Журнали

Практика МСФЗ 29 грудня, 2023
12
«

«На практиці наша робота потребує високого рівня аналітичних навичок, розуміння податкового та фінансового законодавства, а також розуміння клієнтів і їхніх потреб. Також важливий елемент — це довіра й етика, які буде дуже важко автоматизувати»

Ми продовжуємо наш цикл інтерв’ю з бухгалтерами й аудиторами, які люблять свою професію та готові поділитися досвідом із іншими.
Героїня сьогоднішнього інтерв’ю — Ольга Лукашенко, фінансова спеціалістка з досвідом роботи у сфері бухгалтерського обліку, аудиту й фінансового менеджменту.

-A
A+

Ольга Лукашенко, директорка з питань аудиту Reanda (Нідерланди),
АССА, фахівчиня з міжнародним досвідом роботи

 

Як ви визначилися з професійним напрямом?
Чи одразу вибір зупинився на бухгалтерському обліку та аудиті?

О. Л.: У моєму випадку на рішення здобути освіту у сфері бухгалтерського обліку та фінансів вплинуло поєднання особистих інтересів і, можливо, деяких зовнішніх факторів. У часи, коли я обирала майбутню професію, економічна освіта була найпопулярнішою. Я завжди мала здібності працювати із цифрами та щирий інтерес до розуміння фінансових систем. Аналітичні й обчислювальні навички були вирішальними, мені завжди подобалося працювати із числами, вирішувати проблеми та приділяти увагу деталям. Сім’я відіграла певну роль у моєму рішенні, найбільше вплинуло спілкування із членами родини, які працювали у сфері бухгалтерського обліку. Крім того, батьки моєї подруги були досвідченими професіоналами в цій галузі, саме вони й порадили мені обрати аудит. Їхні поради дозволили краще зрозуміти численні кар’єрні можливості, доступні у сферах бухгалтерського обліку та аудиту. Перспектива надійного ринку праці та можливості професійно зростати були мотиваційними факторами. Люди зазвичай розглядають комбінацію цих чинників, обираючи свій академічний і кар’єрний шлях. Освіта відіграла значну роль у виборі професії. Наступні 20 років професійного життя я вирішила поєднати саме з аудитом, і досі працюю в цій сфері.

Що вам подобається у професії?
Які виклики вона ставить?

О. Л.: Особисто мені привабливою у професії аудитора є можливість набувати різноманітного досвіду в багатьох сферах. Працюючи з різними клієнтами та в різних галузях, аудитор розвиває розуміння різних бізнес-процесів і фінансових систем. Також мені подобається здатність допомагати клієнтам дотримуватися фінансових і податкових вимог, що може мати важливий соціальний вплив. Необхідність постійно розвивати свої навички, вивчати зміни в стандартах і законодавстві є факторами, які роблять професію аудитора привабливою, а також одночасно викликами, які ця професія може ставити. Аудитор повинен забезпечити точність і надійність фінансової інформації, яку надають кінцевому користувачеві. Це покладає велику відповідальність на аудитора-практика. У професії аудитора можуть бути свої труднощі. Так, у періоди завершення фінансового року аудитори можуть стикатися зі значним тиском і стресом. Нам необхідно вчасно виконувати завдання, забезпечуючи високу якість роботи. Періоди інтенсивної роботи можуть вимагати працювати поза звичайними робочими годинами. Крім того, під час аудиту можуть виникати суперечки з клієнтами, особливо якщо аудитор виявляє недоліки чи порушення у фінансовій звітності. Це може призводити до напруженості в міжособистісних відносинах. Загалом, професія аудитора може бути важкою, але водночас це може бути захопливим завданням для тих, хто цікавиться фінансами та має відповідні навички.

Більшість футурологів, коли робить прогнози щодо професій, які замінить штучний інтелект, на перші місця досить часто ставлять бухгалтера.
На вашу думку, чи замінить штучний інтелект людину в цій сфері?

О. Л.: Штучний інтелект уже впливає на багато сфер життя, включно з бухгалтерією. Деякі робочі процеси у сфері бухгалтерії вже автоматизовані й полегшені за допомогою технологій штучного інтелекту. Однак це зовсім не обов’язково означає повну заміну бухгалтерів та особливо аудиторів.

Штучний інтелект у бухгалтерії можна використовувати для автоматизації рутинних завдань, таких як ведення обліку, опрацювання фінансових транзакцій та аналіз даних. Звільнення бухгалтерів та аудиторів від рутинної роботи дозволяє їм більше часу приділяти аналізу, стратегічному плануванню та спілкуванню з клієнтами чи колегами. На практиці наша робота потребує високого рівня аналітичних навичок, розуміння податкового та фінансового законодавства, а також розуміння клієнтів і їхніх потреб. Також важливий елемент — це довіра й етика, які буде дуже важко автоматизувати.

Людський фактор під час надання нам інформації унеможливлює повну автоматизацію у сферах професійних бухгалтерських послуг та аудиту. Тому я вважаю, ще довгий час люди залишатимуться важливими в цій галузі для виконання завдань, які потребують глибокого розуміння та професійного вирішення проблем.

Чи знайоме вам професійне вигорання?
Як боротися з ним?

О. Л.: На жаль, у цій професії можна часто зіткнутися з професійним вигоранням. Декілька моїх колег відчували емоційне, фізичне та психічне виснаження. Я бачила, як людина втрачає інтерес до своєї роботи й може втрачати ефективність. Важливо вчасно розпізнати перші дзвіночки. В аудиті колеги проводять багато розмов зі своїм керівництвом і представниками відділу кадрів. Такі розмови можуть вчасно допомогти. Спілкування з колегами, родиною чи друзями про свої відчуття допомагає отримати підтримку. Але найголовніше — спостерігати за своїм станом, як емоційним, так і фізичним. У деяких компаніях почали більше уваги приділяти збалансованому графіку (work-life balance). Важливо приділяти час не тільки робочим проєктам, а й відпочинку та розвагам, а також сім’ї та друзям. Навичка казати «ні» завжди допоможе будь-якій людині як на роботі, так і вдома.

Інші приклади боротьби з професійним вигоранням: заняття спортом, дотримання здорового способу життя, достатність сну й медитація. Якщо ви відчуваєте ознаки професійного вигорання, важливо вчасно реагувати й шукати підтримку від професіоналів або оточення.

І наостанок хочу й вас попросити про прогноз.
Як ви бачите подальший розвиток професії?
На що слід звертати увагу тим, хто хоче обрати професію бухгалтера чи аудитора?

О. Л.: Тим, хто хоче обрати професію бухгалтера чи аудитора, важливо не тільки розвивати традиційні фахові навички, а й бути готовими до навчання нових технологій та викликів глобального бізнесу. Крім того, варто розвивати комунікативні здібності, емоційний інтелект стає більш важливим. Гнучкість і готовність навчатися також відіграють важливу роль у забезпеченні успіху в цій професії. Багато уваги приділяють автоматизації процесу аудиту, вмінню аналізувати великі масиви даних (big data), а також сталому розвитку (sustainability). Сталість розвитку та сталість узагалі стають необхідними вимогами для сучасних компаній, оскільки споживачі й інвестори виявляють щораз більший інтерес до сталого бізнесу та соціальної відповідальності, а також вимагають більш прозорої та повної інформації в цьому напрямі. У Європі підтвердження звітності підприємств зі сталого розвитку вже скоро буде обов’язковим для більшості компаній. На цей час у галузі більше питань, ніж відповідей. Але саме тому наша професія і цікава. Розвиток технологій, зміни в економіці та суспільстві можуть суттєво впливати на професії бухгалтера й аудитора. Деякі тенденції вказують, куди може рухатися ця галузь: розвиток технологій штучного інтелекту й автоматизації облікових процесів може призвести до змін у тому, як бухгалтери й аудитори виконують рутинні завдання. Зростання значення аналітики та стратегічного планування може змусити фахівців цієї галузі розвивати аналітичні та стратегічні навички, щоб надавати більш цінну інформацію своїм клієнтам чи компаніям. Із частішим використанням цифрових технологій бухгалтери й аудитори повинні бути уважні до кібербезпекових загроз і здобувати знання про захист фінансових даних. Для фахівців у галузі це створює нові виклики й можливості.

№ 12, 2023  (с. 4)
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку