Статті

Р

Реєстраційний номер у формі № 1ДФ: коли можна виправити без штрафів?

У «ЗКС», № 12/2020, с. 4, прочитали таке: якщо виправити неправильний реєстраційний номер облікової картки платника податків у формі № 1ДФ, то штраф за подання «уточненки» не застосовують. Можна тепер виправляти такі помилки за всі періоди і не боятися штрафів чи тільки після внесення змін до ПКУ?
(лист ДПСУ від 30.07.2020 р. № 706/2/99-00-04-05-03-02)

18 листопада, 2020

Статтю взято з газети "Зарплата та кадрова справа" № 17/2020

 

Яна Ярошенко, провідний експерт газети «Зарплата та кадрова справа»

Матеріал підготовлено за підтримки Надії Філіпповських, начальника відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб та податків самозайнятих осіб Департаменту податкового адміністрування Державної податкової служби України

Виправлення помилок в реєстраційному номері облікової картки платника податків (далі — реєстраційний номер) без штрафу — це новація. Але застосовують нову норму не до всіх порушень. Розберемося, як вона працює.

Нагадаємо, що до внесення 23.05.2020 р. змін до ПКУ1 відповідальність за помилки, допущені податковим агентом у формі № 1ДФ, передбачалася п. 119.2 ПКУ.

Ідеться про зміни до ПКУ, внесені Законом України від 16.01.2020 р. № 466-IX (подробиці читайте в «ЗКС», № 12/2020, с. 4).

Зокрема, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягли за собою накладення штрафу в розмірі 510,00 грн2.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Інформація про відповідальність податкового агента при виправленні помилок у формі № 1ДФ «за старими правилами» вам ще стане у пригоді, а знайти її можна в «ЗКС», № 7/2019, с. 44.

Таким чином, помилка в реєстраційному номері розцінювалася як помилка, що призводить до зміни платника податків, за що передбачався штраф у 510,00 грн. Причому штраф накладався і в тому випадку, якщо податковий агент самостійно виявив та виправив помилку, і якщо помилку виявлять податківці під час перевірки.

З 23.05.2020 р. до ст. 119 ПКУ внесено зміни. Тепер з виправленням помилок у реєстраційному номері справи такі:

по-перше, за подання форми № 1ДФ не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, накладається штраф у розмірі 1020,00 грн (2040,00 грн — за повторне протягом року порушення) (оновлений п. 119.1 ПКУ);

по-другештрафи, передбачені п. 119.1 ПКУне застосовуються, якщо помилки щодо реєстраційного номера були виправлені податковими агентами самостійно, у тому числі протягом 30 к. дн. з дня надходження повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом (новий п. 119.3 ПКУ).

Розшифруємо. Вважається помилкою в реєстраційному номері, якщо податковий агент при заповненні форми № 1ДФ:

  • переплутав місцями цифри в реєстраційному номері фізособи;
  • помилково вніс інший реєстраційний номер (іншої фізособи). Причому навіть у тому випадку, якщо суми доходу і ПДФО, ВЗ вказані правильно.

Таку помилку треба виправити, подавши або звітну нову (до закінчення граничного строку подання), або уточнюючу форму № 1ДФ.

ДО ВІДОМА. Правила виправлення і у звітній новій, і в уточнюючій формі № 1ДФ однакові (п. 4.4 Порядку № 43). Відмінність між «звітною новою» і «уточнюючою» тільки в строках подання. Якщо форма № 1ДФ подається до граничного строку подання, то відмітка у звітності — «звітна нова», відповідно, якщо подається після граничного строку подання — «уточнююча».

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом МФУ від 13.01.2015 р. № 4.

Особливість коригування звітності в тому, що заповнюються дані тільки щодо тих осіб, стосовно яких були допущені помилки. Зокрема, якщо треба виправити раніше внесені дані, то заповнюємо два рядки:

в одному рядку дублюєте неправильні дані з минулого звіту (з помилковим реєстраційним номером) і в графі 9 ставите ознаку «1»;

в другому рядку наводите правильні дані (вже правильний реєстраційний номер), у графі 9 ставите «0».

І більше нічого: інші рядки, які заповнені правильно в минулому звіті, сюди не дублюємо!

При цьому, згідно з новим п. 119.3 ПКУ:

1) якщо податковий агент самостійно виявив і виправляє помилку в реєстраційному номері фізособи (будь-яку з перелічених вище), то штрафу за п. 119.1 ПКУ за подання «уточненки» не буде;

2) не оштрафують і в тому випадку, якщо податковий орган податковому агенту надішле повідомлення про виявлення помилки і при цьому останній впродовж 30 к. дн. з дня надходження повідомлення таку помилку виправить. Інакше застосовується штраф згідно з п. 119.1 ПКУ.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Ідеться про Повідомлення щодо допущених помилок у поданому Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ, а не про податкове повідомлення-рішення. Зауважимо, що відлік 30-денного строку розпочинається з дати надходження такого документа. На нашу думку, треба орієнтуватися на правила, передбачені ст. 42 ПКУ. Зокрема, згідно з п. 42.2 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п. 42.4 ПКУ, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Якщо повідомлення надіслане через засоби електронного зв’язку, то датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату і час доставки документа платнику податків.

Однак про звільнення від штрафу треба поговорити конкретніше. Зрозуміло, що штрафу за п. 119.1 ПКУ не буде, якщо порушення допущене і виправляється податковим агентом самостійно після 23.05.2020 р. Це, до речі, підтверджують і податківці в листі ДПСУ від 30.07.2020 р. № 706/2/99-00-04-05-03-02. А як бути, якщо порушення допущене до вказаної дати, а виправляємо його зараз?

Як би нам не хотілося принести благу звістку, але дивитимемося правді в очі. Вочевидь, не доводиться розраховувати на тотальне звільнення від штрафу за виправлення реєстраційного номера. І ось чому. Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

При цьому Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Для юридичних осіб надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

У п. 119.3 ПКУ не вказаний період початку дії такої норми, тому положення цієї норми поширюються на порушення, вчинені з 23.05.2020 р. Відповідно, на порушення, вчинені до 23.05.2020 р., які виправляємо після цієї дати, п. 119.3 ПКУ не поширюється. Саме такий висновок озвучено в листі ДПСУ від 30.07.2020 р. № 706/2/99-00-04-05-03-02: якщо помилка в реєстраційному номері допущена податковим агентом до 23.05.2020 р., але самостійно виявлена і виправлена податковим агентом після 23.05.2020 р. шляхом подання уточнюючої форми № 1ДФ, то до такого платника податків застосовується відповідальність, передбачена п. 119.1 ПКУбез урахування п. 119.3 ПКУ.

При цьому слід мати на увазі, що відповідно до п.п. 52 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. На підставі цієї норми штраф за «старим» п. 119.2 ПКУ за помилки в реєстраційному номері облікової картки платника податків не застосовується і при виправленні помилок, допущених у формі № 1ДФ за І квартал 2020 року.

Зважаючи на викладене вище, штраф за порушення, пов’язані з реєстраційним номером, не застосовують згідно з:

1) п.п. 52 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, якщо помилка допущена у формі № 1ДФ за І квартал 2020 року (граничний строк подання — 12.05.2020 р.). Інакше кажучи, «спрацьовує» карантинне звільнення від штрафів (подробиці читайте в «ЗКС», № 8/2020, с. 16);

2) п. 119.3 ПКУ, якщо у звітах помилка допущена після 23.05.2020 р. (у звітах, сформованих після вказаної дати, тобто починаючи з форми № 1ДФ за II квартал. Це звільнення спрацьовуватиме і далі, якщо карантин не буде продовжений).

Якщо ж порушення вчинене при формуванні звіту за IV квартал 2019 року і раніше, то при поданні уточнюючої форми № 1ДФ застосовується штраф за ст. 119 ПКУ. І тут виникає нове запитання: а який розмір штрафу застосовуватиметься — 510,00 грн за «старим» п. 119.2 ПКУ чи 1020,00 грн за «новим» п. 119.1 ПКУ?

І тут, на жаль, не обрадуємо. Податківці «за» застосування нового розміру штрафу. Так, у листі від 30.07.2020 р. № 706/2/99-00-04-05-03-02 вони зазначають саме про відповідальність за п. 119.1 ПКУ без уточнення про попередню редакцію цієї норми в частині розміру штрафу (тобто буде накладено штраф згідно з чинною редакцією цієї норми — 1020,00 грн при першому порушенні). І хоча податківці аргументи свої не наводять, підстава в них все ж є — п. 11 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, згідно з яким штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються в розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм п. 7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Календар бухгал­тера
30.11.20

ЄСВ із зарплати (доходу) за жовтень 2020 року (гірничі підприємства)

Авансовий внесок з туристичного збору за листопад 2020 року

ПДФО та ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за жовтень 2020 року

ПДВ за жовтень 2020 року

Акцизний податок за жовтень 2020 року

Плата за землю за жовтень 2020 року

Рентна плата за жовтень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку