Журнали

Практика МСФЗ 27 травня, 2024
5-6
М

МСФЗ 18: новий стандарт і горизонт для фінансової звітності компаній

У попередньому номері «Практики МСФЗ» вже публікували інформацію щодо нового стандарту, який замінює МСБО 1 «Подання фінансової звітності».
У цьому матеріалі хочемо трохи детальніше зупинитися на новаціях.

-A
A+

 

 

 

 

 
 
Ольга Куліна, заступниця директорки,
група надання послуг з бухгалтерських методологій,
KPMG в Україні

 

Із часом підходи змінюються, фінансова звітність не виняток. МСФЗ (IFRS) 18 «Презентація та розкриття у фінансовій звітності» — це новий стандарт, що відповідає на заклики інвесторів щодо надання більш актуальної та зрозумілої інформації і дозволяє компаніям краще розповісти свою історію через фінансову звітність, пропонуючи більшу узгодженість і деталізацію даних.

Зміни в презентації фінансових результатів

Важливо, що впровадження МСФЗ 18 не вплине на чистий прибуток компаній. Однак він змінить спосіб подання результатів у звіті про сукупний дохід і в примітках до фінансової звітності. Зокрема, МСФЗ 18 вносить зміни до розкриття певних загальновизнаних «необлікових» показників, таких як показники ефективності управління, які тепер стануть частиною аудитованої фінансової звітності.

Цей підхід відкриває двері до більш інтегрованої звітності, де фінансова звітність містить актуальну й узгоджену інформацію, забезпечуючи користувачів кращим розумінням фінансових результатів компаній.

Краще структурований звіт про сукупний дохід

МСФЗ 18 сприяє стандартизації форматів подання фінансових результатів діяльності, усуваючи розбіжності, які раніше ускладнювали порівняння результатів між компаніями. Він вводить термін «операційний прибуток» як важливий показник для оцінки операційних результатів та вимагає від компаній розподілити всі доходи й витрати за трьома новими категоріями, що відображають основну діяльність, а саме: операційна, інвестиційна та фінансова.

Підвищення рівня довіри через аудит показників ефективності управління

Компанії часто добровільно включають загальновизнані «необлікові» показники для пояснення фінансових результатів своєї діяльності, щоб інвестори краще розуміли такі результати. МСФЗ 18 запроваджує вимогу включати деякі такі загальновизнані «необлікові» показники до фінансової звітності компаній. При цьому він вводить поняття «показники ефективності управління», що мають бути:

  • підсумком доходів та витрат;
  • загальновживаними в публічних комунікаціях за межами фінансової звітності; та
  • відображенням погляду керівництва компанії на оцінку фінансових результатів діяльності компанії.

При цьому для кожного з таких показників ефективності управління компанії треба буде розкрити в примітках до фінансової звітності, чому саме ці показники корисні, яка методика їх розрахунку та звірення з показниками, розрахованими за стандартами бухгалтерського обліку МСФЗ, виданими Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

Покращена деталізація інформації

Новий стандарт містить розширені вказівки щодо групування й деталізації інформації у звіті про сукупний дохід і в примітках до фінансової звітності, спрямовані на забезпечення інвесторів більш глибоким і чітким розумінням фінансових результатів. Від компаній тепер вимагається надавати детальнішу інформацію та заохочується уникати загальних позначень, як «інше».

Наступні кроки

З огляду на те що МСФЗ 18 набуває чинності з 1 січня 2027 року (дострокове застосування допускається), компаніям треба почати підготовку до звітування за новим стандартом. Це включає оцінку впливу на фінансову звітність, спілкування з інвесторами щодо таких змін, а також адаптацію систем і процесів підготовки фінансової звітності.

Отже, МСФЗ 18 відкриває нові можливості для компаній краще розповісти свою історію через фінансову звітність, одночасно підвищуючи рівень довіри й узгодженості фінансової інформації.

№ 5-6, 2024  (с. 16)
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку