Журналы

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 25.10.2021

10

Тема номера


«...Фінансова звітність низької якості говорить радше про незацікавленість у ній менеджменту...»

Андрій Трачук має понад 8 років досвіду роботи у сфері аудиту фінансової звітності з різноманітним портфелем клієнтів (виробництво, фармацевтика, надання послуг, торговельна ЗЕД). На цей момент він представляє компанію EY у Чехії.
Андрій люб’язно погодився поділитися з нашими читачами відповідями на актуальні питання розвитку професії бухгалтера та обліку.

Офіціоз

Подовження… чи помноження? (c. 4)

(коментар до постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку подання фінансової звітності» від 22.09.2021 № 998)

Анна Хомюк

Новинарня

Рада. Вересень. Апдейт (c. 7)

З 20 по 24 вересня проходили засідання Ради з МСБО, на яких було розглянуто питання поточної роботи.
Працювали, як стало звичним, дистанційно.
Поінформуємо наших читачів щодо питань, які хвилюють міжнародних стандарт-сетерів.

Ю. Харченко
IFRIC-апдейти: вересневий урожай (c. 9)

Комітет із тлумачень міжнародної фінансової звітності (IFRIC) 14–15 вересня розглянув сім питань.
Комітет фіналізував два рішення та спрямував їх на узгодження РМСБО.
Крім цього, Комітет опублікував два тентативні рішення (TAD).
Стисло розглянемо підсумки сесії.

Анна Хомюк
Таксономія: уже для ESG-даних (c. 12)

Окрім таксономії фінансової звітності за МСФЗ, почали з’являтися також рішення щодо таксономії ESG-звітності.
Форвардом новацій у цьому випадку стала Value Reporting Foundation (VRF), яка на сьогодні підтримує стандарти SASB.

А. Крамаренко

Авторитет

«...Фінансова звітність низької якості говорить радше про незацікавленість у ній менеджменту...» (c. 13)

Андрій Трачук має понад 8 років досвіду роботи у сфері аудиту фінансової звітності з різноманітним портфелем клієнтів (виробництво, фармацевтика, надання послуг, торговельна ЗЕД). На цей момент він представляє компанію EY у Чехії.
Андрій люб’язно погодився поділитися з нашими читачами відповідями на актуальні питання розвитку професії бухгалтера та обліку.

Андрей Трачук

Польові дослідження

«I don’t expect to say goodbye to the accounting profession…» (c. 16)

Marek Muc is a renowned Polish accounting enthusiast who moderates the highly popular professional internet forum IFRScommunity.com. At this forum, accountants around the world are actively discussing the most difficult issues of the practical application of IFRS.
Marek Muc’s opinion is highly valued by practitioners. His experience and the ability to logically comprehend the requirements of the standards helped many colleagues. We are glad that Mr. Muk has kindly agreed to answer a few questions.

Марек Муч
«Ще рано говорити професії бухгалтера до побачення…» (c. 16)

Марек Муч (Marek Muc) — відомий польський ентузіаст у сфері бухгалтерського обліку, який модерує дуже популярний професійний форум IFRScommunity.com. На цьому форумі бухгалтери з усього світу активно обговорюють питання практичного застосування МСФЗ. Думка Марека Муча високо ціниться серед практиків. Його досвід та вміння логічно осмислювати вимоги стандартів допомогли багатьом колегам. Ми раді, що пан Муч люб’язно погодився відповісти на кілька запитань.

Марек Муч

Досвід & судження

Суборенда: особливості обліку у сторін (c. 17)

Ситуація, коли підприємство бере щось в оренду, щоби передати далі в суборенду, доволі поширена на українських теренах. У такому випадку компанія є одночасно й орендарем, й орендодавцем.
Подивімося, як такі операції сторін регламентує МСФЗ 16 «Оренда».

Анна Хомюк
Переоцінка забезпечення на виведення об’єкта з експлуатації, який обліковують за первісною вартістю (c. 20)

Компанії, які визнають у своїй фінансовій звітності забезпечення на виведення з експлуатації ОЗ та відновлення довкілля, зобов’язані щорічно переглядати свої оцінки. За результатами перегляду оцінок часто виникає необхідність скоригувати раніше визнані зобов’язання.
У зв’язку з тим, що порядок коригування зобов’язання залежить від застосовуваної моделі обліку основних засобів, у сьогоднішньому номері ми розглянемо теоретичні основи та практичні приклади щодо зміни раніше визнаних оцінок забезпечень на виведення з експлуатації основних засобів, що обліковуються за первісною вартістю.
У наступному номері буде розглянуто коригування забезпечень на виведення з експлуатації основних засобів, що обліковуються за переоціненою вартістю.

Рабиям Серикбаева
Депозити: первісне визнання (c. 30)

У попередньому номері ми розглядали основні норми МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», які регламентують облік депозитів. Див. «Практику МСФЗ», № 9/2021, с. 28.
А тепер починаємо вивчати техніку виконання розрахунків з метою їх бухгалтерського обліку: як будувати грошові потоки та розраховувати ефективну ставку, за якою потім нараховують процентні доходи за депозитами?

Ольга Значкова

Фідбек

Пеня за кредитним договором: облік у кредитора та боржника (c. 32)

За кредитним договором фінансова установа (кредитор) нараховує пеню за несвоєчасне виконання позичальником грошового зобов’язання.
Який порядок обліку та оподаткування пені у кредитора та боржника?

Светлана Куртенок
Внески іноземних учасників: куди подіти курсові різниці? (c. 37)

У статуті нашої компанії зафіксовано статутний капітал в євро.
У держреєстрах вказано еквівалент у гривні на дату заснування.
На цей час статутний капітал не сплачено.
Як у такому разі відображати курсові різниці?

А. Крамаренко

Транзит

Чистоінвестиційний транзит (c. 39)

В НПСБО-звітності підприємства курсові різниці за дебіторським боргом, сформованим у результаті інвалютних операцій із закордонним дочірнім підприємством, було віднесено до складу власного капіталу.
Чи потрібно під час переходу на МСФЗ переносити ці суми на фінансовий результат?

Иван Чалый

Податкове планування

МСФЗ-транзит: доцільна собівартість ОЗ та податкові ризики (c. 40)

Перехід на МСФЗ не завжди проходить гладко і з податкового погляду.
У матеріалі розглянемо, які податкові ризики виникають стосовно ОЗ.

Виталий Прокопенко
Податковий погляд на суттєвий компонент фінансування за МСФЗ 15 (c. 43)

Облік контрактів за МСФЗ 15 «Дохід від договорів з клієнтами» із суттєвим компонентом фінансування неодмінно призводить до питань про вплив на податкову позицію компанії.
У цій статті ми розглянемо, з якими викликами щодо ПДВ можуть зіштовхнутися платники податків.

Лилия Таран, Иванна Порохнюк

МСФЗ для початківців

Давальницька сировина: чи оприбутковувати виробнику? (c. 47)

Працюємо за давальницькою схемою. Замовник передає нам м’ясо птиці для виготовлення консерви.
Чи маємо ми оприбутковувати давальницьку сировину на баланс?

А. Крамаренко

IMHO

Поетапна оплата: рахуємо зобов’язання щодо виконання (c. 52)

Наша компанія займається підготовкою звітів технічного характеру у сфері будівництва. Роботи виконують у кілька проміжних етапів: ми збираємо, аналізуємо інформацію, проводимо польові дослідження та узагальнюємо все у звіті, який затверджує клієнт. За умовами контракту клієнт сплачує 20 % передоплати, 40 % — після завершення обстеження вхідних даних та польових досліджень, 20 % — після подання звіту та 20 % — після того, як клієнт затвердить звіт. Крім цього, якщо договір буде розірвано до подання звіту та затвердження його клієнтом, то кошти, сплачені на проміжних етапах, не повертатимуться.
Скільки зобов’язань щодо виконання в нас у такому разі?
Яким чином визнавати виручку: з плином часу чи після затвердження звіту?
Чи можемо ми визнавати виручку на дату отримання платежів?

Анна Хомюк

Звітні інновації

Стандартизація non-GAAP: пропозиції РМСБО (c. 57)

Останні кілька десятиліть компанії щораз активніше використовують у своїх комунікаціях нестандартизовані фінансові показники (у різних куточках світу їх називають по-різному: на американському континенті ви частіше почуєте показники non-GAAP, у Європі — альтернативні показники ефективності). Критики зазначають, що безладне застосування таких показників несе великий ризик обману інвесторів та інших користувачів звітності. Водночас багато хто погодиться з тим, що за коректного застосування показників non-GAAP вони здатні дати корисну інформацію про діяльність компанії. Ці обставини стали причиною підвищеної уваги до показників non-GAAP із боку регуляторів і стандартизаторів. От і Рада з МСБО, схоже, скоро зробить свій внесок у підвищення прозорості таких показників.

Оксана Кононенко

XBRL

Таксономія МСФЗ для МСП: перспективи в Україні (c. 48)

В експертних та ділових колах не затихає обговорення червневого законопроєкту Мінфіну щодо заборони застосування в Україні МСФЗ для МСП. Усі намагаються знайти пояснення чому. Серед різних версій є така, що регулятору простіше заборонити застосування МСФЗ для МСП, ніж розробляти Таксономію МСФЗ для МСП. Ця версія можлива, оскільки вже ні для кого не новина, що 2021 рік входить в історію українського бухобліку та звітності як рік звітування за Таксономією UA XBRL МСФЗ 2020 у форматі iXBRL, яка базується на повному комплекті МСФЗ без урахування МСФЗ для МСП. Таким чином, якщо згаданий законопроєкт буде ухвалено, то МСП, які застосовували «свій» стандарт, теж матимуть готувати фінзвітність у форматі iXBRL за Таксономією UA XBRL МСФЗ 2020.
Тож виникає запитання: якби існувала можливість звітувати за Таксономією МСФЗ для МСП, чи потрібний був би червневий законопроєкт?
У цій статті спробуємо розібратися в деталях питання та можливих перспективах розвитку подій.

Наталия Шматко
Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи