Журнали

Новий бюджетний облік 15 січня, 2018
1
З

Зустрічаємо Примітки до річної фінансової звітності

Від Нового року завжди чекаємо щось особливе, адже це свято асоціюється з дивами, ялицево-мандариновим ароматом та… подарунками. Не винятком став і цей рік, оскільки Мінфін теж «потурбувався» і встиг «порадувати» держсектор своїм презентом — запровадженням нової форми річної фінансової звітності № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності». Та, шановні бухгалтери, не кваптеся бігти по заспокійливе! Форма досить проста та зрозуміла, та й розбирати її будемо разом.

-A
A+

Марина Дорошенко, експерт газети

Пояснення до фінзвітів на новий лад

Однією зі складових фінансової звітності суб’єктів державного сектору відтепер є типова форма № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності», затверджена наказом № 977, на яку чекали і таки дочекалися. Тож річна звітність поповнилася ще однією формою, аналогом якої раніше була Пояснювальна записка, де відображали інформацію, що деталізувала та роз’яснювала статті фінансових звітів.

Перш за все відзначимо, що Примітки до річної фінансової звітності (далі — Примітки), про які далі піде мова, мають характер пояснювальний.

Що це означає? А те, що самостійно форма № 5-дс хоча і містить великий обсяг інформації, але є уточнювальною, тобто розшифруванням до основних звітів, а саме Балансу (ф. № 1-дс) та Звіту про фінансові результати (ф. № 2-дс).

ЦИТАТА. «примітки до фінансової звітності — сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію і обґрунтованість статей фінансових звітів, а також інша інформація, розкриття якої передбачено відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі».

(п. 4 розд. I НС 101 «Подання фінансової звітності»)

Щодо порядку заповнення форми № 5-дс інформації дуже мало. Так, в НС 101 «Подання фінансової звітності» роз’яснень обмаль — лише загальні поняття, а в Порядку № 307 тлумачень теж, м’яко кажучи, не густо. Чому Мінфін, пустивши у плавання нову форму, не потурбувався детально пояснити, як саме нею управляти, невідомо, але розбиратися із заповненням кожного рядочка Приміток усе ж доведеться.

Примітки: максимальне висвітлення

Від інших звітів Примітки відрізняються тим, що можуть видозмінюватися: за необхідності дозволено вводити додаткові рядки, аби повністю розкрити інформацію, що міститься у звітах, та зробити додатковий аналіз показників звітності (п. 6 розд. I Порядку № 307). Інакше кажучи: все, що не «вмістилося» в інших формах звітів, але має бути розкрито відповідно до нацстандартів, заносимо до форми № 5-дс (п. 7 розд. IX НС 101 «Подання фінансової звітності»). Тим паче, що більшість нацстандартів містять розділ про те, яка саме обов’язковаінформація має бути відображена в Примітках за окремими об’єктами обліку. Підтвердженням тому, наприклад, є Рішення Рахункової палати «Про результати фінансового аудиту Державної служби геології та надр України» від 08.08.2017 р. № 16-6, у якому одним зі встановлених порушень вважається недотримання вимог певних пунктів нацстандартів стосовно наведення детальної інформації про основні засоби та запаси1.

Незважаючи на те, що форма № 5-дс на той момент ще не була затверджена, все ж це не стало причиною недотримання вимог нацстандартів та невідображення зазначеної інформації в Пояснювальній записці.

Цей факт зафіксовано у вказаному рішенні як порушення, адже таким чином інформацію, яка є суттєвою для користувачів, відображено у фінансовій звітності не повною мірою. Тож не слід нехтувати Примітками та пам’ятати про один із принципів бухобліку та фінзвітності — повне висвітлення.

ЦИТАТА. «повне висвітлення — фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі».

(абз. 2 ст. 4 Закону про бухоблік)

Тож відповідно до п. 7 розд. IX НС 101 «Подання фінансової звітності» у Примітках слід розкривати інформацію:

  • що не наведена безпосередньо у фінансовій звітності, але є обов’язковою згідно з відповідними нацстандартами в державному секторі;
  • що містить додатковий аналіз статей звітності, потрібний для забезпечення її зрозумілості та доречності.

Погодженість звітних форм

Форма № 5-дс «Примітки до річної фінансової звітності» є річною, і показники в ній наводяться у гривнях, як і в решті фінансових звітів. Якщо проаналізувати типову форму № 5 «Примітки до річної фінансової звітності», затверджену наказом № 302, яку використовують «господарники», не можна не помітити схожість із формою № 5-дс. Звичайно, схожість цю можна назвати відносною, але все ж основні принципи подання та відображення інформації є ідентичними. Однозначно пощастило суб’єктам господарювання і в тому, що мають затверджені Методичні рекомендації № 476, де порівняно показники фінансової звітності на предмет відповідності. Та Мінфін не змусив чекати і на «бюджетний» аналог цих методрекомендацій, який розглянемо детально стосовно форми № 5-дс2 (див. таблицю нижче).

Повний текст методрекомендацій, затверджений наказом № 1170, див. за посиланням.

Рекомендації до складання Приміток до річної фінансової звітності

№ з/п

Показники, що порівнюються

Порівнювальні показники

Пояснення

Розділ I. Основні засоби1

У цьому розділі розкривають інформацію за кожною групою основних засобів, що знаходяться на балансі бюджетної установи, тому графи 17 і 18 «Діапазон корисного використання» заповнюють як максимальне та мінімальне значення у кожній групі (п.п. 1.3. розд. VII НС 121 «Основні засоби»).

1

Рядки 010–180, графа 15

Форма № 5-дс, рядки 010–180, графа 3 +/– графа 5 – графа 7 + графа 9 +/– графа 13

Первісну (переоцінену) вартість основних засобів (рахунок 10 «Основні засоби» та рахунок 11 «Інші необоротні матеріальні активи» Плану рахунків № 1203) на кінець звітного періоду визначають як різницю між первісною вартістю на початок року та змінами протягом року внаслідок руху активів. Зміну вартості протягом року фіксують у регістрах бухобліку

2

Рядки 010–180, графа 16

Форма № 5-дс, рядки 010–180, графа 4 +/– графа 6 – графа 8 + графа 10 +/– графа 11 + графа 12 +/– графа 14

Сума накопиченого зносу основних засобів за рахунком 13 «Знос» Плану рахунків № 1203 на кінець звітного року

3

Рядок 010, графи 3 і 4

Форма № 1-дс, рядки 1011 і 1012, графа 3

Інвестиційна нерухомість хоча і є складовою основних засобів, але з огляду на те, що вартість її визначають за окремим НС 129 «Інвестиційна нерухомість» та в Балансі первісну вартість та знос на початок та кінець звітного періоду відображають окремими статтями, розрахунки у Примітках також проводяться окремо від інших груп

4

Рядок 010, графи 15 і 16

Форма № 1-дс, рядки 1011 і 1012, графа 4

5

Рядок 180, графи 3 і 4

Форма № 1-дс, рядок 1001 + рядок 1011 і рядок 1002 + рядок 1012, графа 3, відповідно

За показником «Разом» залишок коштів за основними засобами на початок та на кінець звітного періоду має відповідати сумі залишків за основними засобами та інвестиційною нерухомістю форми № 1-дс

6

Рядок 180, графи 15 і 16

Форма № 1-дс, рядок 1001 + рядок 1011 і рядок 1002 + рядок 1012, графа 4, відповідно

7

Сума рядків

020–170, графи 3 і 15

Форма № 1-дс, рядок 1001, графи 3 і 4

 

8

Сума рядків

020–170, графи 4 і 16

Форма № 1-дс, рядок 1002, графи 3 і 4

9

Рядок 180, графи 3–16

Форма № 5-дс, алгебраїчна сума рядків 010–170, графи 3–16

У додатку до розділу I «Основні засоби» Приміток має бути розшифрована інформація щодо вартості об’єктів, які вибули (графа 7) та надійшли (графа 9) до установи, які залишалися в установі чи були безоплатно отримані (графа 15), тобто деталізовано за окремими підрядками (181, 182 і т.д.)

Розділ II. Нематеріальні активи2

Відповідно до п. 2 розд. II НС 122 «Нематеріальні активи» мова йде лише про права, а не про будь-який інший об’єкт (дослідження, розробку, програму тощо). Відзначимо, що стосовно суб’єктів держсектору володіння такими правами є явищем доволі не поширеним.

10

Рядки 200–260, графа 15

Форма № 5-дс, рядки 200–260, графа 3 +/– графа 5 – графа 7 + графа 9 +/– графа 11 +/–  графа 13

Визначають аналогічно до основних засобів первісну вартість нематеріальних активів (рахунок 12 «Нематеріальні активи» Плану рахунків № 1203) на кінець звітного періоду

11

Рядок 260, графи 3 і 4

Форма № 1-дс, рядки 1021, 1022, графа 3

 

12

Рядок 260, графи 15 і 16

Форма № 1-дс, рядки 1021 і 1022, графа 4

Графи 15 і 16 рядка 260 додатково деталізують рядками (261, 262 тощо), де наводять інформацію щодо окремих груп нематеріальних активів, зазначених у п. 2 розд. VII НС 122 «Нематеріальні активи»

13

Рядок 260, графи 3–16

Форма № 5-дс, сума рядків 200–250, графи 3–16

 

Розділ III. Капітальні інвестиції3

Відповідно до п.п. 1.8 розд. VII НС 121 «Основні засоби», п.п. 2.5 розд. V НС 129 «Інвестиційна нерухомість» та Порядку № 1219 (у частині обліку за субрахунком 1313 «Капітальні інвестиції в нематеріальні активи») суму капітальних інвестицій за звітний рік відображають у Примітках. Стосовно капінвестицій в нематеріальні активи прямої вказівки щодо деталізації Примітками в НС 122 «Нематеріальні активи» немає, але у п.п. 2.6 розд. VII цього нацстандарту є вказівка про відображення загальної суми витрат на дослідження та розробки, що включена до складу витрат звітного періоду (у Примітках це рядок 351).

14

Рядок 350, графи 3–5

Форма № 5-дс, сума рядків 300–340, графи 3–5

Рядку 340 відповідає у Плані рахунків № 1203 субрахунок 1324 «Капітальні інвестиції в необоротні активи спецпризначення», де державні цільові фонди ведуть облік витрат за незакінченими і закінченими, але не зданими в експлуатацію об’єктами необоротних активів спеціального призначення, тож ставимо прочерк.

За рядком 330 також ставимо прочерк, оскільки НС 136 «Біологічні активи» станом на 31.12.2017 р. не набрав чинності (діє з 01.01.2018 р.)

15

Рядок 350, графа 3

Форма № 1-дс, рядок 1030, графа 3

Дані за рахунком 13 «Капітальні інвестиції» Плану рахунків № 1203 відповідають показникам Балансу, тож на кінець звітного року вартість активів, за якими здійснено витрати, але не введено в експлуатацію, показують саме у графі 5 Розділу III Приміток

16

Рядок 350, графа 5

Форма № 1-дс, рядок 1030, графа 4

Розділ IV. Виробничі запаси4

Складові цього розділу подані активами, що розміщені на рахунках 15 «Виробничі запаси» та 18 «Інші нефінансові активи» Плану рахунків № 1203 та облік яких ведуть за НС 123 «Запаси».

17

Рядок 500, графи 3–8

Форма № 5-дс, сума рядків 360–490, графи 3–8

Рядок 490 «Незавершене виробництво запасів», хоча і не має аналогу у Плані рахунків № 1203, все ж згадується у п. 2 розд. II НС 123 «Запаси» як витрати на виконання незакінчених робіт (послуг), щодо яких на дату балансу ще не визнано дохід.

Графа 5: у складі запасів, що вибули, слід відображати і ті, які використали для власних потреб, а не передали, продали чи переробили.

Графи 7 і 8 «Зміна вартості на дату балансу» визначаються п. 5 розд. III НС 123 «Запаси» і застосовуються, якщо було проведено уцінку запасів та частково відновлено їх вартість на дату балансу

18

Рядок 500, графа 6

Форма № 1-дс, рядок 1050 + рядок 1060, графа 4

Окрім зазначених додаткових позицій, що деталізують балансову вартість запасів на кінець року (рядки 501, 502 тощо), у Примітках також слід вказати методи оцінки запасів (п. 2 розд. V НС 123 «Запаси»)

Розділ V. Фінансові інвестиції5

Норми інвестування суб’єктами державного сектору врегульовано в НС 133 «Фінансові інвестиції» та класифіковано на рахунках 25 «Довгострокові фінансові інвестиції» та 26 «Поточні фінансові інвестиції» Плану рахунків № 1203, але на практиці така господарська операція не є характерною для звичайної діяльності бюджетних установ.

19

Рядок 580, графи 3–6

Форма № 5-дс, сума рядків 530–570, графи 3–6

Протягом року фінансові інвестиції можуть втрачати свою корисність або навпаки, тому залежно від цього установа отримає дохід або зазнає збитків (рядок 581)

20

Рядок 580, графа 5

Форма № 1-дс, рядок 1110, графа 4

Саме у Примітках розшифровують статті форми № 1-дс щодо учасників спільної діяльності в інвестиційних проектах та інші умови договору під час здійснення як поточних, так і довгострокових фінансових інвестицій

21

Рядок 580, графа 6

Форма № 1-дс, рядок 1155, графа 4

Розділ VI. Зобов’язання6

У цьому розділі зобов’язання не поділено на групи відповідно до Плану рахунків № 1203, але з огляду на те, що наведено відповідні статті Балансу, робимо висновок, що саме тут відображаємо кредиторську заборгованість відповідно до Класу 6 «Зобов’язання», окрім рахунку 68 «Зобов’язання за надходженнями до бюджету» (призначений для органів, які контролюють справляння податкових та неподаткових надходжень). Інформацію про кредиторську та дебіторську заборгованість також наводять у формах бюджетної звітності (форми № 7д, № 7м, № 7-1д, № 7-1м), як того вимагає Порядок № 44.

22

Рядок 600, графа 3

Форма № 1-дс, сума рядків 1500–1520, графа 3

Порядок відображення зобов’язань регламентовано в НС 128 «Зобов’язання» та розд. IV Порядку № 372

23

Рядок 610, графа 3

Форма № 1-дс, сума рядків 1540–1575, графа 3

24

Рядок 620, графа 3

Форма № 1-дс, рядок 1700, графа 3

25

Рядок 600, графа 4

Форма № 1-дс, сума рядків 1500–1520, графа 4

 

26

Рядок 610, графа 4

Форма № 1-дс, сума рядків 1530–1575, графа 4

До результату на кінець року включено також поточну заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями (рядок 1530 Балансу), яку також відображаємо у графі 5, адже вона має бути відшкодована протягом наступних 12 місяців

27

Рядок 620, графа 4

Форма № 1-дс, рядок 1700, графа 4

 

Розділ VII. Дебіторська заборгованість7

Додатково до табличної інформації подають дані про списану та прострочену дебіторську заборгованість, а також про заходи, які вжито щодо її погашення або списання

28

Рядок 650, графа 3

Форма № 1-дс, рядок 1100, графа 4

Вартість активів визначають відповідно до НС 134 «Фінансові інструменти» та розд. ІІІ Порядку № 372 із уточненням строків погашення заборгованості за рахунками 20 «Довгострокова дебіторська заборгованість» та 21 «Поточна дебіторська заборгованість» Плану рахунків № 1203

29

Рядок 660, графа 3

Форма № 1-дс, сума рядків 1120–1150, графа 4

Розділ VIII. Доходи та витрати8

Облік доходів та витрат унормовано в НС 124 «Доходи» та НС 135 «Витрати».

30

Рядок 760, графа 3

Форма № 5-дс, алгебраїчна сума рядків 770–850 і 860–910, графа 3

Зіставлення з іншими формами фінансової звітності не наведено (зокрема з формою № 2-дс), але подано більш детальну інформацію щодо інших доходів та витрат за обмінними та необмінними операціями

31

Рядок 920, графа 3

Форма № 5-дс, алгебраїчна сума рядків 930 і 940, графа 3

Розділ IX. Нестачі і втрати грошових коштів і матеріальних цінностей9

Раніше інформацію відображали у Звіті про недостачі та крадіжки грошових коштів і матеріальних цінностей (ф. № 15 Порядку № 44).

32

Рядок 1030, графа 3

Форма № 5-дс, рядок 970 + рядок 980 – рядок 990 – рядок 1000 – рядок 1010 – 1020, графа 3

 

33

Рядок 1030, графа 3

Форма № 5-дс, сума рядків 1031 і 1032, графа 3

 

Розділ X. Будівельні контракти: заповнюють підрядники за будівельними контрактами (НС 131 «Будівельні контракти»)

Розділ XI. Біологічні активи: оскільки НС 136 «Біологічні активи» набрав чинності лише з 01.01.2018 р., ці рядки у звітності за 2017 рік не заповнюють (рекомендації, наведені у листі № 8303)

34

Рядок 1140, графи 3–16

Форма № 5-дс, сума рядків 1141–1144, графи 3–16

 

35

Рядок 1140, графа 3 мінус графа 4 плюс графа 12

Форма № 1-дс, рядок 1040, графа 3

 

36

Рядок 1140, графа 10 мінус графа 11 плюс графа 16

Форма № 1-дс, рядок 1040, графа 4

 

37

Рядки 1140–1144, графа 10

Форма № 5-дс, рядки 1140–1144, графа 3 + графа 5 – графа 6

 

38

Рядки 1140–1144, графа 11

Форма № 5-дс, рядки 1140–1144, графа 4 – графа 7 + графа 8 +/– графа 9

 

39

Рядки 1140–1144, графа 16

Форма № 5-дс, рядки 1140–1144, графа 12 + графа 13 +/– графа 14 – графа 15

 

40

Рядок 1150, графи 3–16

Форма № 5-дс, сума рядків 1151–1153, графи 3–16

 

41

Рядок 1150, графа 3 плюс графа 12

Форма № 1-дс, рядок 1090, графа 3

 

42

Рядок 1150, графа 10 плюс графа 16

Форма № 1-дс, рядок 1090, графа 4

 

43

Рядки, 1150–1153, графа 10

Форма № 5-дс, рядки 1150–1153, графа 3 + графа 5 – графа 6 +/– графа 9

 

44

Рядки 1150–1153, графа 16

Форма № 5-дс, рядки 1150–1153, графа 12 + графа 13 +/– графа 14 – графа 15

 

45

Рядок 1190, графи 3–16

Форма № 5-дс, сума рядків 1140 і 1150, графи 3–16

 

46

Рядок 1200, графа 6

Форма № 5-дс, сума рядків 1210, 1213–1219, графа 6

 

47

Рядки 1210–1219, графа 6

Форма № 5-дс, рядки 1210–1219, графа 4 помножити на графу 5

 

48

Рядок 1220, графа 6

Форма № 5-дс, сума рядків 1230, 1233–1239, графа 6

 

49

Рядки 1230–1239, графа 6

Форма № 5-дс, рядки 1230–1239, графа 4 помножити на графу 5

 

50

Рядок 1240, графа 6

Форма № 5-дс, сума рядків 1200 і 1220, графа 6

 

Розділ XII. Розшифровка позабалансових рахунків10

Дані за субрахунками Класу 0 «Позабалансові рахунки» Плану рахунків № 1203, що раніше деталізували в Балансі, відтепер наводимо у Примітках.

51

Рядок 1400, графи 3–6

Форма № 5-дс, сума рядків 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 1370, 1380, 1390, графи 3–6

 

52

Рядки 1310–1390, графа 6

Форма № 5-дс, рядки 1310–1390, графа 3 + графа 4 – графа 5

 

Короткі висновки

Примітки до річної фінансової звітності за своєю сутністю не є новинкою, адже і раніше інформацію деталізували в окремих фінансових звітах та Пояснювальній записці, затверджених Порядком № 44, що на сьогодні є актуальним лише в частині бюджетної звітності, яка не узгоджується з фінансовою, як раніше. А ось щодо відповідності між Примітками та іншими фінзвітами можна зауважити, що наказ № 1170 містить узгодження лише з формою № 1-дс Баланс, тож звірити деякі контрольні цифри за цими звітами можемо. Звичайно, не вистачає письмових роз’яснень щодо порядку складання форми № 5-дс, але згодом сподіваємося і на цей «подарунок» від Мінфіну, а ось до якого свята, час покаже.

№ 1, 2018  (с. 39)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку