Журнали

Практика МСФЗ 23 березня, 2020
3
М

МСФЗ для МСП: «це МСФЗ-лайт чи окремий стандарт»?

Зважаючи на зростання зацікавлення середніх українських підприємств у запровадженні МСФЗ для МСП, ми звернулися по деякі коментарі до Брюса Маккензі (Bruce Mackenzie), члена Комітету з інтерпретацій МСФЗ, партнера W Consulting International, одного з авторів авторитетного практичного Wiley-посібника «Застосування МСФЗ для МСП» (Applying IFRS for SMEs).

-A
A+

 

Брюс Маккензі, член Комітету з інтерпретацій МСФЗ, партнер W Consulting International
 
 

Члени EEG нещодавно прокоментували узгодження МСФЗ для МСП зі специфічними МСФЗ і зауважили, що застосовувати МСФЗ 16 «Оренда» досить складно. Чи є важливим для МСП облік оренди за алгоритмами МСФЗ 16?

Б. М.: Основне питання, що стоїть перед Радою з МСБО, полягає в тому, чи слід узгоджувати МСФЗ для МСП з повними МСФЗ. Від відповіді на нього залежить те, в якому напрямі стандартизатори підуть під час перегляду стандарту. Якщо позиція Ради з МСБО полягає в тому, що МСФЗ для МСП є лайт-версією повних МСФЗ, вони не мають іншого вибору, як узгодити його з усіма принципами нових стандартів (МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», МСФЗ 15 «Дохід від договорів з клієнтами», МСФЗ 16 «Оренда» тощо). Якщо ж Рада з МСБО вирішить, що МСФЗ для МСП є окремою автономною основою, яка не залежить від принципів повних МСФЗ, то члени Ради мають свободу вносити зміни.

Після того як вони вирішать, який підхід використовувати, їм потрібно буде обговорити принципи в кожній поправці, щоби побачити, чи відповідають ці принципи тому, що стандартизатори хочуть досягти зі стандартом для МСП. Однією з проблем такого стандарту, як МСФЗ 16 є його основний принцип, який полягає в тому, що оренда створює зобов’язання. З цього випливає весь облік, описаний в МСФЗ 16. Рішення про неприйняття цього стандарту означало би, що Рада з МСБО вважає, що зазначений принцип не поширюється на МСП. Я думаю, що таке рішення було би важким.

Як Ви думаєте, якби Рада з МСБО виключила категорію іншого сукупного доходу з МСФЗ для МСП, це сприяло би визнанню цього стандарту в ЄС?

Б. М.: Я не вірю, що проблема навколо прийняття стандарту обумовлена суто показником іншого сукупного доходу (OCI). Є багато сфер бухобліку, які в деяких юрисдикціях вважаються невідповідними. Якщо подивитися на еквівалент МСФЗ для МСП у Великій Британії, — стандарт (FRS) для нелістингових компаній, — ми побачимо, що є багато сфер, де Велика Британія вирішила застосувати інший обліковий підхід для малих та середніх підприємств. Я вважаю, що більшість юрисдикцій зберігатиме свої національні стандарти для МСП, якщо тільки законодавство не вимагатиме прийняти МСФЗ для МСП.

Багато бухгалтерів вважає, що МСФЗ для МСП був би дуже привабливим, якби МСФЗ 1 «Перше застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності» включав спеціальні спрощення для переходу від МСФЗ для МСП до МСФЗ. Що Ви думаєте про це?

Б. М.: Як обговорювали вище, це питання залежить від того, чи вважає Рада, що МСФЗ для МСП є лайт-версією повних МСФЗ. Якби це було так, то це полегшило би перехід. Якщо ж Рада з МСБО вважає, що стандарт для МСП є повністю відокремленим та автономним, перехід на повні МСФЗ не має бути фактором для вирішення будь-якого з питань, які члени Ради можуть обговорювати навколо стандарту для МСП. Усе починається з основного принципу — це МСФЗ-лайт чи окремий стандарт.

№ 3, 2020  (с. 12)
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку