Військовою адміністрацією керує військовослужбовець: що з оплатою після 13.05.2025?
Як відомо, військову адміністрацію (ВА) населеного пункту може очолювати військовослужбовець, який відряджається з відповідного військового формування.
І раніше п. 4 Порядку фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій, затвердженого постановою КМУ від 01.04.2022 № 397 (далі — Порядок № 397), передбачав, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється з урахуванням вимог постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 за кошти установ і організацій, з яких такі категорії осіб відряджено до ВА. Тобто начальник ВА — військовослужбовець залишався на військовій службі у відповідній військовій частині (іншому формуванні, установі чи організації) і за період роботи у ВА отримував грошове забезпечення з такої військової частини (іншого формування, установи чи організації).
Але 13.05.2025 набрала чинності постанова КМУ від 09.05.2025 № 535, якою п. 4 Порядку № 397 викладено в новій редакції.
ЦИТАТА. «4. Розмір заробітної плати працівників обласних та районних військових адміністрацій визначається згідно з умовами оплати праці, встановленими для відповідних працівників районних та обласних держадміністрацій, а працівників військових адміністрацій населених пунктів — згідно з умовами оплати праці, встановленими для працівників відповідних органів місцевого самоврядування.
Військовослужбовцям військових формувань, утворених відповідно до законів, особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів, служби цивільного захисту, що відряджені до військових адміністрацій, виплачується грошове забезпечення виходячи із посадових окладів за посадами, займаними зазначеними особами у військових адміністраціях, до яких вони відряджені, інших виплат у розмірах і на умовах, що установлені для відповідних працівників таких органів, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців військових формувань, утворених відповідно до законів, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, служби цивільного захисту.
Рішення про преміювання начальника військової адміністрації населеного пункту приймається головою відповідної районної держадміністрації (начальником районної військової адміністрації) за погодженням із головою обласної держадміністрації (начальником обласної військової адміністрації)».
Як випливає з пояснювальної записки до постанови КМУ від 09.05.2025 № 535, на цей час більшість військовослужбовців отримують грошове забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704. Разом із тим постановою № 704 військовослужбовцям розвідувальних органів запроваджено коефіцієнт 1,8 до посадового окладу і збільшено розміри деяких видів надбавок. Це призводить до встановлення різних розмірів грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до ВА на однойменні посади із здійсненням однакових повноважень. Крім того, військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які після призову на військову службу відряджаються до ВА, отримують мінімальне грошове забезпечення, що встановлене особам молодшого офіцерського складу, і, як наслідок, керівник ВА населеного пункту отримує грошове забезпечення, менше за розмір зарплати його підлеглих. Зазначене призвело до зменшення рівня мотивування військовослужбовців, відряджених до ВА, і негативно впливає на виконання ними поставлених завдань.
Тому були внесені відповідні зміни, якими встановлено єдині засади до визначення грошового забезпечення осіб, відряджених до ВА.
Дійсно, це правильно і справедливо. Але разом зі змінами в розмірі грошового забезпечення прибрали й норму, яка передбачала, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється за кошти установ і організацій, з яких такі категорії осіб відряджено до ВА.
Відповідно, постало питання, хто тепер має фінансувати такі видатки, враховуючи, що норма п. 2 Порядку № 397 (яка передбачає, що фінансування діяльності ВА населених пунктів здійснюється за кошти відповідного місцевого бюджету тергромади, де утворено ВА) залишилася? Ми адресували це питання Мінекономіки, але міністерство переадресувало його до Міноборони. Що ж, логічно, адже саме Міноборони має відповісти, це будуть його видатки чи ні (або ж до Порядку № 397 внесуть уточнювальні зміни). Отже, чекаємо на відповідь. Як тільки отримаємо — обов’язково проінформуємо.