Статті

Е

Е-каталог у Prozorro — уже доступний!

(коментар до Інструкції з використання е-каталогу Prozorro-market, затвердженої наказом ДП «Прозорро» від 22.04.2019 р. № 16 (у матеріалі — наказ № 16 https://prozorro.gov.ua/news/nakaz-16-pro-zatverdzhennya-instrukciyi-z-vikoristannya-e-katalogu-prozorro-market)

31 травня, 2019

Cтаттю взято з газети  "Медична бухгалтерія"№11

Надія Бігун, екс-заступник директора ДП «Медичні закупівлі України»

Що регулює наказ № 16? У системі «Прозорро» 25 квітня 2019 року запрацював у пілотному режимі електронний каталог Prozorro-market (далі — е-каталог). Використання е-каталогів передбачено Директивою ЄС1 (Directive 2014/24/EU of the European Parliament and of the Council of 26 February 2014 on public procurement and repealing Directive 2004/18/EC). Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС2 закупівельне законодавство в нашій країни має бути гармонізоване із законодавством ЄС, тож останніми роками йде активна робота щодо виконання взятих зобов’язань, і е-каталоги одне з них.

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 р.

У світовій практиці є лише декілька прикладів ефективного впровадження інструменту електронних каталогів, тому Україна зараз серед прогресивних країн, що фактично формують практику та підходи до реалізації механізмів роботи через електронні каталоги. Не маючи сталого ефективного досвіду роботи через електронні каталоги, МЕРТУ разом із ДП «Прозорро» ухвалило рішення про пілотування роботи е-каталогів на так званих допорогових закупівлях, тобто закупівлях, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абз. 2 і 3 ч. 1 ст. 2 Закону про публічні закупівлі4. Планується, що пілот буде діяти, поки не буде введена в дію наступна редакція Закону про публічні закупівлі, яка вже міститиме термін «електронні каталоги» та описуватиме загальні принципи їх застосування. А поки нової редакції згаданого Закону не ухвалено, усі сторони, що хочуть працювати за допомогою е-каталогів, мають керуватися у своїй роботі наказом № 16.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

На кого поширюється дія наказу № 16? Інструкція з використання е-каталогу5 визначає перелік ролей для учасників процесу формування та використання е-каталогів:

Інструкція з використання е-каталогу Prozorro-market, затверджена наказом ДП «Прозорро» від 22.04.2019 р. № 16.

ЦИТАТА. «Адміністратор електронного каталогу — юридична особа, що визначає товарну номенклатуру та структуру е-каталогу, створює профілі, проводить кваліфікацію постачальників та аналізує на відповідність їх пропозиції через систему управління е-каталогом».

(п. 1.1 Інструкції з використання е-каталогу)

Фактично зараз існує 2 адміністратори: ДУ «Професійні закупівлі» та ДП «Медичні закупівлі України». На етапі пілоту ці організації будуть формувати товарну номенклатуру з офісного устаткування (канцелярські товари та обладнання) та медичної продукції (фармацевтична продукція та вироби медичного призначення). По завершенню пілоту кількість адміністраторів та товарних номенклатур може зростати.

Адміністратор електронної системи закупівель — ДП «Прозорро», юридична особа, яку в порядку, передбаченому законодавством, визначено відповідальною за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель.

ДП «Прозорро» є розробником програмного забезпечення, на базі якого працюють е-каталоги.

ЦИТАТА. «Авторизований електронний майданчик — авторизована Уповноваженим органом інформаційно-телекомунікаційна система, яка є частиною електронної системи закупівель та забезпечує реєстрацію осіб, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під час проведення процедур закупівель, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет».

(п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону про публічні закупівлі)

На сьогодні тільки 4 електронних майданчики реалізували на своєму боці можливість використовувати е-каталоги:

Усі майданчики підтримують функціонал замовника та постачальника. Деякі майданчики відображають е-каталоги тільки для зареєстрованих користувачів. Усі пропозиції всіх постачальників на всіх майданчиках однакові.

ЦИТАТА. «Користувач е-каталогу — замовник, що зареєстрований в електронній системі Prozorro, який здійснює закупівлю з використанням е-каталогу, та постачальник, що зареєстрований в електронній системі Prozorro, який за власним бажанням використовує е-каталог для подання пропозицій».

(п. 1.3 Інструкції з використання е-каталогу)

На етапі пілоту замовники можуть використовувати е-каталоги добровільно для допорогових закупівель. Проте якщо замовники мають розпорядчі рішення органів місцевого самоврядування, що зобов’язують замовника використовувати «Прозорро» для допорогових закупівель, то під «використанням "Прозорро"» слід розуміти або допорогову процедуру, або е-каталог Prozorro-market (на розсуд замовника).

ЦИТАТА. «Постачальник — фізична особа, у тому числі фізична особа — підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), пропозиція якої розміщена в е-каталозі після кваліфікації за певною групою товарів».

(п. 1.6 Інструкції з використання е-каталогу)

Формування вимог до постачальника та його кваліфікацію проводять адміністратори (ДУ «Професійні закупівлі» та ДП «Медичні закупівлі України»). Наказ № 16 не визначає порядку та змісту кваліфікаційних вимог, кожен адміністратор має їх формувати самостійно.

Строки та зобов’язання, передбачені наказом № 16 Розділ 3 Інструкції з використання е-каталогу встановлює такі строки щодо кваліфікації постачальників:

  • 10 робочих днів на розгляд пропозицій нових постачальників адміністратором;
  • 5 робочих днів на публікацію пропозиції постачальника в е-каталозі від дати ухвалення рішення про успішний відбір до е-каталогу.

Постачальник оновлює ціну пропозиції на майданчику в режимі он-лайн. У разі відсутності товару постачальник може зазначити ціну «0».

Розділ 4 Інструкції з використання е-каталогу передбачає такі строки щодо замовлення та укладання договору:

  • 2 робочих дні на відповідь постачальника від дати замовлення (замовлення постачальнику надсилається системою автоматично);
  • 7 календарних днів на постачання товару від дати замовлення.

Замовники мають дотримуватися принципів здійснення закупівель, визначених ст. 3 Закону про публічні закупівлі, а саме таких:

  • добросовісна конкуренція серед учасників;
  • максимальна економія та ефективність;
  • відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
  • недискримінація учасників;
  • об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;
  • запобігання корупційним діям і зловживанням.

Постачальники мають дотримуватися правил використання е-каталогів та підтримувати пропозиції в актуальному стані. За адміністратором залишається право анулювати та видалити пропозицію чи постачальника.

Наказ № 16 не обмежує умови оплати та порядок взаємодії між замовником та постачальником, тож замовники, у разі такої можливості, можуть оплачувати товар на підставі авансових рахунків без укладання договорів (така можливість актуальна для замовників, що не мають казначейського обслуговування бюджетних коштів).

ВАЖЛИВО! У разі замовлення товару, вартість якого перевищує 50 тис. грн, замовник обов’язково має оприлюднити Звіт про укладання договору протягом 1 дня з дати укладання такого договору (або дати формування авансового рахунку). Якщо замовляли за допомогою е-каталогу, чернетка такого звіту має одразу формуватися на майданчику, де виконували замовлення. Тож після укладання договору з постачальником замовник має перевести чернетку звіту у статус, що опублікує її на майданчику (порталі).

Як ви можете бачити, Інструкція з використання е-каталогу на цей час не містить великої кількості обмежень та вимог. Логіка, що закладалася в цей документ, полягає у створенні максимально гнучких та зручних умов використання е-каталогів. Проте в процесі напрацювання досвіду використання е-каталогів адміністратори е-каталогу та команда «Прозорро» будуть збирати відгуки від замовників та постачальників, щоби покращувати умови роботи в е-каталогах для всіх учасників процесу.

Ваші відгуки щодо вдосконалення е-каталогів ви можете надсилати на адресу catalogue@medpro.health.

Календар бухгал­тера
20.09.19

Податкову декларацію з ПДВ за серпень 2019 року платниками, у яких податковий період дорівнює календ

Звіт з ЄСВ за формою № Д4 за серпень 2019 року

Декларацію з акцизного податку за серпень 2019 року

Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки де

Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (додаток 41 до Податкової

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку