Статті

Ф

ФСС затримує фінансування лікарняних та декретних: коли показувати у формі № 3-борг?

Фонд соціального страхування (ФСС) затримує перерахування підприємству суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, нарахованої підприємством у грудні 2020 року. Якщо допомога надійде від Фонду в лютому 2021 року, коли потрібно відобразити такі суми, як заборгованість, у рядку 2040 форми № 3-борг (місячна): у звіті на 01.02.2021 р. чи у звіті на 01.03.2021 р.?

Cтаттю взято з газети  "Зарплата та кадрова справа"№4/2021

Тетяна Бочкарьова, заступник директора департаменту — начальник відділу статистики оплати праці та соціально-трудових відносин Державної служби статистики України

Відповідно до п. 12 розд. ІІ Роз’яснень1 сума заборгованості, яка відображається у рядку 2040, враховує кошти ФСС на виплату допомоги по тимчасовій втраті працездатності й допомоги по вагітності та пологах і відображається аналогічно сумі заборгованості з виплати заробітної плати.

Роз’яснення щодо форми державного статистичного спостереження № 3-борг (місячна) «Звіт про заборгованість з оплати праці», затверджені 12.08.2020 р. № 19.1.2-12/23-20.

Отже, якщо протягом грудня 2020 року працівник не працював у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності більше ніж п’ять днів й інформацію для ФСС передано у січні 2021 року, максимальний термін цих виплат буде в лютому 2021 року. Якщо ФСС своєчасно не перерахував кошти, то станом на 01 березня ця сума вже вважається заборгованістю і потребує відображення у рядку 2040 форми № 3-борг (місячна).

Якщо виплати здійснені до кінця місяця, у якому була подана інформація до ФСС, розрахунки з працівником вважаються здійсненими вчасно та не потребують відображення у формі № 3-борг (місячна). Наприклад, якщо заяву-розрахунок на суму допомоги, нараховану у грудні 2020 року, подано до ФСС у січні 2021 року і ці кошти надійшли та виплачені працівникові у січні, то в рядку 2040 форми № 3-борг (місячна) їх не показуємо.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У випадку заповнення суми заборгованості з виплати допомоги у формі № 3-борг (місячна) таку суму потрібно показувати лише у рядку 2040. До інших рядків вона не потрапить (у тому числі й до рядка 2010). І при цьому не потрібно заповнювати поле для пояснення причин відхилення на 25 % і більше (+/−) порівняно з попереднім періодом, адже тут наводиться пояснення лише щодо суми заборгованості з виплати заробітної плати (для показника рядка 2010).

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Таке заповнення форми № 3-борг (місячна) пояснюється послідовністю оплати працівникам днів хвороби й відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і установленими для цього строками виплати таких сум. Механізм виплати врегульовано Законом про соцстрахування та Порядком № 122. Стисло механізм оплати листка непрацездатності зводиться до таких дій:

Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 р. № 12.

Крок 1 (подання листка непрацездатності). Працівник приносить листок непрацездатності роботодавцю.

Крок 2 (призначення виплати за листком непрацездатності). Протягом 10 к. дн. комісія (уповноважений) із соцстрахування приймає рішення про призначення допомоги, яке оформляють Протоколом.

Крок 3 (розрахунок суми виплати). Бухгалтерія розраховує суму допомоги і протягом 5 р. дн. складає та подає до ФСС заяву-розрахунок (додаток 1 до Порядку № 12).

Крок 4 (фінансування ФСС). Протягом 10 р. дн. ФСС розглядає подану заяву-розрахунок, результатом чого є (1) фінансування допомоги, (2) повернення роботодавцю для усунення помилок або (3) відмова у фінансуванні.

Крок 5 (виплата допомоги). Після отримання допомоги від ФСС на окремий рахунок роботодавець у найближчий термін для виплати зарплати виплачує допомогу. Для виплати оплати перших 5 днів не чекають, поки надійде допомога від ФСС, — таку оплату мають виплатити в найближчий термін для виплати зарплати після її призначення.

Отже, необхідність заповнення рядка 2040 форми № 3-борг (місячна) виникне лише тоді, коли протягом звітного місяця (на 1 число наступного місяця) роботодавець прострочить строк виплати таких сум. А це буде тоді, коли роботодавець не виплатить:

  • отриману від ФСС допомогу у строк, вказаний у кроці 5, — у найближчий термін для виплати зарплати після отримання допомоги від ФСС на окремий рахунок;
  • розраховану оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності у строк, вказаний у кроці 5, — у найближчий термін для виплати зарплати після нарахування бухгалтерією такої суми.

Календар бухгал­тера
04.03.21

Звіт про товарооборот торгової мережі за лютий 2021 року (форма № 1-торг (місячна))

Звіт про обсяг оптового товарообороту за лютий 2021 року (форма № 1-опт (місячна))

09.03.21

Звіт з праці за лютий 2021 року (форма № 1-ПВ (місячна))

Звіт про заборгованість з оплати праці за лютий 2021 року (форма № 3-борг (місячна))

Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма № 1-РС) за лютий 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку