Статті

Г

Група 3 і види діяльності: наскільки міцний союз

Чи потрібно платникові єдиного податку 3 групи в разі зміни виду діяльності вносити зміни до Реєстру єдиноподатників?
У цьому питанні склалася неоднозначна ситуація.

Чи потрібно платникові єдиного податку 3 групи в разі зміни виду діяльності вносити зміни до Реєстру єдиноподатників?

У цьому питанні склалася неоднозначна ситуація.

З одного боку, в переліку відомостей, які вносяться до Реєстру платників єдиного податку (далі — Реєстр), прямо сказано, що тут відображаються вибрані фізичною особою — підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності (п.п. 4 п. 299.7 Податкового кодексу України; далі — ПКУ). Відповідно, оскільки відомостей про види діяльності єдиноподатників третьої групи в Реєстрі немає, то і змінювати їм нічого.

Більше того, покарання за здійснення видів діяльності, не внесених до Реєстру, у вигляді оподаткування таких доходів за підвищеною ставкою єдиного податку у розмірі 15 % передбачено також тільки для єдиноподатників першої та другої груп (п.п. 2 п. 293.4 ПКУ).

Єдиноподатникам третьої групи застосування подвійної ставки єдиного податку (замість 2 % або 4 %, відповідно, 4 % або 8 %) загрожує тільки в разі здійснення заборонених для єдиноподатників видів діяльності. А це не той випадок.

Усе це говорить про те, що платникові єдиного податку 3 групи в разі зміни (як правило, додавання нового) виду діяльності вносити відомості до Реєстру не потрібно. І ми підтримуємо цю позицію. Інакше не зрозуміло, навіщо законодавець у декількох нормах ПКУ прописав, що ці відомості до Реєстру вносять тільки платники першої та другої груп і за здійснення невнесеного до Реєстру виду діяльності їм загрожує покарання.

З другого боку, в п.п. 298.2.3 ПКУ, де наведено випадки, за яких єдиноподатники зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування, є п.п. 7, в якому сказано, що це слід зробити в разі здійснення видів діяльності, не вказаних у Реєстрі. Причому застереження, що це стосується тільки першої та другої груп, тут немає. Виходить, що над усіма єдиноподатниками нависає загроза виходу зі спрощеної системи, якщо вони здійснюють види діяльності, не внесені до Реєстру. І це робить таке питання вже не таким безхмарним.

Повертаємося до переліку відомостей, які вносяться до Реєстру. І тут нас чекає неприємний сюрприз: у п. 299.7 ПКУ про види діяльності згадується у двох підпунктах.

ЦИТАТА: «299.7. До реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку:
<...>
4) обрані фізичною особою — підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності;
<...>
8) види господарської діяльності;
<...>».
(витяг з п. 299.7 ПКУ)

Про те, що в Реєстрі у відкритому і безкоштовному доступі містяться відомості про єдиноподатників, у т. ч. і про види їх діяльності, сказано також у п. 299.13 ПКУ. І ця норма також стосується усіх груп єдиноподатників.

Як бачимо, аргумент, що відомості про види діяльності платників третьої групи не вносяться до Реєстру, може не спрацювати. До того ж зазначення здійснюваних видів діяльності є обов’язковим для платників єдиного податку усіх груп у разі подання Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (далі — Заява) (п.п. 5 п. 298.3 ПКУ).

А в п.п. 4 п.п. 298.3.1 ПКУ прямо сказано, що єдиноподатники зобов’язані у разі зміни відомостей про види діяльності повідомляти про це фіскальний орган. Це можна зробити також шляхом подання Заяви. Будь-якого застереження за групами тут немає, тому можна зробити висновок, що ця вимога стосується єдиноподатників усіх груп. Інша справа, що ПКУ не встановлює, в який строк необхідно подати Заяву у такому разі (у п. 298.5 ПКУ строк встановлено тільки для першої та другої груп), що також дає надію, що третю групу все-таки позбавили від обов’язку подавати Заяву у разі зміни виду діяльності.

ЦИТАТА: «298.5. У разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності, видів господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку першої і другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
298.6. У разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку третьої групи разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни».
(витяг з ПКУ)

На завершення ще раз скажемо, що, на наш погляд, із системного прочитання глави 1 розд. IV ПКУ випливає, що здійснення тільки тих видів діяльності, які внесені до Реєстру, важливе для першої та другої груп, які платять єдиний податок у фіксованому розмірі. Єдиноподатники третьої групи мають право здійснювати будь-які не заборонені для спрощеної системи види діяльності і при цьому не обов’язково, щоб ці види діяльності були внесені до Реєстру. Більше того, види діяльності, які вони здійснюють, не залишаються безконтрольними з боку держави: дані про види діяльності будь-якого суб’єкта господарської діяльності, у тому числі і єдиноподатника, заносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР). Відповідно, у разі зміни виду діяльності єдиноподатник має внести відповідні зміни до ЄДР шляхом подання реєстраційної картки державному реєстраторові. Повідомляти про ці зміни ще й орган фіскальної служби для внесення змін до Реєстру єдиноподатників, на наш погляд, платник третьої групи не зобов’язаний.

До речі, в ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон № 755), перераховано, які відомості вносяться до ЄДР щодо фізичної особи — підприємця. Це, зокрема: види діяльності, дата подання заяви про вибір спрощеної системи оподаткування, податкова адреса суб’єкта господарювання, місце здійснення господарської діяльності, обрана група платників єдиного податку, обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 (для платників єдиного податку першої та другої груп)дата надсилання електронної копії такої заяви органу доходів і зборів, якщо таку заяву подано як додаток до реєстраційної картки. А в ч. 2 ст. 17 Закону № 755, де наведено перелік відомостей, які вносяться до ЄДР щодо юридичних осіб, зазначено: дата подання заяви про вибір спрощеної системи оподаткування, податкова адреса суб’єкта господарювання, місце здійснення господарської діяльності, обрана група платників єдиного податку, дата подання електронної копії такої заяви органу доходів і зборів, якщо таку заяву подано як додаток до реєстраційної картки. Як бачимо, відомості про вибрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 заносяться до ЄДР тільки за платниками єдиного податку першої та другої груп. Це також підтверджує позицію, що до Реєстру платників єдиного податку зміни про види діяльності представники третьої групи вносити не повинні.

Але знову ж таки, маючи в наявності небезпечну норму, що міститься в п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ, краще в разі зміни виду діяльності перестрахуватися і подати Заяву в орган фіскальної служби. Щодо роз’яснення цього питання ми надіслали запит до ДФСУ.

Вероніка Чернишова, консультант


Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за березень 2021 року

Довідка про використані РК за березень 2021 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

19.04.21

ЄСВ «за себе» за І квартал 2021 року (ФОП)

20.04.21

Авансовий внесок з ЄП за квітень 2021 року (єдинники групи 2)

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку