Журнали

Новий бюджетний облік 26 березня, 2018
3
П

По гарячих слідах, або Звітуємо за перший квартал, враховуючи рекомендації Мінфіну та Казначейства

У кінці року бухгалтерам-бюджетникам, дійсно, було несолодко, адже відкорковувати шампанське довелося, щойно ознайомившись із оновленим Порядком № 307, скоригованими формами фінзвітності та новоспеченими Примітками. Терміни подання звітності були вкрай стислими, запитань було, м’яко кажучи, багато, відповіді на які не завжди знаходилися, підтвердженням цього є те, що вже 1 лютого 2018 року Держказначейство спільно з Мінфіном провело відеоконференцію, присвячену проблемним аспектам складання фінансової звітності суб’єктами держсектору.

-A
A+

Марина Дорошенко, експерт газети

Робота над помилками

Здавалося б, ось-ось лише розквиталися із річними звітами, як уже знову треба братися, але за квартальні. І хоча фінансова звітність за І квартал, на щастя, представлена лише двома формами: Балансом та Звітом про фінансові результати, — все ж зробимо «роботу над помилками», аби надалі їх уникнути, та пройдемося по всім п’ятьом формам звітів1.

Про нюанси складання всіх форм фінансової звітності читайте в нашій газеті «Новий бюджетний облік», № 1/2018.

Під час відеоконференції, що була проведена в Центральному апараті Казначейства за участю представників Мінфіну та бухгалтерських служб розпорядників бюджетних коштів, було обговорено питання складання та подання фінансової звітності за 2017 рік. Представники Мінфіну надали роз’яснення щодо особливостей заповнення форм та практичні рекомендації із посиланням на нормативні документи. Не залишились поза увагою ані капінвестиції, ані власні надходження, ані дооцінка основних засобів та ще низка проблемних моментів, які ми поступово освоїмо та розберемо, аби подання звітних даних було не важким тягарем, а звичайною справою.

Тож, беручи до уваги рекомендації Мінфіну, власні дослідження нормативних документів та враховуючи чисельні запитання, що надходили до редакції, висвітлимо максимально всі актуальні моменти складання та подання звітів суб’єктами державного сектору.

Роз’яснення без статусу «офіційні» — краще, ніж нічого

Як показують результати подання річної фінансової звітності, найбільше запитань викликали форми № 4-дс «Звіт про власний капітал» та № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності». І не дивно, адже їх ми заповнювали вперше, а все нове часом незрозуміле. Тож розглянемо методологічні роз’яснення проблемних питань складання та подання фінзвітності розпорядниками бюджетних коштів (див. таблицю нижче).

Методологічні роз’яснення проблемних питань подання та складання фінансової звітності

Рядок звіту

Питання

Коментар

Форма № 1-дс «Баланс»

1110 «Довгострокові фінансові інвестиції; 1430 «Капітал у підприємствах»

Відображення фінансових інвестицій у підприємства, які належать до сфери управління суб’єкта державного сектору

Відповідно до Порядку № 307, п. 4.3 Типової кореспонденції фінансові інвестиції (обороти за рахунком 25 «Довгострокові фінансові інвестиції») збільшують на відповідну суму власний капітал (капітал у підприємствах) тих підприємств, які входять до сфери управління об’єкта, що інвестує (НС 133 «Фінансові інвестиції»). Знаходять своє відображення відповідні суми і у формах № 4-дс та № 5-дс.

1400 «Внесений капітал»

Відображення внесеного капіталу в зіставленні з рядками 1000 «Основні засоби», 1010 «Інвестиційна нерухомість» та 1020 «Нематеріальні активи»

Показник за цим рядком не узгоджується з іншими показниками Балансу, а саме не дорівнює сумовому виразу рядків 1000 «Основні засоби», 1010 «Інвестиційна нерухомість» та 1020 «Нематеріальні активи», оскільки на субрахунку 5111 «Внесений капітал» активи можуть відображатися за їхньою первісною вартістю, а можуть і за залишковою. Оскільки технічну проводку з перенесення зносу до внесеного капіталу (Дт 5512 — Кт 5111) суб’єкти державного сектору могли зробити, а могли й не зробити, то й уніфікованого підходу бути не може (див. с. 39 цього номера). Тим паче оприбутковують безоплатно отримані активи за залишковою вартістю, а решту — за первісною, тож «узгоджувати» зазначені рядки недоречно.

1420 «Фінансовий результат»

Відображення фінансового результату (рядок 1420, графа 4) у формі № 1-дс у зіставленні з рядками 1420, графа 3 форми № 1-дс, та 2390 форми № 2-дс:

1420 (гр. 4) = 1420 (гр. 3) + 2390

Таке рівняння буде правильним лише у випадку, коли протягом звітного періоду не змінювався накопичений фінансовий результат (не було списання активів, дебіторської та кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув, тощо) або фінансовий результат поточного звітного періоду (вилучення з витрат, які включаються до вартості основного засобу, відновлення касових видатків тощо). Уп. 6.9 Типової кореспонденції передбачено коригування результату виконання кошторису на суму поточних витрат, здійснених у попередніх звітних періодах, що включаються до первісної вартості об’єкта основних засобів, нематеріальних активів відповідно до вимог нацстандартів: Дт 5511 «Фінансові результати виконання кошторису звітного періоду», 5512 «Накопичені фінансові результати виконання кошторису» — Кт 54 «Цільове фінансування».

Форма № 2-дс «Звіт про фінансові результати»

2300 «Трансферти»

Відображення розпорядником бюджетних коштів видатків за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)»

Відповідно до п. 3 розд. II НС 135 «Витрати» трансферти належать до витрат за необмінними операціями як операція перерахування коштів. Водночас для отримувачів трансфертів операція буде вважатися обмінною.

2220 «Витрати на виготовлення продукції (надання послуг, виконання робіт)»

Відображення видатків за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт» у формі № 2-дс

Видатки за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт», які не збільшили корисної вартості необоротного активу, відображаються у формі № 2-дс як витрати за обмінними операціями. Згідно з листом Мінфіну від 30.12.2016 р. № 31-11420-06-5/37851 видатки за КЕКВ 3132 не є витратами цільового призначення, та коли керівництво ухвалило рішення про визнання витрат як поліпшення, їх вилучають із доходів звітного періоду та відносять на субрахунок 5411 «Цільове фінансування». У такому випадку витрати у формі № 2-дс не відображають.

Форма № 3-дс «Звіт про рух грошових коштів»

3235 «Інші надходження»

Відображення інших надходжень та витрат у результаті інвестиційної діяльності у формі № 3-дс

Надходження, що не подані в рядках 3200–3230, зокрема отримані доходи за незакінченими і закінченими, але не зданими в експлуатацію об’єктами необоротних активів спеціального призначення за субрахунком 1324 «Капітальні інвестиції в необоротні активи спецпризначення» (стосується лише державних цільових фондів).

3285 «Інші витрати»

Витрати, що не подані в рядках 3245–3270, зокрема проведені витрати за незакінченими і закінченими, але не зданими в експлуатацію об’єктами необоротних активів спеціального призначення за субрахунком 1324 «Капітальні інвестиції в необоротні активи спецпризначення» (стосується лише державних цільових фондів).

3045 «Інші надходження від необмінних операцій»

Відображення надходжень та витрат, проведених у натуральній формі (у частині отримання основних засобів)

Відповідно до Порядку № 307 за цим рядком відображають, зокрема, кошти розпорядників бюджетних коштів від безоплатно отриманих активів, робіт (послуг), у тому числі надходження в натуральній формі основних засобів від інших юридичних і фізичних осіб (обороти касових надходжень). Більш детальну інформацію слід наводити в кінці форми після таблиці: у рядку «Надходження в натуральній формі» відображаємо безкоштовне отримання основних засобів у натуральній формі у грошовому виразі.

3420 «Вплив змін валютних курсів на залишок коштів»

Відображення суми курсових різниць від коливання курсу іноземної валюти та надходжень від плати за послуги бюджетних установ (плата за навчання)

Згідно з Порядком № 307 у цій статті відображають суму збільшення або зменшення (наводиться в дужках або зі знаком «–») залишку грошових коштів у результаті перерахунку іноземної валюти у валюту звітності (НС 130 «Вплив змін валютних курсів») у разі зміни валютних курсів протягом звітного періоду. Однак самі кошти за навчання слід відносити до статті 3005 «Надходження від надання послуг (виконання робіт)» як надходження від обмінної операції.

3090 «Інші надходження»

Розрахунки розпорядника бюджетних коштів у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за відкритим аналітичним рахунком

Оскільки рахунок відкритий органами Казначейства на ім’я бюджетної установи, то у звіті рух коштів відображають як кошти, отримані в тимчасове розпорядження, що підлягають подальшому перерахуванню за призначенням (Порядок № 307).

3180 «Інші витрати»

3230 «Надходження цільового фінансування»

Відображення бюджетних асигнувань без цільового фінансування, яке проведено за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар»

Навіть у разі придбання основних засобів без використання субрахунку 5411 «Цільове фінансування» слід вилучити з доходу звітного періоду асигнування в сумі поточних витрат, що включаються до первісної вартості об’єкта основних засобів, та віднести на цільове фінансування (НС 121 «Основні засоби», лист Мінфіну від 30.12.2016 р. № 31-11420-06-5/37851, п. 1.8 Типової кореспонденції).

3090 «Інші надходження»

Відображення залишків коштів у касі та руху грошових документів

У формі № 1-дс відображають залишки коштів та їх еквівалентів, які зіставляють відповідно до наказу № 1170 із рядком 3405 форми № 3-дс. Відповідно, рядок 3425 «Залишок коштів на кінець року» розраховують з урахуванням залишків коштів на початок року, складовою яких також є «касовий залишок» (рядок 1161 форми № 1-дс). З метою уникнення задвоєння показників (рядки 3000–3015) слід відображати рух грошових коштів та їх еквівалентів саме як інші надходження та витрати. Інформацію про поштові марки відображають аналогічно.

3180 «Інші витрати»

3245–3285

Відображення касових видатків, які проведені за рахунок цільового фінансування

Згідно з Порядком № 307 ці статті заповнюють відповідно до змін у Балансі, пов’язаних з інвестиційною діяльністю. Інвестиційна діяльність — придбання та реалізація тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів (НС 101 «Подання фінансової звітності»).

Форма № 4-дс «Звіт про власний капітал»

4290 «Інші зміни в капіталі», графа 5 «Фінансовий результат»

Відображення запасів та матеріалів, придбаних у минулому році, які передано іншій установі на безоплатній основі (не внутрішнє переміщення в межах одного органу) протягом поточного року

Щокварталу всі рахунки витрат списуються на результат виконання кошторису (п. 6.2 Типової кореспонденції: Дт 5511 — Кт 8013, 8113), зміни якого, якщо вони відбулися протягом звітного періоду, відображають як інші зміни в капіталі установи.

4290 «Інші зміни в капіталі», графа 5 «Фінансовий результат»

Відображення перерахованих (отриманих) залишків за власними надходженнями бюджетних установ

Перераховані або отримані залишки коштів за власними надходженнями бюджетних установ слід відображати як коригування фінансового результату.

4290 «Інші зміни в капіталі», графа 3 «Внесений капітал»

Відображення збільшення та/або зменшення за субрахунком 5111 «Внесений капітал розпорядників бюджетних коштів» надходження та/або вибуття основних засобів та інших необоротних матеріальних активів у формі № 4-дс

Надходження або вибуття основних засобів як збільшення або зменшення розміру внесеного капіталу відображають як інші зміни в капіталі установи. Поряд із тим, у зазначеному рядку і графі також необхідно відображати суми збільшення капіталу внаслідок оприбуткування активів на суму цільового фінансування, виділеного з відповідного бюджету, та операцій зі зменшення капіталу внаслідок операцій з вилучення активів за рішенням органу управління, а також віднесення до накопичених фінансових результатів вартості необоротних активів під час їх списання, на суму яких у попередніх звітних періодах було збільшено капітал.

4100 «Дооцінка (уцінка) основних засобів», графа 4 «Капітал у дооцінках»

Відображення вартості дооцінки землі та операцій з індексації житлового фонду

Суб’єкт державного сектору зараховує суму дооцінки залишкової вартості об’єкта основних засобів до капіталу в дооцінках, а суму уцінки — до складу витрат звітного періоду, крім випадків, наведених у п. 8 розд. ІІІ НС 121 «Основні засоби».

4290 «Інші зміни в капіталі»

Відображення коригування накопичених фінансових результатів на субрахунку 5512 у зв’язку зі списанням основних засобів, придбаних у минулих роках

Якщо за рішенням керівника установи протягом року було ухвалено рішення про одноразове застосування технічної проводки Дт 5512 — Кт 5111, якою нарахований до 01.01.2017 р. знос основних засобів зараховано до внесеного капіталу, тобто первісну вартість усіх об’єктів зосереджено на субрахунку 5111 «Внесений капітал». У цьому випадку з метою єдиного методологічного підходу залишок внесеного капіталу на початок року коригують на суму зносу, що знаходить своє відображення у статті 4030 «Інші зміни». А ось списання (вибуття) основних засобів, незалежно від того, коли об’єкт було введено в експлуатацію, відображають у формі № 4-дс у рядку 4290 «Інші зміни в капіталі».

4030 «Інші зміни»; 4290 «Інші зміни в капіталі»

Відображення списання основних засобів протягом звітного року з коригуванням і без

4030 «Інші зміни», графа 5 «Фінансовий результат»

Відображення сум списаної дебіторської заборгованості, строк позовної давності якої минув

Згідно з п. 6.4 Типової кореспонденції суми дебіторської заборгованості після закінчення строку позовної давності списують на накопичений фінансовий результат виконання кошторису: Дт 5512 — Кт 2113, 2115, 2117.

4030 «Інші зміни», графа 5 «Фінансовий результат»

Відображення перерахованої в бюджет дебіторської заборгованості минулих років, що обліковувалась на початок звітного року

Перераховану в бюджет дебіторську заборгованість минулих років, що обліковувалась на початок звітного року, списують на накопичений фінансовий результат виконання кошторису.

4290 «Інші зміни в капіталі»

Відображення ліквідаційної вартості, визначеної у звітному році, основних засобів, які повністю зношені

Первісна вартість об’єкта, який повністю замортизований, але продовжує використовуватись, збільшується на суму визначеної ліквідаційної вартості і, як наслідок, збільшує внесений капітал: Дт 10 — Кт 51 (п. 1.30 Типової кореспонденції).

Форма № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності»

Розділ I «Основні засоби», графа 13 та рядок 191

Відображення ліквідаційної вартості, визначеної у звітному році, основних засобів, які повністю зношені

Первісна вартість об’єкта, який повністю замортизований, але продовжує використовуватись, збільшується на суму визначеної ліквідаційної вартості і, як наслідок, збільшує внесений капітал: Дт 10 — Кт 51 (п. 1.30 Типової кореспонденції).

Розділ I «Основні засоби», графа 8

Відображення сум нарахованої амортизації в поточному році за операціями з внутрішнього переміщення основних засобів

Установа, що передає основні засоби, показує у Звіті накопичену амортизацію активу, що вибуває. Додатково зазначають у рядку 182 первісну вартість активу, що вибуває.

Розділ I «Основні засоби», графи 10, 12

Установа, що отримує основні засоби, показує і накопичену амортизацію отриманого основного засобу, і решту зносу, нарахованого до кінця звітного року.

Розділ VIII «Доходи та витрати», рядок 920 «Витрати — усього»

Відображення суми витрат у формі № 5-дс за рядком 920

Суб’єкт державного сектору у формі № 5-дс наводить інформацію про склад і суму інших витрат, які не включені до статей витрат Звіту про фінансові результати, а відображені безпосередньо у складі власного капіталу (крім зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власником) (розд. V НС 135 «Витрати»). Саме тому рядок 920 форми № 5-дс не відповідає рядку 2380 форми № 2-дс.

Розділ VIII «Доходи та витрати», рядок 760 «Доходи — усього»

Відображення суми доходів у формі № 5-дс за рядком 760

У розд. IV НС 124 «Доходи» наведено інформацію щодо даних, які слід відобразити в розділі VIII «Доходи та витрати» форми № 5-дс. Тож до складу «Інших доходів за необмінними операціями» (рядок 2130) форми № 2-дс можуть входити складові, що не подані у формі № 5-дс окремою позицією (наприклад, надходження за кодом класифікації доходів 25020200 «Кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб»). Саме тому рядок 760 форми № 5-дс не відповідає рядку 2200 форми № 2-дс.

Розділ I «Основні засоби», графи 17, 18

Відображення діапазону корисного використання в розділі I «Основні засоби» форми № 5-дс

Типові строки корисного використання основних засобів суб’єктів державного сектору наведені в додатку 1 до МР щодо облікової політики. Діапазон корисного використання визначається в роках.

Розділ VI «Зобов’язання», рядок 610, графа 5

Відображення зобов’язань за коштами, отриманими в тимчасове розпорядження

Оскільки в Порядку № 307 передбачено, що зобов’язання за депозитними сумами відображають у рядку 1575 «Інші поточні зобов’язання» форми № 1-дс, то отримані в тимчасове розпорядження кошти слід відображати у формі № 5-дс (наказ № 1170) як такі, що слід повернути протягом 12 місяців.

Про основні нюанси подання звітності за I квартал 2018 року

Оскільки вже не за горами подання фінансової звітності за І квартал поточного року, то нагадаємо про основні нюанси її складання та подання.

За І квартал 2018 року подають звіти за формами № 1-дс «Баланс» та № 2-дс «Звіт про фінансові результати», загальні вимоги до складання яких визначені НС 101 «Подання фінансової звітності» (див. с. 21 цього номера) та Порядком № 307. Також слід брати до уваги рекомендації, надані Мінфіном у листі № 8303 та Держказначейством у листі від 12.06.2017 р. № 14-08/468-9522.

Із формою № 1-дс «Баланс» взагалі проблем найменше, адже і сама форма вже стала звичною, і порядок її заповнення майже не змінився — лише був доповнений окремими позиціями, які стосуються тільки органів Казначейства.

Тим паче зараз маємо на руках «ув’язки» — наказ № 1170, який дає змогу перевірити відповідність показників Балансу з іншими формами. Та все ж подекуди і з рядками Балансу виникають проблемні моменти, адже й досі бухгалтери за звичкою намагаються зіставляти форми та «порівнювати» показники на старий лад.

Якщо з Балансом все більш-менш зрозуміло, то зі Звітом про фінансові результати, як правило, плутаниці трапляються частіше. Щодо нормативного регулювання, то заповнюючи цю форму, слід керуватися, зокрема, Класифікацією доходів бюджету.

Відповідно до роз’яснень Мінфіну, наданих у листі № 8303, за статтями розділу I «Фінансовий результат діяльності» Звіту № 2-дс наводять суми нарахованих доходів та визнаних (фактичних) витрат, відображених на відповідних субрахунках бухгалтерського обліку Плану рахунків № 1203. Розділ II «Видатки бюджету (кошторису) за функціональною класифікацією видатків та кредитування бюджету» заповнюють, відповідно, за функціональною класифікацією видатків та кредитування бюджету, затвердженою наказом № 112.

Наказ МФУ «Про бюджетну класифікацію» від 14.01.2011 р. № 11.

Розділ III «Виконання бюджету (кошторису)» форми № 2-дс розпорядники бюджетних коштів, на відміну від державних цільових фондів та органів Казначейства, не заповнюють, тобто проставляють прочерки. А ось у розділі IV «Елементи витрат за обмінними операціями», так само, як і в розділі I, показники відображаються як фактичні витрати та є їх деталізацією в частині обмінних витратних операцій.

НАГАДАЄМО. Фінансову та бюджетну звітність за I квартал 2018 року розпорядники бюджетних коштів подають до органів Казначейства як у паперовому, так і в електронному вигляді з використанням АС «Є-Звітність», оскільки на сьогодні зміни до Порядку № 307 таПорядку № 44 не внесено. Та все ж радимо підготуватися до «автоматизованого» варіанта подання, адже проект змін (принаймні до Порядку № 44), напевне, ось-ось стане наказом Мінфіну та набере чинності.

Загальними правилами складання квартальної звітності є такі:

  • фінансову звітність за І квартал складають у гривнях станом на 1 квітня (надалі — наростаючим підсумком);
  • у комірках, за якими немає інформації (наприклад, якщо суб’єкт держсектору є новоствореним або немає показників за певними рядками звітності), проставляють прочерк;
  • квартальну фінансову звітність подають не пізніше ніж 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (п. 6 Порядку № 419), а загалом місцеві органи Казначейства доводять індивідуальні терміни подання до відома установ мережі;
  • у фінзвітності завжди наводять порівняльну інформацію за відповідний період минулого року (п. 6 розд. III НС 101 «Подання фінансової звітності»), за винятком випадків, коли такої інформації немає внаслідок того, що суб’єкт є новоствореним. Цього року вже маємо змогу це робити, оскільки вперше звітували за формами № 1-дс та № 2-дс саме за І квартал 2017 року;
  • додаткову інформацію, що не помістилася у формах, подають у вигляді Пояснювальної записки, а під час подання річної звітності висвітлюють у формі № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності»;
  • для заповнення форм головним джерелом інформації буде книга «Журнал-головна».

Окремо про недоліки

За результатами проведеної відеоконференції представники Мінфіну зауважили та закцентували увагу на тому, що окремо роз’яснень щодо заповнення форми № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності», на які чекають бухгалтери, не буде. Також, зокрема, говорилося про необхідність коригування форми № 3-дс «Звіт про рух грошових коштів» з огляду на те, що за результатами проведеного аналізу показників звітності виникало задвоєння інформації в частині відображення залишків коштів у касі та руху грошових документів.

Незрозумілою поки що залишається доля деяких технічних помилок у звітності, зокрема щодо відображення даних у формі № 4-дс, зазначених у Порядку № 307, а саме в рядку 4290 «Інші зміни в капіталі», про що також, сподіваємося, потурбується Мінфін.

Відображення в бухобліку і, відповідно, у звітності руху біологічних активів є ще одним недоліком, адже й досі не побачили світ відповідні методрекомендації. Виходить, що маємо «товар», та не отримали «інструкції», — набрав чинності НС 136 «Біологічні активи», але не маємо до нього жодних роз’яснень. Це ускладнює облік, а як наслідок, — і складання звітності. Та сподіваємося, до кінця року, коли прийде час подавати до органів Казначейства річну форму № 5-дс, де біологічним активам присвячено цілий розділ, законодавці таки упорядкують нормативну базу з цього питання.

№ 3, 2018  (с. 7)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку