Статті

Р

Роздачі рекламних матеріалів та ПДВ: думка від Феміди

Роздачі рекламних матеріалів, як-от каталоги, брошури тощо, завжди були під прицілом фіскального відомства.
Остання судова практика свідчить про лояльність судів до суб’єктів господарювання.
Подивимося, що сказала Феміда.

09 грудня, 2019

 

Суть справи

Одразу зазначимо, що у справі йдеться не просто про безоплатні роздачі, а про розповсюдження рекламних матеріалів. Підприємство здійснило такі, на думку фіскалів, спірні операції:

  • розміщення стійок з планшетами в шинних центрах. За допомогою планшету можна було дізнатися інформацію щодо продукції суб’єкта господарювання;
  • безоплатне розповсюдження рекламної друкованої продукції (ліфлетів) інформаційного характеру та інших рекламних матеріалів.

Податківці угледіли в таких постачаннях підстави для нарахування ПЗ з ПДВ з огляду на мінбазу (пп. 185.1 та 188.1 ПКУ). На той момент мінбазою була звичайна ціна, яку податківці самостійно визначили і донарахували підприємству ПЗ з ПДВ.

Позиція суду

Касаційний адміністративний Верховний Суд у постанові від 15.10.2019 р. у справі № 826/16831/142 підтримав суди попередніх інстанцій і став на бік платника. Які ж аргументи переконали суд?

Аргумент 1. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 р. № 270/96-ВР реклама — інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо особи чи товару. Поширена у рекламній продукції інформація про особу та товар має на меті проінформувати споживачів та сформувати в них інтерес щодо таких особи та товару. Матеріальні носії реклами є виключно засобами розповсюдження інформації про товар, який реалізує продавець. Тому рекламна продукція не може бути використана споживачем інакше, ніж як джерело інформації, а отже, не є активом у розумінні Закону про бухоблік.

Аргумент 2. З огляду на те, що така продукція не є активом, то, відповідно, операції з її розповсюдження не є операціями з безоплатного надання товарів, про які йдеться у п.п. «а» п. 14.1.13 ПКУ, а отже, не є операціями з продажу (реалізації) товарів, про які йдеться у п.п. 14.1.202 ПКУ1. Тому в податківців не було підстав визначати щодо таких операцій базу оподаткування ПДВ на підставі п. 188.1 ПКУ.

Насправді тут коректніше посилатися на норми п.п. 14.1.191 ПКУ щодо визначення операцій постачання товарів, оскільки наведений в п.п. 14.1.202 ПКУ термін «продаж (реалізація) товарів» стосується обліку з податку на прибуток, а не ПДВ.

Думка редакції

Тут можна тільки порадіти позитивній судовій практиці. Проте мусимо зазначити, що поняття «товари» в ПКУ прописано досить широко, тож, найімовірніше, податківці будуть стояти на своєму. У разі використання такого підходу будьте готові боротися.

Також хочемо трохи розкрити поняття «актив». Дійсно, як для розповсюджувача реклами, так і для її споживача існують підстави не визнавати такі матеріали активом, у тому числі в бухобліку. Пояснимо.

Відповідно до Закону про бухоблік активи — це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Звісно, розповсюджуючи листівки, підприємство планує підвищити рівень продажів. Проте навряд воно зможе наочно показати, як рекламні листівки, брошури та каталоги товарів вплинуть на надходження економічних вигід від продажу конкретного товару чи послуги. Крім цього, оцінити вплив розповсюдження рекламних матеріалів на доходи від продажу у відповідному звітному періоді практично неможливо.

Тепер розглянемо детальніше П(С)БО 9 «Запаси». На нашу думку, рекламні матеріали не надто вже вписуються у визначення, наведене в нацстандартах .

ЦИТАТА. «Запаси — активи, які:

  • утримуються для подальшого продажу (розподілу, передачі) за умов звичайної господарської діяльності;
  • перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
  • утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством».

(витяг з п. 4 П(С)БО 9)

Переходимо до отримувача реклами. Носії рекламної інформації не можуть бути використані їх отримувачами у господарській чи будь-якій іншій діяльності, оскільки не несуть споживчої вартості. Це також може бути аргументом на користь того, що рекламні матеріали не відповідають поняттю «товари», наведеному в п.п. 14.1.244 ПКУ.

ДО ВІДОМА. У постанові ВАСУ від 08.04.2015 р. № К/9991/11996/12 суд також дійшов висновку, що розповсюдження рекламних матеріалів фактично є передачею їх іншим особам для власних потреб самого платника, що здійснюється для цілей його основної оподатковуваної діяльності, отже, такі дії не можуть кваліфікуватися як реалізація товару, тож підстави для донарахування ПЗ з ПДВ відсутні.

Отже, розповсюдження рекламної інформації не можна розглядати як окрему операцію з постачання. Відповідно, претензії контролерів у цьому випадку безпідставні.

Риторика фіскалів

На цьому тлі також доцільно подивитися, як змінювалася думка податківців із плином часу. Цікаво, що ще у «докодексні» часи вони і самі були прихильниками лояльного підходу. Так, у листах ДПАУ від 03.06.2002 р. № 3428/6/15-1215-26 та від 13.06.2006 р. № 6421/6/16-1515-26 фіскали зазначали, що розповсюдження матеріального носія реклами, який містить в собі інформацію про діяльність підприємства та який не можна використати ні в господарській діяльності, ні якось інакше, крім застосування його як носія (джерела) інформації (наприклад, прайс-листи, рекламні проспекти, брошури, каталоги, буклети тощо), за своєю сутністю не підпадає під поняття поставки товарів (робіт, послуг).

З того часу поняття «товари» та «поставка товарів» не надто змінилися, а отже, можна було б говорити, що ці листи актуальні і на сьогодні.

Проте фіскальне відомство знамените тим, що змінює думку частіше, ніж змінюється погода навесні. Вже в ІПК ДФСУ від 03.11.2017 р. № 2510/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 22.03.2018 р. № 1162/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці заявляють, що операції з роздачі рекламних матеріалів є об’єктом оподаткування ПДВ.

Проте контролери називають і умови, коли нарахування ПЗ за п. 188.1 ПКУ можна уникнути. Так, об’єкт оподаткування ПДВ відсутній у разі здійснення операцій з безоплатного розповсюдження рекламних матеріалів (товарів/послуг) виключно у разі включення вартості придбання таких матеріалів до складу вартості продажу готової продукції (товарів/послуг), яка підлягає оподаткуванню.

Аналогічна думка міститься і в консультації в категорії 101.06 ЗІР. Щоправда, податківці не уточнюють, як саме слід включати безоплатні роздачі до складу вартості іншої продукції, що підлягає оподаткуванню. Зазвичай такі операції відображаються за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут», тож про собівартість продукції точно не йдеться.

Лише в ІПК ДФСУ від 23.05.2019 р. № 2343/6/99-99-15-03-02-15/ІПК фіскали відгорнули завісу таємниці. Тут контролери конкретизували, що мають на увазі включення до продажної вартості товару. Підтвердженням цьому може бути, наприклад, калькуляція вартості товарів/готової продукції/послуг або інший визначений обліковою політикою платника податку документ, який встановлює ціни продажу придбаних, ввезених чи самостійно виготовлених товарів та враховує у складі таких цін вартість безоплатно розданих/наданих з рекламною метою товарів/послуг.

Отже, у підприємства має бути документальне підтвердження того, що націнка на товари/послуги, зокрема, включає в себе і витрати на рекламні роздачі. Проте все одно відкритим лишається питання щодо того, які розрахунки та формулювання в документах переконають податківців, що ціна дійсно покриває вартість рекламних роздач.

Анна Хомюк, головний редактор

Календар бухгал­тера
Завтра

Транспортний податок за ІV квартал 2019 року

Податок на нерухоме майно за ІV квартал 2019 року

30.01.20

Авансовий внесок з туристичного збору за січень 2020 року (платниками, які сплачують туристичний збі

ПДВ за грудень 2019 року (платниками, у яких податковий період дорівнює календарному місяцю)

Акцизний податок за грудень 2019 року

Плату за землю за грудень 2019 року

Рентну плату за грудень 2019 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку