Статті

З

Змінюємо колдоговір

З реорганізацією особливе місце в КНП посів колективний договір. Проте, як відомо, усе передбачити неможливо. Тож із часом колдоговір потребує змін. У яких випадках його необхідно змінювати та як це правильно зробити, дізнаєтеся з матеріалу.

12 березня, 2020
Тема:

Статтю взято з газети "Медична бухгалтерія" № 6/2020

Тетяна Кондратенко, юрист газети

Підстави для внесення змін до колдоговору Колективний договір має повністю відображати реалії діяльності вашого КНП. Змінюється законодавство, змінюються умови діяльності закладу — тож і колдоговір час від часу необхідно коригувати. В яких конкретних ситуаціях це слід робити? Зокрема, у таких випадках:

1) реорганізація.

У разі реорганізації колдоговір діє протягом строку, на який його укладено, але за бажанням ви можете переглянути документ (ч. 5 ст. 9 Закону про колективні договори1). І ми наполегливо радимо вам це зробити, адже з перетворенням бюджетних установ у КНП в переважній більшості випадків відбуваються зміни в організації виробництва і праці та істотних умов праці (наприклад, зміна механізму оплати праці), що обов’язково необхідно відобразити в колективному договорі. Головне, що слід пам’ятати: про зміну істотних умов праці працівник має бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП2).

Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р. № 3356-XII.
Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. № 322-VIII.

Проте якщо в результаті проведеної реорганізації умови праці не змінилися або ці зміни є неістотними, то чинний договір можна залишити без змін;

2) створення в результаті реорганізації нової юридичної особи.

У цій ситуації необхідно переукласти колдоговір, адже виконання договору безпосередньо пов’язане зі сторонами, що його уклали;

3) зміна власника підприємства.

А як бути з колдоговором, коли спочатку засновником визначено, наприклад, міську раду, а потім районну? Майте на увазі, що в такій ситуації чинність колективного договору зберігається протягом строку його дії, але не більше одного року. У цей період сторони повинні розпочати переговори про укладення нового чи зміну чинного колективного договору (ч. 6 ст. 9 Закону про колективні договори).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Колективний договір зберігає чинність у разі зміни складу, структури, найменування роботодавця, від імені якого укладено договір (ч. 4 ст. 9 Закону про колективні договори).

ВАЖЛИВО! Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, їх заборонено включати до договорів та угод (ч. 2 ст. 5 Закону про колективні договори).

Це основні ситуації внесення змін до колдоговору, які передбачені законодавством. Проте цей перелік можна продовжити. Наприклад, колективний договір також потребує змін, коли:

  • після реорганізації ви скоригували деякі положення договору, але ще не до кінця розуміли нові правила фінансування Нацслужбою здоров’я та нові умови діяльності вашого закладу;
  • залишили оплату за тарифною сіткою, а тепер хочете від неї відійти;
  • використовували для розрахунку заробітної плати персоналу «червоний список» пацієнтів, який наразі законодавством уже не передбачено;
  • хочете змінити деякі положення щодо преміювання працівників;
  • не розрахували фінансові можливості підприємства і виникла необхідність зменшити заробітну плату працівників3;
  • бажаєте змінити дати виплати зарплати в межах, визначених ст. 115 КЗпП;
  • деякі положення договору не відповідають статусу неприбутковості.
Детально про порядок зменшення заробітної плати див. на с. 13 № 4/2020 газети «Медична бухгалтерія».

НАГАДАЄМО. Серед вимог неприбутковості є: 1) заборона в установчих документах організації розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частину серед її засновників, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб та 2) зазначення в установчих документах норми про передання активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (в результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) (п.п. 133.4.1 ПКУ4).

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Процедура внесення змін до колдоговору Аби внесені вами зміни були законними і втілилися в життя, необхідно дотримуватися певних правил. Тож розберемося, як правильно внести зміни до колдоговору.

Насамперед зазначимо, що законодавством передбачено можливість вносити зміни до колективного договору протягом строку його дії. Однак лише з дотриманням такої умови: тільки за взаємною згодою сторін у порядку, визначеному колективним договором (ст. 14 Закону про колективні договори). Таким чином, радимо включити до колдоговору положення про порядок внесення до нього змін.

Проте якщо такий порядок ви не прописали, то можна орієнтуватися на процедуру укладення колдоговору. Про це у своєму листі від 04.11.2004 р. № 05-01/38 наголошує Національна служба посередництва та примирення. У такому разі процедура внесення змін складатиметься з таких етапів.

Етап 1. Колективні переговори

Насамперед слід з’ясувати, між ким укладають колективний договір у ЗОЗ (див. таблицю).

Сторони колективного договору

Умова

Хто входить до складу

За загальним правилом

Представник роботодавця (керівник закладу) + представник профспілки (голова)

Якщо профспілку не створено

Представник роботодавця (керівник закладу) + представники працівників, обрані й уповноважені трудовим колективом

Якщо профспілок декілька

Представник роботодавця (керівник закладу) + об’єднаний представницький орган профспілок

Сторона колдоговору, яка виявила ініціативу внести зміни до договору, повідомляє другу сторону про початок переговорів. Друга сторона протягом семи днів повинна розпочати переговори.

Етап 2. Створення робочої комісії

Для ведення переговорів і підготовки проєкту колективного договору утворюють робочу комісію із представників сторін. Персональний склад комісії керівник КНП може встановити в наказі про початок колективних переговорів.

ВАЖЛИВО! Представники сторін, які беруть участь у переговорах, звільняються від основної роботи зі збереженням середнього заробітку та включенням цього часу до трудового стажу (ст. 12 Закону про колективні договори).

Етап 3. Розробка проєкту внесення змін до договору та узгодження розбіжностей

З урахуванням пропозицій працівників робоча комісія готує проєкт внесення змін до колективного договору.

Остаточне рішення комісія оформлює протоколом, додаючи до нього документ, який сторони готові подати на розгляд трудового колективу.

Етап 4. Обговорення проєкту

Після того як буде сформовано остаточний проєкт змін до колдоговору, його подають на обговорення трудового колективу. Це можна зробити на загальних зборах працівників закладу або ж розповсюдити примірники договору в друкованому чи електронному вигляді. Робоча комісія повинна розглянути всі зауваження та пропозиції працівників, які надійшли під час обговорення.

Етап 5. Підписання

Проєкт змін до колективного договору, з урахуванням зауважень та пропозицій, слід подати на розгляд загальних зборів (конференції) трудового колективу. Після його схвалення уповноважені представники сторін підписують зміни протягом 5 днів.

Звернемо вашу увагу, що зміни до договору набирають чинності з дня їх підписання або з дня, зазначеного у змінах (ч. 2 ст. 9 Закону про колективні договори).

Повідомна реєстрація змін Можливі внесення змін до чинного колективного договору підлягають повідомній реєстрації відповідно до п. 1 Порядку № 1155. Оскільки реєстрація колективних договорів має повідомний характер, то терміни подання на повідомну реєстрацію колдоговорів та змін до них законодавством не обмежуються. Кого необхідно повідомляти про внесені зміни? Для проведення реєстрації слід звернутися до місцевих органів державної виконавчої влади за місцем реєстрації підприємства, зокрема до районних, районних у м. Києві та м. Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів сільських, селищних і міських рад.

Порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, затверджений постановою КМУ від 13.02.2013 р. № 115.

Календар бухгал­тера
06.04.20

Звіт про товарооборот торгової мережі за березень 2020 року (форма № 1-торг (місячна))

Звіт про обсяг оптового товарообороту за березень 2020 року (форма № 1-опт (місячна))

07.04.20

Звіт з праці за березень 2020 року (форма № 1-ПВ (місячна))

Звіт з праці за І квартал 2020 року (форма № 1-ПВ (квартальна))

09.04.20

Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до ФСС за І квартал 2020 року

Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма № 1-РС) за березень 2020 року

Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма № 2-РС) за березень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку