Статті

Д

Довідка МСЕК надана несвоєчасно: чи можна переобчислити ЄСВ?

В установі працює особа з інвалідністю ІІІ групи. Ми нараховували єдиний соцвнесок в розмірі 8,41 %. В серпні 2018 року закінчився строк, на який встановлена інвалідність, і працівник не надав нової довідки про її продовження. Бухгалтер нараховував за серпень, вересень, жовтень 2018 року єдиний соцвнесок за ставкою 22 %. 9 листопада 2018 року працівник надав довідку про продовження строку інвалідності на 2 роки. Чи потрібно переобчислити єдиний соцвнесок по такому працівнику за серпень, вересень, жовтень 2018 року, адже в довідці про результати огляду МСЕК прописано, що група інвалідності встановлена з 1 серпня 2018 року?

(роз’яснення з категорії 301.06.01 ЗІР)

Cтаттю взято з газети  "Бухгалтерія: бюджет"№46
 
Вікторія Змієнкоголовний редактор газети «Зарплата та кадрова справа»

На жаль, у даному випадку в установи немає можливості переобчислити ЄСВ1 за минулі місяці (за серпень, вересень, жовтень 2018 року). Застосовувати знижену ставку ЄСВ у розмірі 8,41 % на базу ЄСВ для даного працівника установа має право лише з 9 листопада 2018 року, коли працівник фактично надав установі довідку про продовження строку інвалідності на 2 роки. Пояснімо.

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Право застосовувати пільгову ставку (в розмірі 8,41 %) при нарахуванні ЄСВ на зарплату, лікарняні, декретні працівників з інвалідністю в установи є відповідно до ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ2 і п. 6 та абз. 2, 3 п. 8 розд. III Інструкції № 4493.

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом МФУ від 20.04.2015 р. № 449 (у редакції наказу МФУ від 04.05.2018 р. № 469).
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464- VI.

ЦИТАТА. «6. Для підприємств, установ і організацій, у яких працюють особи з інвалідністю, єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону в розмірі 8,41 відсотка суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами для працюючих осіб з інвалідністю.

<…>

8. <…>

Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Завірення копії довідки здійснюється безпосередньо підприємством, установою або організацією, зазначеними в абзацах другому, п’ятому–сьомому підпункту 1 пункту 1 розділу II цієї Інструкції.

Нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених пунктами 6–8 цього розділу, здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії) та закінчується датою припинення інвалідності».

(п. 6 та абз. 2, 3 п. 8 розд. III Інструкції № 449)

Отже, умовами застосування зниженої ставки (в розмірі 8,41 %) є:

умова 1

— працівникові встановлено інвалідність;

умова 2

— працівник надав в установу довідку до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності (форма № 157-1/о, затверджена наказом МОЗ від 30.07.2012 р. № 577);

умова 3

— установа завірила копію довідки до акта огляду в МСЕК.

Таким чином, ставку ЄСВ 8,41 % застосовують з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК. Закінчують нарахування ставки 8,41 % датою припинення інвалідності, яка вказана в довідці (якщо інвалідність не встановлена безстроково).

Зверніть увагу, що завірення довідки установа здійснює самостійно — у жодному документі іншого варіанта такого завіряння не передбачено. Це підтверджує і ДФСУ (див., наприклад, лист ДФСУ від 27.11.2015 р. № 25385/6/99-99-17-03-01-15, ІПК від 23.10.2018 р. № 4525/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

ПОРАДА. На копії довідки необхідно вказати фактичну дату отримання довідки. Так ви для себе зафіксуєте дату, з якої настає право на застосування зниженої ставки ЄСВ. У даному випадку — 09.11.2018 р. Інколи вдаються до хитрощів і завіряють копію датою раніше. І якщо раніше була застосована ставка 22 %, то у таблиці 6 форми № Д4 показують виправлення помилки щодо неправильного застосування ставки за минулі місяці. Хитруни .

Таким чином, оскільки установа отримала довідку від працівника лише у листопаді, то за місяці, коли копії довідки надано не було (за серпень, вересень, жовтень 2018 року), установа законно нараховувала ЄСВ за ставкою 22 %. У подальшому норми ані Закону про ЄСВ, аніІнструкції № 449 не дозволяють переобчислювати ЄСВ за ці місяці вже за зниженою ставкою (8,41 %). Не має значення і те, що довідка підтверджує інвалідність у цих місяцях. І тільки за листопад 2018 року, коли працівник приніс довідку до установи, можна нараховувати ЄСВ за ставкою 8,41 %.

Виникає ще питання: як застосовувати ставку 8,41 % у місяці надання довідки, якщо її надано не з 1-го числа місяця, а, наприклад, з 9-го (як у даному випадку)? Все залежить від виду нарахованого доходу:

  • лікарняні — орієнтуємося на дату нарахування лікарняних в бухобліку  на лікарняні за періоди до встановлення інвалідності, нараховані після надання копії довідки, ЄСВ нараховуйте за ставкою 8,41 % (див., наприклад, ІПК від 23.10.2018 р. № 4525/6/99-99-13-02-03-15/ІПК)4;
  • зарплата — за відпрацьовані дні до надання довідки нараховуйте ЄСВ за ставкою 22 %, а на зарплату за відпрацьовані дні з дати надання довідки — за ставкою 8,41 %. У таблиці 6 форми № Д4 відображайте ЄСВ двома окремими рядками. Тому у даному випадку зарплату за листопад 2018 року ділимо на дві частини:
Більше про оподаткування лікарняних читайте у газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 26/2018, с. 19.

1) зарплату з 1 по 8 листопада → нараховуємо ЄСВ за ставкою 22 % → показуємо у першому рядку у таблиці 6 форми № Д4, вказавши у реквізиті 9 — «1» або «25» (держслужбовці, посадові особи ОМС);

2) зарплату з 9 по 30 листопада → нараховуємо ЄСВ за ставкою 8,41 % → показуємо у другому рядку у таблиці 6 форми № Д4, вказавши у реквізиті 9 — «2» або «32» (держслужбовці, посадові особи ОМС).

Застосовуючи ставку ЄСВ у розмірі 8,41 %, не забудьте заповнювати рядок 3.2.1 таблиці 1 форми № Д4. Сума ЄСВ з цього рядку не впливає на загальну суму ЄСВ до сплати (див. консультацію у ЗІР з категорії 301.06.01). Приклад заповнення наведено у газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 32/2018, с. 30.

Не надав відразу довідку — винуватий?Також зверніть увагу, що повідомляти чи ні про свою інвалідність за місцем роботи — виняткове право працівника (див. лист Мінсоцполітики від 12.07.2013 р. № 3204/0/10-13/039). А тому звинувачувати працівника в тому, що він затримав надання довідки, установа права не має. На такого працівника не можна перекласти різницю у сплаченому ЄСВ — винуватих у надлишковій сплаті ЄСВ, на нашу думку, шукати не варто, бо підстав для утримання таких сум немає.

Однак, якщо відомо, що працівник продовжив період своєї інвалідності, радимо працівникам відділу кадрів (бухгалтерії) нагадати такому працівникові про необхідність надати відповідне документальне підтвердження. Чим раніше працівник надасть довідку, тим раніше буде застосована знижена ставка ЄСВ, а отже більш економно будуть витрачатися бюджетні кошти.

Чи обов’язкова ІПР? Ні Закон про ЄСВ, ні Інструкція № 449 не містить вимог щодо наявності індивідуальної програми реабілітації (ІПР) для застосування пільгової ставки ЄСВ в розмірі 8,41 %. Підставою для застосування такої ставки названо тільки один документ — завірена установою «довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії». Про ІПР ані слова! Тож при нарахуванні ЄСВ не потрібно хвилюватися, якщо такого документа працівник з інвалідністю не надав.

Якщо довідка довго «йшла» Якщо ж довідку до установи було надано, але з якоїсь причини про неї пізно дізналися у бухгалтерії, то йдеться уже про помилку — неправильно застосована ставка ЄСВ. Як виправити таку помилку? У таблиці 6 форми № Д4 за місяць, у якому виявлено помилку, слід заповнити на такого працівника два додаткові рядки на кожен місяць, за який помилково нараховано ЄСВ за ставкою 22 % замість 8,41 % (такий місяць вкажіть у реквізиті 11):

  • перший рядок — на зменшення ЄСВнарахованого за ставкою 22 %: у реквізиті 9 «1» («25»), у реквізиті 10 КТН «3» (ЄСВ на зменшення), у реквізитах 17 та 18 раніше показану базу ЄСВ, а у реквізиті 21 — нарахований ЄСВ за ставкою 22 %;
  • другий рядок — на нарахування ЄСВ за ставкою 8,41 %: у реквізиті 9 «2» («32»), у реквізиті 10 КТН «2» (ЄСВ на збільшення), у реквізитах 17 та 18 базу ЄСВ, а у реквізиті 21 — нарахований ЄСВ за ставкою 8,41 %.

Ці коригування будуть показані у рядках 4 та 5 таблиці 1. А до підсумку рядка 6 таблиці 1 потрапить різниця між раніше нарахованим та сплаченим ЄСВ за ставкою 22 % та тепер — за ставкою 8,41 %. В результаті отримуємо переплату ЄСВ (ЄСВ 22 % – ЄСВ 8,41 %), яку можемо врахувати в зменшення платежу ЄСВ вже за поточний звітний місяць.

Календар бухгал­тера
Завтра

Податкова декларація з ПДВ за червень 2019 року

Податкова декларація з плати за землю за червень 2019 року

Декларація з акцизного податку за червень 2019 року

Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку