Статті

Ш

Штраф за перевищення швидкості: чи можна стягнути з водія?

Працівник на автомобілі підприємства перевищив швидкість.
Правопорушення було зафіксовано в режимі відеозйомки, і на підприємство прийшов штраф.
Чи можна стягнути з працівника цю суму?

 

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 122 КпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год тягне за собою накладення штрафу в розмірі 15 нмдг (255 грн), а перевищення більш як на 50 км/год загрожують штрафом в розмірі 30 нмдг (510 грн). Крім того, якщо ці правопорушення спричинили створення аварійної обстановки, а саме примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян, то це тягне за собою накладення штрафу в розмірі 40 нмдг (680 грн) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року (ч. 3 ст. 122 КпАП).

Суб’єктом правопорушення в разі вчинення передбачених ч. 1–3 ст. 122 КпАП правопорушень у вигляді перевищення обмеження швидкості руху транспортних засобів в загальному випадку є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення. Але якщо зазначене правопорушення зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), суб’єктом правопорушення є відповідальна особа, зазначена в ч. 1 ст. 142 КпАП, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України 1. Своєю чергою, ч. 1 ст. 142 КпАП відповідальною особою називає фізичну особу або керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до ЄДРТС 2внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу — такого належного користувача транспортного засобу, а якщо в ЄДР відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, — особу, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

У разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами території України і такий транспортний засіб відповідно до законодавства не підлягає державній реєстрації в Україні.
Єдиний державний реєстр транспортних засобів.

Справи про такі адмінправопорушення розглядають уповноважені особи органу Нацполіції, причому невідкладно після виявлення правопорушення та отримання відомостей про суб’єкта цього правопорушення (ст. 222 та 277 КпАП). Відповідно до ст. 2791 КпАП постанова про накладення адміністративного стягнення надсилається відповідальній особі, зазначеній у ч. 1 ст. 142 КпАП, протягом 3 днів з дня її винесення рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи).

ДО ВІДОМА. Днем отримання постанови є дата, зазначена в поштовому повідомленні про вручення її відповідальній особі, зазначеній у ч. 1 ст. 142 КпАП, або повнолітньому члену сім’ї такої особи. У разі якщо відповідальна особа відмовляється від отримання постанови, днем отримання постанови є день проставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову в її отриманні. У разі невручення постанови адресату за зазначеною в ЄДРТС адресою днем отримання постанови вважається день повернення поштового відправлення з позначкою про невручення до органу (підрозділу), уповноважена посадова особа якого винесла відповідну постанову.

Тож у цій ситуації адмінштраф за перевищення швидкості буде виписано на керівника (директора) юрособи, який і має його сплатити, попри те, що його вини в цьому правопорушенні немає. Причому зауважимо, що коли за директора штраф буде сплачено за рахунок підприємства, то така виплата буде розглядатися як додаткове благо, надане йому з нарахуванням ПДФО 3та ВЗ.

Причому сплачена сума — це чистий виплачений фізособі дохід, тому базу оподаткування визначають із застосуванням натуркоефіцієнта.

Які є варіанти дій у цій ситуації? Передусім звернемо увагу на ст. 2793 КпАП, яка визначає умови звільнення від відповідальності власника транспортного засобу (у нашому випадку — керівника підприємства). Така особа звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), якщо протягом 20 к. дн. з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання законної сили постановою по справі про адміністративне правопорушення:

  • ця особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
  • особа, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.

У такому разі до винесеної постанови вносяться зміни щодо визначення суб’єктом правопорушення особи, яка фактично керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису). Тоді водій, знову ж таки самостійно (а не за кошти підприємства), сплачує адмінштраф за перевищення швидкості. Це один варіант дій.

Є й інший. Відповідно до ч. 2 ст. 531 Закону № 3353 4керівник юрособи в разі притягнення його до відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), має право зворотної вимоги до особи, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення. Тобто якщо директор сплатить штраф за власний кошт, то він має право вимагати від водія компенсації цих витрат. Причому вважаємо, що ці розрахунки мають проходити повз підприємство. На підтвердження сплати коштів між двома фізичними особами (директором і водієм) може бути оформлено будь-який письмовий документ (як правило, розписка про одержання коштів).

Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. № 3353-XII.

Також вбачаємо варіант провести ці гроші через підприємство. Його треба взяти до уваги тим підприємствам, які вже стикнулися з цією проблемою й сплатили адмінштраф за власний кошт. Так, отримавши постанову про притягнення до адмінвідповідальності, керівник підприємства інформує про це водія та бере від нього письмові пояснення, де водій дає згоду на сплату штрафу. Він вносить гроші в касу або на рахунок підприємства і пише заяву з проханням перерахувати ці кошти на оплату адмінштрафу. Вважаємо, що в такому разі претензій з боку перевіряючих не буде, адже адмінштраф буде сплачено фактичним порушником — водієм, до якого номінальний порушник має право зворотної вимоги, а підприємство лише зробить відповідний платіж.

Жанна Семенченко, заступник головного редактора

Календар бухгал­тера
01.03.21

Податкова декларація ФОП-платника ЄП груп 1 та 2 за 2020 рік

Податкова декларація з податку на прибуток підприємств за 2020 рік

Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік (форма № 10-ПОІ)

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до держбюджету за 2020 рік

Розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента за 2020 рік

Розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента

Фінзвітність за 2020 рік до органів статистики (усі підприємства)

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку