Журнали

Новий бюджетний облік 04 вересня, 2017
3
П

Податок на додану вартість: вивчаємо облікові новації

Розрахунки з бюджетом за податком на додану вартість мають безліч нюансів. Він має «славу» чи не найскладнішого податку в Україні. Тож недивно, що операції, пов’язані з обліком сум ПДВ, викликають труднощі. Які особливості обліку накладає статус платника ПДВ? Коли слід обліковувати суму ПДВ, сплаченого установою, окремо, а коли все ж таки включати її до вартості придбаних активів? Як правильно відображати податковий кредит і податкові зобов’язання? Усі ці та інші питання ми розглянемо у статті.

-A
A+

Платник чи неплатник?

Найперше питання, від вирішення якого залежить подальша доля обліку сум ПДВ в установі, — це статус розпорядника. Тобто чи є установа платником ПДВ чи ні. Зауважимо, що шляхів стати платником ПДВ лише два: обов’язковий та добровільний.

Обов’язковий Почнемо з обов’язкового. Відповідно до п. 181.1 ПКУ бюджетна установа підлягає обов’язковій реєстрації, коли сума здійснених операцій з постачання товарів і послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! До розрахунку граничного «мільйона» беруть не тільки суми, отримані від надання платних послуг, а також і інші доходи установи (наприклад, від реалізації майна чи надання майна в оренду). Не враховують під час розрахунку «мільйона» лише суми операцій, які не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ.

Документальним підтвердженням того, що установа перевищила встановлений поріг, може стати виписка з Казначейства (установи банку) за відповідними рахунками, а також накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду (відкрита на відповідні види доходів).

Добровільний Коли установа не підлягає обов’язковій реєстрації, але надає платні послуги та хоче стати платником ПДВ, то може використати шлях добровільної реєстрації, наданий п. 180.1 ПКУ.

Відповідно до нього бюджетна установа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність, може добровільно зареєструватися платником ПДВ у порядку, визначеному ст. 183 ПКУ.

НАГАДАЄМО. Господарською є діяльність, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, при цьому спрямована на отримання доходу і проводиться особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи (п.п. 14.1.36 ПКУ). Типовим прикладом провадження господарської діяльності для бюджетної установи є надання платних послуг, дохід від надання яких зараховують до спецфонду кошторису. Тоді як діяльність, що фінансується за рахунок загального фонду, не може бути господарською, оскільки спрямована не на отримання доходу, а на виконання законодавчо визначених функцій установи.

Отже, бюджетна установа може бути зареєстрована платником ПДВ або в обов’язковому порядку, якщо сума операцій з постачання товарів і послуг перевищує встановлений ліміт — 1 млн грн, або за її бажанням у порядку добровільної реєстрації.

Які операції обкладаються ПДВ?

Оподатковувані операції ПДВ є непрямим податком на споживання, адже в загальному випадку він стягується з операцій постачання товарів і послуг на митній території України, а також ввезення і вивезення товарів за межі цієї території (ст. 185 ПКУ). Тож вартість виготовленої продукції, наданих послуг, виконаних робіт бюджетні установи мають обкладати цим податком відповідно до п. 193.1 ПКУ за ставкою 20%. Поряд з цим, ПКУ передбачає меншу ставку для лікарських засобів1, медичних виробів2 та інших медикаментів, медвиробів, медобладнання, що можуть застосовуватись лише у межах клінічних випробувань та дозвіл на проведення яких надає МОЗ, — 7%.
 

Див. Перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7%, затверджений постановою КМУ від 03.09.2014 р. № 410.
Перелік лікарських засобів див. у Держреєстрі за посиланням http://www. drlz. kiev. ua/

Базу оподаткування ПДВ визначають виходячи з договірної вартості товарів і послуг, визначеної відповідно до п. 188.1 ПКУ. Також щодо визначення бази оподаткування існують певні уточнення у ст. 189 ПКУ. Так, наприклад, за п. 189.2 ПКУ вартість зворотної тари, якщо вона повертається відправнику протягом 12 місяців, не включають до бази оподаткування, а в п. 189.9 ПКУ визначено, що ліквідація основного засобу за самостійним рішенням платника ПДВ розцінюється як постачання товару і, відповідно, обкладається ПДВ.

Звільнені від ПДВ Для операцій, наведених у ст. 197 ПКУ, пп. 2, 3, 12, 23, 26–28, 32, 38, 41, 45–47 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, передбачено «пільгу» у вигляді звільнення від оподаткування. Це типові операції з постачання товарів чи послуг, на які платник ПДВ складає податкову накладну, але з певних міркувань законодавці дозволили їх «здешевити», надавши виключний статус «звільнені від оподаткування ПДВ». До таких операцій належать, наприкладосвітні, медичні та реабілітаційні послуги, утримання соціально незахищених осіб, безоплатне постачання товарів/послуг власного виробництва, платні послуги державних або комунальних бібліотек.

Неоподатковувані операції Не є об’єктом оподаткування ПДВ тільки ті операції, що визначені у ст. 196 ПКУ. Типовими прикладами таких операцій є виплата заробітної плати і прирівняних до неї виплат, а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій (крім тих, що надаються у майновій формі), платні послуги у сфері позашкільної освіти, оплата орендної плати, якщо орендодавцями виступають органи держвлади чи органи місцевого самоврядування, а платежі зараховуються до державного або місцевого бюджету.

ВИСНОВОК. Щоби визначити, чи обов’язково установі потрібно реєструватися платником ПДВ, необхідно додати суми оподатковуваних і звільнених операцій (а неоподатковувані не враховувати). Відповідно, складати і реєструвати податкові накладні необхідно і за оподатковуваними, і за звільненими операціями.

Розрахунок зобов’язань перед бюджетом

Установа, зареєстрована платником ПДВ, зобов’язана перераховувати до бюджету суми ПДВ, отримані в ході реалізації власних послуг, продукції тощо. Податкові зобов’язання установа має право зменшити на суму ПДВ, сплаченого своїм постачальникам — платникам ПДВ. Такий сплачений ПДВ називають податковим кредитом. Зауважимо: суми, сплачені постачальникам — неплатникам ПДВ, не включаються до податкового кредиту.

Підставою для відображення податкових зобов’язань і податкового кредиту є зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) Податкова накладна3. Скоригувати суми, наведені у Податковій накладній, можна у виняткових випадках, визначених ст. 192 ПКУ. Для цього складають і реєструють в ЄРПН Розрахунок коригування.

Форма і порядок складання визначені у Порядку № 1307, а також у ст. 201 ПКУ.

Розрахунок з бюджетом здійснюють за підсумком місяця (п. 202.1 ПКУ). За результатами оподатковуваних і звільнених операцій, здійснених у звітному місяці, складають і реєструють в ЄРПН Податкову декларацію. Відповідно до вказаного у ній підсумку з рахунку установи в Системі електронного адміністрування ПДВ (далі — СЕА) списують кошти.

Отже, установі — платнику ПДВ необхідно:

1) за усіма операціями постачання товарів і послуг зареєструвати відповідні податкові накладні у строки, визначені п. 201.10 ПКУ, а в обліку відобразити податкові зобов’язання;

2) за отриманими від постачальників — платників ПДВ податковими накладними відобразити в обліку податковий кредит;

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відносити ПДВ до податкового кредиту можна також на підставі квитків, готельних рахунків, рахунків на оплату послуг зв’язку чи комунальних послуг, касових чеків тощо, тобто без отримання Податкової накладної. Для цього підтвердні документи мають містити загальну суму платежу, суму ПДВ та податковий номер продавця (надавача послуг), а на касові чеки — ще й фіскальний номер чека та податковий номер постачальника. Ще одна обов’язкова умова — загальна сума касового чека (або кількох чеків за один день) не може перевищувати 200 грн без ПДВ (п. 201.11 ПКУ).

3) якщо були підстави для коригування раніше вказаних сум, скласти і зареєструвати Розрахунок коригування та відобразити в обліку відповідні зміни;

ВАЖЛИВО! Якщо зміни призводять до збільшення податкових зобов’язань установи, то Розрахунок коригування реєструє вона сама; якщо Розрахунок коригування зменшує податкові зобов’язання, то установа складає документ, а реєструє його покупець. Аналогічно, якщо Розрахунок коригування збільшує податковий кредит установи, то зареєструвати документ має постачальник, а якщо зменшує — установа.

4) за підсумком місяця визначити суму до сплати в бюджет (суму податкових зобов’язань зменшити на суму податкового кредиту), скласти і зареєструвати Податкову декларацію.

Складання податкових накладних

Згідно з п. 187.1 ПКУ датою, на яку складають Податкову накладну за операцією постачання товарів чи послуг (тобто дата виникнення податкових зобов’язань), у загальному випадку вважається дата будь-якої з подій, що сталася раніше:

  • зарахування коштів — дата надходження оплати на банківський (казначейський) рахунок або оприбуткування оплати у касі від споживача;
  • відвантаження товарів чи постачання послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт початку відвантаження товарів чи факт постачання послуг платником податку.

З виникненням податкового кредиту ситуація, можна сказати, дзеркальна. Датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту згідно з п. 198.2 ПКУ вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунку установи на оплату товарів (послуг);
  • дата отримання товарів (послуг).

ДО ВІДОМА. Відобразити в Податковій декларації суми податкового кредиту можна тільки на підставі зареєстрованої Податкової накладної. До того часу, як постачальник не зареєструє накладну, податковий кредит є непідтвердженим.

Бухоблік сум ПДВ

Окремою роботою для бухгалтера установи, яка є платником ПДВ, є відображення всіх ПДВ-нюансів та відповідних господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності.

Для того щоб було зручно складати Податкову декларацію, радимо в аналітичному обліку виділяти окремо на рахунках податковий кредит і податкові зобов’язання. Крім того, з метою дотримання принципу обачності пропонуємо виділяти в Робочому плані рахунків ще й субрахунки для окремого обліку сум податкового кредиту, підтверджених Податковою накладною і непідтверджених, оскільки дата віднесення сум ПДВ до податкового кредиту згідно з п. 198.2 ПКУ і дата отримання Податкової накладної від постачальника, як правило, відрізняються. Можна використовувати, наприклад, таку аналітику:

  • 6311/1 «Розрахунки з бюджетом за ПДВ (податкові зобов’язання)»;
  • 6311/2 «Розрахунки з бюджетом за ПДВ (податковий кредит непідтверджений)»;
  • 6311/3 «Розрахунки з бюджетом за ПДВ (податковий кредит підтверджений)»;
  • 6311/4 «Розрахунки з бюджетом за ПДВ (до сплати)».

З урахуванням останніх змін у Типовій кореспонденції4 розглянемо кореспонденцію рахунків під час нарахування податкових зобов’язань та податкового кредиту (див. табл. 1).

Докладно про літні новації у Типовій кореспонденції ми писали у газеті «Новий бюджетний облік», № 2/2017, с. 4, а нову редакцію Типової кореспонденції з усіма змінами наведено у тому ж номері газети на с. 23.

Таблиця 1. Нарахування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ в бухобліку

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Примітки

дебет

кредит

Податкові зобов’язання

Нарахування доходів від реалізації товарів чи послуг, надання в оренду

2111, 2117, 6212–6214

7111, для доходів від надання в оренду — 7411

Спочатку уся сума, що надходить від реалізації, визнається доходом (кредитуємо субрахунок 7111), а наступним кроком з отриманих доходів виключаємо суму ПДВ (дебетуємо субрахунок 7111 на цю суму). Чому Мінфін пропонує зменшувати дохід на суму ПДВ? Тому що відповідно до п.п. 2.1.2 розд. ІІ НС 124 «Доходи» суми ПДВ, що підлягають перерахуванню до бюджету, не визнаються доходами.

Нарахування податкових зобов’язань з ПДВ

7111

6311/1

Податковий кредит

Придбання товарів і послуг

13, 15, 18, 8013, 8113

2113, 6211, 6415

Сума ПДВ, сплаченого під час придбання товарів чи послуг установою — платником ПДВ, не включається до первісної вартості придбаних основних засобів, а відноситься до податкового кредиту. Однак, якщо установа придбаває активи у неплатника ПДВ або якщо починає використовувати товари у негосподарській діяльності, відповідно до абз. «г» п. 198.5 ПКУ необхідно нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання проводкою Дт 13, 15, 18, 8013, 8113 — Кт 6311/1.

Увага! Право на податковий кредит установа отримує тільки на підставі належним чином оформленої Податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.

Нарахування податкового кредиту з ПДВ на дату першої події

6311/2

2113, 6211

Відображення податкового кредиту з ПДВ за фактом отримання Податкової накладної

6311/3

6311/2

Сплата ПДВ

Перерахування коштів на рахунок в СЕА

2314

2313, 2311

Казначейство автоматично відкриває установі, зареєстрованій платником ПДВ, електронний рахунок у СЕА. У бухобліку установи — це аналітичний рахунок до субрахунку 2314 «Інші рахунки у Казначействі». Кошти, перераховані на рахунок у СЕА, залишаються коштами установи, незважаючи на те, що витратити їх можна буде тільки на сплату зобов’язань з ПДВ.

Визначення суми, що підлягає сплаті до бюджету

6311/4

6311/3

Фактично ця проводка не обов’язкова, але вона демонструє в обліку формування суми до сплати ПДВ. Якщо сума податкового кредиту перевищує суму податкових зобов’язань, то Податкову декларацію складати та подавати потрібно обов’язково, але в обліку проводок зі сплати ПДВ відображено не буде.

6311/1

6311/4

Відображення сплати ПДВ

6311/4

2314

Як ми вже зауважували, сумою ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету за певний звітний місяць, є різниця між сумою нарахованих податкових зобов’язань та сумою податкового кредиту. Відображають таку операцію звичайною для погашення будь-якої заборгованості установи проводкою.

У Балансі (форма № 1-дс) поточну заборгованість за платежами до бюджету відображають в однойменному рядку 1540.

Більш детально схему відображення ПДВ у бухобліку розглянемо на прикладі.

Приклад. Професійний ліцей (платник ПДВ) за рахунок спеціального фонду придбав 15 комп’ютерних столів загальною вартістю 17532,00 грн, у тому числі ПДВ — 2922,00 грн. Окрім того, професійний ліцей надає швацькі послуги на замовлення. У липні послуги надавались одному замовнику на загальну суму 30000,00 грн з ПДВ. Умовою договору є попередня оплата у розмірі 30% від загальної вартості послуг. Собівартість виготовлення продукції становить 18000,00 грн5.

Суму взято умовно.

Припустимо, що інших операцій, пов’язаних з обліком сум ПДВ, у липні–вересні установа не проводила.

Вартість одного столу становить: 17532,00 грн : 15 шт. = 1168,80 грн. Відповідно до п.п. 3.2.3 розд. ІІ НС 121 «Основні засоби» такі предмети є малоцінними необоротними матеріальними активами.

Оскільки установа буде використовувати придбані столи у господарській діяльності (надання платних послуг), вона отримує право на податковий кредит.

Покажемо, як провести операції з нарахування та сплати ПДВ у бухобліку, у табл. 2.

Таблиця 2. Бухоблік нарахування та сплати ПДВ

Дата

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

Надання послуг

03.07

Отримано передоплату за виконане замовлення (30000 × 30% = 9000,00 грн)

2311

6214

9000,00

03.07

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ за фактом отримання коштів (9000,00 : 120% × 20% = 1500,00 грн)

6311/51

Технічний субрахунок для відображення податкових зобов’язань за попередньою оплатою.

6311/1

1500,00

10.07

Оприбутковано готову продукцію, виготовлену на замовлення, на склад

1811

1613

18000,00

11.07

Відвантажено замовнику виготовлену продукцію

2111

7111

30000,00

11.07

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ:

у частині податкових зобов’язань, що припадають на дату відвантаження товарів ((30000,00 – 9000,00) : 120% × 20% = 3500,00 грн)

7111

6311/1

3500,00

у частині податкових зобов’язань, що припадають на дату попередньої оплати

7111

6311/5

1500,00

11.07

Списано на витрати собівартість виготовлення продукції

8211

1811

18000,00

13.07

Отримано решту оплати продукції 
(30000,00 – 9000,00 = 21000,00 грн)

2311

2111

21000,00

13.07

Проведено взаємозалік заборгованостей

6214

2111

9000,00

16.07

Поповнено електронний рахунок для реєстрації виданих податкових накладних2

Операцію слід робити, якщо суми реєстраційного ліміту недостатньо для реєстрації Податкової накладної.

2314

2311

5000,00

Придбання товарів

18.07

Оприбутковано придбані комп‘ютерні столи 
(17532,00 – 2922,00 = 14610,00 грн)

1312

6211

14610,00

18.07

Відображено податковий кредит з ПДВ, що не підтверджений Податковою накладною

6311/2

6211

2922,00

18.07

Вилучено з доходу звітного періоду суми, що будуть включені до первісної вартості необоротного активу

7111

5411

14610,00

18.07

Передано в експлуатацію комп’ютерні столи

1113

1312

14610,00

18.07

Одночасно вартість придбаних столів віднесено до внесеного капіталу

5411

5111

14610,00

18.07

Нараховано знос на передані в експлуатацію столи (14610,00 × 50% = 7305,00 грн)

8114

1412

7305,00

27.07

Отримано належним чином оформлену та зареєстровану Податкову накладну від постачальника

6311/3

6311/2

2922,00

27.07

Оплачено придбані меблі

6211

2313

17532,00

Сплата ПДВ і закриття рахунків доходів і витрат

14.08

Визначено податкові зобов’язання установи, що підлягають перерахуванню до бюджету (сума податкового зобов’язання визначена так: 5000,00 – 2922,00 = 2078,00 грн)

6311/1

6311/4

5000,00

6311/4

6311/3

2922,00

31.08

Відображено сплату ПДВ до бюджету

6311/4

2314

2078,00

29.09

Списано на фінансовий результат доходи звітного періоду (30000,00 – 5000,00 –14610,00 = 10390,00 грн)

7111

5511

10390,00

29.09

Списано на фінансовий результат витрати звітного періоду

5511

8211

18000,00

5511

8114

7305,00

 

Любов Крута, 
експерт газети
Ірина Басова, 
головний редактор газети

№ 3, 2017  (с. 10)

Архiв номерiв

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку