Фонд державного майна України в листі від 10.06.2022 № 10-16-6843 зазначив таке.
Відповідно до Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику, зокрема, у сфері оренди державного майна.
Правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна, та майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, регулюються нормами Закону України від 03 жовтня 2019 року № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» (далі — Закон про оренду).
Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», яка набрала чинності 17 червня 2020 року (далі — Порядок), деталізовано окремі процедурні моменти передачі майна в оренду.
Законом про оренду встановлено, зокрема, що об’єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС (електронна торгова система), у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди об’єкта згідно із статтею 18 Закону про оренду.
Слід зауважити, що винятком є орендарі, визначені статтею 15 Закону про оренду, які мають право оренди державного та комунального майна без проведення аукціону.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 15 Закону про оренду право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів.
Відповідно до додатка № 1 до Порядку зазначені потенційні орендарі, які звернулися із заявою про оренду об’єкта з Переліку другого типу, надають інформацію про реєстрацію згідно з вимогами законодавства та її внесення органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ (крім державних та комунальних підприємств у сфері культури і мистецтв).
Для забезпечення дотримання єдиних принципів ідентифікації неприбуткових організацій, ведення їх обліку та здійснення контролю контролюючими органами, проведення суцільного і вибіркового аналізу на виконання п. 133.4 Податкового кодексу України запроваджений Реєстр неприбуткових установ і організацій. До Реєстру включаються неприбуткові організації — юридичні особи, які не є платниками податку на прибуток підприємств.
Згідно з підпунктом 12 пункту 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи — органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» неприбутковим організаціям присвоюється ознака неприбутковості за відповідною структурою, зокрема (0031) — для бюджетних установ.
Отже, відповідно до абзацу 2 частини першої статті 15 Закону про оренду комунальні підприємства не мають права без проведення аукціону отримати в оренду комунальне майно.
Зазначаємо, що особи, які мають право на отримання майна без проведення аукціону, подають в ЕТС (електронна торгова система) заяву на оренду майна, внесеного до Переліку другого типу, згідно з Порядком.
Вимоги до заяви на оренду майна та перелік документів, що подаються разом із такою заявою, визначаються Порядком.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 17 Закону про оренду, у разі передачі майна в оренду без проведення аукціону, орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування — щодо комунального майна.
Відповідно до пункту 13 Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 630, річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривні встановлюється, зокрема, таким орендарям: органам державної влади, іншим бюджетним організаціям, закладам, установам, які повністю фінансуються з державного бюджету.