Журнали

Практика МСФЗ 28 березня, 2022
3
П

Події після дати балансу та війна

У нашій країні події розділилися на до та після 24 лютого.
На жаль, деякі підприємства фізично перестали існувати.
Головбухи почали підраховувати збитки та задумуються, як відобразити все це божевілля у річній звітності за 2021 рік.

-A
A+

Анна Хомюк, generalist editor, ACCA DipIFR
 

Перше, на що слід звернути увагу, — це класифікація подій після дати балансу в МСБО 10 «Події після звітного періоду»:

  • коригувальні події («adjusting events») — це події, які свідчать про умови, що існували на кінець звітного періоду;
  • некоригувальні події («non-adjusting events») — це події, які вказують на умови, що виникли після закінчення звітного періоду.

Про загрозу воєнних дій на території України (окрім тих, які вже були на Донбасі) західні партнери повідомляли і станом на 31.12.2021. Проте навіть у своїх лютневих промовах політичні лідери давали шанс дипломатії. Крім цього, станом на 31.12.2021 загострення воєнного конфлікту з Росією не відбувалося.

Тож, на мою думку, можна зробити висновок, що напад на Україну, хоч який трагічний він є, у бухгалтерському сенсі належить до некоригувальних подій.

Так, зокрема, у параграфі 22 МСБО 10 як приклад подій, які не коригують після звітного періоду та які, як правило, приводять до розкриття інформації, наведено знищення великого виробничого підприємства внаслідок пожежі після звітного періоду. «Расійскає» військо, звісно, не пожежа, але щось дуже схоже…

Проте однозначно для всіх українських підприємств війна є суттєвою подією. Зламані ланцюги постачань, втрата активів, передання активів на користь ЗСУ тощо… Усе це слід розкривати у примітках. Нагадаємо норми параграфа 21 МСБО 10:

«Якщо події, які не коригують після звітного періоду, є суттєвими, можна обґрунтовано очікувати впливу нерозкриття інформації на рішення, які приймають основні користувачі фінансової звітності загального призначення, складеної на основі тієї фінансової звітності, яка надає фінансову інформацію про конкретного суб’єкта господарювання, що звітує. Відповідно, суб’єктові господарювання слід розкривати таку інформацію про кожну суттєву категорію подій, які не коригують після звітного періоду:

a) характер подій; та
б) попередню оцінку їх фінансового впливу або констатацію, що така оцінка неможлива».

Наостанок хочу зазначити, що цю «пожежу» ми неодмінно загасимо! З Харкова з любов’ю…

№ 3, 2022  (с. 14)
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку