Статті

М

Мінфін скоригував Типову кореспонденцію щодо безоплатного отримання необоротних активів. Нарешті!

(коментар до п. 3 Змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджених наказом МФУ від 09.12.2019 р. № 514)

24 січня, 2020
Тема:

Статтю взято з газети "Новий бюджетний облік" № 1/2020

Ольга Сусла, експерт газети

У жовтні минулого року з Типовою кореспонденцією відбувалися метаморфози, які ми детально розбирали на сторінках нашої газети в № 11/2019, та чергові зміни не примусили на себе чекати. І вже з 21 січня 2020 року набрали чинності ще деякі уточнення, і стосуються вони безоплатного отримання основних засобів (інших необоротних матеріальних активів) та нематеріальних активів (крім внутрішнього переміщення в межах органу, уповноваженого управляти об’єктами державної (комунальної) власності).

Почнемо з дилеми. У пункті 8 розд. II НС 121 «Основні засоби» зазначено, що первісна вартість отриманого основного засобу дорівнює первісній (переоціненій) вартості активу суб’єкта державного сектору, що його передав, з урахуванням додаткових витрат із наведенням нарахованої суми зносу. А ось Мінфін у листі від 05.01.2018 р. № 35200-02-2/609 рекомендував безоплатне отримання активів відображати з урахуванням вимог пп. 1.11, 5.6 Типової кореспонденції. Відповідно до наведених кореспонденцій рахунків про відображення нарахованого протягом періоду експлуатації зносу взагалі не йшлося — лише використано субрахунок 7511, на якому обліковують доходи за необмінними операціями, і на відповідну суму збільшувався субрахунок 5111 «Внесений капітал». Виходило, що саме тут і формувалася залишкова вартість отриманого об’єкта.

Тож зараз усе стало на свої місця, адже відтепер не лише роз’яснення мінфінівського листа повністю відповідають нормам нацстандарту, але й Типова кореспонденція їм також не суперечить. А додано лише одну проводку до п.п. 1.11 Типової кореспонденції: Дт 51 — Кт 1411, 1412, 1414.

Таким чином, в обліку показуємо первісну вартість безоплатно отриманого активу та одночасно коригуємо внесений капітал на суму нарахованого зносу на актив, який перебував в експлуатації. І маємо актив, який збільшує капітал бюджетної установи на суму залишкової вартості об’єкта.

ВАЖЛИВО! Зазначені зміни стосуються також і інших необоротних матеріальних активів. Але! Бюджетна установа, яка передає актив, під час його вибуття не нараховує амортизацію на такий об’єкт, оскільки установа-отримувач має відобразити в себе знос за період експлуатації, а не вартість повністю зношеного активу. Підтвердженням того є п.п. 1.30 Типової кореспонденції.

Щодо безоплатного отримання нематеріальних активів — зміни аналогічні до тих, що стосуються й основних засобів. І підпункт 2.6 Типової кореспонденції поповнився ось такою проводкою: Дт 51 — Кт 1413.

Приклад господарських операцій уже з урахуванням змін, затверджених наказом № 514, наведено в газеті «Новий бюджетний облік», № 12/2019, с. 7.

Календар бухгал­тера
Сьогодні

Заява про відмову від спрощеної системи оподаткування з ІV кварталу 2020 року

21.09.20

Податкова декларація з ПДВ за серпень 2020 року

Декларація з акцизного податку за серпень 2020 року

Звіт з ЄСВ за формою № Д4 за серпень 2020 року

Податкова декларація з плати за землю

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку