Журналы

Новий бюджетний облік 27 марта, 2017
2
П

Правила подання фінзвітності: оновлено нацстандарт 101

коментар до НС 101 «Подання фінансової звітності» (з урахуванням змін, внесених наказом МФУ від 28.02.2017 р. № 307)

-A
A+

З настанням 2017 року подання фінансової звітності (далі — ФЗ) зазнало не менших змін, ніж порядок ведення обліку: нові форми, нові правила звітування. Порядок № 44, який раніше обумовлював правила подання і бюджетної, і фінансової звітності, виклали в новій редакції: тепер він регулює тільки бюджетну звітність, а усі питання щодо ФЗ врегульовує НС 101 «Подання фінансової звітності», що коментується. На допомогу йому також затверджений Порядок заповнення фінзвітності2.

Текст Порядку заповнення фінзвітності наведено за посиланням.

На порозі — квітень, тож незабаром уже відбудеться перше, так би мовити пілотне, застосування всіх цих нововведень — подання звітності за перший квартал. Отже, ставимо на порядок денний вивчити НС 101 «Подання фінансової звітності»3 і порівняти його норми з аналогічними, які були прописані у Порядку № 44 у редакції, що діяла до 07.02.2017 року.

Текст НС 101 «Подання фінансової звітності» з урахуванням останніх змін наведено за посиланням.

Одиниця звітності Перше, що впадає в очі, — це зміна одиниці виміру показників звітності. Раніше форми ФЗ складалися у гривнях з копійками (п. 1.9 гл. 1 «старого» Порядку № 44), а відтепер це гривні (п. 3 розд. І НС 101 «Подання фінансової звітності» в редакції наказу МФУ від 28.02.2017 р. № 307). При цьому пам’ятаймо: у графах, за якими інформація не наводиться, необхідно ставити прочерк (п. 1.6 Порядку заповнення фінзвітності).

Періодичність подання Звітним періодом для складання ФЗ встановлено календарний рік, але, крім того, обумовлено подання проміжної ФЗ — квартальної або місячної, що складається наростаючим підсумком з початку звітного року (п. 7 розд. І НС 101 «Подання фінансової звітності»). Зауважимо, що і раніше звітували раз у квартал та за рік, але про щомісячні фінансові звіти мови не йшлося. У НС 101 «Подання фінансової звітності» фінзвітів, які необхідно було би подавати щомісяця, не передбачено, а тому, що саме мали на увазі нормотворці, напевне сказати не можемо.

Звітні періоди для установ, що не повністю відпрацювали календарний рік, фактично не змінились, хоча і викладені у дещо нових формулюваннях:

  • для новостворених установ — це період, що не перевищує 12 місяців (з урахуванням встановлених термінів подання ФЗ цей період, як і раніше, буде тривати з моменту створення установи до закінчення поточного бюджетного року);
  • для установ, що ліквідуються, — це період з початку року до моменту ліквідації.

Склад звітності Інформацію про склад ФЗ за НС 101 «Подання фінансової звітності» наведено у таблиці.

Склад фінансової звітності

Назва форми

Періодичність подання

Відповідна форма у редакції Порядку № 44 до 07.02.2017 р.

Баланс (ф. № 1-дс)

Квартал, рік

Баланс (ф. № 1)

Звіт про фінансові результати (ф. № 2-дс)

Квартал, рік

Звіт про результати фінансової діяльності (ф. № 9д, № 9м)

Звіт про рух грошових коштів (ф. № 3-дс)

Рік

Звіт про рух грошових коштів

Звіт про власний капітал (ф. № 4-дс)

Рік

Аналогічної форми раніше не існувало

Примітки до фінансової річної звітності (ф. № 5-дс)

Рік

Пояснювальна записка

Отже, за квартал відтепер потрібно буде подавати Баланс установи станом на останній день кварталу (за І квартал — на 31.03.2017 р.) і Звіт про фінансові результати за період з 1 січня звітного року до останнього дня поточного кварталу (за І квартал — за період з 01.01.2017 р. по 31.03.2017 р.). До пакету річної ФЗ додано ще одну форму — Звіт про власний капітал, крім того, Пояснювальну записку перетворили на Примітки до річної фінансової звітності.

Зауважимо, що у Порядку № 44, викладеному в редакції до 07.02.2017 р., було передбачено також елементи ФЗ, які додатково розкривалися у таких формах:

  • Звіт про рух необоротних активів (ф. № 5);
  • Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування (ф. № 6);
  • Звіт про недостачі та крадіжки грошових коштів і матеріальних цінностей (ф. № 15);
  • Довідка про дебіторську та кредиторську заборгованість за операціями, які не відображаються у формі № 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами»;
  • Довідка про матеріальні цінності, які передані на відповідальне зберігання.

У розд. IV НС 101 «Подання фінансової звітності» про елементи ФЗ згадка також є, але ні форми, ні склад їх поки що не наведено.

Порівнюючи вітчизняний нацстандарт з відповідним МСБО 14, на основі якого він створювався, можемо передбачити, що всі елементи ФЗ будуть розкриватися у Примітках до річної фінансової звітності. Форми цього документа також поки що немає, тож усе залишається на рівні припущень, єдине, що можемо сказати напевно, так те, що відповідно до п. 6 розд. ХІ НС 101 «Подання фінансової звітності» інформацію, яка має бути розкрита у звітності, розкривають або у звітах, або у Примітках, тому все, що не розкрито у звітах, має знайти відображення у Примітках. Часу до подання річної ФЗ вдосталь, тому впевнені, що протягом року Мінфін встигне і викласти форму, і роз’яснити правила її заповнення, а ми з вами — детально її вивчити.

Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансової звітності» від 01.01.2012 р.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Активи, зобов’язання, капітал, доходи, витрати та грошові потоки установи (статті ФЗ) розкриваються у звітах за умови дотримання двох умов:

1) існує ймовірність надходження або вибуття майбутніх економічних вигід або потенціалу корисності, пов’язаних з ними;

2) їх оцінка може бути достовірно визначена.

Аналізуючи норми НС 101 «Подання фінансової звітності» в цілому, відзначимо, що нацстандарт наводить загальну інформацію про складання ФЗ: принципи та вимоги до її якості. Здебільшого всі вони «перекочували» в новий документ зі старої редакції Порядку № 44 та фундаментального Закону № 996, тому детально зупинятися на них потреби не бачимо. Тоді як конкретні правила щодо складання фінансових звітів бачимо у спеціальному документі — Порядку заповнення фінзвітності. Розгляньмо детальніше кожну з оприлюднених наразі форм.

Баланс Пунктом 1 розд. V НС 101 «Подання фінансової звітності» Баланс (ф. № 1-дс)5 визначено як звіт про фінансовий стан, складений за звіреними даними бухобліку, який відображає активи, зобов’язання і власний капітал установи на початок року та на кінець звітного періоду. Його особливістю залишається той факт, що це єдиний фінансовий звіт, який формують на звітну дату, а не за звітний період. Згідно з формою він складається з трьох розділів в активі і чотирьох розділів у пасиві. Порівнюючи статті Балансу колишньої форми і нової, бачимо чимало розбіжностей, адже ф. № 1-дс чітко упорядкована відповідно до Плану рахунків № 1203. Також принциповим нововведенням цієї форми є те, що з активу та пасиву Балансу було абсолютно логічно вилучено розділи доходів і витрат. Тож відтепер на звітну дату доходи і витрати варто списувати на фінансовий результат звітного періоду. Нагадаємо бухзаписи, якими доходи і витрати закриваються на фінрезультат (пп. 6.1, 6.2 Типової кореспонденції):

Форму, змінену відповідно до Плану рахунків № 1203, наведено у додатку 1 до НС 101 «Подання фінансової звітності» (див. тут).
  • закрито рахунки доходів: Дт 7011–7511 — Кт 5511 «Фінансові результати виконання кошторису звітного періоду»;
  • закрито рахунки витрат: Дт 5511 — Кт 8011–8511.

Ці проводки радимо робити щоразу на дату складання звітності, тобто щокварталу (а також складаючи ліквідаційний баланс, якщо установа ліквідується). Одночасно з цим або на кінець року (а також під час складання ліквідаційного балансу) загальний результат виконання кошторису за весь бюджетний період, тобто сальдо субрахунку 5511, переносять до накопичених результатів виконання кошторису (пп. 6.7, 6.8 Типової кореспонденції):

  • у разі перевищення доходів над витратами формується профіцит: Дт 5511 — Кт 5512 «Накопичені фінансові результати виконання кошторису»;
  • у разі перевищення витрат над доходами формується дефіцит: Дт 5512 — Кт 5511.

Сальдо за субрахунком 5511 відображають у Балансі у рядку 1420 «Фінансовий результат». Детальніше щодо інших рахунків читайте тут.

Ще однією новацією є те, що форма Балансу більше не містить розшифрування позабалансових рахунків. Оскільки іншого місця їм поки що не виділили, можемо констатувати, що позабалансові рахунки більше не відображаються у жодній із затверджених на сьогодні форм ФЗ.

ДО ВІДОМА. Дані Балансу про дебіторську заборгованість, грошові кошти мають відповідати даним бюджетної звітності, складеної відповідно до нової редакції Порядку № 44, але аналогу Звірки показників форм фінансової та бюджетної звітності (додаток 36 до старої редакції Порядку № 44) поки що не затверджено.

Звіт про фінрезультати Форма, яка чи не найбільше «постраждала» від нововведень, — це звіт, який відображає інформацію про доходи, витрати, понесені в результаті діяльності установи, дефіцит або профіцит виконання кошторису (бюджету) за звітний період. Раніше він називався «Звіт про результати фінансової діяльності» (ф. № 9д, № 9м), а зараз — це Звіт про фінансові результати (ф. № 2-дс)6. Повне оновлення статей, що розкриваються у цьому звіті, викликане кардинальною зміною класифікації доходів і витрат відповідно до нових НС 124 «Доходи» і НС 135 «Витрати». Отже, наразі цей звіт складається з трьох розділів:

Форму, викладену у новій редакції, наведено у додатку 2 до НС 101 «Подання фінансової звітності» (див. тут).

Розділ І. Фінансовий результат діяльності — включає всі види доходів і витрат установи за аналогією з рахунками класу 7 і 8 Плану рахунків № 1203 та як підсумок — статтю «Профіцит/дефіцит за звітний період», яка має дорівнювати рядку 1420 «Фінансовий результат» у графі 4 «На кінець звітного періоду»;

Розділ ІІ. Видатки бюджету (кошторису) за функціональною класифікацією видатків та кредитування бюджету — наводить відповідну класифікацію, затверджену наказом № 11, за категоріями оборона, освіта, охорона здоров’я тощо;

Розділ ІІІ. Виконання бюджету (кошторису) — надається класифікація доходів бюджету, а також економічна класифікація видатків бюджету за загальним і спеціальним фондами відповідно до наказу № 11. Тобто цей розділ Звіту є узагальненням даних Звіту про надходження та використання коштів загального фонду (ф. № 2д, № 2м), Звіту про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги (ф. № 4-1д, № 4-1м), Звіту про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (ф. № 4-2д, № 4-2м), Звіту про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (ф. № 4-3д, № 4-3м), Звіту про надходження і використання коштів, отриманих на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів (ф. № 4-4д), Звіту про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (позики міжнародних фінансових організацій) (ф. № 4-3д.1, № 4-3м.1).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У розділах І, ІІ Звіту про фінансові результати необхідно наводити інформацію про доходи і витрати, понесені у звітному періоді, а також паралельно доходи і видатки попереднього періоду; у розділі ІІІ Звіту дані наводять, порівнюючи заплановані і фактичні показники окремо за загальним і за спеціальним фондами. Але відповідно до п. 6 розд. ІІІ НС 101 «Подання фінансової звітності» якщо нацстандарт застосовується вперше і немає порівняльних даних, графи за минулий період можна не заповнювати.

Звіт про рух грошових коштів Форма Звіту про рух грошових коштів (ф. № 3-дс)7 також зазнала суттєвих перевтілень. Якщо раніше рух грошових коштів відображали в розрізі складових частин бюджету відповідно до ст. 13 БКУ, то відтепер ключовою ознакою, за якою класифікують грошові потоки, є призначення платежу, тобто в межах якої діяльності він був проведений. Таким чином, виділяють три розділи Звіту про грошові кошти:

Додаток 3 до НС 101 «Подання фінансової звітності» (див. за посиланням).

Розділ І. Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності (основна діяльність, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю);

Розділ ІІ. Рух грошових коштів у результаті інвестиційної діяльності (придбання та реалізація необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів);

Розділ ІІІ. Рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності (діяльність, яка приводить до змін розміру і складу власного капіталу та зобов’язань).

У кожному з цих розділів суми грошових потоків висвітлюються за напрямами руху:

  • надходження коштів на рахунки установи від певного виду діяльності;
  • витрати на певний вид діяльності (тут мова іде про касові видатки).

Дані у підсумковій частині Звіту — рядки 230 «Залишок коштів на початок року» та 250 «Залишок коштів на кінець року» — мають відповідати даним Балансу за статтею «Грошові кошти та їх еквіваленти бюджетних установ та державних цільових фондів» (сума показників у рядках 210–220 за графами 3 і 4 відповідно).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Негрошові операції (наприклад, касові видатки під час безкоштовного отримання активів) не включаються до Звіту про рух грошових коштів (п. 4 розд. VII НС 101 «Подання фінансової звітності»).

Звіт про власний капітал Як ми вже зауважували, річну ФЗ доповнено ще однією формою — Звітом про власний капітал (ф. № 4-дс)8.

Додаток 4 до НС 101 «Подання фінансової звітності» (див. тут).

Цей Звіт розкриває інформацію про суми капіталу на початок і кінець звітного періоду, а також про зміни у його складі.

НЮАНС. Назва Звіту, як і розділ І пасиву Балансу, містить вказівку «власний». Це досить дивна позиція Мінфіну, з огляду на той факт, що майно бюджетних установ, яке знаходиться на балансі установи, відповідно до ст. 3 Закону № 185, ч. 4 ст. 16 Закону про місцеве самоврядування перебуває в управлінні, а право власності залишається у держави та територіальної громади відповідно. Однак ця плутанина у назвах не може стати причиною неподання звітності чи подання цього Звіту пустим. Наголосимо, що відповідно до НС 101 «Подання фінансової звітності» у ф. № 4-дс та розділі І пасиву Балансу має наводитися інформація про стан капіталу установи за його видами відповідно до бухоблікових даних, що містяться на рахунках класу 5 Плану рахунків № 1203.

При цьому окремо відображають коригування капіталу в результаті подій після дати балансу, тобто подій, що відбулися між датою балансу і датою затвердження ФЗ і впливають на показники ФЗ. Як правило, вони викликані зміною облікової політики чи виправленням помилок, а також можливі інші події, визначені п. 1 розд. Х НС 101 «Подання фінансової звітності»:

  • переоцінка активів після звітної дати, яка свідчить про суттєве завищення їх вартості, визначеної на дату балансу;
  • продаж запасів, що свідчить про необґрунтоване завищення чистої вартості їх реалізації на дату балансу;
  • ухвалення рішення про перерозподіл доходів;
  • ухвалення рішення про списання заборгованості, стягнення якої в судовому порядку є неможливим або недоцільним.

Інформація, що розкривається у Звіті про власний капітал, за рядками 010 «Залишок на початок року» та 190 «Залишок на кінець звітного періоду» має відповідати показникам Балансу в розділі І пасиву за графами 3 і 4.

Примітки до ФЗ Як ви вже встигли впевнитися, форми фінансових звітів глибоко розкривають фінансовий стан та результати діяльності установи за звітний період, однак очевидно, що ця інформація не вичерпна. Для ухвалення зважених рішень користувачами ФЗ розд. ХІ НС 101 «Подання фінансової звітності» регламентує висвітлювати додаткову інформацію у вигляді Приміток до річної фінансової звітності (далі — Примітки).

Форми цього документа поки що не затверджено, але у пп. 7, 8 розд. XI НС 101 «Подання фінансової звітності» детально визначено, яка саме інформація підлягає висвітленню саме у Примітках. Крім того, якщо інформація, що підлягає розкриттю, відповідно до пп. 1–5 розд. XI НС 101 «Подання фінансової звітності» не висвітлена у звітах, то її слід наводити у Примітках.

правила подання фінзвітності: оновлено нацстандарт 101

Любов Крута, 
експерт газети

 

№ 2, 2017  (с. 4)

Архив номеров

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи