Журнали

Практика МСФЗ 29 грудня, 2023
12
О

ОЗ є, амортизації немає: відповідь

Як і обіцяли, у цьому номері публікуємо відповіді на задачу #задача_із_зірочкою № 1.
Дуже дякуємо всім фахівцям, які приєдналися до обговорення. Особливо Олегу Д. за велику кількість варіантів, Вікторії Ч. за нестандартні пропозиції.
У наступному номері чекайте наступну задачу.

-A
A+

Ольга Значкова, АССА, к. е. н., консультантка з МСФЗ,
менеджерка з контролю якості аудиторських послуг ТОВ АК «Кроу Україна»

Анна Хомюк, generalist editor, ACCA DipIFR
 
 Первісна вартість основних засобів у балансі залишається такою ж, як і в попередньому періоді. Водночас амортизації у звіті про прибутки та збитки немає. Як таке може бути?  1. У складі ОЗ компанії обліковують лише земельні ділянки. Амортизацію на такі активи відповідно до МСБО 16 «Основні засоби» не нараховують. Цей варіант, до речі, був фаворитом серед бухгалтерської спільноти. 2. Амортизація ОЗ є прямими витратами та включається до собівартості іншої статті (незавершене виробництво, створення нових ОЗ, НМА, активу з розвідки, інвестнерухомості тощо). Наприклад, коли всі ОЗ компанії беруть участь у масштабному проєкті, і тому їхня амортизація капіталізується, а не списується на витрати. 3. Компанія обрала виробничий метод амортизації, і у звітному періоді рівень виробництва нульовий. 4. На балансі обліковують незавершені капітальні інвестиції і активи доводять до стану, придатного до використання. Відповідно, амортизацію ще не почали нараховувати. 5. Основні засоби повністю амортизовані, але їх і далі експлуатують. У цьому разі може виникнути питання, чому компанія не переглядає амортизаційну політику. Тобто може йтися про помилку, хоч і не арифметичну, а методологічну. Але все ж таки додамо цей кейс до переліку відповідей. 6. За статтею ОЗ обліковують лише аванси, перераховані постачальникам за придбання ОЗ. 7. Основні засоби тільки-но ввели в експлуатацію, а за обліковою політикою компанії амортизацію починають нараховувати з місяця, наступного за звітним. 8. Усі старі ОЗ продано в перший день звітного періоду і на ту саму суму придбано нові, які ще не введено в експлуатацію. 9. Компанія отримала державну субсидію на купівлю ОЗ, яка дорівнює сумі придбаних ОЗ. За обліковою політикою, компанія розподіляє цю субсидію на фінрезультати, зменшуючи відповідну статтю витрат (параграф 27 МСБО 20 «Облік державних грантів і розкриття інформації про державну допомогу»).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

__________________________

 

 

№ 12, 2023  (с. 37)
Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку