З 1 жовтня 2018 року набуває чинності Порядок № 121, який прийде на зміну Порядку № 262. З цієї дати доведеться заповнювати нову форму заяви-розрахунку (див. рис. 1), яку наведено в додатку 1 до Порядку № 12. Звернемо увагу на основні моменти.
Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 р. № 12.
Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. № 26.
1. Заяву-розрахунок заповнюють для отримання:
1) матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за такими видами:
- допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
- допомога по вагітності та пологах;
- допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);
2) виплат потерпілим на виробництві, передбачених абз. 4 ч. 3 ст. 42 Закону про соцстрахування, за такими видами:
- допомога по тимчасовій непрацездатності, яка настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- виплата при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу;
- відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг.
2. Цю форму заповнюють як роботодавці (юрособи й ФОП) для виплати соцдопомог своїм працівникам, так і ФОП для отримання соцдопомог «на себе».
3. Нововведенням є те, що встановлено граничні строки для подання заяви-розрахунку. Так, передати заяву-розрахунок до робочого органу ФСС слід не пізніше 5 р. дн. з дати прийняття рішення комісією (уповноваженим) із соціального страхування. Нині згідно з Порядком № 26 заяву-розрахунок подають у міру оброблення документів, поданих застрахованими особами, без обмеження періодичності й частоти їх подання до ФСС.
4. Порядком № 12 передбачено два варіанти подання заяви-розрахунку:
- у паперовому вигляді (подається до робочого органу ФСС особисто страхувальником або його представником);
- в електронному вигляді (надсилається до робочого органу ФСС із застосуванням електронного цифрового підпису).
5. На перевірку заяви-розрахунку, фінансування за нею чи надання мотивованої відмови у ФСС є 10 р. дн. з дня отримання такої заяви-розрахунку. Якщо у фахівців ФСС виникають запитання, вони мають право надіслати роботодавцеві запит для уточнення інформації. За наявності недостовірної інформації або помилок заява-розрахунок повертається страхувальникові з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
6. Після отримання фінансування роботодавець виплачує допомогу в строки, установлені ст. 32 Закону про соцстрахування (лікарняні й декретні працівникам — у найближчий для виплати зарплати строк, а підрядникам, які працюють за договором ЦПХ, — протягом 10 днів (у Порядку № 12 не уточнюється, календарних чи робочих); допомогу на поховання — не пізніше наступного робочого дня після її отримання). В аналогічні строки здійснюються виплати потерпілим на виробництві.
7. Протягом місяця після виплати допомоги страхувальник надсилає повідомлення щодо проведення виплат за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку № 12 (див. рис. 2). Це нова вимога! Повідомлення може бути подане одним з таких способів:
- в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису;
- листом з повідомленням;
- безпосередньо до робочого органу ФСС.
8. У разі відсутності інформації від страхувальника про виплату допомоги протягом трьох місяців з дня фінансування фахівці ФСС здійснюють перевірку використання страхувальником коштів.
9. Якщо отримана від ФСС сума перевищує фактичну суму допомоги, надлишок слід повернути ФСС протягом 3 р. дн. з надсиланням листа, що пояснює причини повернення. Аналогічно потрібно діяти й у разі виявлення помилок у минулих періодах.
Умова. Рішенням комісії із соцстрахування від 23.10.2018 р. призначено такі види допомог:
- Самойлову Івану Сергійовичу (основне місце роботи) — допомогу по тимчасовій непрацездатності (хвороба в період з 4 жовтня по 21 жовтня);
- Рижковій Вірі Степанівні (робота за сумісництвом) — допомогу по вагітності та пологах за період з 25 жовтня 2018 року по 27 лютого 2019 року;
- Василенко Світлані Олексіївні — допомогу на поховання у зв’язку зі смертю її чоловіка — працівника ТОВ «Зірка» Василенка Д. І. (помер 18 жовтня 2018 року).