Статті

Н

Нова інструкція з «допорогових» закупівель: технічний документ для замовників та учасників

ДП «Прозорро» наказом № 10 затвердило новий технічний регламент, який визначає механізм здійснення так званих «допорогових» закупівель в електронній системі закупівель (ЕСЗ). Скажемо одразу, що кардинальних змін у цьому питанні не відбулося, але є про що поговорити. Це й стало приводом для написання цієї статті.

Cтаттю взято з газети  "Бухгалтерія: бюджет"№13
 
Людмила Линник, юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»
Любов Крута, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Кого стосується?

Отже, 19.03.2019 р. ДП «Прозорро» затвердило Інструкцію № 10, а вже наступного дня (20.03.2019 р.) наказом № 11 внесло до неї незначні корективи. Та суть одна: відтепер так звані «допорогові» закупівлі здійснюються за новою Інструкцією № 10. Її текст з урахуванням змін наведено у попередній статті цього номера. Колишній Порядок № 35 з 19.03.2019 р. втратив чинність.

Хто повинен застосовувати норми Інструкції № 10?

Нагадаємо, що при закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких:

  • дорівнює або перевищує 200 тис. грн для товарів і послуг та 1,5 млн грн для робіт, бюджетні установи застосовують виключно процедури, визначені Законом про публічні закупівлі, та виключно в ЕСЗ;
  • є меншою від граничних сум (менше 200 тис. грн та 1,5 млн грн відповідно), замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених Законом про публічні закупівлі, та можуть використовувати ЕСЗ з метою відбору постачальника чи виконавця. Це передбачено абз. 2–3 ч. 1 ст. 2 Закону про публічні закупівлі.

Отже, коли очікувана вартість предмета закупівлі менше від граничної, то замовники самостійно обирають, яким чином здійснювати таку закупівлю — із застосуванням ЕСЗ чи ні. На це звертало увагу Мінекономрозвитку в листі від 30.09.2016 р. № 3302-06/31462-06 (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 41/2016, с. 9). Але на місцях це питання, як правило, погоджують з головним розпорядником коштів.

Крім того, зареєструватись в ЕСЗ установі доведеться, якщо вона здійснює протягом року хоча б одну закупівлю вартістю 50 тис. грн і більше. Адже для таких закупівель абз. 5 ч. 1 ст. 2 Закону про публічні закупівлі передбачає обов’язкове оприлюднення в ЕСЗ Звіту про укладений договір незалежно від того, у який спосіб договір було укладено.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відповідальності для замовників, які здійснюють «допорогові» закупівлі без застосування ЕСЗ, законодавством не передбачено.

Якщо ж замовник вирішив здійснювати закупівлі, вартість яких є меншою за граничні, у ЕСЗ, то він повинен дотримуватися технічних регламентів, визначених цією системою. Раніше це був Порядок № 35, а відтепер — нова Інструкція № 10.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Як і раніше, ЕСЗ не дозволяє проводити закупівлі, очікувана вартість яких менша за 3 тис. грн. Тож якщо предмет закупівлі визначений за всіма правилами у сфері публічних закупівель і його річна сума менша за 3 тис. грн, договір укладається без застосування системи «Prozorro».

Нова Інструкція № 10: загальні зміни

Вище ми зазначали, що Інструкція № 10 фактично не змінює процедури проведення закупівель. Але все ж таки новації є. Перш за все зупинимося на технічних правках.

1. Як відомо, Закон про публічні закупівлі не містить такого терміна, як «допорогова закупівля». Тож в Інструкції № 10 ДП «Прозорро» вже не використовує його, а вказує просто — «закупівля».

2. В Інструкції № 10 ДП «Прозорро» не стало наводити принципи здійснення закупівель, яких повинні дотримуватися замовники (як це було в Порядку № 35). Це цілком логічно, адже абз. 2–3 ч. 1 ст. 2 Закону про публічні закупівлі передбачено, що замовники при здійсненні закупівель, вартість яких є меншою від граничних, повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель. Останні наведено в ч. 1 ст. 3 Закону про публічні закупівлі, отже, дублювати їх в Інструкції № 10 недоцільно.

3. Оскільки питання функціонування ЕСЗ визначає насамперед Порядок № 166, то прописувати відносини між користувачами, операторами та адміністраторами системи, їхні права та обов’язки, в окремому регламенті недоцільно. Тож Інструкція № 10 (на відміну від Порядку № 35) такі питання не регулює.

4. Пунктом 5 розд. І Інструкції № 10 передбачено, що всі документи й відомості, пов’язані з проведенням закупівлі, у тому числі з поданням пропозицій, подаються виключно в електронному вигляді. Отже, відтепер вимагати копії документів у паперовому вигляді, як це дозволялося п. 1.8 Порядку № 35, замовники більше не можуть.

ВАЖЛИВО! Відтепер усі документи подаються виключно в електронному вигляді.

А от вимоги щодо мови не змінилися. Вони визначені п. 4 розд. І Інструкції № 10 та полягають у такому. Інформація розміщується українською мовою. Винятки: випадки, коли використання букв і символів української мови призводить до її спотворення (зокрема, але не виключно, адреси мережі Інтернет, адреси електронної пошти, торговельні марки (знаки для товарів та послуг), загальноприйняті міжнародні терміни). Використання латинських та інших символів при написанні українських слів не допускається.

Інформація може бути додатково розміщена англійською мовою за наявності відповідних функціональних можливостей обраного майданчика. При цьому інформація, розміщена українською мовою, є автентичною. А отже, переклад англійською має бути максимально точним, аби не сказати дослівним.

5. Більш чітко визначені етапи закупівель. Відповідно до п. 1 розд. ІІ Інструкції № 10 закупівля в ЕСЗ передбачає такі етапи:

1) оголошення про проведення закупівлі;

2) період уточнення інформації, зазначеної в оголошенні;

3) подання пропозицій учасниками;

4) електронний аукціон;

5) розгляд пропозицій;

6) визначення переможця та завершення процедури.

Тож відтепер немає такого етапу, як кваліфікація учасника.

Етапи закупівлі: стисло про головне

Етап I Оголошення про проведення закупівлі.

На цьому етапі замовник розміщує оголошення про закупівлю, увійшовши до особистого кабінету на електронному майданчику, та оприлюднює інформацію про закупівлю з дотриманням вимог п. 2 розд. ІІ Інструкції № 10 (зверніть увагу на нову інформацію — валюта договору).

Для цього слід заповнити всі обов’язкові поля у формі та прикріпити всі необхідні документи в одному з визначених п. 7 розд. ІІ Інструкції № 10 форматі (проект договору, технічні вимоги до товару, кваліфікаційні критерії тощо).

Щодо інформації про очікувану вартість закупівлі , то у п. 2 розд. ІІ Інструкції № 10 міститься вимога про необхідність ставити в оголошенні відмітку: сума з ПДВ чи ні. Зауважимо, що хоча в Порядку № 35 аналогічна вимога й не була прописана, проте сама система містила поле для проставляння такої відмітки, і без його заповнення не пропускала далі. Тож не можна говорити, що це новація Інструкції № 10. Але пропонуємо ще раз розібратися з ПДВ-питанням в оголошенні про закупівлю.

Так, на нашу думку, у загальному випадку замовнику безпечніше ставити відмітку, що сума з ПДВ. Отже, учасники будуть розуміти, що вказана сума є максимальним обсягом фінансування, який замовник може виділити на придбання, й додаткових коштів на сплату ПДВ виділяти не буде.

А що буде, якщо поставити позначку «без ПДВ»? Може виникнути непорозуміння за підсумками аукціону, коли його виграє платник ПДВ. Адже він «зверху» накрутить суму ПДВ, і високою є ймовірність того, що сума в договорі з ПДВ перевищить суму, вказану в оголошенні. Це, у свою чергу, може спричинити проблеми з реєстрацією договору в Казначействі та запитання від контролерів закупівель. Тоді доведеться відхиляти пропозицію та проводити аукціон знову. Тож вважаємо, що позначку «без ПДВ» безпечно ставити тільки на поставки, що не оподатковуються або звільняються від ПДВ.

У проекті договору, що додається до оголошення, у розділі «Ціна договору» можна для таких випадків передбачити варіацію «ціна договору становить ______ грн з ПДВ/без ПДВ», щоб потім обрати потрібний варіант з урахуванням статусу переможця, визначеного системою.

Тепер кілька слів для бюджетних установ, які виступають у ролі учасників. Якщо ви бачите в оголошенні очікувану ціну з ПДВ, а самі є неплатниками ПДВ, ви все одно можете брати участь в аукціоні. Принаймні заборони щодо цього ми не бачимо. Суму, вказану в оголошенні, сприймайте як максимальну ціну, яку замовник готовий заплатити, і відштовхуйтесь від неї у своїх пропозиціях ціни.

У договорі, який укладають замовник і переможець за результатами аукціону, ПДВ-ознака може відрізнятися від заявленої в оголошенні. Наприклад: замовник, щоб себе убезпечити, ставив в оголошенні ціну з ПДВ, а виграв аукціон неплатник, який не буде «накручувати зверху» податок. Відповідно, у договорі потрібно зазначити ціну, визначену під час аукціону, і поставити відмітку «без ПДВ».

Етап II Уточнення інформації. На цьому етапі замовник має можливість змінювати інформацію про закупівлю, додавати/змінювати документи. Цей етап триває:

  • не менше 1 робочого дня для закупівель вартістю від 3 до 50 тис. грн;
  • не менше 3 робочих днів для закупівель понад 50 тис. грн.

Історія внесення змін зберігається в системі й доступна для перегляду всіма користувачами (п. 4 розд. ІІ Інструкції № 10).

На етапі уточнень користувачі через ЕСЗ мають можливість звертатися до замовника за роз’ясненням щодо інформації, розміщеної в оголошенні про закупівлю, і щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У чинній редакції Інструкції № 10 уточнюється строк подання вимоги учасником до замовника у разі виявлення порушень, а саме: протягом 2 робочих днів з моменту оголошення (п. 12 розд. ІІ Інструкції № 10). А в попередній редакції (до внесення змін наказом № 11) цей строк передбачався без вказівки щодо моменту оголошення.

Звернення за роз’ясненням та вимога подаються виключно у вигляді тексту без можливості приєднання додаткових файлів (абз. 2 п. 4 розд. ІІ Інструкції № 10).

Етап III Подання пропозицій учасниками. Учасники подають пропозиції, які залишаються конфіденційними до закінчення етапу електронного аукціону, шляхом заповнення електронної форми з додаванням електронних документів. Період подання пропозицій учасниками визначається замовником в оголошенні про закупівлю та має становити:

  • не менше 1 робочого дня, якщо очікувана вартість закупівлі становить від 3 до 50 тис. грн;
  • не менше 2 робочих днів для закупівель, вартість яких перевищує 50 тис. грн.

ДО ВІДОМА. Спершу для отримання пропозицій учасників для закупівель на суму понад 50 тис. грн передбачався строк не менше 3 робочих днів. Але наказ № 11 скасував зміни строків отримання пропозицій для закупівель вартістю від 50 тис. грн і зменшив до 2 робочих днів, у такий спосіб залишаючи час на отримання пропозицій на рівні вимог, що існували в Порядку № 35.

Кожен учасник має можливість подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про закупівлю частини предмета закупівлі (лота). Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, ЕСЗ не приймаються (абз. 2 п. 5 розд. ІІ Інструкції № 10).

Протягом строку подання пропозицій учасники мають право вносити зміни до своїх пропозицій, історія яких також зберігається в системі.

Якщо ж на етапі подання пропозицій не було подано жодної пропозиції, то закупівля автоматично вважається такою, що не відбулася.

Етап IV Електронний аукціон. Дата й час аукціону призначаються ЕСЗ автоматично (абз. 1 п. 8 розд. ІІ Інструкції № 10).

Перед початком цього етапу автоматично відкривається інформація про ціни пропозицій учасників.

Якщо пропозицій більше ніж одна, то активується модуль «Аукціон», хід якого всі користувачі можуть спостерігати онлайн.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо пропозицію подав лише один учасник, закупівлі не відміняються. ЕСЗ автоматично переходить на етап розгляду пропозицій учасників.

Аукціон складається з 3 раундів. Протягом аукціону учасники можуть зменшувати вартість своєї цінової пропозиції в кожному раунді не менш ніж на крок, який було вказано в оголошенні (відносно своєї попередньої ставки), або залишати вартість своєї пропозиції незмінною.

Замовник самостійно встановлює крок, який зазначається в гривнях, розраховується як відсоткове відношення до очікуваної вартості закупівлі та має перебувати в діапазоні від 0,5 до 3 % від очікуваної вартості закупівлі з перерахунком у грошових одиницях. Окрім того, замовник може застосувати інші нецінові критерії оцінки, питома вага яких сумарно не може перевищувати 30 %.

Етап V Розгляд пропозицій. Після завершення аукціону в ЕСЗ автоматично розкривається вся інформація, зазначена в пропозиціях учасників, та формується перелік учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни/приведеної ціни (абз. 1 п. 11 розд. ІІ Інструкції № 10).

Документи замовника з інформацією щодо переможця закупівлі та/або відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції завантажуються ним у ЕСЗ окремими файлами.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція учасника, у разі відхилення попередньої найбільш економічно вигідної пропозиції учасника, визначається ЕСЗ автоматично. При цьому замовник повторно виконує в ЕСЗ дії щодо визначення переможця закупівлі.

Етап VІ Визначення переможця та завершення закупівлі. В ЕСЗ публікується інформація про намір укласти договір з переможцем закупівлі шляхом завантаження окремого файлу та формується інформація про переможця закупівлі (назва переможця закупівлі, ціна його остаточної пропозиції, документи щодо пропозиції).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Як і раніше, замовник протягом 30 днів після закінчення строку подання пропозицій завершує закупівлю в ЕСЗ шляхом підписання договору про закупівлю або її відміни (абз. 2 п. 13 розд. ІІ Інструкції № 10).

Договір з переможцем завантажується замовником в ЕСЗ протягом 2 робочих днів з дня його укладання. Доступ до такого документа вільний для всіх користувачів.

У разі якщо сума договору дорівнює чи перевищує 50 тис. грн, крім завантаження договору, замовник також оприлюднює в ЕСЗ Звіт про укладений договір (далі — Звіт) протягом 1 дня з моменту його укладення (абз. 11 ч. 1 ст. 10 Закону про публічні закупівлі). По суті виходить, що в закупівлях на суму понад 50 тис. грн і договір варто завантажити протягом одного дня, оскільки протягом цього строку вже потрібно розмістити звіт про його укладання. Втім, прямо цього жодним документом не передбачено.

ЕСЗ автоматично визнає закупівлю такою, що не відбулася, у двох випадках:

  • якщо у строк подання пропозицій в системі не зареєстровано жодної заявки;
  • якщо замовник відхилив усі подані пропозиції.

Замовник може відмінити процедуру самостійно, заповнивши відповідні поля в системі та зазначивши причини відміни із завантаженням окремого файлу з відповідною інформацією.

Згідно зі ст. 164 14 КпАП за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства передбачено адміністративну відповідальність, а саме: накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від 11900,00 до 17000,00 грн.

Отже, якщо договір чи Звіт не оприлюднено або оприлюднено із запізненням, це може бути розцінено як порушення встановленого законом порядку оприлюднення інформації про закупівлю.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КпАП протоколи про правопорушення за ст. 164 14 КпАП мають право складати уповноважені на те посадові особи органів державного фінансового контролю та Рахункової палати. А отже, порушення має бути виявлене цими органами під час заходів контролю. Зазначимо, що адміністративне стягнення може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення (ст. 38 КпАП).

 

Використані документи

КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Закон про публічні закупівлі — Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Порядок № 35 — Порядок здійснення допорогових закупівель, затверджений наказом ДП «Зовнішторгвидав України» від 13.04.2016 р. № 35 (втратив чинність).

Порядок № 166 — Порядок функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, затверджений постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 166.

Наказ № 10 — наказ ДП «Прозорро» «Про затвердження Інструкції про порядок використання електронної системи закупівель, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» від 19.03.2019 р. № 10.

Наказ № 11 — наказ ДП «Прозорро» «Про внесення змін до Інструкції про порядок використання електронної системи закупівель, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» від 20.03.2019 р. № 11.

Календар бухгал­тера
20.06.19

Податкова декларація з ПДВ за травень 2019 року платниками, у яких податковий період дорівнює календ

Декларація з акцизного податку за травень 2019 року

Звіт з ЄСВ за формою № Д4 за травень 2019 року

Податкова декларація з плати за землю за травень 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку