Журнали

Новий бюджетний облік 04 вересня, 2017
3
В

Внутрішнє переміщення «медичного» автомобіля в межах органу: типові бухзаписи затверджено

Комунальний заклад «ЦПМСД» безоплатно передає легковий автомобіль для перевезення хворих центральній районній лікарні. Чи є це внутрішньовідомчим безоплатним переданням і якими проводками відобразити в обліку?

-A
A+

Засновник спільний — переміщення внутрішнє Щоб установити порядок передання транспортного засобу від одного закладу охорони здоров’я до іншого, слід перш за все визначитися із органом, який уповноважений управляти цими комунальними установами. Адже саме від цього залежить, яким саме буде безкоштовне передання: внутрішньовідомчим чи «благодійним».

Оскільки і центральна районна лікарня (далі — ЦРЛ), і комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги» (далі — ЦПМСД) є комунальними закладами однієї місцевої ради, а не пов’язаними бюджетними установами, то і кошти з бюджету вони отримують у мережі одного головного розпорядника (п. 38 ч. 1 ст. 2 БКУ). Отже, право управляти майном обох комунальних закладів належить лише засновнику, тобто місцевій (у цьому випадку — районній) раді.

Оскільки ЦПМСД створений на базі ЦРЛ за рішенням органу місцевого самоврядування відповідно до Закону про місцеве самоврядування, то і засновника мають спільного. Саме тому будь-яке передання комунального майна між цими закладами потребуватиме дозволу районної ради та буде вважатися внутрішньовідомчим, тобто в межах одного органу. Та зі створенням нових формувань — об’єднаних територіальних громад — право розпоряджатися майном переходить (або вже перейшло) до новоствореного суб’єкта, про що детальніше читайте на с. 45 нашої газети.

Обліковуємо по-новому З ухваленням наказу № 571 нарешті у Типовій кореспонденції «підчищено» облік операцій з внутрішньовідомчого передання основних засобів, або, як його правильно іменують у бухобліковій нормативці, «внутрішнього переміщення в межах органу, уповноваженого управляти об’єктами державної (комунальної) власності». Відтепер проводки, наведені в оновленій редакції пп. 1.12, 1.13 Типової кореспонденції1, — саме для цього.

Нову редакцію Типової кореспонденції шукайте у газеті «Новий бюджетний облік», № 2/2017, с. 23.

Якщо безоплатне внутрішньовідомче передання основних засобів чи інших необоротних матеріальних активів здійснюють у межах одного органу управління, то і бухоблік ведуть за однією методологією: в об’єкта, що передає, списують з обліку, а в об’єкта, що отримує,оприбутковують отримані активи. Тобто і для установи, що передає актив, і для установи, що його отримує, передбачено відображення вартості такого активу в обліку. Не забув законодавець і про нарахування зносу на переданий актив, адже основні засоби, що передаються, можуть бути частково або навіть повністю замортизованими на момент переміщення, і цей важливий момент також слід врахувати у бухобліку установи-отримувача.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Установі, що передає необоротні активи, амортизацію слід нараховувати у місяці вибуття (п. 5 розд. IV НС 121 «Основні засоби»). Установі, що отримує, — у наступному місяці після введення активу в експлуатацію. Нарахований знос показують за дебетом субрахунків 8014, 8114 «Амортизація», а в кінці кожного кварталу закривають ці витрати на фінансові результати виконання кошторису звітного періоду (субрахунок 5511 «Фінансові результати виконання кошторису звітного періоду»), який своєю чергою закривають на субрахунок 5512 «Накопичені фінансові результати виконання кошторису». Внесений капітал при цьому не зменшують!

Щоб закріпити новації щодо обліку внутрішнього переміщення основних засобів, звернемося до прикладу.

ПрикладУ серпні 2017 року за рішенням районної ради КЗ «ЦПМСД» надано дозвіл на передання КЗ «Центральна районна лікарня» санітарного автомобіля для перевезення пацієнтів. Первісна вартість автомобіля — 450000,00 грн. Станом на 01.01.2017 р. залишкова вартість становила 318750,00 грн (знос — 131250,00 грн). За період із січня по серпень нараховано знос (умовно строк корисного використання транспортного засобу визначила установа — 10 років)2: І квартал — 11250,00 грн, ІІ квартал — 11250,00 грн, липень–серпень 2017 року — 7500,00 грн. Загалом сума нарахованого зносу на момент передання становить 161250,00 грн. Автомобіль введено в експлуатацію у вересні поточного року.

Визначаючи строк корисного використання основних засобів, слід керуватися МР щодо облікової політики.

Відобразимо у бухобліку операції з внутрішнього переміщення автомобіля в межах одного органу.

Таблиця 1. Відображення в обліку установи, що передає, (ЦПМСД) внутрішнього переміщення санітарного автомобіля

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

1. Передано санітарний автомобіль (списання первісної вартості)

51111

Залишкову вартість транспортного засобу станом на 01.01.2017 р. перенесено на субрахунок 5111 «Внесений капітал» (Методрекомендації № 1127) та відповідно до технічної проводки донараховано суму зносу таким чином, щоб на субрахунку 5111 обліковувалась первісна вартість основного засобу.

1015

450000,00

2. Списано нараховану суму зносу санітарного автомобіля:

     

2.1. Нараховано суму зносу в попередні звітні періоди 
(131250,00 + 11250,00 + 11250,00 = 153750,00 грн)

1411

5512

153750,00

2.2. Нараховано знос у поточному кварталі (липень–серпень)

1411

8114

7500,00

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! За такого відображення у бухобліку проводка 1 (табл. 1) зроблена на суму первісної вартості автомобіля, оскільки минулорічні результати кошторису скориговано на суму нарахованої амортизації проводкою Дт 5512 — Кт 5111.

Таблиця 2. Відображення в обліку установи, що отримує, (ЦРЛ) внутрішнього переміщення санітарного автомобіля

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

1. Отримано санітарний автомобіль (оприбуткування)1

Установа, яка отримала основний засіб у серпні 2017 року, повинна ввести об’єкт в експлуатацію у вересні 2017 року та нараховувати амортизацію з наступного місяця (п. 5 розд. IV НС 121 «Основні засоби»).

1015

5111

450000,00

2. Відображено нараховану суму зносу санітарного автомобіля:

     

2.1. Нараховано суму зносу в попередні звітні періоди

5512

1411

153750,00

2.2. Нараховано суму зносу в поточному кварталі (липень–серпень)2

Оскільки в експлуатацію вводять у вересні, то у ІІІ кварталі лікарня більше знос не нараховує. Нарахування зносу почнеться з жовтня у звичайному порядку.

5511

1411

7500,00

Без сумніву, автомобіль є об’єктом основних засобів, тож і оприбутковуємо його на субрахунку 1015 «Транспортні засоби». Первісна вартість отриманого автомобіля буде дорівнювати первісній (переоціненій) вартості активу установи, яка передала, з урахуванням витрат, передбачених п. 5 розд. II НС 121 «Основні засоби», з наведенням сум амортизації (п. 8 розд. II НС 121 «Основні засоби»). У нашому випадку таких додаткових витрат не було. Якщо первісна вартість основного засобу не визначена, її встановлюють на рівні справедливої, оцінку якої проводить установа комісійно відповідно до законодавства. Під час передання автомобіля новому власнику складають акт внутрішнього переміщення основних засобів, затверджений наказом № 818, який і є підставою для введення об’єкта в експлуатацію.

Знос, нарахований за попередні роки та звітні періоди поточного року (січень–червень), відносимо на результати виконання кошторису, а амортизацію поточного періоду (липень–серпень) — на знос і витрати поточного періоду (п. 8 розд. IV НС 121 «Основні засоби»). І такий підхід є новацією, оскільки відтепер відображення нарахування амортизації в разі внутрішнього переміщення більш деталізовано залежно від періоду її нарахування. Це обґрунтовано необхідністю подання об’єктивної звітної інформації до органу, уповноваженого управляти об’єктами державної (комунальної) власності (пп. 1.12, 1.13 Типової кореспонденції).

Щодо документального відображення операцій: використовуємо меморіальний ордер № 9 «Накопичувальна відомість про вибуття та переміщення необоротних активів» для обліку транспортного засобу, що передається, із відображенням суми нарахованого зносу основного засобу.

Установі, що отримує автомобіль, краще користуватися меморіальним ордером № 17, оскільки його форма є універсальною, а операції з відображення переміщеного активу не передбачено жодним спеціальним обліковим регістром.

Та є одне застереження — оновлені згадані форми меморіальних ордерів залишаються поки що у проекті, тому користуватися ними рекомендуємо тільки за нагальної потреби (проект наказу Мінфіну «Про затвердження Порядку складання форм меморіальних ордерів суб’єктів державного сектору» розміщено на офіційному сайті Мінфіну www.minfin.gov.ua у розділі «Проекти нормативно-правових актів»), відобразивши це у наказі про облікову політику.

Головний принцип — збалансованість На теперішній час, коли нарешті питання відображення в бухобліку операцій з внутрішнього переміщення основних засобів та інших необоротних матеріальних активів врегульоване, можна впевнено стверджувати, що загалом операція з їх внутрішнього передання є віддзеркаленням дебетових і кредитових субрахунків в установі, що передає, і в установі, що отримує активи.

Тобто у першої установи за дебетом зменшується вартість належних їй основних засобів, у другої за кредитом того ж субрахунку — відповідно, збільшується.

Таку ж облікову практику установи застосовують, обліковуючи нарахований знос переміщених активів, — амортизацію відтепер розкладено по поличках, що значно полегшить роботу бухгалтера під час складання звітності.

Ольга Сусла,
експерт газети

№ 3, 2017  (с. 29)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку