікацій, однак більшість із них обходила проблемне питання врахування ПДВ в орендних операціях. І бухгалтери-практики самостійно визначаються з підходами, тим більше, що МСФЗ 16 «Оренда» дає широку свободу професійному судженню.
І все ж таки наше професійне судження має бути в межах, дозволених самими стандартами.

Сергій Рогозний
Новий орендний облік та поліпшення (c. 33)

Орендні відносини для орендаря перебувають на стику операцій, що регулюються МСБО 16 «Основні засоби» та МСБО 38 «Нематеріальні активи»: коли передаються практично всі ризики та вигоди — актив визнаємо як власний основний засіб, якщо не передаються — то буде нематеріальне право використання, яке визнається в балансі лише у виключних випадках (наприклад, в угодах з придбання бізнесу з недооціненою орендою або за угодами емфітевзису в сільському господарстві).
Але на відміну від зазначених стандартів, новий МСФЗ 16 «Оренда» не містить жодної згадки про можливість капіталізувати витрати, пов’язані з поліпшенням орендних активів. Ще й з МСБО 16 тепер вилучено параграф 4, який містив згадку про можливість поширювати правила обліку ОЗ на орендовані активи.
Та чи дійсно тепер підприємства не мають права капіталізувати витрати на поліпшення активів з права користування майном?

Сергій Рогозний
Актив з права користування: наводимо в МСФЗ-балансі (c. 37)

З початку 2019 року бурхлива хвиля запитань щодо застосування МСФЗ 16 «Оренда» тільки наростає. Розглянемо один із прикладних аспектів складання звітності відповідно до нових вимог.
Якщо компанія веде облік за МСФЗ, укладаючи з орендодавцем довгострокові договори, у головбуха виникає просте запитання: в якій статті (на якому рахунку) правильно відображати актив з права користування, що визнається за МСФЗ 16, та як відповідні суми наводити в Балансі — серед основних засобів, нематеріальних активів чи будь-яких інших активів?

Іван Заруба
Індивідуальна та окрема: види фінансової звітності (c. 40)

У матеріалі «Консолідована та комбінована фінансова звітність: зведені чи рідні сестри?» // «Практика МСФЗ», № 8/2019, с. 43, ви дізналися лише про верхівку айсберга. Йдеться про види фінзвітності. У тих, хто звітує за нацстандартами, вибір був не дуже-то й великий, а от «міжнародникам» є, де розгулятися.
У сьогоднішньому матеріалі поговоримо про спільне та відмінне в окремій та індивідуальній звітності.

Анна Хомюк

Фідбек

«Надринкова» позика: визнання в боржника (c. 45)

Наша компанія, що складає фінансову звітність за МСФЗ, отримала позику на певний строк за ставкою відсотка, суттєво вищою за ринкову (кредитор не є власником позичальника, ринкову ставку оцінювали за даними наявного ринку подібних запозичень).
Як відобразити в обліку визнання такої позики?

Іван Заруба
Фінансова звітність за МСФЗ: період та склад (c. 49)

З якою періодичністю та в якому складі мають подавати звітність підприємства, що звітують за МСФЗ?

Анна Хомюк

Податкове планування

Нарахування без коригування (c. 52)

Не завжди постачальники вчасно надають покупцю всі необхідні документи на товар. Проблема в бухгалтерії покупця виникає тоді, коли товар фактично прийнято, а документи постачальника, в яких зазначено фактичну ціну товару, десь «вештаються». Усе ускладнюється, якщо фінзвіт складати вже треба, а документів від продавця все ще немає. Обговорення проблеми «бездокументарних» активів — вічна тема диспутів серед бухгалтерських мас.
Додамо своїх 10 копійок у дискусію, яка ніяк не вщухне.

Б. Фіціар

МСФЗ для початківців

Нематеріальні активи: ПСБО vs МСФЗ (c. 55)

Знайомитися з порівнянням норм ПСБО та МСБО на наших сторінках — для вас уже не новинка.
У цьому номері продовжимо цю традицію та звернемося до нематеріальних активів, а точніше до ПСБО 8 «Нематеріальні активи» та МСБО 38 «Нематеріальні активи».
Попри те, що базові підходи обох стандартів схожі, у них знайдеться сила-силенна відмінностей, про найяскравіші з яких розповімо в цьому матеріалі.

Оксана Хмелевська

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Щодо нарахування амортизації у податковому обліку на виробничі основні засоби, що знаходяться на консервації, капітальному ремонті, модернізації, модифікації, добудові, дообладнанні, реконструкції (c. 5)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 01.10.2019 р. № 504/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

Державна податкова служба України
Щодо окремого обліку договорів управління (c. 7)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 07.10.2019 р. № 621/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

Державна податкова служба України
Щодо подання інформації про зобов’язання за фінансовими інвестиціями в корпоративні права (c. 9)

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Лист від 03.10.2019 р. № 28/02/22847

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Архiв номерiв

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку