Статті

П

Придбали об’єкт нерухомості: потурбуємося про вчасне звітування

Підприємство перебуває на податковому обліку виключно за основним місцем обліку. При цьому 20 червня 2019 року ми придбали офісне приміщення у іншому місті, аніж те, в якому наразі маємо податкову адресу.
Чи повинні ми сплачувати податок на нерухоме майно?
Якщо так, то до якого контролюючого органу, яким чином та в який термін ми маємо звітувати та сплачувати податок?

 

Податку — бути! Вітаємо, підприємство стало власником об’єкта нежитлової нерухомості, а отже, відповідно до п.п. 266.1.1 ПКУ потрапило до лав платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Об’єктом оподаткування цим податком є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. Той факт, що офісне приміщення належить до об’єктів нежитлової нерухомості, не викликає сумнівів. Підтверджує це й абз. «б» п.п. 14.1.1291 ПКУ.

На жаль, у переліку «не об’єктів» оподаткування податком на нерухоме майно (п.п. 266.2.2 ПКУ) ви не знайдете офісних приміщень, тож звітувати та сплачувати податок доведеться. При цьому часу на «розхитування» обмаль.

Термін звітування Базовим звітним (податковим) періодом для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є календарний рік (п.п. 266.6.1 ПКУ). При цьому звітують платники податку (юрособи) наперед: обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року та до 20 лютого (у категорії 106.08 ЗІР фіскали роз’яснюють, що «до 20 лютого» = не пізніше 19 лютого) подають декларацію до відповідного контролюючого органу (абз. 1 п.п. 266.7.5 ПКУ). Тобто кампанія зі звітування на 2019 рік вже закінчилась. Але для «новачків» є окремі строки!

ВАЖЛИВО! Відповідно до абз. 2 п.п. 266.7.5 ПКУ щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою — платником подається протягом 30 к. дн. з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Таким чином, у вашому випадку відзвітувати за 2019 рік необхідно не пізніше 19.07.2019 р. І тут вам доведеться зіткнутися з трьома питаннями:

 • до якого контролюючого органу подавати декларацію;
 • які нюанси складання першої декларації потрібно врахувати;
 • на який рахунок та в які строки сплачувати податок.

Розглянемо все по черзі.

Куди звітувати? Згідно з п.п. 266.7.5 ПКУ звітувати необхідно контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування. Як ми зрозуміли із запитання, придбана адміністративна будівля знаходиться у межах іншої адміністративно-територіальної одиниці, ніж само підприємство. А отже, перш ніж подавати декларацію, доведеться стати на облік до відповідного контролюючого органу за неосновним місцем обліку.

НАГАДАЄМО. Відповідно до абз. 1 п. 63.3 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах, зокрема, за місцем розташування нерухомого майна (неосновне місце обліку).

Зобов’язання стати на облік за неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі у разі виникнення обов’язку щодо подання податкових декларацій та/або нарахування, утримання або сплати податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці, відмінної від місцезнаходження платника податків, встановлено також п. 7.1 розд. VII Порядку № 15881. Для цього абз. 5 п. 63.3 ПКУ та абз. 1 п. 7.2 розд. VII Порядку № 1588 приписують протягом 10 р. дн. після відповідної події (у випадку, який розглядається, — це реєстрація права власності на нерухоме майно) подати фіскалам заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою № 17-ОПП2. Таку заяву можна подати в електронній формі (код форми — J1312201).

Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом МФУ від 09.12.2011 р. № 1588.

Додаток 9 до Порядку № 1588.

Платник податку може подати заяву за формою № 17-ОПП до контролюючого органу як за основним місцем обліку, так і за неосновним місцем обліку (до якого наразі стає на облік). У будь-якому випадку у розд. 3 заяви за формою № 17-ОПП необхідно зазначити код та найменування відповідного контролюючого органу за неосновним місцем обліку, а також вказати код КОАТУУ та назву адміністративно-територіальної одиниці, на території якої розташований об’єкт нерухомості. Проте є одне «але»!

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Фіскали не приймуть до розгляду заяву за формою № 17-ОПП, якщо раніше вони не отримають від платника повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (повідомлення за формою № 20-ОПП3) по відповідній адміністративно-територіальній одиниці.

Додаток 10 до Порядку № 1588.

Обов’язок подавати повідомлення за формою № 20-ОПП встановлений абз. 4 п. 63.3 ПКУ та п. 8.1 розд. VІII Порядку № 1588. Строки його подання — 10 р. дн. після реєстрації (створення, відкриття) відповідного об’єкта (п. 8.4 розд. VІII Порядку № 1588). Важливо! Повідомлення за формою № 20-ОПП подається до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. І його також можна подати в електронній формі (код форми — J1312002).

ВАЖЛИВО! У повідомленні за формою № 20-ОПП платник податків може також зазначити про своє бажання стати на облік за неосновним місцем обліку до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування (абз. 7 п. 7.2 розд. VII Порядку № 1588). Для цього у гр. 11 «Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням об’єкта оподаткування» розд. 3 потрібно проставити відповідну позначку. І це вже буде підставою для взяття платника на облік! У такому разі від обов’язку подання заяви за формою № 17-ОПП платника буде звільнено.

На рис. 1 схематично зображено шлях від оформлення документів щодо права власності на нерухомість до подання першої податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — Декларація) до контролюючого органу за неосновним місцем обліку.

Рис. 1. 	 Алгоритм дій платника щодо постановки на облік до контролюючого органу за неосновним місцем обліку Реєстрація права власності на нерухоме майно 10 р. дн. Подання до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП, отримання квитанції № 2 про прийняття  Зазначили у повідомленні за формою № 20-ОПП про своє бажання стати на облік за неосновним місцем обліку?  Так Подання Декларації Ні Подання заяви за формою № 17-ОПП (до контролюючого органу за основним чи неосновним місцем обліку), отримання квитанції № 2 про прийняття  10 р. дн. 30 к. дн.

Оскільки часу на перше звітування не так багато, платників зазвичай турбує питання, як швидко контролюючий орган опрацює заяву за формою № 17-ОПП та/або повідомлення за формою № 20-ОПП. У категорії 119.13 ЗІР податківці зазначають, що оскільки Порядок № 1588 не встановлює спеціальних строків, вони керуються загальними строками виконання документів4:

Такі строки встановлені Типовою інструкцією з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою КМУ від 17.01.2018 р. № 55, Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР.

 • у день отримання контролюючим органом документів засобами електронного зв’язку в електронній формі;
 • не пізніше 15 днів (30 днів — для великих за обсягом) від дня їх надходження до контролюючого органу на паперових носіях.

Перша Декларація На сьогодні одночасно діють дві форми Декларації:

Річ в тому, що наказ про затвердження нової форми Декларації набрав чинності 18.01.2019 р. Тож формально звітувати за цією формою необхідно починаючи з 2020 року (п. 46.6 ПКУ), але податківці у категорії 106.07 ЗІР рекомендують використовувати нову форму вже зараз, хоча й не наполягають на цьому. Тож обирайте на свій смак.

Зверніть увагу: нова форма Декларації передбачає подання додатків, у яких безпосередньо і здійснюється обрахунок суми податку (додаток 1 — щодо житлової нерухомості; додаток 2 — щодо нежитлової нерухомості). У той час, як за старою формою усі обчислення проводяться безпосередньо у Декларації, а в додаток виносяться лише відомості про об’єкт нерухомості.

Проте яку б форму ви не обрали, звітуючи до контролюючого органу вперше посеред року, слід враховувати наступні особливості складання Декларації:

У полі, що відповідає типу декларації, необхідно зазначити «Звітна».

ДО ВІДОМА. Це правило діє, якщо раніше юридична особа не подавала до відповідного контролюючого органу Декларацію за поточний рік (тобто як у випадку, наведеному у запитанні). Якби підприємство раніше мало нерухомість, розташовану у межах адміністративно-територіальної одиниці, яка обслуговується таким контролюючим органом, та вже відзвітувало за 2019 рік, то поява нового об’єкта оподаткування потребувала б складання уточнюючої декларації5.

Детально про це див. матеріал «Придбали будівлю посеред року: як уточнити податок на нерухомість» // «ПБ», № 26/2018, с. 26.

Обов’язково потрібно заповнити поле «починаючи з», в якому арабськими цифрами зазначити номер місяця, у якому отримано право власності на об’єкт нерухомості.

Розраховувати річну суму податку необхідно не за повний рік, а починаючи з місяця, у якому отримано право власності на нерухомість. Так, у випадку, що розглядається, графа, яка передбачена для зазначення суми податку за І квартал, залишиться порожньою, а сума податку за ІІ квартал має бути розрахована лише за один місяць — червень (оскільки право власності на об’єкт зареєстровано саме у червні). І тільки за ІІІ та ІV квартали суми податку будуть повними.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Нова форма Декларації передбачає також зазначення кількості місяців перебування об’єкта нерухомості у власності платника в розрізі кварталів (гр. 9, 10, 11, 12 розд. І «Розрахунок податкового зобов’язання» додатків до Декларації).

Сплата податку Відповідно до п.п. «б» п.п. 266.10.1 ПКУ податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації. При цьому у категорії 106.08 ЗІР фіскали наголошують, що «до 30 числа»= не пізніше 29 числа місяця.

Тож підприємству доведеться сплатити першу «порцію» податку, яка приходиться на ІІ квартал 2019 року, не пізніше 29 липня поточного року.

Однак є ще одне питання — реквізити рахунку, на який необхідно перерахувати податок. Не секрет, що іноді «розшук» потрібного рахунку буває важким. Податківці у категорії 140.05 ЗІР запропонували три варіанти пошуку:

 • звернення до контролюючого органу. Бухгалтери знають, що податківці на місцях не завжди бувають люб’язними. До того ж інформації, отриманої за телефоном, важко довіряти, а звернутися письмово та отримати відповідь ви навряд чи встигнете;
 • пошук на веб-порталі ДФС. Інформація про реквізити рахунків у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, оприлюднена на офіційному веб-порталі ДФС в рубриці «Головна/Бюджетні рахунки». Однак на практиці знайти потрібне тут непросто, адже є ризик заплутатись у тенетах нескінченних таблиць;
 • використання інформації, що міститься в ЕКП6. У свою чергу, ІКП7 відкривається в автоматичному режимі, зокрема, у випадку надходження до контролюючого органу податкової звітності (п. 2 гл 1 розд. ІІ Порядку № 4228). Тобто якщо технічно все спрацює як треба, то за декілька днів після подання Декларації у ЕКП засвітиться ІКП з усіма «атрибутами», у т. ч. й реквізитами потрібного рахунку. І це дуже зручно! Прикро тільки, що на практиці фіскали не завжди поспішають відкривати ІКП, тож якщо строки підганяють, доведеться користуватись одним з двох попередніх варіантів розшуку.

Інтегрована картка платника.

Порядок ведення органами ДФСУ оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом МФУ від 07.04.2016 р. № 422.

Електронний кабінет платника.

Наразі ми постаралися розповісти все, що може стати у пригоді новенькому платнику податку на нерухомість. Хай щастить!

Світлана Куртенок, бухгалтер-експерт

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за вересень 2019 року

Довідку про використані РК за вересень 2019 року

Фінансва та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

18.10.19

ЄП за жовтень 2019 року (ФОП-єдинниками груп 1, 2)

Авансовий платіж з ПДФО (за фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат) (ФОП-заг

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку