Статті

П

Передноворічні каруселі із закупівлею електроенергії на 2019 рік: в результаті пощастило не всім…

У 2018 році законодавці поставили бюджетників в скрутне становище. Так, придумавши реформування ринку електричної енергії, ніхто не квапився прийняти відповідну законодавчу базу, яка б вирішувала усі питання. І тільки в останні дні 2018 року, як то кажуть, «заворушилися». Але чи стало зрозумілим, як закуповувати електроенергію? Не зовсім… але як же закуповувати її на 2019 рік? Подробиці — в статті.

Cтаттю взято з газети  "Бухгалтерія: бюджет"№48
 
Людмила Линник,
юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»

Півтора року виявилося замало

Весь 2018 рік ми разом із нашими читачами з тривогою очікували змін у нормативці, яка врегульовує постачання електричної енергії. Адже ще 11.06.2017 р. набрав чинності Закон про ринок електроенергії, за яким функції з постачання електричної енергії та її розподілу здійснюють вже не один, а два різних суб’єкти господарювання, а саме:

  • розподіл електроенергії — оператори систем розподілу (природні монополії);
  • постачання електричної енергії — електропостачальники, яких споживачі обиратимуть на конкурентних засадах за вільними (ринковими) цінами.

На виконання вимог п. 13 розд. XVII Закону про ринок електроенергії всі «обленерго» здійснили відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії шляхом створення електропостачальника. І ті й інші мали отримати ліцензії нового зразка для провадження відповідної діяльності. Для цього їм було надано 18 місяців з дня набуття чинності Законом про ринок електроенергії, тобто до 11.12.2018 р.

Саме з цієї дати мали набрати чинності ліцензії операторів систем розподілу та постачальників електроенергії. А цьому ще й мав передувати процес відокремлення постачальників від діючих енергопостачальників як окремих суб’єктів господарювання. При цьому звичні нам регіональні підприємства «обленерго» продовжують здійснювати функції операторів з розподілу.

Та незважаючи на такий тривалий строк для переходу на нові форми розрахунків (18 місяців), до 11.12.2018 р. ліцензії на постачання електроенергії отримали не всі відповідні суб’єкти господарювання. А НКРЕКП на своєму офіційному сайті оприлюднила інформацію, що нові ліцензії постачальників наберуть чинності з 01.01.2019 р., а до кінця 2018 року постачання електроенергії здійснюватиметься споживачам за діючими договорами1.

Детально про завершення закупівель 2018 року та проведення закупівель на 2019 рік ми писали в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 44/2018, с. 19.

І це запізнення навіть порадувало замовників, позбавивши їх мороки із укладанням договорів на другу половину грудня та залишивши чинними договори, укладені до кінця 2018 року.

В той же час ситуація із закупівлями на 2019 рік так і залишилася «підвішеною». Адже закупівлі на 2019 рік потрібно провести до початку року, а ліцензії постачальників ще не набрали чинності всупереч Закону про ринок електроенергії.

Новації енергетичного законодавства

Дивлячись на все це, замовники могли лише заздрити так званим «малим непобутовим споживачам», які можуть скористатися правом, наданим ст. 63 Закону про ринок електроенергії, та укласти договори із постачальниками універсальної послуги. Бюджетники мали надію потрапити до кола споживачів такої послуги.

І, як то кажуть, краще пізно, ніж ніколи: зглянувшись над споживачами електроенергії, Законом № 2628 внесено зміни до Закону про ринок електроенергії, які наберуть чинності з 01.01.2019 р. Таким чином врегулювано проблему електропостачання бюджетників, які «випали» із попередньої редакції Закону, у перехідний період становлення ринку електроенергії. Стисло розглянемо новації, що запроваджуються з 01.01.2019 р.

Ліцензії Законом № 2628 надано більше часу для відокремлення операторів системи розподілу від постачальників та отримання і тими й іншими ліцензій для провадження відповідної діяльності, а саме до 01.01.2019 р. Відповідні зміни внесено до п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону про ринок електроенергії. А отже, маємо законодавче обґрунтування для закупівлі електроенергії до кінця 2018 року у постачальників, з якими укладено договір на початку 2018 року. Якщо ж ваша установа була такою законослухняною, що уклала договір, який діє лише до 11.12.2018 р., тепер можна продовжити його дію до кінця року, або укласти новий договір постачання на обсяг електроенергії, що споживається до кінця року.

Споживачі універсальних послугГоловна новація, яка заспокоїть бюджетні установи —споживачів електричної енергії, це те, що їх зараховано до «команди» споживачів універсальних послуг, до якої входять побутові та малі непобутові споживачі. І хоча це тимчасово — з 01.01.2019 р. до 31.12.2020 р., але протягом цього періоду вони мають право скористатися послугами постачальників універсальних послуг.

Після відокремлення оператора розподілу від енергопостачальника відокремлений постачальник упродовж 2 років з дня отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електроенергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, АР Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електроенергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електроенергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб’єкт господарювання (тобто на території, яку обслуговувало відповідне «обленерго» — п. 13 розд. XVII Закону про ринок електроенергії). Далі постачальник універсальної послуги визначатиметься за конкурсом і у порядку, встановленому КМУ.

Задля цього внесено зміни й до визначення «малий непобутовий споживач», який має право стати споживачем універсальної послуги. Якщо раніше це був винятково суб’єкт малого підприємництва, то з 01.01.2019 р. до малих непобутових споживачів належатимуть усі споживачі, що не є побутовими і купують електричну енергію для власного споживання, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт. Отже бюджетні установи, що споживають електроенергію винятково для своїх потреб і приєднані до мереж зазначеної потужності, належатимуть до малих непобутових споживачів.

ВАЖЛИВО! У період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. універсальні послуги надаватимуться всім бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності поширюються всі права та обов’язки, передбачені Законом про ринок електроенергії для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг.

Після закінчення перехідного періоду право на отримання універсальної послуги залишиться лише у бюджетних установ, що відповідають ознакам малого непобутового споживача.

Постачальник «останньої надії»На початку 2019 року ситуацію міг би врятувати й постачальник «останньої надії». Адже якщо споживач не обрав електропостачальника, зокрема після розірвання договору з попереднім електропостачальником, то протягом часу, необхідного для укладання договору, але не більше 90 днів, постачання електроенергії таким споживачам має здійснюватися цим постачальником на підставі ст. 64 Закону про ринок електроенергії. 12 грудня 2018 року КМУ затвердив Порядок № 1056, який врегульовує проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії». Але часу на проведення конкурсу вже нема. Тож на період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. функції постачальника «останньої надії» будуть покладені без конкурсу на визначеного КМУ електропостачальника, одночасно визначивши територію здійснення діяльності такого електропостачальника (новий абз. 5 п. 16 Прикінцевих та перехідних положень Закону про ринок електроенергії).

Хитросплетіння тендерного законодавства

Універсальна послуга Одразу зазначимо, що Закон про ринок електроенергії врегульовує лише питання енергоринку, жодним чином не впливаючи на вимоги бюджетного та закупівельного законодавства.

Тому віднесення бюджетних установ до споживачів універсальної послуги вирішує усі проблеми лише для тих установ, очікувана вартість споживання електроенергії на 2019 рік яких не перевищує 200 тис. грн. Їм не треба опікуватись пошуком постачальника, зважаючи на поки що незначну конкуренцію у цій галузі.

Однак в подальшому вони можуть обрати нових постачальників на конкурентному ринку. Цілком доречно скористатися для цього можливостями веб-порталу «Prozorro», провівши допорогові закупівлі.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У разі постачання електроенергії постачальником універсальних послуг послугу з розподілу (передачі) електричної енергії для потреб споживачів, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи, оплачує відповідний електропостачальник за усією сукупністю зазначених споживачів, постачання яким здійснює постачальник універсальних послуг. При цьому ціни на електроенергію, що постачається споживачам постачальниками універсальних послуг, включають у тому числі ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг (п.п. 1.2.6. Правил № 312).

Окремо кошти на розподіл електроенергії в такому випадку не плануються.

Вартість універсальної послуги визначається згідно з Порядком № 1177. Розрахунок ціни на універсальну послугу та всіх її складових здійснюється без урахування ПДВ (п. 1.5 Порядку № 1177).

А що як закупівля перевищує 200 тис. грн? Ось тут маємо дилему, яку зміни до законодавства вирішують не повністю. Так, Мінекономрозвитку у листі від 13.12.2018 р. № 3304-04/54502-07 (лист оприлюднено на офіційному сайті Мінекономрозвитку) зазначає, що постачання електричної енергії не належить до сфери природних монополій, та є конкурентним видом діяльності. А отже закупівля електричної енергії має здійснюватися лише із застосуванням відкритих торгів. Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у випадках, передбачених ч. 2 ст. 35 Закону про публічні закупівлі. Висновок листа: непроведення належних процедур публічних закупівель та укладання договору з постачальником універсальної послуги без застосування тендерних процедур не позбавляє замовника відповідальності, передбаченої ст. 16414 КпАП.

У той же час Законом № 2628 бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності віднесені до споживачів універсальної послуги на період з 01.01.2019 р. до 31.12.2020 р. На цей же період визначено, що постачання універсальної послуги на території, що обслуговувались «обленерго», буде здійснюватись одним суб’єктом у кожній області — тим, що відокремився від такого «обленерго». Чи є це підставою для застосування п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону про публічні закупівлі (проведення переговорної процедури з причин відсутності конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи)? Не зрозуміло.

Мінекономрозвитку такого варіанта не розглядало. Ми обов’язково звернемося до міністерства з відповідним запитом, але наразі чіткої поради не маємо.

Тож замовники зі споживанням електроенергії понад 200 тис. грн знов опиняються сам на сам з проблемою. Аби не ризикувати втрапити під відповідальність, доведеться двічі проводити торги та чекати на достатню кількість учасників або укладати договір з одним суб’єктом, якщо виявиться, що за результатами двох оголошених процедур таких немає.

Публічні закупівлі Якщо ж іти конкурентним шляхом, то закупівля виглядатиме таким чином.

1. Розподіл. Переговорну процедуру закупівлі послуг із розподілу електроенергії проводять оператори систем розподілу (природні монополії), якщо вартість таких послуг на 2019 рік становить 200 тис. грн і більше. Із тарифами на розподіл, затвердженими НКРЕКП 13.12.2018 р., можна ознайомитися на сайті НКРЕКП та на офіційних сайтах операторів. Але, з огляду на те, що при розрахунку вартості застосовуються понижувальні та підвищувальні коефіцієнти, краще звернутися до оператора із проханням узгодити обсяги та очікувану вартість річної закупівлі послуг із розподілу. Таке звернення може слугувати й підставою для застосування переговорної процедури відповідно до п. 2. ч. 2. ст. 35 Закону про публічні закупівлі.

Укладання договору розподілу завжди передує укладанню договору на постачання електроенергії.

2. Постачання. Як зазначило Мінекономрозвитку, станом на 30.11.2018 р. ліцензії на постачання електроенергії отримали 224 суб’єкти господарювання, що дасть змогу забезпечити вільний вибір постачальників. Процедура закупівлі — відкриті торги.

Продовження договору Якщо ж ви не встигаєте провести відкриті торги, то з набранням чинності Законом № 2628 можна продовжити дію договору, що діяв у 2018 році з «обленерго» як постачальником універсальної послуги в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, з урахуванням усіх змін, внесених протягом року.

ВАЖЛИВО! Відповідні зміни щодо продовження дії договору на 2019 рік потрібно внести протягом строку його дії — ще до 31.12.2018 р.

 

ВИКОРИСТАНІ ДОКУМЕНТИ

КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Закон про ринок електроенергії — Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 р. № 2019-VIII.

Закон про публічні закупівлі — Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Закон № 2628 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII.

Порядок № 1056 — Порядок проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії», затверджений постановою КМУ від 12.12. 2018 р. № 1056.

Порядок № 1177 — Порядок формування цін на універсальні послуги, затверджений постановою НКРЕКП від 05.10.2018 р. № 1177.

Правила № 312 — Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312.

Календар бухгал­тера
Завтра

Податкова декларація з ПДВ за червень 2019 року

Податкова декларація з плати за землю за червень 2019 року

Декларація з акцизного податку за червень 2019 року

Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку