Журнали

Новий бюджетний облік 04 вересня, 2017
3
Б

Благодійна допомога: запитань менше не стає

До свят місцевий підприємець подарував дитячій поліклініці ваги для зважування немовлят. Виявилося, що подаровані ваги нові та передані разом із чеком, за яким їх вартість становить 2299,00 грн. Як правильно їх оприбуткувати? Які документи має оформити установа, щоб не було порушень у веденні бухобліку?

-A
A+

Благодійність у бюджеті Запитання щодо бухобліку благодійної допомоги, яку отримують установи різного рівня у натуральній формі, постійно виникають у наших читачів. Додалося запитань і з запровадженням нового Плану рахунків № 1203 та останніми змінами до Типової кореспонденції. Але ми розкладемо все по поличках.

Відомо, що право отримувати благодійні внески як у грошовій формі, так і у вигляді будь-яких активів бюджетні установи мають. Механізм бухобліку так само вже відпрацьований, а документальне оформлення господарської операції з отримання благодійної допомоги в натуральній формі залишається на совісті установи, тобто не є формалізованим. Але про все це детально і по порядку.

Правові підстави отримання Головним документом, що регулює отримання закладами охорони здоров’я благодійної допомоги, є Порядок № 1222. Відповідно до п. 2 цього Порядку доброчинці можуть надавати благодійні внески набувачам у грошовій формі для потреб їх фінансування за напрямами видатків, визначеними благодійником, а також як товари, роботи, послуги. Щодо бухгалтерського обліку благодійних надходжень, то п. 5 Порядку № 1222 ще й досі містить посилання на застарілий Порядок № 113, що втратив чинність ще у 2005 році. Через ланцюжок порядків та інструкцій, що були затверджені у ці роки та втратили чинність з реформуванням бухобліку, на сьогодні доходимо до того, що обліковувати благодійну допомогу слід з відображенням доходів за необмінними операціями відповідно до її сутності:

  • отриману у грошовій формі обліковують як кошти установи, що мають (або не мають) цільове призначення;
  • отримані товари чи інші активи — відповідно до НС 123 «Запаси»НС 121 «Основні засоби»НС 122 «Нематеріальні активи»;
  • отримані послуги чи роботи — як витрати установи на такі послуги чи роботи.

Класифікуємо для бухобліку Під час отримання активів установі слід перш за все визначити, що ж за новий об’єкт утвориться в обліку. Відповідно до результатів цього визначення і будуть оприбутковувати та обліковувати об’єкт у подальшому. Якщо установа отримала нефінансові активи, тут можуть бути три варіанти. Установа отримала:

  • виробничі запаси чи інші нефінансові активи. Тоді слід їх оприбутковувати на рахунок 15 «Виробничі запаси» чи 18 «Інші нефінансові активи», відповідно;
  • основні засоби чи інші необоротні матеріальні активи. Для їх обліку призначено рахунки 10 «Основні засоби» та 11 «Інші необоротні матеріальні активи»;
  • нематеріальні активи. Отже, обліковуватимуть їх на рахунку 12 «Нематеріальні активи».

У нашому випадку слід пильно придивитися до отриманих ваг. З одного боку, вони відповідають критеріям визнання об’єктом основних засобів, а з другого, — мають замалу вартість, щоб обліковуватися у складі основних засобів. Отже, отримані ваги для немовлят однозначно є об’єктом малоцінних необоротних матеріальних активів та обліковуватимуться на однойменному субрахунку 1113.

НАГАДАЄМО. Вартісний критерій розмежування основних засобів та малоцінних необоротних матеріальних активів встановлено у п.п. 3.2.3 НС 121 «Основні засоби», відповідно до якого суб’єкти державного сектору зараховують до малоцінних необоротних матеріальних активів предмети вартістю (без податку на додану вартість), що не перевищує 6000 гривень, та строк використання яких перевищує один рік. Облік таких активів підпорядковується НС 121 «Основні засоби» та відповідним МР з обліку ОЗ.

Документальне оформлення Найперший документ, отримання якого можна передбачити, — заява від благодійника. Благодійник за бажанням пише її у довільній формі на ім’я керівника установи. Але змусити писати таку заяву неможливо, тож якщо її немає — не страшно.

Але первинний документ, що підтверджує отримання майна, таки має бути. Таким документом може бути також «довільний» Акт приймання майна, складений спільно установою і благодійником або лише установою в односторонньому порядку.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Благодійну допомогу обов’язково приймає комісія установи, яка й підписує Акт приймання майна.

Припустимо, що у нашому випадку підприємець не заперечує проти написання заяви та підписання Акта приймання майна. Приклади складання цих документів наведемо на рис. 1 та рис. 2.

Складений Акт приймання майна директор установи візує, після чого складають відповідний наказ директора про оприбуткування благодійної допомоги. Вже після цього обов’язково оформлюють Акт приймання-передачі основних засобів, форма якого затверджена наказом № 818. Зауважимо, що саме ця форма застосовується для оформлення господарських операцій з безоплатного отримання та передання основних засобів, а також інших необоротних матеріальних активів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У разі отримання дарунка Акт приймання-передачі основних засобів може складати комісія, яка приймає подаровані активи. У цьому випадку акт може бути складений в одному примірнику та затверджений керівником установи, що приймає основні засоби.

Після оформлення весь пакет документів (заява та Акт приймання майна (якщо їх складали), Акт приймання-передачі основних засобів (див. рис. 3), наказ про оприбуткування, чек) передають до бухгалтерії для оприбуткування отриманого майна та його подальшого обліку.

Бухоблік Ми вже визначилися, що отримані від благодійника ваги відносимо до малоцінних необоротних матеріальних активів, а значить, всі правила їх обліку ми знайдемо в НС 121 «Основні засоби» та МР з обліку ОЗ. Однак відзначимо, що нам пощастило: благодійник передав нові ваги і навіть зберіг чек, чим полегшив завдання визначення вартості отриманого об’єкта, оскільки первісною вартістю основних засобів, отриманих безоплатно від фізичних та юридичних осіб, може бути вартість, щодо якої є достовірна інформація, зокрема згідно з відповідними первинними документами. Якщо ж документів про вартість не було би, то вартість для бухгалтерського обліку визначала б комісія, керуючись при цьому нормами п. 7 розд. ІІ НС 121 «Основні засоби». У таблиці покажемо, як відобразити отриману благодійну допомогу у бухобліку.

Бухоблік активів, переданих благодійником

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

1. Безоплатно отримано електронні ваги від благодійника

1113

2117

2299,00

2. Одночасно відображено:

     
  • дохід від безоплатно отриманих активів

2313

7511

2299,00

  • збільшення внесеного капіталу на суму отриманих активів

7511

51

2299,00

  • витрачання благодійних внесків

2117

2313

2299,00

3. Нараховано знос на ваги, які передані у дитячий кабінет для використання 
(2299,00 × 50% = 1149,50 грн)

8014

1412

1149,50

Тепер у нашому бухобліку все у порядку. Прийшов час повідомити про надходження благодійної допомоги казначейство.

Зміни в кошторисі Завершується операція з приймання благодійної допомоги у вигляді об’єктів основних засобів чи інших необоротних матеріальних активів внесенням змін до кошторису. Для того щоб казначейство прийняло бюджетну звітність без проблем, потрібно своєчасно (не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому надійшла благодійна допомога) подати два документи:

  • Довідку про надходження у натуральній формі за формою, наведеною в додатку 27 до Порядку № 938;
  • Довідку про зміни в кошторисі за формою, наведеною в додатку 11 до Інструкції № 57.

 

Ганна Даниленко,
експерт газети

№ 3, 2017  (с. 35)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку