Статті

К

Купуй як хочеш, а спиши як можеш: ПДВ-зобов’язання при списанні імпортованих товарів

Підприємство планує списати імпортовані товари через псування. ПДВ при ввезенні товарів сплатили виходячи із митної вартості товарів.
Як у такому випадку визначити базу оподаткування з метою нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ та скласти ПН?

25 лютого, 2019

 

Проблема На жаль, відразу надати однозначну відповідь на поставлене запитання щодо бази для нарахування «компенсуючих» ПЗ складно, оскільки ця одна з ситуацій, яку прямі приписи ПКУ обходять, а податківці у роз’ясненнях виказують доволі спірні думки.

Так, п. 198.5 ПКУ визначає загальні правила нарахування ПЗ за товарами, які використали у негосподарських операціях, до яких податківці відносять і операції зі списання зіпсованих товарів (категорія 101.04 ЗІР). При цьому будь-які уточнення для нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ для імпортних товарів у ПКУ відсутні. Хоча, за логікою, вони мали б бути. Подивимось, звідки «ростуть ноги» у проблеми. База оподаткування для нарахування «компенсуючих» ПЗ визначається відповідно до п. 189.1 ПКУ. І для товарів це — вартість їх придбання. Тут починається найцікавіше. У випадку із імпортом базою оподаткування згідно з п. 190.1 ПКУ є договірна (контрактна) вартість, але не нижче (!) митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розд. ІІІ МКУ1, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті при митному оформлені. Тож у ситуації, коли митна вартість вища за договірну, ПДВ слід сплатити виходячи із митної вартості.

Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.

Виходячи із «компенсуючої» природи п. 198.5 ПКУ, постає запитання: виходячи з якої вартості слід нарахувати ПЗ? Спробуємо розібратися.

Думка контролерів Нещодавно податківці «ощасливили» нас цікавими ІПК з цього приводу. На думку фахівців відомства, платник ПДВ зобов’язаний визначити ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ виходячи з митної вартості ввезених товарів. Звісно, це стосується ситуації, коли виходячи із митної вартості визначали базу оподаткування ПДВ. Саме така думка міститься у наданих податківцями роз’ясненнях з ІПК ДФСУ від 06.12.2018 р. № 5129/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 01.06.2018 р. № 2406/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. Тобто у роз’ясненнях фіскали відходять від норм ПКУ та тлумачать операцію зі списання імпортних товарів виходячи із «компенсуючої» логіки нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ.

ДО ВІДОМА. Цікаво, що при постачанні імпортних товарів фіскали зовсім по-іншому трактують поняття «вартість придбання» з метою визначення мінбази з ПДВ. Ціну придбання вони розуміють як ціну, визначену у договорі на придбання, тобто контрактну вартість, без урахування величини митної вартості2. Тобто, одне і те саме поняття, яке зустрічається у різних статтях ПКУ, податківці трактують по-різному. Маємо справу із «подвійними стандартами».

Думка редакції Позиція фіскалів щодо нарахування «компенсуючих» ПЗ з ПДВ у разі списання імпортних товарів за їх митною вартістю, в принципі, цілком логічна, адже при їх придбанні до складу ПК включили саме суми ПДВ, сплачені на підставі митної декларації.

Однак, на нашу думку, використовувати її на практиці слід із деякими застереженнями. Про що тут йдеться?

По-перше, прямо так робити ПКУ не дозволяє. Він для цілей нарахування ПЗ за п. 198.5 розуміє лише поняття вартість придбання. Отож, щоб брати за орієнтир митну вартість, краще отримати власну ІПК. Ви нічого не втрачаєте та матимете надійний захист своєї позиції.

По-друге, при обліку може бути складно виокремити як митну вартість конкретного імпортного товару, так і вартість його придбання, якщо підприємство не веде облік імпортних товарів у розрізі партій.

По-третє, для цілей бухобліку придбані запаси відповідно до п. 8 П(С)БО 9 «Запаси» зараховуються на баланс за первісною вартістю3.

При цьому первісна вартість імпортованих товарів згідно з п. 9 П(С)БО 9 складається, зокрема з:

  • договірної контрактної вартості;
  • суми ввізного мита;
  • сум непрямих податків, які не відшкодовуються підприємству;
  • транспортно-заготівельних витрат;
  • інших витрат, які безпосередньо пов’язані з придбанням таких запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях (наприклад, їх сертифікацію, розвантаження, послуги митного брокеру тощо).

Цікавим тут є те, що такі складові первісної вартості також можуть мати «вхідний» ПДВ, а отже, при списанні зіпсованих імпортованих товарів виходить, що фактично такі послуги теж було використано у негосподарських операціях. Такий висновок підтверджує позиція податківців щодо списання зіпсованої власно виробленої продукції. Там вони з метою нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ хочуть брати не вартість готової продукції, а вартість «вхідних» складових, що придбавалися з ПДВ4.

Отже, на нашу думку, обережним платникам при визначенні «компенсуючих» ПЗ слід орієнтуватися не тільки на митну вартість імпортних товарів, а на їх первісну вартість, якщо вона більша. Або принаймні також враховувати ПДВ-вмісні складові первісної вартості.

Особливості складання ПН Тепер приділимо трохи часу заповненню «компенсуючої» ПН. Така ПН зведена та складається не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, у якому відбувається списання зіпсованих товарів, та реєструється в ЄРПН (абз. 1 п. 198.5 ПКУ). Особливості її складання, зокрема, регулює п. 11 Порядку № 13075. Так, у верхній лівій частині у полі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки — «1», а у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини (зазначається відповідний код причини)» зазначається тип причини — «13».

Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом МФУ від 31.12.2015 р. № 1307.

У полі «Отримувач (покупець)» платник ПДВ зазначає власне найменування (ПІБ), а у полі «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляє умовний ІПН «600000000000».

У табличній частині ПН розділу «Б» у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» зазначаються дати та номери митних декларацій, відповідно до яких нараховуються ПЗ та дати складання та порядкові номери «вхідних» ПН (на «вхідні» послуги, які увійшли до складу первісної вартості таких товарів). У графі 10 вказується вартість (частина вартості) товару/послуги, на яку нараховуються ПЗ за п. 198.5 ПКУ. У гр. 4 «умовне позначення (українське)» зазначається «грн», а графи 3.1, 3.2, 3.3, 5–9, 11 не заповнюються (п. 16 Порядку № 1307).

Євгенія Волох, бухгалтер-експерт

Календар бухгал­тера
28.05.19

ЄСВ з зарплати (доходу) за квітень 2019 року (гірничими підприємствами)

30.05.19

ПДВ за квітень 2019 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2019 року

Авансовий внесок з турзбору за травень 2019 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку