Статті

М

Мінус на мінус дає плюс

Підприємство придбало кисневі концентратори для забезпечення ними своїх хворих працівників у разі потреби.
Чи слід визнавати такі концентратори основними засобами підприємства, якщо вони не приносять підприємству доходу?

23 квітня, 2021

Статтю взято з журналу "Практика МСФЗ" № 4/2021

 

Відповідно до параграфа 7 МСБО 16 «Основні засоби» собівартість об’єкта ОЗ слід визнавати активом, якщо, і тільки якщо є ймовірність, що майбутні економічні вигоди, пов’язані з об’єктом, надійдуть до суб’єкта господарювання. Зверніть увагу: у цьому параграфі йдеться не про надходження доходів, а про надходження економічних вигід.

Коли йдеться про визнання активу, Концептоснова в параграфі 4.16 зауважує, що економічний ресурс може створювати економічні вигоди для суб’єкта господарювання, даючи йому змогу не тільки отримувати доходи, але й, зокрема, уникати вибуття грошових коштів.

Можна припустити, що відсутність кисневих концентраторів може призвести до тривалої неможливості ефективного використання підприємством робочої сили, що, своєю чергою, може мати наслідком як значні грошові втрати (видатки на лікування та реабілітацію працівників, оплата послуг сторонніх фахівців для заміни хворих працівників, додаткові видатки на рекрутинг, штрафи за несвоєчасне виконання угод etc.), так і неотримання доходів (скасування замовлень, порушення строків постачання etc.). У такому випадку слід упевнено констатувати, що кисневі концентратори є фактором забезпечення необхідного рівня продуктивності праці.

Кисневі концентратори в умовах пандемії надають підприємству можливість зберегти якість робочої сили. Якщо розглядати робочу силу як фактор виробництва, такий як, скажімо, сировина й матеріали, то ми мусимо визнати, що концентратори є такими ж основними засобами, як склади для зберігання сировини. Адже складські приміщення також забезпечують можливість охорони та збереження якості сировини та матеріалів.

Приблизно таку ідеологію сповідують й автори МСБО 16. У цьому нескладно пересвідчитися, розглянувши настанови, які вони спеціально наводять у параграфі 11 цього стандарту:

«Об’єкти основних засобів можна купувати з метою безпеки чи охорони довкілля. Придбання основних засобів такого типу, хоча безпосередньо не збільшує майбутні економічні вигоди від будь-якого окремо існуючого об’єкта основних засобів, може бути необхідним суб’єктові господарювання для отримання майбутніх економічних вигід від його інших активів. Такі об’єкти основних засобів відповідають визнанню як активів тому, що вони уможливлюють надходження більших майбутніх економічних вигід від пов’язаних з ними активів, ніж у випадку, якби їх не придбали».

Таким чином, наявність концентраторів, як мінімум, здатна зменшити витрати підприємства (відмінусувати мінуси), а значить — збільшити економічну вигоду (плюси).

І яким же математично та політекономічно безграмотним треба бути, щоби після цього не визнати концентратор повноцінним основним засобом?

Г. Козаков, бухгалтер фінансової служби

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт з праці за квітень 2021 року (форма № 1-ПВ (місячна))

Звіт про заборгованість з оплати праці (форма № 3-борг (місячна)) за квітень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку