Журналы

Практика МСФЗ

Практика МСФЗ 24.04.2023

4

Тема номера


Збилися з [офіційного] курсу?

У попередньому номері була чудова стаття Юрія Циганка, у якій чітко й послідовно наведено аргументи на користь застосування компанією офіційного курсу НБУ як спот-курсу для складання МСФЗ-звітності. Наприкінці статті зазначено, що аудитор під час перевірки має пересвідчитись у прийнятності підходу компанії щодо вибору спот-курсу.
Як то кажуть, про вовка помовка, а вовк у двері.
Ймовірно, що для певних компаній застосування офіційного курсу НБУ стане неприйнятним.

Новинарня

Зміни до МСФЗ-2023 (c. 4)

Попри те що іноді Мінфін запізнюється з перекладом, головбухам та аудиторам доцільно бути в курсі змін до стандартів, які набрали чинності у 2023 році.
Стисло підсумуємо їх.

А. Крамаренко
Засідання IASB: березневі оновлення (c. 5)

Чергова зустріч членів Ради з МСБО (IASB) відбулася 20–23 березня 2023 року.
Ухвалено попередні рішення та подано на голосування деякі остаточні рішення, що розглянемо детальніше в матеріалі.
Крім того, внесли деякі зміни в робочий план Ради з МСБО.
Зокрема, до робочого плану додано новий проєкт про ризики, пов’язані з кліматом, у фінансових звітах.

Любовь Крутая

Авторитет

«Ми, як лікарі, намагаємося виходити з принципу “не нашкодь!”» (c. 7)

Іван Григорович Чалий добре відомий професійній спільноті та читачам нашого журналу.
Сьогодні ми хотіли б поговорити з ним як із головою Комітету з практики бухгалтерського обліку та звітування ФПБАУ.

Иван Чалый

Досвід & судження

Збилися з [офіційного] курсу? (c. 10)

У попередньому номері була чудова стаття Юрія Циганка, у якій чітко й послідовно наведено аргументи на користь застосування компанією офіційного курсу НБУ як спот-курсу для складання МСФЗ-звітності. Наприкінці статті зазначено, що аудитор під час перевірки має пересвідчитись у прийнятності підходу компанії щодо вибору спот-курсу.
Як то кажуть, про вовка помовка, а вовк у двері.
Ймовірно, що для певних компаній застосування офіційного курсу НБУ стане неприйнятним.

Ольга Значкова

Nota Bene

SPPI та ESG: чого хоче IASB? (c. 12)

Результати дослідження, опубліковані в березні компанією Gartner, свідчать, що до 2026 року 60 % публічних компаній оновлять свої інвестиційні методології, щоб включити показники сталого розвитку як ключову частину аналізу прибутковості інвестицій. Зростання запиту з боку різноманітних стейкголдерів до корпоративної відповідальності, відданості ЦСР 1і тому подібних атрибутів woke-капіталізму призвело, зокрема, до поширення практики так званого зеленого фінансування. За результатами досліджень ACCA, 6 % опитаних бухгалтерів уже працюють з такими позиками, а 22 % готуються до цього в найближчому майбутньому. На нові тренди не могли не відреагувати стандартизатори. В березні РМСБО видала драфт унесення змін до МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», у якому йдеться і про ESG-пов’язані фінансові активи.

Цілі сталого розвитку.
Иван Чалый

Фідбек

Youtube-канал: чи можна визнати НМА? (c. 16)

Компанія придбала youtube-канал із достатньою кількістю підписників та планує отримувати від нього рекламний дохід.
Чи можна в такому разі говорити про визнання каналу як НМА? За потреби канал також можна продати.

А. Паненко

Податкове планування

Неперевершена трійка: МСФЗ 15, зворотні послуги від покупця та ПДВ (c. 17)

Нашу увагу привернула індивідуальна консультація податківців від 04.07.2022 № 944/ІПК/99-00-21-03-02-06 щодо оподаткування ПДВ операцій в умовах, коли продавець застосовує МСФЗ.
Особливістю ситуації є також те, що покупець у відповідь надає маркетингові послуги продавцю. Подивимося, чи вдалося все це «подружити».

Анна Хомюк
Витратно-капіталізаційне (c. 22)

Податкові органи не зупиняються у своїх намаганнях позбавити суб’єктів господарювання права на витрати в разі проведення ремонтів.
Зазвичай фіскали намагаються довести капіталізаційний підхід і подальшу амортизацію на противагу віднесенню на витрати одразу.
Інколи крапку в суперечці ставить суд.

Анна Хомюк

IMHO

Валютні прив’язки в договорі (c. 28)

Розрахунки між резидентами в Україні мають відбуватися в національній валюті — гривні, проте у випадках, коли придбавають імпортне комплектовання / обладнання, більшість суб’єктів господарювання оплату у гривні підв’язує до курсу валюти, який діє на певну дату.
Відповідно, постає запитання, яким чином відображати зміну заборгованості в МСФЗ-обліку.

Алевтина Полищук
Проблемні питання використання МСФЗ 13 «Оцінка справедливої вартості» в Україні (c. 32)

Багато бухгалтерів старої радянської бухгалтерської школи ставлять питання, із чим пов’язаний перехід від багатовікової традиції бухобліку за первісною вартістю («historical cost») до справедливої вартості (FV «fair value»).
Можна назвати низку факторів, але один із головних — фінансові ринки більш ефективні, і ціни є більш надійними показниками вартості та збільшують доречність інформації у фінзвітності (параграф 2.5 Концептоснови: «Основоположними якісними характеристиками є доречність та правдиве подання»).
Насамперед розглянемо основні положення МСФЗ 13, а потім зупинимося на проблемних питаннях щодо використання цього стандарту в реаліях України.

Николай Марченко

XBRL

Звітування за Таксономією МСФЗ: що і як у 2023 році? (c. 24)

У грудні 2022 року всі суб’єкти, що звітують за МСФЗ у форматі XBRL, нарешті отримали доступ до чергової версії української Таксономії МСФЗ — Таксономії UA МСФЗ XBRL 2021. У зв’язку з воєнним станом в Україні схвалення Таксономії UA XBRL МСФЗ 2021 відбулося із затримкою.
Із січня 2023 року почато кампанію зі складання фінансової звітності в електронному форматі за 2021 рік і проміжної фінансової звітності у 2022 році шляхом оприлюднення його на офіційних сайтах регуляторів НКЦПФР та НБУ й Системи фінансової звітності.
У цій статті ми розглянемо, хто, що і в які терміни має звітувати згідно з Таксономією UA МСФЗ XBRL 2021, а також які основні зміни внесено в Таксономію UA МСФЗ XBRL 2021 порівняно з Таксономією UA МСФЗ XBRL 2020.

Наталия Шматко

Додаткові матеріали

Документи та скорочення номера (c. 3)
Щодо порядку оподаткування податком на прибуток підприємств та формування податкового кредиту з ПДВ (c. 20)

Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація від 04.07.2022 № 944/ІПК/99-00-21-03-02-06

Государственная налоговая служба Украины
Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи