Статті

З

Зміна критерію основних засобів: що робити?

Знаємо, що нещодавно до Податкового кодексу було внесено зміни, відповідно до яких підвищено критерій для віднесення активів до основних засобів з 6 000 грн до 20 000 грн. Підкажіть, будь ласка, чи є ця норма обов’язковою для КНП. Чи слід тепер внести зміни до облікової політики?

(Консультація ДПС в категорії 101.04 ЗІР)

11 червня, 2020
Тема:

Статтю взято з газети "Медична бухгалтерія" № 12/2020

Влада Карпова, к. е. н., консультант

Новий критерій Дійсно, з 23.05.2020 р. Законом № 4661 змінено норми п.п. 14.1.138 ПКУ2. За новими правилами до основних засобів належать матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20 000 гривень (раніше було 6 000 грн), невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), які платник податку призначає для використання у своїй господарській діяльності, вартість яких перевищує 20 000 гривень (раніше було 6 000 грн) і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких із дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 466-IX.

Тобто критерій розмежування необоротних активів на основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) для цілей податкового обліку з 23.05.2020 р. збільшився. Вочевидь, цю нову «планку» необхідно застосовувати щодо тих необоротних активів, які було введено в експлуатацію з 23.05.2020 р.

Перекласифікацію старих необоротних активів, які придбано до 23.05.2020 р., робити не треба. Пов’язано це з тим, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції3). Тобто ті необоротні активи, які були правомірно класифіковані як основні засоби за правилами, що діяли до 23.05.2020 р., продовжують вважатися ними. До речі, раніше в аналогічній ситуації це підтверджували й податківці (лист ДФСУ від 10.11.2015 р. № 23971/6/99-99-19-02-02-154).

У 2015 році критерій розмежування з п.п. 14.1.138 ПКУ було піднято з 2 500 грн до 6 000 грн.
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР.

Коли це важливо? Що ж КНП робити в цій ситуації? Відразу заспокоїмо, що саме для КНП обов’язкових правил збільшення критерію розмежування необоротних активів не передбачено. Ці зміни стосуються тільки «високодохідних» платників податку на прибуток, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень (п.п. 134.1.1 ПКУ). Ці особи проводять коригування фінансового результату, передбачені ст. 138 ПКУ.

Неприбуткові підприємства, до яких належать і КНП, не є платниками податку на прибуток (п. 133.4 ПКУ). Тому на КНП вказані правила класифікації основних засобів у податковому обліку не поширюються.

ПДВ Але! Є певні точки перетину в обліку з ПДВ. А саме тим КНП, які є платниками ПДВ, слід врахувати, що в п. 189.9 ПКУ передбачено особливий порядок нарахування ПДВ за операціями ліквідації основних засобів. Так, згідно із зазначеною нормою, якщо ліквідують основні виробничі або невиробничі засоби за самостійним рішенням платника податку, таку ліквідацію для цілей оподаткування розглядають як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче від балансової вартості на момент ліквідації.

Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли ліквідують основні виробничі або невиробничі засоби у зв’язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, а також коли таку ліквідацію здійснюють без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства, або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів в інший спосіб, внаслідок чого їх не можна використовувати за первісним призначенням.

Податківці, застосовуючи цю норму, орієнтуються саме на податкові критерії віднесення необоротних активів до основних засобів, які наведені в п.п. 14.1.138 ПКУ (див., наприклад, із цього приводу ІПК ДФСУ від 13.11.2018 р. № 4812/С/99-99-15-03-02-14/ІПК). Причому на МНМА контролери не поширюють особливі правила для ліквідації, передбачені в п. 189.9 ПКУ (консультація в категорії 101.04 ЗІР).

Тому, якщо КНП — платник ПДВ планує згодом ліквідувати основні засоби, які було введено в експлуатацію з 23.05.2020 р., для уникнення непорозумінь із податківцями краще підняти критерій розмежування основних засобів та МНМА до 20 000 грн.

В інших випадках КНП може нічого не робити й залишити в бухгалтерському обліку стару «планку» віднесення необоротних активів до МНМА. До речі, така «планка» не обов’язково має дорівнювати 6 000 грн: у бухобліку це питання КНП вирішує на власний розсуд (п. 5.2 П(С)БО 7 «Основні засоби»5п. 2.6 Методрекомендацій № 6356).

Методичні рекомендації щодо облікової політики підприємства, затверджені наказом МФУ від 27.06.2013 р. № 635.
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом МФУ від 27.04.2000 р. № 92.

ДО ВІДОМА. З позиції бухгалтерського обліку іноді є сенс підвищити «планку» та відносити до МНМА більшу кількість необоротних активів. Адже стосовно МНМА діють особливі, послаблені норми обліку. Зокрема, МНМА можна відразу списати на витрати, якщо встановити в Положенні про облікову політику підприємства амортизацію в розмірі 100 % під час введення в експлуатацію (п. 27 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Як внести зміни? Якщо ви ухвалили рішення підвищити «планку» віднесення необоротних активів до МНМА, до Положення про облікову політику необхідно внести відповідні зміни. Тобто вказати, що з ____ вартісні ознаки предметів, які входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів, становлять 20 000 грн.

На яку дату це зробити? На ту дату, коли ви ухвалите відповідне рішення щодо підвищення критерію, після 23.05.2020 р. І тут звертаємо вашу увагу на два моменти.

По-перше, такі зміни будуть вважатися зміною облікової оцінки, а не зміною облікової політики (п. 2.6 Методрекомендацій № 635лист МФУ від 14.05.2012 р. № 31-08410-07-25/12004). Отже, жодних коригувань за минулі періоди в бухгалтерському обліку проводити не потрібно. Просто на ті об’єкти, які ви будете вводити в експлуатацію після дати встановлення нових критеріїв, буде поширюватися вже нова «планка».

По-друге, зміни в облікову політику підприємства можна вносити на будь-яку дату, у тому числі і в середині року, що свого часу підтвердив і Мінфін у листі від 14.08.2016 р. № 31-11410-07-10/23534.

ВИСНОВОК. Ухвалення рішення щодо підвищення критерію розмежування необоротних активів на основні засоби та МНМА — за вами. Навіть якщо ви нічого не зробите, жодних проблем у вас не буде. Але з позиції уніфікації даних бухгалтерського та податкового обліку КНП — платникам ПДВ є сенс усе ж таки «планку» підвищити.

Календар бухгал­тера
Завтра

Податкова декларація з ПДВ за серпень 2020 року

Декларація з акцизного податку за серпень 2020 року

Звіт з ЄСВ за формою № Д4 за серпень 2020 року

Податкова декларація з плати за землю

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку