Журнали

Новий бюджетний облік 26 лютого, 2018
2
К

Консервуємо основні засоби: рецепт покроковий

Про те, щоб урожай зберегти і родину нагодувати, кожна господиня має потурбуватися влітку. Тож, аби «і вівці ситі, і ясла повні», штурмуємо інтернет або власні записники у пошуках рецептів, адже консервація — процес делікатний. Чи не те саме можемо сказати і про консервацію об’єктів у бухобліку? Тож, озброївшись покроковим рецептом, ознайомимося із основами довгострокового зберігання основних засобів.

-A
A+

Ольга Сусла, експерт газети

Крок перший: визначаємо умови та строки

Коли консервація основних засобів є доцільною, а коли ні? Щоб відповісти на це запитання, перш за все слід визначитися із умовами. Чи можна, наприклад, вважати тимчасове або сезонне призупинення діяльності умовою для консервації основних засобів? У першу чергу, звернемося до нормативної бази.

Основним документом, який встановлює єдиний порядок підготовки до консервації та розконсервації основних фондів1, є Положення № 11832. Зазначимо, що в п. 1 Положення № 11833 вказано, що дія цього документа поширюється на підприємства, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, перелік яких затверджений постановою № 83, а також ті, які засновані на державній власності, крім підприємств, установ Державної кримінально-виконавчої служби. Для решти нормативний акт має рекомендаційний характер, тобто не є обов’язковим для виконання.

Див. тут.
Нормативне регулювання щодо будівельних об’єктів здійснюють відповідно до Положення про порядок консервації та розконсервації об’єктів будівництва, затвердженого наказом Мінбуду від 21.10.2005 р. № 2.
Термін «основні фонди» є застарілим, тож використовуватимемо сучасну назву — основні засоби.

ЦИТАТА. «Консервація основних фондів підприємств — це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більш як три роки) зберігання основних фондів підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування».

(п. 2 Положення № 1183)

Згадаємо також і про існування галузевого акта — Методрекомендацій № 274, де це питання розглянуто вже більш детально та розроблено для суб’єктів певної сфери управлінняТа попри те, що документ має галузеве спрямування, вважаємо, що використовувати його можна як орієнтир і для інших підприємств та установ.

Відповідно до п. 2.3 Методрекомендацій № 274, на підставі техніко-економічного обґрунтування недоцільності подальшого використанняумовами для консервації основних засобів з можливістю подальшого відновлення їх функціонування є такі:

  • зменшення обсягу виробництва;
  • тимчасове припинення (скорочення) виробничої та іншої господарської діяльності;
  • зниження (нижче ніж 0,25%) коефіцієнта використання основних засобів;
  • нераціональне використання енергомістких технологічних процесів тощо.

Навіть більше, у цьому документі деталізовано термін, коли основні засоби підпадають під консервацію, — понад один рік, але не більше як три роки. Таким чином, сезонність та тимчасовість (до одного року) не є умовами для консервації. Але! Наголошуємо, щоМетодрекомендації № 274 є галузевими, тому суб’єкти держсектору можуть лише взяти до уваги, а остаточне рішення щодо консервації основних засобів ухвалює керівник або орган, уповноважений управляти майном.

Термін консервації не може перевищувати три роки, про що вказано і в п. 2 Положення № 1183. Після закінчення цього терміну потрібно розконсервувати основні засоби й ухвалити рішення про подальшу експлуатацію чи ліквідацію (лист Мінрегіонбуду від 14.11.2012 р. № 7/15-18364).

Крок другий: документуємо

Будь-яку зміну стану об’єкта основного засобу слід належним чином задокументувати, а якщо говорити про консервацію, так і поготів! Тож для ухвалення рішення щодо доцільності виведення об’єкта з експлуатації розробляють низку документів та готуються до консервації. Отже, по порядку.

Процедуру консервації здійснюють у кілька етапів.

Етап 1. Ухвалення рішення про необхідність проведення консервації об’єктів, про що складають відповідний розпорядчий документ (див. приклад складання нижче). Форма цього документа не затверджена нормативними актами, але про її застосування йдеться у п. 7 Положення № 1183, тож розробити її можна власноруч.

Етап 2. Створення комісії з питань проведення консервації основних засобів на чолі з керівником установи (п. 10 Положення № 1183).

Етап 3. Складання техніко-економічного обґрунтування. До складу документів, що подаються на розгляд комісії, входять:

  • відомості про основні засоби, що підлягають консервації;
  • проект консервації (саме цей документ, затверджений і погоджений із керівництвом, визначає причини, пояснює необхідність тимчасового виведення з експлуатації основного засобу та розглядається комісією протягом одного місяця (п. 6 Положення № 1183)). Проект консервації, у свою чергу, складається з:

— пояснювальної записки;

— технологічної документації проведення консервації;

— переліку робіт, ресурсів (матеріальних і трудових) та кошторису витрат, пов’язаних із проведенням консервації та розконсервації основних засобів підприємства (дод. 2 до Положення № 1183);

  • акт технічного стану основних засобів;
  • дані про бухоблік основних засобів (Інвентарна картка об’єкта).

Етап 4. Ухвалення рішення комісією про тимчасове виведення основних засобів з виробничого процесу та їх консервацію. На підставі розгляду зазначених вище документів складається наказ керівника установи про консервацію об’єкта.

Етап 5. Складання Акта про тимчасове виведення основних засобів з виробничого процесу та їх консервацію після завершення робіт, пов’язаних з консервацією (приклад заповнення нижче).

ВАЖЛИВО! Використання об’єктів протягом встановленого періоду консервації заборонено. Дострокова розконсервація можлива лише за рішенням КМУ (якщо підприємство, засноване на державній власності) або керівника установи (п. 9 Положення № 1183).

Крок третій: призупиняємо нарахування амортизації

Вартість основних засобів, що перебувають на балансі, є об’єктом для нарахування амортизації, тож цілком логічно, що на момент виведення з експлуатації, коли об’єкт не використовується, знос також не буде нараховуватися. Відповідно до п. 3 розд. IV НС 121 «Основні засоби» нарахування амортизації призупиняють на період консервації об’єкта, адже амортизацію нараховують тільки протягом строку корисного використання основного засобу.

Нарахування амортизації припиняють починаючи з місяця, наступного за місяцем переведення його на консервацію, а поновлюють з місяця, наступного за місяцем, у якому об’єкт основних засобів став придатним для корисного використання та знову введений в експлуатацію (абз. 3, 4 п. 5 розд. IV НС 121 «Основні засоби»). При цьому вартість основного засобу до виведення його з експлуатації буде об’єктом нарахування амортизації і при поновленні.

А як бути з нарахуванням амортизації, якщо об’єкт планується законсервувати частково? Наприклад, частину медичного обладнання, яке частково не планується використовувати. Тож спочатку слід визначити, основний засіб знаходиться на обліку як окремий об’єкт чи як складова частина комплексу, адже саме від цього залежатиме порядок нарахування амортизації. Якщо законсервований об’єкт є складовою частиною комплексу й амортизується за окремою нормою, відповідно, питання із нарахуванням зносу не постане: виводимо з експлуатації та нарахування амортизації призупиняємо.

А от якщо об’єкт основного засобу є відокремленим комплексом конструктивно з’єднаних предметів, один з яких має бути законсервований, то тут виникає низка питань, зокрема зі зміною строків корисного використання після розконсервації об’єкта та подальшого нарахування амортизації. Тож на практиці такої «часткової» консервації об’єкта краще уникати.

Крок четвертий: додаємо бухоблікові нюанси

Консервація є однією з причин виведення з експлуатації об’єкта основного засобу, про що зазначено в НС 121 «Основні засоби» та МР з обліку ОЗ4.

Але така тимчасова «відсутність» основного засобу, окрім документального обґрунтування, має бути відображена і в бухобліку. Як саме? Адже за рахунками синтетичного обліку відображати вибуття (навіть тимчасове) не можна, оскільки об’єкт залишається на балансі і його вартість є складовою частиною внесеного капіталу установи. Але на допомогу прийде аналітичний облік.

Для зручності наведення інформації краще використовувати аналітичний субрахунок на час консервації (наприклад, 1013/к), аби вирізнити об’єкт до і після виведення з експлуатації. Оскільки «рух» законсервованих об’єктів призупиняється, то і бухоблік їх тимчасово «згортається», тобто переходить в аналітику.

Витрати, пов’язані з виведенням об’єкта з експлуатації, утриманням під час консервації та розконсервацією, будуть витратами звітного періоду, про що опосередковано йдеться у п. 2 розд. III НС 121 «Основні засоби», оскільки такі витрати спрямовані на відновлення або підтримання майбутніх економічних вигід чи потенціалу корисності на первісно оціненому рівні продуктивності об’єкта.

НЮАНС. Витрати на консервацію основних засобів, що будуть здійснені за рахунок коштів державного бюджету, слід заздалегідь внести до проекту державного бюджету за офіційним поданням міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, а щодо коштів місцевого бюджету рішення ухвалює орган місцевого самоврядування чи райдержадміністрація (п. 5 Положення № 1183).

Той факт, що експлуатацію основного засобу було призупинено на період консервації, необхідно відобразити в Інвентарній картці цього об’єкта.

А щоб остаточно «закріпити» сказане, розглянемо приклад.

Приклад. ПТНЗ має складське приміщення (окрему будівлю), де зберігаються вироби власного виробництва учнівських майстерень — меблі (шафи, стільці тощо). Балансова вартість будівлі — 100000,00 грн. Ухвалено рішення про виведення з експлуатації складського приміщення, яке не планують використовувати протягом двох років з причини припинення виробничої діяльності майстерні для проведення її реконструкції. Щоб запобігти псуванню та розкраданню матеріальних цінностей, у складському приміщенні було тимчасово демонтовано систему відеоспостереження вартістю 4000,00 грн (вартість робіт становила 500,00 грн) та проведено роботи з прибирання та підготовки приміщення до закриття (загальна вартість використаних матеріалів становила 200,00 грн).

Відображення операцій з консервації складського приміщення

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

1. Проведено роботи з демонтажу системи відеоспостереження1

Зазначимо, що частини демонтованої системи відеоспостереження (камери, сервер тощо) слід оприбуткувати як надходження у натуральній формі (якщо під час встановлення системи усі витрати було списано на витрати періоду і ці частини системи окремо не обліковуються). Детально про облік та документальне оформлення надходжень у натуральній формі див. у газеті «Новий бюджетний облік», № 3/2017, с. 5. Якщо ж система від початку оприбуткована як самостійний цілісний об’єкт основних засобів, то подальші дії установи такі: визнати систему так само законсервованою (передати на склад на відповідальне зберігання) або використати (встановити) систему на/в іншій будівлі і використовувати/обліковувати/амортизувати її, як і раніше.

8113, 8115

6211, 6415

500,00

2. Перераховано кошти за проведені роботи з демонтажу системи відеоспостереження

6211, 6415

2313

500,00

3. Використано матеріали для підготовки будівлі до консервації (господарська плівка, мийні засоби тощо)

8113, 8115

1812

200,00

4. Переведено складське приміщення на консервацію:

     
  • будівля

1013/к

1013

100000,00

  • система відеоспостереження

1016/к

1016

4000,00

Крок п’ятий: звітуємо

Основна мета консервації об’єкта основного засобу — збереження майна суб’єкта державного сектору для подальшого використання. І саме за це несе відповідальність керівник установи чи підприємства. Ця вимога стосується не тільки фізичного стану об’єкта, але й відображення його в бухобліку. І вже складаючи річну фінансову звітність, бухгалтери зіткнулися з новою формою, де відображають залишкову вартість основних засобів, що тимчасово не використовуються (знаходяться на консервації), — формою № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності» (рядок 190). Адже й те, що «не рухається», все ж є складовою частиною капіталу, про що маємо звітувати щороку.

№ 2, 2018  (с. 10)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку