Статті

О

Отримали натуралку: чи потрібні зміни до паспортів бюджетних програм?

(коментар до листа МФУ від 15.02.2019 р. № 05110-05-2/4473)

12 квітня, 2019

Cтаттю взято з газети  " Місцева рада"№4

Любов Крута, експерт газети «Місцева рада»

У зв’язку з недостатністю фінансування допомога в натуральній формі від благодійників часто стає порятунком при оновленні майна установи. Такі надходження не потребують здійснення витрат, але це зовсім не означає, що і документальне оформлення можна оминути.

Серед іншого постає питання щодо необхідності внесення змін до паспортів бюджетних програм при отриманні майна безоплатно. З цим питанням і звернулися до Мінфіну. Відповідь відомства — у листі, що коментується. Тож давайте розбиратися. І заразом пригадаємо порядок оформлення натуралки.

Типовими прикладами надходжень у натуральній формі можуть бути:

  • благодійна допомога;
  • лишки майна;
  • майно, отримане у результаті ліквідації необоротних активів.

Відповідно до п. 12.7 Порядку № 9381п. 11.17 Порядку № 14072 розпорядники бюджетних коштів проводять операції в натуральній формі в межах планових показників та відображають у бухгалтерському обліку виконання державного або місцевих бюджетів. Це означає, що всі безоплатно отримані активи мають пройти через Казначейство і потрапити до бюджетної звітності. При цьому очевидно, що коли установа отримує майно безоплатно, то рух коштів жодним чином не відбувається. Казначейство може контролювати тільки грошові потоки установ, а облік майна не веде. Тож щоб виконати вимогу п. 12.7 Порядку № 938п. 11.17 Порядку № 1407, розпорядники при отриманні надходжень в натуральній формі інформують Казначейство і відображають в обліку додатково рух грошових коштів — надходження і витрати на одну й ту ж суму вартості отриманого майна. Так, виходить, що операції в натуральній формі призводять до касових надходжень і касових видатків.

Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом МФУ від 23.08.2012 р. № 938.
Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затверджений наказом МФУ від 24.12.2012 р. № 1407.

Всі повноваження щодо отримання надходжень і розподілу бюджетних асигнувань на здійснення видатків установ мають бути передбачені кошторисом. Тому у п. 12.7 Порядку № 938п. 11.17 Порядку № 1407 зазначається, що навіть такі операції, як надходження в натуральній формі, мають бути в межах плану, тобто включені до кошторису. Зрозуміло, що запланувати обсяг безоплатно отриманих активів неможливо. Тож такі надходження є завжди понад план. Отже, окрім подання довідки про надходження у натуральній формі, необхідно ще внести зміни до кошторису і всіх пов’язаних документів.

Підтвердженням цього є абз. 10 п. 47 Порядку № 2283відповідно до якого зміни до кошторису та пов’язаних документів вносяться внаслідок перевищення надходжень відповідного фонду порівняно з надходженнями, врахованими у бюджеті. І на цьому наголошує Мінфін у листі, що коментується. При цьому Мінфін нагадав також, що такі зміни можуть бути внесені тільки після коригування розпису відповідного бюджету.

Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджені постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.

І ось тут виникає запитання, на яке відповідав Мінфін у коментованому листі. Чи призводить зміна розпису відповідного бюджету до необхідності коригувати паспорт бюджетної програми — документа, який містить результативні показники та інші характеристики бюджетної програми? Адже річ у тім, що зміни до паспортів бюджетних програм протягом бюджетного періоду вносяться шляхом затвердження їх у новій редакції у порядку, встановленому для складання паспортів бюджетних програм, зокрема, для цього потрібне відповідне рішення сесії. Оскільки в деяких установах надходження в натуральній формі — це повсякденна операція, яка може траплятися раз у раз, то скликати сесію місцевої ради для перезатвердження паспортів довелось би дуже часто.

Мінфін знайшов лише один випадок, коли доведеться вносити зміни до паспортів бюджетних програм. Так, головне фінансове відомство зазначило, що надходження у натуральній формі призводять до коригування спеціального фонду кошторису бюджетної установи в частині власних надходжень бюджетних установ. Якщо при цьому виникають нові завдання бюджетної програми, то згідно з абз. 9 п. 1.10 розд. І Правил № 8364 зміни до паспортів потрібні. В усіх інших випадках, коли нових завдань не буде, перезатверджувати паспорти Мінфін не бачить необхідності.

Правила складання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів та звітів про їх виконання, затверджені наказом МФУ від 26.08.2014 р. № 836.

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за вересень 2019 року

Довідку про використані РК за вересень 2019 року

Фінансва та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

18.10.19

ЄП за жовтень 2019 року (ФОП-єдинниками груп 1, 2)

Авансовий платіж з ПДФО (за фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат) (ФОП-заг

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку