Статті

М

Міфи про норматив осіб з інвалідністю, або Не слухайте шкідливі поради

Зазвичай про норматив осіб з інвалідністю згадують у лютому. Нагадаємо, що «норматив» — це обов’язок працевлаштувати особу з інвалідністю, який встановлено ч. 1 ст. 19 Закону № 8751. Причому до 1 березня року, наступного за звітним, потрібно відзвітувати про виконання такого нормативу. Ось саме тоді, як правило, і згадують про норматив. Проте маємо попередити, що це вже надто пізно: в цьому випадку нічого виправити не можна. Інша річ, поки звітний рік ще не закінчений. Є декілька способів виконати норматив у стислі строки. Але майте на увазі, що серед дієвих порад є і відверто «шкідливі». Сьогодні розвінчуємо міфи разом з нашими читачами.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII.

(лист ФСЗІ від 18.08.2020 р. № 02/21-1760/04-01

07 вересня, 2020

Яна Ярошенко, провідний експерт газети «Зарплата та кадрова справа»

Фіктивний працівник не варіант

Вивчав матеріали на тему подання форми № 3-ПН2 як «підстраховки», якщо не виконано норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю. На одному з форумів прочитав пораду найняти працівника з інвалідністю, який буде тільки «значитися». Чи дійсно це практикують? Які вигоди і ризики?

Форма № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затверджена наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. № 316. Про заповнення форми читайте в «ЗКС», № 4/2017, с. 14 і № 23/2018, с. 39.

Олег, підприємець

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Не рекомендуємо «гратися» з фіктивними працівниками. По-перше, за процедурою ви нічого не виграєте: вам все одно доведеться оформляти прийняття працівника на роботу, подавати Повідомлення до податкової тощо. Причому підійде вам тільки працівник з трудовою книжкою (до «нормативу» зараховують тільки працівників на основному місці роботи). По-друге, навіть при неповній зайнятості працівника роботодавець повинен дотримуватися працеоплатних гарантій. Зокрема, зарплата працівника не може бути менша, ніж МЗП пропорційно зайнятості; працівник має право на оплачувану непрацездатність (за наявності належним чином оформленого листка непрацездатності) і відпустку. Стосовно відпустки майте на увазі: (1) такому працівнику належить щорічна основна відпустка більшої тривалості (ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки); (2) щорічна відпустка повної тривалості може бути надана до відпрацювання 6 місяців у цього роботодавця (п. 2 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки); (3) щорічна відпустка таким особам може бути надана у зручний для них час (п. 2 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). По-третє, найголовніше, якщо в період, коли працівник повинен бути на роботі, з ним станеться нещасний випадок, відповідати роботодавець буде дуже навіть реально. Крім того, звільнити потім такого працівника також буде доволі складно. Як мінімум доведеться пройти процедуру звільнення за прогул, яка ніколи не буває легкою.

Тому працівника з інвалідністю працевлаштовуємо тільки офіційно з реальним виконанням трудових функцій.

Карантин на норматив не впливає

Читали, що у зв’язку з карантином скасували деякі податкові штрафи і навіть обов’язкові платежі (маємо на увазі ЄСВ з фізосіб-підприємців, який можна було не платити з 01.03.2020 р. по 31.05.2020 р.; п. 9 10 розд. VIII Закону про ЄСВ). Як на мене, то і за невиконання нормативу осіб з інвалідністю за підсумками 2020 року штрафувати не повинні, якщо раптом норматив не виконано. Адже бізнесу і так важко. Мені здається, що треба написати лист до Фонду соцзахисту інвалідів і пояснити ситуацію — там повинні зрозуміти.

Катерина Павлівна, головний бухгалтер

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. На жаль, чинним законодавством не передбачено звільнення від виконання нормативу осіб з інвалідністю при встановленні карантину. Ми навіть направили запит до Фонду соцзахисту інвалідів з обґрунтуванням, що в період карантину у багатьох роботодавців не було можливості приймати нових працівників, і навіть пропонували свій варіант вирішення проблеми, який би враховував ситуацію, що склалася, але не відміняв виконання нормативу повністю. Проте Фонд відповів категорично «… законодавчими актами на період дії карантину не передбачено змін щодо нормативно-правового регулювання питань, передбачених статтями 19, 20 Закону № 875-XII» (див. лист Фонду від 18.08.2020 р. № 02/21-1760/04-01). Що ж, ми зі свого боку зробили все, що могли, але проти фактів не підеш.

Таким чином, при розрахунку показника СКШП3 за рік немає підстав вважати, що СКШП за місяць дорівнює 0, якщо в такому місяці (1) працівники були в «карантинній» відпустці без збереження заробітної плати згідно зі ст. 26 Закону про відпустки(2) оформлено простій або (3) оформлено часткове безробіття з виплатою допомоги і повним скороченням робочого часу тощо. Тож навіть якщо весь місяць не було відпрацьовано, працівника все одно враховуємо в показнику СКШП за такий місяць, а отже, і в річному показнику. Детально про те, кого включати чи не включати в показник СКШП, читайте в «ЗКС», № 3/2020, с. 31.

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу.

Проте нагадуємо:

  • в рахунок нормативу включаються працівники з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним. При цьому працівник може бути влаштований на неповну зайнятість. Кількість робочих годин не встановлена. Ба більше, такому працівнику також може бути скорочено робочий час у зв’язку з частковим безробіттям4 або оформлено відпустку «за свій рахунок». Також такі працівники можуть працювати «на віддаленні» — заборони немає;
  • для ставки ЄСВ 8,41 % мінімальний розмір бази не встановлено. ЄСВ нараховують на фактичну базу;
  • особи з інвалідністю, які перелічені в п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 і п.п. «б» п.п. 169.1.4 ПКУ, мають право на «підвищену» і «максимальну» ПСП відповідно.
Виняток — працівники з інвалідністю, які отримують пенсію по інвалідності. На них допомогу по частковому безробіттю роботодавець не отримує (див. «ЗКС», № 14/2020, с. 5).

Головне, що трудова книжка є…

З 26.08.2020 р. працівниця з інвалідністю пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами і потім планує піти у відпустку для догляду за дитиною до 3 років. Колега каже, що така працівниця враховується в норматив, адже трудова книжка знаходиться у нас (працівниця працює за основним місцем роботи). Чи це так? У нас працює 20 осіб.

Юлія, інспектор з кадрів

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Ні, це помилка. Згідно з п.п. 3.2.2 Інструкції № 2865 при обчисленні СКШП не враховують працівників, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку. Тому з 26.08.2020 р. працівницю не враховуємо в показнику СКШП і в показнику СКШП осіб з інвалідністю. Але є й добра новина. Навіть якщо до кінця року ви не приймете на роботу нового працівника з інвалідністю, норматив буде виконаний. Річ у тім, що ця працівниця, яка пішла в декрет, а потім у відпустку для догляду за дитиною, враховувалася в показнику СКШП осіб з інвалідністю за січень–серпень6 2020 року. Отже, СКШП осіб з інвалідністю за 2020 рік становитиме:

Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286.
Хоча серпень відпрацьовано не повністю (тільки з 1 по 25 серпня), працівниця все одно зараховується в показник СКШП осіб з інвалідністю за серпень: (1 особа × 25 к. дн.) : : 31 к. дн. = 0,81 ≈ 1 (особа).

(1 січ + 1 лют + 1 берез + 1 квіт + 1 трав + 1 черв + + 1 лип + 1 серп + 0 верес + 0 жовт + 0 листоп + + 0 груд) : 12 = 0,67 ≈ 1 (особа). Норматив за 2020 рік при СКШП працівників 20 осіб виконано!

Нагадуємо, що для виконання нормативу важливий саме показник СКШП працівників з інвалідністю за рік, а не наявність працівника з інвалідністю на кінець року.

Не всіх включаємо до СКШП, хто від ЦЗ

З липня 2020 року прийняли працівника на громадські роботи за направленням центру зайнятості (далі — ЦЗ). Я була впевнена, що такий працівник не зараховується до СКШП (облікова кількість штатних працівників — 37 осіб, у тому числі один працівник з інвалідністю). Проте зараз закралися сумніви, адже з працівником укладено строковий трудовий договір на 180 к. дн., тобто він цілком може вплинути на СКШП за 2020 рік і нам треба тоді працевлаштувати ще одного працівника з інвалідністю.

Аліна Сергіївна

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Внесемо ясність. Ідеться про громадські роботи як про вид суспільно корисних оплачуваних робіт в інтересах територіальної громади, які організовуються з метою додаткового стимулювання мотивації до праці, матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб і виконуються ними на добровільних засадах (ч. 1 ст. 31 Закону про зайнятість7). Такі роботи не варто плутати з суспільно корисними роботами, які є видом адміністративного стягнення (ст. 31 1 КпАП). Це зовсім інший вид робіт, які полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення (наприклад, несплата аліментів), оплачуваних робіт.

Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

Майте на увазі, що громадські та інші роботи тимчасового характеру за направленням центру зайнятості виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях (п. 5 Порядку № 1758), тобто для їх організації не можуть використовуватися постійні робочі місця і вакансії. Отже, роботодавцю, до якого центром зайнятості направлено працівника, необхідно створити для нього робоче місце «поза штатом». З особами, направленими для участі у громадських роботах, укладають строкові трудові договори (п. 5 Порядку № 175).

Порядок організації громадських і інших робіт тимчасового характеру, затверджений постановою КМУ від 20.03.2013 р. № 175.

Отже, попри те, що з таким працівником укладено строковий трудовий договір, у показник СКШП він не враховується, тобто і не вплине на норматив осіб з інвалідністю.

Виконати норматив осіб з інвалідністю... залишилися 4 місяці

«Сорока на хвості принесла», що останній строк для працевлаштування особи з інвалідністю — це 16 липня. Якщо ми ще не прийняли такого працівника, то адміністративно-господарські санкції нам забезпечені і нічого вже не вдієш?

Вікторія, запитання на електронну пошту «ЗКС»

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ. Про зв’язок нормативу осіб з інвалідністю і 16 липня ми писали в газеті «ЗКС», № 10/2019, с. 27. Зв’язок такий: щоб один прийнятий на роботу працівник з інвалідністю був врахований у рахунок виконання нормативу, необхідно працевлаштувати його не пізніше 16.07.2020 р. Це найбільш безпечний варіант.

Але! Якщо ви пропустили зазначену дату, це не означає, що все втрачено. Просто тепер треба прийняти більше, ніж 1 працівника з інвалідністю.

Наприклад, якщо 17.07.2020 р. прийняти двох працівників з інвалідністю, то за липень СКШП осіб з інвалідністю = (2 особи × 15 к. дн.) : 31 к. дн. = 0,97 ≈ 1 особа. І навіть якщо в серпні один з працівників з інвалідністю звільниться, то СКШП працівників з інвалідністю за 2020 рік все одно становитиме 1 особу. Щоправда, прийняти двох працівників треба не пізніше 24.07.2020 р., тоді за липень 2020 року СКШП осіб з інвалідністю ≈ 1 особа (2 особи × × 8 к. дн. з 24.07 по 31.07.2020 : 31 к. дн. = 0,52).

Якщо норматив осіб з інвалідністю становить 1 особу, то двох працівників з інвалідністю можна приймати і пізніше за липень 2020 року. Так, щоб за рахунок округлення за 2020 рік вийти на «СКШП осіб з інвалідністю ≈ 1 особа», на роботу треба прийняти їх не пізніше 08.10.2020 р.:

1) СКШПжовт = (2 особи × 24 к. дн. з 08.10 по 31.10.2020) : 31 к. дн. = 1,55 ≈ 2 (особи);

2) СКШП осіб з інвалідністю за 2020 рік: (0 січ + 0 лют + 0 берез + 0 квіт + 0 трав + 0 черв + 0 лип + + 0 серп + 0 верес + 2 жовт + 2 листоп + 2 груд) : 12 = = 0,5 ≈ 1 (особа). Норматив виконано!

Можна також прийняти працівників в різні дати жовтня 2020 року, головне, щоб за жовтень 2020 року «СКШПжовт ≈ 2 особи» і до кінця року вони не звільнялися (або на місце звільненого приймати нового працівника з інвалідністю).

А якщо осіб з інвалідністю планується працевлаштувати більше, то можна ще пізніше укладати з ними трудові договори (навіть у грудні).

Стаття взята з газети "Зарплата та кадрова справа" №17/2020. Ще більше цікавих статей ви знайдете у безкоштовному номері газети. Реєструйтеся і завантажуйте.

 

Заповніть форму і отримайте номер газети "Зарплата та кадрова справа"
 
Маркетинг от

 

Календар бухгал­тера
Завтра

Податкова декларація з ПДВ за серпень 2020 року

Декларація з акцизного податку за серпень 2020 року

Звіт з ЄСВ за формою № Д4 за серпень 2020 року

Податкова декларація з плати за землю

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку