Статті

М

Майстер-клас від Держпраці: як не розорити бізнес через порушення законодавства про працю

Уже четвертий рік як запроваджено значні штрафи для порушників законодавства про працю — у ст. 265 КЗпП з 2015 року «оселилися» штрафи у прив’язці до МЗП, які стартують від 1 МЗП за порушення, а максимальний розмір становить 100 МЗП. З 2017 року штрафи виросли майже вдвічі у зв’язку із збільшенням МЗП. Проте, як свідчить інформація про накладення штрафів Держпраці, наших роботодавців це не лякає! Як і раніше, працівників офіційно не працевлаштовують, продовжують платити зарплату «в конверті» тощо. І тільки коли штрафують (наприклад, за неоформлення працівників — 30 МЗП за кожного працівника), починають обурюватися, що штрафи непідйомні, що це розорить бізнес, що потрібні інші методи, аніж «відрубувати голову бізнесу»…

Цього року Держпраці активізувалася в частині контролю за дотриманням норм трудового законодавства. Тому сьогодні ми проаналізуємо для вас найгучнішу інформацію про накладені штрафи. Зверніть увагу, що Держпраці щедро ділиться інформацією про виявлених порушників та застосовані санкції на своєму сайті (http://dsp.gov.ua). Не стоять осторонь і територіальні органи Держпраці в областях, активно розміщуючи інформацію на свої сайтах.

Сподіваємося, цей матеріал змусить багатьох роботодавців замислитися та навести лад у питанні дотримання законодавства про працю.

 

Неоформлені працівники (штраф 30 МЗП за кожного працівника)

Головною метою внесення з 2015 року штрафів до ст. 265 КЗпП були насамперед подолання незадекларованої праці та боротьба із зарплатою «в конвертах». На сьогодні Держпраці вважає одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності саме запобігання використанню незадекларованої праці. Оскільки це, на думку Держпраці, справляє як значний негативний вплив на розвиток економіки країни, життєвий рівень людей, так і дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників. З іншого боку, і роботодавець також ризикує натрапити на аферистів, внаслідок чого понести фінансові втрати.

Держпраці вказує1, що незадекларована праця в Україні найчастіше проявляється у таких формах:

Див. розділ новин від 05.04.2018 р.
 • наймана праця без оформлення трудових відносин;
 • приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та зарплати;
 • маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

Наразі Держпраці найчастіше накладає штрафи за неоформлення на роботу працівників.

ШТРАФ за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) — 30 МЗП за кожного працівника (у 2018 році — 111690,00 грн).

Наведемо декілька прикладів накладених штрафів:

Приклад 1. Миколаївська область: у підприємця, діяльність якого пов’язана з виготовленням хлібобулочних виробів, виявлено, що 6 працівників (серед яких один іноземець) допущені до роботи без укладання трудових договорів. Накладено штраф — 576000,00 грн (штраф накладено у 2017 році: 6 осіб × 96000,00 30 МЗП × 3200,00 грн).

При цьому визнано безпідставними пояснення, що працівники самостійно відмовилися від працевлаштування, а залучений працівник заміняв основного працівника лише 1 день.

Висновок 1. Не спрацює як аргумент прохання працівника не оформляти його на роботу.

Висновок 2. Працевлаштовувати працівника потрібно і на 1 день.

ПОРАДА. Щоб уникнути штрафів, не йдіть назустріч працівникам, які не бажають офіційно працевлаштовуватися, оскільки:

 • отримують субсидію і не хочуть її втрачати повністю чи частково;
 • не хочуть сплачувати аліменти або інші відрахування за виконавчими документами;
 • зареєстровані у Центрі зайнятості як безробітні й отримують допомогу по безробіттю.

Приклад 2. Хмельницька область: на підприємство з пошиття одягу накладено у 2018 році штраф у розмірі 781830,00 грн за використання праці 7 офіційно не оформлених працівників (111690,00 × 7 осіб).

Постанову винесено на підставі акта документальної позапланової перевірки Головного управління ДФС у Хмельницькій області. Неоформлених виявили фіскали під час перевірки. Працівники при цьому надали письмові пояснення про те, що вони працювали згідно з графіком роботи з 8:30 до 17:30; заробітну плату отримували від директора підприємства. Документів щодо офіційного працевлаштування на працівників адміністрація не пред’явила: заяви працівників, накази по підприємству, журнал реєстрації наказів (прийняття, переведення, звільнення), трудові договори, журнал обліку трудових книжок, штатний розпис, відомості нарахування зарплати, табелі обліку використання робочого часу працівників, розрахунково-платіжні відомості з виплати зарплати зазначеним працівникам.

Висновок. Фіскали теж можуть виявляти неоформлених працівників і для накладення штрафу за ст. 265 КЗпП інформувати про це Держпраці.

Приклад 3. Полтавська область: в ході інспекційного відвідування будівельної компанії, що займається покрівельними та утеплювальними роботами, виявлено 34 працівники, які виконували свої обов’язки на підприємстві без належного оформлення трудових відносин.

Усі ми з вами наймані працівники і маємо пам’ятати, що неоформлені працівники (якщо керівництво чи власник вирішить) можуть залишитися без:

 • відпустки: взагалі не надаватимуть; дні надаватимуть частково; надаватимуть безоплатно або з частковою оплатою;
 • оплати днів хвороби. Втім, якщо хвороба триває більше 5 к. дн., то оплату за такі дні для працевлаштованих здійснює ФСС за свої кошти. А якщо ще й уся зарплата «біла», то роботодавець ані копійки не витратить за дні, починаючи з 6-го дня хвороби;
 • оплати днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (126 к.дн). Але ж за законодавством усі дні такої відпустки оплачує ФСС. Тож якби працівниця була працевлаштована офіційно + вся зарплата була «біла», то весь декретний лікарняний був би оплачений за рахунок ФСС (роботодавець не витратив би ані копійчини на допомогу);
 • нормального розміру пенсії по інвалідності: якщо працівнику встановлять інвалідність, то для працевлаштованих із «білою» зарплатою сума пенсії більша, аніж для безробітних.

ЦЕ ЦІКАВО. Громадяни також мають змогу повідомити про використання роботодавцем праці неоформлених працівників на офіційному сайті Держпраці (http://dsp.gov.ua) у розділі «Повідомити про незадекларовану працю». Така інформація відповідно до п. 5 Порядку № 2952 може стати приводом для інспекційного відвідування.

Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295.

Не допустили до перевірки щодо неоформлених працівників (штраф 100 МЗП)

З 2017 року з’явилися два нові штрафи за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю та створення перешкод у її проведенні (абз. 6 і 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП)3:

Докладніше про це читайте у «ЗКС», № 14/2017, с. 7.
 • штраф у розмірі 3 МЗП (у 2018 році — 11169,00 грн) за недопущення до перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні (абз. 6);
 • штраф у розмірі 100 МЗП (у 2018 році — 372300,00 грн) за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю для виявлення неоформлених трудових відносин, оформлення працівника на фіктивний неповний робочий час, виплату зарплати «в конвертах» без сплати ЕСВ, ПДФО та ВЗ (порушення, що вказано в абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП) (абз. 7).

ШТРАФ за недопущення до проведення перевірки з питань виявлення неоформлених працівників — 100 МЗП (у 2018 році — 372300,00 грн).

Приклад. Житомирська область: за результатами проведення районною робочою групою з питань легалізації праці рейду-обстеження на підприємствах Малинського району до Управління Держпраці надійшла довідка Малинської РДА, в якій зазначалося, що під час обстеження пилорами ФОП разом з підприємцем було виявлено працівника без оформлення трудових відносин. Керівництвом Управління Держпраці у Житомирській області було прийнято рішення про проведення інспекційного відвідування суб’єкта господарювання. Коли прийшов інспектор праці підприємець категорично відмовився допустити інспектора праці до перевірки документів, які б підтверджували або спростовували факт роботи у нього найманого працівника. В результаті винесено постанову про накладення на ФОП штрафу в сумі 372300,00 грн (100 × 3723,00).

Договір ЦПХ замість трудового (штраф 30 МЗП за кожного працівника)

Як показує практика інспекційних відвідувань за 2017-2018 роки, наразі інспектори праці активно взялись за перекваліфікацію договорів ЦПХ у трудові договори. Фактично під час контрольного заходу інспектори праці шукають у договорах ЦПХ ознаки трудового договору → визнають такі відносини неоформленими трудовими відносинами → виносять штраф як за неоформлення трудових відносин.

ШТРАФ за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) — 30 МЗП за кожного працівника (у 2018 році — 111690,00 грн).

Приклади накладених штрафів:

Приклад 1. На Вінниччині на сільськогосподарському підприємстві виявлено 18 неоформлених працівників. Підставою для інспекційного відвідування стала інформація, надана ПФУ4. При цьому підприємство застосовувало договори ЦПХ, коли трудові відносини мали ознаки трудового договору. Загальний розмір штрафу — 2010420,00 грн (30 МЗП (111690,00 грн) за кожного з 18 неоформлених працівників).

ПФУ інформує Держпраці про відомості з форми № Д4, що можуть свідчити про порушення трудового законодавства, відповідно до Порядку обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, затвердженого постановою правління ПФУ від 29.05.2017 р. № 11-1. Див. «ЗКС», № 16/2017, с. 5.

Приклад 2. Житомирська область: на підставі інформації, наданої ПФУ, інспектори праці Управління Держпраці у Житомирській області провели інспекційне відвідування підприємства у м. Житомирі, основним видом діяльності якого є оптова торгівля косметичними товарами. Під час інспекційного заходу встановлено, що штатна чисельність підприємства складається з однієї людини — директора, а всі інші роботи виконуються за договорами ЦПХ. Проте, проаналізувавши надані договори, первинні бухгалтерські документи, фахівці Управління Держпраці встановили підміну трудових відносин цивільно-правовими, що перешкоджає реалізації працівниками права на працю, соціальний захист, відпочинок, оплачувану відпустку та здорові і безпечні умови праці.

За результатами інспекційного відвідування винесено припис щодо усунення виявлених порушень та накладено штраф у сумі 335070,00 грн (30 МЗП (111690,00 грн) за кожного з 3 неоформлених працівників). Звільняюча норма п. 28 Порядку № 295 для штрафу за використання праці неоформлених працівників не працює.

ПОРАДА. Не підміняйте трудові договори договорами ЦПХ. Ми попереджали на сторінках нашої газети про можливі наслідки та наводили ознаки договорів, що можуть спонукати інспекторів праці перекваліфікувати ці відносини з цивільно-правових у трудові. Детальніше у «ЗКС», № 17/2017, с. 18, 38, 46.

Інші питання на контролі

Також на контролі Держпраці дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (за порушення — штраф 10 МЗП за кожного працівника) та порушення строку виплати зарплати.

На сайті Держпраці є окремий інформаційний розділ «Погашення заборгованості із заробітної плати», в якому по регіонах розміщено реєстр боржників із зарплати. Інспектори праці досить активно інспектують боржників та на сайті звітують про суми погашених боргів.

Разом з Держпраці до боротьби із затримками виплати зарплати з квітня 2018 року долучився Мін’юст. Надихнувшись успіхами зі стягнення боргів з аліментів, Мі’нюст запустив новий напрямок роботи — створив оперативні штаби у регіонах зі стягнення невиплаченої зарплати. Зокрема, створено регіональні штаби та мобільні групи для стягнення заборгованості із зарплати, розроблено технологічну картку для державних виконавців щодо роботи з боржниками, які перебувають у процедурі банкрутства, створено антирейтинги підприємств-боржників у всіх регіонах України, забезпечено постійну взаємодію з органами ДФС, Держпраці, Нацполіцією та органами місцевої влади.

Як підсумок

Штрафи за порушення норм законодавства з праці значні і можуть повністю зруйнувати бізнес, який ви будували роками. Тож радимо ще раз звернутися до норм КЗпП та законів, що регламентують трудові відносини. Перевірте, чи все у вас у порядку.

Якщо недотримання трудових норм виходить від керівництва — покажіть їм цей матеріал. Можливо, розміри штрафів + фактично винесені Держпраці рішення щодо їх накладення розбудять почуття обережності, і буде прийнято рішення про дотримання букви закону.

Часто дешевше дотримуватися норми закону, аніж сплачувати штрафи.

Не бійтеся і законних шляхів мінімізації зарплатних витрат (наприклад, неповний робочий час5, відпустка без збереження зарплати). По-перше, вони не завжди продиктовані саме необхідністю зменшити зарплатні витрати роботодавця (працівнику це може бути дійсно потрібно). По-друге, якщо все правильно оформити, то підстав для накладення штрафів не буде, як би інспектору праці не хотілося.

Про їх введення читайте у «ЗКС», № 4/2017 (с. 20)№ 5/2017 (с. 19) та № 9/2017 (с. 16).

Коли загрожують такі штрафи, потрібно обов’язково записати свої заперечення в акті та прийти на винесення рішення про накладення штрафу до територіального органу Держпраці. Можна буде оскаржити таке рішення до керівника Держпраці. Є ще можливість оскарження в суді.

Будьте сумлінними роботодавцями! Нехай у вас не буде штрафів.

Вікторія Змієнко, головний редактор газети «Зарплата та кадрова справа»

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за березень 2021 року

Довідка про використані РК за березень 2021 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

19.04.21

ЄСВ «за себе» за І квартал 2021 року (ФОП)

20.04.21

Авансовий внесок з ЄП за квітень 2021 року (єдинники групи 2)

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку