Новини

Підбірка нововведень у медичному праві у 2019 році
01.02.2019

Взято з газети  "Медична бухгалтерія"№3
 
Ольга Троценко, адвокат, Голова Комітету медичного і фармацевтичного права Ради адвокатів Харківської області

✓ Нові умови повернення ліків та виробів медичного призначення в аптеку набрали чинності з 01.01.2019 р.

Лікарські засоби Законом № 26281 законодавець вніс зміни до Закону про захист прав споживачів2, зокрема друге речення абз. 1 ч. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів викладено в новій редакції.

Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. № 1023-XII.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

ЦИТАТА. «Вимоги споживача щодо лікарських засобів та виробів медичного призначення розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, передбаченого Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»3, а щодо технічно складних побутових товарів — після пред’явлення розрахункового документа, передбаченого Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу».

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.

(п. 11 Закону № 2628)

Споживач у порядку та у строки, що встановлені законодавством, а також на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

1) розірвати договір та повернути сплачену за товар грошову суму;

2) замінити товар на такий самий або аналогічний серед наявних у продавця (виробника) товарів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не можна повернути товар, просто тому що ви передумали. Необхідно довести, що лікарський засіб неналежної якості.

Тут слід зрозуміти, що таке «належна якість товару». Відповідно до ст. 1 Закону про захист прав споживачів «належна якість товару» — це властивість продукції, яка відповідає вимогам, установленим для цієї категорії продукції в нормативно-правових актах і нормативних документах, та умовам договору зі споживачем.

Варто пам’ятати, що Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері контролю якості та безпеки лікарських засобів, у тому числі медичних імунобіологічних препаратів (далі — лікарські засоби), медичної техніки і виробів медичного призначення (далі — медичні вироби), та обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу. Тому, якщо необхідно довести факт того, що лікарський засіб є неякісним, споживач може звернутися до відповідальних осіб з питань якості лікарських засобів Держлікслужби відповідно до вимог Закону про звернення громадян4.

Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР.

Отже, для того щоб повернути неякісний лікарський засіб до аптеки, споживач має надати:

1) фіскальний чек, отриманий під час купівлі саме цього товару в аптеці;

2) доказ того, що лікарський засіб є неякісним, тобто не відповідає вимогам, установленим нормативно-правовими актами.

Вироби медичного призначення Медичні вироби є непродовольчим товаром. Тобто щодо них діють правила про обмін товару належної якості, але лише в тому разі, коли таку медичну техніку призначено для особистого, домашнього або іншого використання, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю. Якщо пристрій придбано для домашнього використання, ви можете повернути його протягом 14 днів з моменту отримання товару (лише за наявності чека).

Важливою є та обставина, що відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону про захист прав споживачів обмінюють товар належної якості, якщо його не використовували і збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом із проданим товаром.

Якщо ж медтехніку (медичне обладнання) придбали з комерційною метою, тобто юридичні особи (медзаклади), то перелічені вище права споживачів на них не поширюються. У такому разі медтехніку повертають відповідно до умов договору купівлі-продажу, постачання, а також ГКУ5 і ЦКУ6.

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV.

Тобто лише за договором купівлі-продажу та тільки для фізичних осіб (для особистого використання) діє право повернення та обміну.

✓ З початку 2019 року медичні картки, направлення, рецепти та лікарняні починають переходити в електронний формат

Електронну систему охорони здоров’я будуть поступово впроваджувати протягом кількох років. Сам процес розпочався з початку 2019 року. Зокрема, із січня запроваджують електронні картки у первинній ланці. Сімейні лікарі, терапевти і педіатри, які працюють у закладах первинної медичної допомоги та під’єднані до електронної системи охорони здоров’я, вноситимуть інформацію про візити пацієнтів уже в електронну систему. Жодної іншої документації сімейним лікарям вести буде не потрібно.

HELSI.ME — це сучасна, зручна та надійна електронна медична система, створена для пацієнтів, лікарів, державних та приватних медичних закладів (як заявлено на сайті helsi.me). Систему створено для того, щоб полегшити та покращити життя громадян, у тому числі заощадити час, який пацієнти витрачають у черзі, аби записатися на прийом до лікаря.

З квітня 2019 року запускається електронний рецепт. Тобто лікар уже не буде виписувати медикаменти від руки, а пацієнти отримуватимуть смс або електронний лист із необхідним переліком ліків. Якщо пацієнт не має засобів мобільного зв’язку, лікар цей список має роздрукувати. Зокрема, це стосується і рецептів за програмою «Доступні ліки».

Протягом 2019 року будуть впроваджені також електронні направлення до спеціалістів та лікарняні листи.

Користувачам не варто хвилюватися з приводу безпеки та конфіденційності інформації, яку вони вказують, реєструючись або користуючись програмою, бо Helsi надійно захищає дані пацієнтів. Усі відомості зберігаються в дата-центрі, який отримав сертифікат комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) від Державної служби спеціального зв’язку і захисту інформації України. Опрацьовують персональні дані громадян у правовому полі України.

✓ Першого січня 2019 року введено в дію Закон про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині

Закон про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині7 набрав чинності ще 24.06.2018 р., а з першого дня 2019 року його введено в дію. Цей Закон запроваджує зміни в регулюванні трансплантації анатомічних матеріалів людиніЯкі ж це зміни?

Закон України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» від 17.05.2018 р. № 2427-VIII.

Зокремарозширено можливості прижиттєвого донорства, дозволено перехресне донорство, запроваджено посаду трансплант-координатора. Докладніше про нововведення ми писали в газеті «Медична бухгалтерія», № 5/2018, с. 7.

✓ Українцям пообіцяли з 2019 року безкоштовні аналізи

З 1 липня запрацює повний перелік послуг, що їх повинні надавати в поліклініках, у тому числі безкоштовних аналізів. Сімейний лікар буде вимірювати тиск, відстежувати індекс маси тіла і стан серцево-судинної системи пацієнта. МОЗ також зобов’язало лікарів звертати увагу на симптоми пріоритетних захворювань: цукрового діабету, ВІЛ, туберкульозу, онкозахворювання.

До списку безкоштовних лабораторних та інструментальних досліджень у поліклініках увійдуть такі:

 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • загальний аналіз сечі;
 • аналіз на глюкозу крові;
 • визначення загального холестерину;
 • вимірювання артеріального тиску;
 • електрокардіограма;
 • вимірювання ваги, росту, окружності талії;
 • тести на тропоніни (для діагностики інфаркту), ВІЛ, вірусні гепатити, а також на вагітність.

«З другої половини 2019 року Нацслужба здоров’я почне оплачувати, за направленням від сімейного лікаря, рентген, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця та інші аналізи й діагностичні процедури в будь-якому медзакладі — за вибором пацієнта та безкоштовно для нього», — про це повідомляє Уляна Супрун.

✓ НСЗУ відкрила регіональні підрозділи

Відповідно до розпорядження КМУ «Про погодження утворення міжрегіональних територіальних органів Національної служби здоров’я» від 16.01.2019 р. № 18-р Нацслужба здоров’я створила 5 структурних підрозділів у регіонах:

 • Північний міжрегіональний департамент НСЗУ;
 • Східний міжрегіональний департамент НСЗУ;
 • Південний міжрегіональний департамент НСЗУ;
 • Західний міжрегіональний департамент НСЗУ;
 • Центральний міжрегіональний департамент НСЗУ.
 • Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування на 2019 рік змінено

Постановою КМУ «Про внесення змін до пункту 10 Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік» від 16.01.2019 р. № 26 було внесено зміни до Порядку № 11178.

Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік, затверджений постановою КМУ від 18.12.2018 р. № 1117.

Зокрема, п. 10 викладено в новій реакції: «10. Коригувальні коефіцієнти, зазначені у пунктах 6 і 7 цього Порядку, не застосовуються до тарифів на надання медичних послуг, пов’язаних з первинною медичною допомогою пацієнтам, включених до червоного списку.». Таким чином виключено помилково внесене положення, згідно з яким дію коригувальних коефіцієнтів було обмежено датою 30 червня 2018 року.

Зміни набули чинності 19.01.2019 р.

✓ Плани на майбутнє

1. У 2019 році МОЗ презентує перший в історії України гарантований пакет медичних послуг, який прийде на заміну псевдобезкоштовній медицині. Визначений перелік послуг покриватиме всі рівні допомоги: первинну, спеціалізовану, амбулаторну, стаціонарну, а також екстрену, паліативну та реабілітаційну допомогу.

2. Буде запущено новий принцип фінансування на рівні спеціалізованої амбулаторної допомоги у вигляді програми «Безкоштовна діагностика». За направленням лікаря можна буде отримати понад 50 лікувальних та діагностичних послуг. Як запроваджуватимуть на практиці всі задекларовані зміни, покаже лише час.

Календар бухгал­тера
Завтра

Податкова декларація з ПДВ за червень 2019 року

Податкова декларація з плати за землю за червень 2019 року

Декларація з акцизного податку за червень 2019 року

Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку